Amerika'daki Türklerin Sesi -
$ DOLAR → Alış: 6,12 / Satış: 6,14
€ EURO → Alış: 7,20 / Satış: 7,23

ABD göçmenlerin sosyal medya hesaplarından veri toplayacak

ABD göçmenlerin sosyal medya hesaplarından veri toplayacak
Reklam

ABD göçmenlerin sosyal medya hesaplarından veri

toplayacak

Amerika Birleşik Devletleri özellikle internette yapılan arama sonuçlarının ve sosyal medya hesaplarının bilgilerini dâhil ederek göçmenler ve bazı vatandaşlar üzerinde topladığı dosyaları genişletmeyi planlıyor

Facebook paylaşımları ve Google sonuçları gibi verileri kapsayan plan, hükümetin gelecekte yapacağı düzenlemeleri yayınladığı  federal Register’da belirtildi. Yapılan açıklamaya göre yapılan uygulamanın son hali 18 Ekim’de yürürlüğe girecek.

Green Kart sahiplerinin verileri de incelenecek
BuzzFeed tarafından rapor edilen plana göre, ABD hükümeti yalnızca son göçmenlerle ilgili değil, aynı zamanda yeşil kart sahipleri ve vatandaşlığa geçmiş Amerikalılar hakkında da bilgi toplamasına izin veriyor. Yürürlüğe tam anlamıyla 18 Ekim ile girecek uygulamaya göre göçmenlerin, yeşil kart sahiplerinin ve ABD vatandaşlığına yeni geçen bireylerin sosyal medya verileri başta olmak üzere veri dosyaları genişletiliyor.

Yapılan açıklamalara göre; Teklif, belirli ülkelerdeki ziyaretçilerin sosyal medya verilerinin şeffaflaştırılması ve sınır temsilcilerinin telefon kayıtlarının listesini görmelerini sağlayan Başkan Trump yönetiminin “yeni Kurallar” yasasını izliyor.

Yapılan bu tedbirler, güvenliği artırmak için daha çok uygulamalar yapılıp yapılmayacağını sorgulayan sivil hakları savunucularını alarma geçirdi ve diğer ülkelerin de benzer şekilde Amerikalılara aynı uygulamaları yapıp yapmayacağı endişe uyandırdı. Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği, sosyal medya verilerinin toplanmasına yönelik adımı “ürpertici bir etki” yaratabileceğini belirtti.

Fortune dergisinin teknoloji bülteninin bülteni “Bu Gizlilik Yasası uyarısı, hükümetin bu ülkeye göç etmiş kişilerin sosyal medya bilgisini elinde tutmayı ve ifadelerinin dosyalarla toplayıp çok sayıda insanı fişleme niyetinde olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Hiç şüphesiz, sosyal medyada her geçen gün artan ifade özgürlüğü üzerinde ürpertici bir etki yaratacak “dedi.

Yapılacak düzenlemeler ile ilgili şuanda kamuoyunda bir sürü yorum yapılmış durumda ve 18 Ekim’e kadar da yorum yapılmaya devam edilecek. Eğer planlandığı gibi düzenleme 18 Ekim’de yürürlüğe girerse parmak izi, seyahat geçmişi, sağlık bilgileri, eğitim bilgilerinin yanına sosyal medya ve internet üzerinde yapılan araştırma bilgileri de dosyalar halinde eklenecek.

Uzmanlara göre; yapılan düzenlemeler her ne kadar ifade özgürlüğüne yapılan bir ihlal gibi gözükse de güçlü bir istihbarat mekanizması oluşacağından hiç şüphe yok fakat hükümete yapılacak bir siber saldırı işin rengini değiştireceğe benziyor.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.