Amerika'daki Türklerin Sesi -
$ DOLAR → Alış: 6,26 / Satış: 6,29
€ EURO → Alış: 7,37 / Satış: 7,40

İngiltere ve Almanya’dan eşzamanlı hamle

İngiltere ve Almanya’dan eşzamanlı hamle
Reklam

İngiltere ve Almanya’dan eşzamanlı hamle

Dün Almanya, bugün İngiltere… Türkiye’nin içişlerine müdahil olmaya kalkışan, bir türlü emellerine ulaşamayan Almanya ve İngiltere, üst üste aldıkları kararlar ile Ankara’daki Büyükelçilik binalarını ‘güvenlik gerekçesi’ adı altında kapalı tutacağını duyurdu. Hedef alınan tarih ise Bayram sonrası ilk cuma…

resized_0afec-47faf447016801952_30300

Türkiye’ye yönelik olarak ‘terör’ algısı oluşturmaya çalışan Avrupa ülkeleri, 15 Temmuz sonrası aldıkları skandal kararlarla provokatif söylemleri ülkelerine servis ediyor.

Bu kapsamda önce Almanya düğmeye basarak, dün ses getiren bir karar aldı. ‘Terör tehdidi’ olduğu iddiasıyla Türkiye’deki tüm Alman temsilciliklerin ve okullarının 16 Eylül tarihine kadar kapalı kalacağını duyurdu.
Açıklama sıcaklığını korurken, bu kez İngiltere’den destek hamlesi geldi. İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği’nin yine benzer bir ‘güvenlik’ gerekçesiyle 16 Eylül Cuma günü kapalı olacağı bildirildi.

Kilit tarih
İki ülkenin de ’16 Eylül’ tarihini seçmiş olması dikkatleri çekti. Cuma günü, bazı kuruluşlarda Bayram tatili uygulamasının sona ereceği biliniyor. Öte yandan Bayram sonrası ilk Cuma olması özelliğini de taşıyor.

Resmi açıklama yok
Emniyet ve MİT’in bu konuda herhangi bir açıklaması olmamasına karşın, iki ülkenin aynı tarihe işaret etmesi ‘bir yerlere mesaj mı?’ kaygısını güçlendirdi.

Alman temsilcilikler kapatıldı

Terör tehdidi olduğu iddiasıyla Türkiye’deki tüm Alman temsilcilikleri ve okulları 16 Eylül tarihine kadar kapalı kalacak.Deutsche Welle’nin Bild’e dayandırdığı habere göre; Ankara’daki Alman Büyükelçiliği’ne yönelik saldırı tehdidi nedeniyle tüm Alman temsilciliklerinin kapatılacağı açıklandı.

Büyükelçiye ‘makul önlem’ tepkisi
İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, resmi Twitter hesabı üzerinden haberin ardından açıklamalarda bulundu. Büyükelçilik binasının kapalı tutulacağını doğrulayan Moore, “Büyükelçiliği kapatmak makul bir tedbir” açıklamasını yaptı.

Bu açıklamanın üzerine çok sayıda kullanıcı İngiliz Büyükelçi’ye sert tepki gösterdi. Kullanıcılar; “Büyükelçilik kapatmak teröre boyun eğmek demektir. İstihbarat varsa önlem alınır”, “Bağdat elçiliği de böyle mi? Afganistan vs. Haftada bir patlama var”, “Tamamen kapatıp gitseniz”, “Sizden biliriz” gibi yorumlarla İngiltere’nin bu kararını eleştirdi.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.