Amerika'daki Türklerin Sesi -
$ DOLAR → Alış: 6,26 / Satış: 6,29
€ EURO → Alış: 7,37 / Satış: 7,40

NEW TORK’A GÖRKEMLİ TÜRKEVİ

NEW TORK’A GÖRKEMLİ TÜRKEVİ
Reklam

New York’ta Türkiye’nin BM Daimi Temsilciliği ve New Yok Başkonsolosluğu’na ev sahipliği yapacak yeni Türkevi projesine bu yıl sonuna doğru başlanacağı bildirildi.
Projeyi yürüten Perkins Eastman uluslararası dizayn ve mimarlık firmasından yapılan açıklamada, inşa edilecek binanın detaylarına yer verildi. 12 katlı mevcut binanın yıkılacağı ve yıl sonunda 32 katlı yeni binanın yapımına başlanacağı belirtilen açıklamada, binanın çevresinin camla kaplanacağı ve yaklaşık 18 bin metrekare alana sahip olacağı belirtildi.

Projenin resmi olarak onaylandığı, mevcut binanın yıkımına önümüzdeki haftalarda başlanacağı ve inşaatın 2018 yılının sonuna doğru tamamlanmasının planlandığı kaydedilen açıklamada, binanın ön cephesinin hilalden esinlenerek kıvrımlı olacağı, podyumun çatısında ise teras bulunacağı ifade edildi.
Firmanın Yöneticisi Jonathan M. Stark, basın duyurusunda yer alan açıklamasında, proje bittiğinde Türkevi’nin “gerçek bir kültür merkezi” olacağını belirterek, projenin hayata geçmesi için tasarımcıların ve diğer paydaşların uzun zaman harcadığını kaydetti.
BM Genel Merkezi’nin tam karşısında yer alan Türkevi’nin mevcut binası, dönemin Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil’in girişimleriyle 1977 yılında satın alınmıştı.

Dışişleri Bakanlığından geçen ay yapılan açıklamada, yeni Türkevi binasında resmi hizmet alanlarının yanı sıra konferans salonları, oditoryum ve lojmanların yer alacağı vurgulanarak, projenin Türkiye’nin tanıtımına, prestijine ve görünürlüğünün artmasına katkıda bulunacağı bildirilmişti.

New_york_konsolostluk

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.