Amerika'daki Türklerin Sesi -
$ DOLAR → Alış: 6,26 / Satış: 6,29
€ EURO → Alış: 7,37 / Satış: 7,40

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun New York temasları yoğun geçiyor

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun New York temasları yoğun geçiyor
Reklam

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun New York temasları

Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu BM Genel Kuruluna katılmak üzere bulunduğu New York’ta çok sayıda ikili ve çok taraflı görüşmeye iştirak ediyor.

8
BM 71. Genel Kurul vesilesiyle New York’ta bulunan Bakan Çavuşoğlu diplomatik temaslarına devam ediyor. Bakan Çavuşoğlu 21 Eylül Çarşamba günü KKTC, Mali, Çek Cumhuriyeti, Kenya, Fildişi Sahili ve Paraguay Dışişleri Bakanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Mali Dışişleri Bakanı Abdolulaye Diop ile görüşmesinde Bakan Çavuşoğlu muhatabına, darbe girişimi, FETÖ terör örgütünün amaçları ve yapılanması hakkında bilgi verdi. Bakan Çavuşoğlu, FETÖ terör örgütünün pek çok Afrika ülkesinde istikrara tehdit yaratabileceğini de vurguladı.

Mali Dışişleri Bakanı Abdoulaye Diop, seçilmiş hükümete destek verdiklerini vurgulayarak darbe girişimini kınadı.
Görüşmede, ikili ilişkiler konusu da gündeme geldi. İki ülke arasındaki ticaret rakamlarının artırılması hususu da vurgulandı. Ayrıca, TİKA’nın Mali’de yapmakta olduğu projeler konusu da gündeme geldi.

Görüşmede, Bakan Çavuşoğlu, 2-3 Kasım tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek Türkiye-Afrika İş Forumu’na katılmaya da davet etti.
Çek Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Lubomir Zaoralek ile görüşmede ikili ilişkiler ve karşılıklı ziyaret takvimi ele alındı.
Bakan Çavuşoğlu Çek muhatabına darbe girişimi ve sonrasındaki gelişmeler hakkında bilgi verdi ve FETÖ ile mücadelenin önemine dikkat çekti.
Kenya Dışişleri Bakanı Amina Mohamed ile görüşmede ikili ilişkiler, karşılıklı üst düzey ziyaretler ile ekonomik ve ticari ilişkilerimiz ele alındı.

Bakan Çavuşoğlu Kenyalı muhatabına FETO terör örgütü ve yapılanmaları hakkında bilgi verdi. Bu terör örgütünün faaliyetlerinin durdurulmasının önemine vurgu yaptı.
Fildişi Sahili Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Albert Toikeusse Mabri ile görüşmede, ikili ekonomik ilişkiler, FETÖ ile mücadele, kültür ve eğitim konularında işbirliği konuları ele alındı.
Bakan Çavuşoğlu son olarak, Paraguay Dışişleri Bakanı Eladio Loizaga ile bir görüşme gerçekleştirdi.  Görüşmede iki ülke arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkilerin arttırılması hususu gündeme geldi.

Bakan Çavuşoğlu, Latin Amerika açılımımız ve TİKA’nın bölgedeki faaliyetleri hakkında bilgi verdi.
Bakan Çavuşoğlu ayrıca, Paraguay’ın Türkiye’de Büyükelçilik açma kararından duyduğumuz memnuniyeti dile getirdi.
Görüşmede ayrıca, iki ülke arasındaki ekonomik işbirliği kanallarının artırılması gereği hususu da vurgulandı.
Bakan Çavuşoğlu ayrıca, Macar Dişişleri Bakanı Petar Szijjarto ve İsveç Dışişleri Bakanı Margot Walstrom ile de ayaküstü bir görüşme gerçekleştirdi.
Bakan Çavuşoğlu ayrıca, gün boyunca Sayın Cumhurbaşkanımızın programlarına da katıldı.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.