Amerika'daki Türklerin Sesi -
$ DOLAR → Alış: 6,26 / Satış: 6,29
€ EURO → Alış: 7,37 / Satış: 7,40

Obama Beyaz Saray’da son kez konuştu

Obama Beyaz Saray’da son kez konuştu
Reklam

Obama Beyaz Saray’da son kez konuştu

Cuma günü görevini Trump’a devredecek olan ABD Başkanı Obama, Beyaz Saray’daki son basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

ABD Başkanı Barack Obama, Beyaz Saray’daki son basın toplantısında Ortadoğu barışına ilişkin endişelerini dile getirerek, “İsrail-Filistin meselesinde iki devletli çözüm için zamanın geçmesinden endişe ediyorum.” dedi.

Basın toplantısında Ortadoğu barışı, yeni dönemde ABD-Rusya ilişkileri ve cezasını hafiflettiği Chelsea Manning ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Obama, İsrail-Filistin sorununun gidişatından endişe ettiğini vurguladı.

İsrail-Filistin meselesindeki mevcut statükonun hem İsrail hem de Filistin için tehlikeli olduğunu kaydeden Obama, “Barış görüşmeleri için çok enerji harcadık ancak bu iki ülkeyi zorlayamayız.” dedi.

Obama Beyaz Saray'da son kez konuştu

“İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜMDEN BAŞKA ÇÖZÜM YOK”

Obama, 8 yıllık yönetimi boyunca hem İsrail hem de Filistin yönetimini iki devletli çözüm için her zaman teşvik ettiklerini ifade ederek, “İki devletli çözümden başka çözüm görmüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kendi dönemindeki çabalarından yapıcı bir sonucun çıkmamasından dolayı üzüntülü olduğunu belirten Obama, “İsrail-Filistin meselesinde iki devletli çözüm için zamanın geçmesinden endişe ediyorum.” sözleriyle yeni yönetime de mesaj gönderdi.

Tel Aviv yönetimine, “Aynı anda hem Yahudi hem de demokratik bir devlet nasıl olacak?” sözleriyle tepki gösteren Obama, yerleşimlerin büyümesinin iki devletli çözümü imkansız hale getirdiğini ve bu sebeple Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyindeki (BMGK) tasarıya destek verdiklerini vurguladı.

Cuma günü başkanlık koltuğuna oturacak olan Donald Trump’ın Ortadoğu barışında kendi politikasını yürüteceğini kaydeden Obama, özellikle danışmanlarının çizeceği tablonun yeni başkan için önemli gösterge olacağını ifade etti.

Obama Beyaz Saray'da son kez konuştu

ABD-RUSYA İLİŞKİLERİ

“ABD ile Rusya arasında yapıcı ilişkilerin olması her iki ülkenin de yararınadır.”vurgusunu yapan Obama, bunun için çok çalıştıklarını ancak istediklerini gerçekleştiremediklerini kaydetti.

Moskova’nın son dönemdeki tavrını eleştiren ABD Başkanı, “Putin döneminde Amerika karşıtı söylemler yükseldi.” dedi.

Rusya’ya uygulanan yaptırımların, bu ülkenin Ukrayna’ya yönelik saldırgan tavrından kaynaklandığının altını çizen Obama, yaptırımların nükleer silahlarla bir ilgisinin olmadığını hatırlattı.

Obama, “Rusya zorla bu ülkeye girdi. Bunu keserseniz yaptırımlar da kalkar diye birçok kez söyledik.” ifadelerini kullandı. Trump’ın “Rusya’ya uygulanan yaptırımları kaldırabiliriz” açıklaması hatırlatılan Obama, bununla ilgili kararın ve sorumluluğun yeni yönetimde olacağını dile getirdi.

AA

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.