Amerika'daki Türklerin Sesi -
$ DOLAR → Alış: 4,83 / Satış: 4,85
€ EURO → Alış: 5,66 / Satış: 5,68

‘ABD, Türkiye ile hareket etmeli’

‘ABD, Türkiye ile hareket etmeli’
Reklam

‘ABD, Türkiye ile hareket etmeli’

ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, Rakka’yı terör örgütü DEAŞ’tan geri almak için yapılacak operasyonlarda Türkiye ile hareket edilmesi gerektiğini belirterek, “Temel hedefimiz Türkiye’ye rağmen değil Türkiye ile birlikte hareket etmek olmalıdır.” dedi.

Eski ABD’nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, Senato Dış İlişkiler Komitesi’nde konuştu.

ABD eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nde konuştu. Jeffrey, “Rakka’yı alma planımızdaki temel hedefimiz Türkiye’ye rağmen değil Türkiye ile birlikte hareket etmek olmalıdır.” ifadesini kullandı.

Jeffrey, Senato Dış İlişkiler Komitesinde düzenlenen “DEAŞ’ı yenme planı: Temel kararlar ve değerlendirmeler” başlıklı oturumda senatörlerin sorularını cevapladı.

İran ve Rusya çıkarlarımızı tehlikeye sokuyor

Jeffrey, bölgedeki en büyük tehlikeyi DEAŞ olarak tanımlarken, İran ve Rusya’nın bölgedeki aktivitelerinde ABD’nin çıkarlarını eşit ölçüde tehlikeye soktukları gerekçesiyle tehlike arz ettiklerini belirtti.

“YPG ile ilişkiler uzun vadeli hesaplanmalı”

Jeffrey, Türkiye’nin, terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı YPG’ye ABD’nin verdiği desteğin uzun vadeli hedeflerini anlaması gerektiğini belirterek, “Bölgede yeni ve eski ilişkilerimizi koruyarak İran’ın bölgesel hedeflerine ve Rusya’nın varlığına karşı durmalıyız.” diye konuştu.

Jeffrey ayrıca, terör örgütü YPG’nin öncülüğünü yaptığı Suriyeli Demokratik Güçlerine (SDG) ağır silah verilmesi gerektiğini öne sürerek, “Türkiye bu fikre YPG’nin PKK ile ilişkisi olduğu gerekçesiyle karşı çıkıyor. Türkiye aynı zamanda YPG’nin Sünni Arapların olduğu bölgelere de ilerlemesini istemiyor. Türkiye’nin işbirliği ve üsleri olmadan DEAŞ karşıtı operasyonun nasıl gideceğini görmek çok zor.” diye konuştu.

Öte yandan Jeffrey, Rakka’da alınacak bir galibiyetin büyük ölçüde SDG’ye ait olması durumunda ise farklı bir riskin ortaya çıkacağına dikkat çekerek, “YPG, İran ve Beşşar Esed rejimi ile ilişkiye girebilir.” dedi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.