Amerika'daki Türklerin Sesi -
$ DOLAR → Alış: 4,83 / Satış: 4,85
€ EURO → Alış: 5,66 / Satış: 5,68

PROJE ÜRETEN DERNEK PARAYI ALACAK

PROJE ÜRETEN DERNEK PARAYI ALACAK
Reklam

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın talimatıyla yurtdışında yaşayan Türkler’in sorunları için somut adımlar atılmaya başlandı.

Gerek ülke kültürünün tanıtımı, gerekse yurtdışında yaşayan insanlarımızın karşılaştığı zorluklara çözüm bulmak amacıyla harekete geçen bakanlık, bünyesinde oluşturduğu Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı’na bu iş için 20 milyon liralık bütçe ayırdı. Başkan Kudret Bülbül, New York Başkonsolosu Ertan Yalçın ile birlikte Türk dernek temsilcileriyle bir afraya geldi.

SORUNLAR ÇÖZÜLEMEDİVE PROJELERE KALDI
Türk Amerika Dernekleri Federasyonu Başkanı Atilla Pak önderliğinde yapılan toplantıda dernek başkanları sorunlarını tek tek dile getirdi. Türkçe öğretmen, okul, yaşlı insanların yalnızlaşması, Türk kültüründen her geçen gün kopanlar, farklı iki kültürün ortasında kalıp, yok olan Türk gençliği, ibadet için cami sorunları gibi sıkıntılar dile getirildi. Başkanlar, sorunların çözümünde devlet desteğini yanlarında görmek istediklerini anlatırken, bazıları da özellikle siyasal kutuplaşma nedeniyle Türk toplumunun ABD’de bölünmüşlüğüne dikkat çekti.

“BÖLÜNMELER BAŞLADI, BÖLÜNMEYİ ÖNLEMELİSİNİZ”
Sorunları tek tek dinleyen Kudret Bülbül ve Başkonsolos Ertan Yalçın, vatandaşlardan özellikle milli sorunlar konusunda birlik olunmasını istedi. “Sorun ülke çıkarlarıyla ilgili ise, siyasi görüşü ne olursa olsun herkes taşın altına elini koyacak” diyen Bülbül, “Siyası kırgınlık ülke çıkarlarını zedeliyorsa, herkes bundan zarar görecek demektir. Ülkemizin istikbali için herkes sorumluluk üstlenmeli, bir şeyler yapmak için ülkesine kendini borçlu hissetmeli” dedi. Başkonsolos Ertan Yalçın da, sorun yaşayan herkese kapılarının sonuna kadar açık olduğunu belirtti.

PROJELERİN HAYATA GEÇİRİLMESİ VE PROJE YAPIMI İSTENDİ
Sorunların dinlenmesinin ardından, proje yapım tanıtımına geçildi. Bülbül yaptığı sunumla ne tür proje istediklerini anlattı. Özellikle insanımızın yaşadığı sorunlara çözüm için proje istediklerini söyleyen Bülbül, “Ülke çıkarları ve sizlerin sorunlarına çözüm üretecek proje yapmanızı istiyoruz. Bu sosyal, kültürel, ülke tanıtımı, çocuklarımızı, gençlerimizi yönlendirmek, yaşlılarımızı korumak, muhtaç insanımızın elinden tutmak, hiç fark etmez, yeter ki yararı olsun projelere destek vereceğiz. Yapacağınız proje eğer ABD’nin herhangi bir resmi kurumu ile ortak yapılacaksa, ya da onların sivil toplum kuruluşu ile birlikte gerçekleştirilecekse projeye bakışımız daha olumlu olur. Çünkü bir dayanağı var demektir” sözleriyle herkesten proje yapmasını istedi.

PROJE ÜRETEN PARAYI KAPACAK, TAVAN RAKAM 200 BİN DOLAR
Yurtdışındaki Türklerin sorunlarını çözmek amacıyla yapılacak bu tür projelere toplam 20 milyon lira bütçe ayrıldı. Kurulacak akademik komisyonda incelenecek olan projeler, elemeyi geçerse, kendi bütçesine göre yardım eli uzatılacak. Projelere en çok 200 bin, en düşük ise 70 bin dolar bütçe ödemesi yapılacak. Projelerin daha sonra belirtilecek olan tarihte yazılı olarak sunulması istendi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.