Amerika'daki Türklerin Sesi -
$ DOLAR → Alış: 5,99 / Satış: 6,01
€ EURO → Alış: 6,82 / Satış: 6,85

Türkiye Dostu Amerikalılar Açıklandı 

Türkiye Dostu Amerikalılar Açıklandı 
Reklam

Bu yıl ‘Türkiye dostu Amerikalılara’ 32 farklı kategoride 39 kişi ve kuruma verildi.

ABD’de 2002’den beri yayınlanan tek Türk dergisi TURKOFAMERICA ve TOA Consulting tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen TOA ödüllerinin kazananları belli oldu. Bu yıl ‘Türkiye dostu Amerikalılara’ 32 farklı kategoride 39 kişi ve kuruma verilirken, 30 Mayıs’ta Harvard Club’ta düzenlenen törende Türkiye dostu Amerikalılar ödüllendirildi.

150’yi aşkın davetlinin katıldığı törende ödül alan Türkiye dostları, politik alanda yaşanan sıkıntılara ragmen iki ülke insanı arasındaki bağları güçlendireceğine inandıklarını kaydetti. Törende Amerikan İçişleri Bakanı Ryan Zinke’nin Türkiye aşığı eşi Lolita Zinke de ödül alanlar arasındaydı. Konuşmasına Türkçe ‘’Merhaba’’ diyerek başlayan Zinke, ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada Türk-Amerikan ilişkilerindeki en kritik noktanın ilişkileri geliştirmek için çaba harcanması gerektiğini söyledi. Zinke, kendisinin de bu hedef doğrultusunda her gün çalıştığını dile getirdi.

 

ABD Icisleri Bakani Ryan Zinke, esi Lolita Zinke, TurkofAmerica Kurucu Ortagi ve Genel Yayin Yonetmeni Cemil Ozyurt, esi Fidan Ozyurt, TOA Consulting yoneticisi Cuneyt Gurkan.

Törende konuşan Türkiye Cumhuriyeti New York Başkonsolosu Ertan Yalçın da, Amerika’daki Türkiye dostlarını bir arada görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Georgie Eyaleti Fahri Başkonsolosu Mona Diamond Sunshine de, salonda bulunan herkesten bir fahri büyükelçi, başkonsolos olarak çalışmasını rica etti.

Törende 1981 yılında ilk bor madeni yatırımı yaparak Türkiye’ye yatırım yapan ve halen 200’e yakın kişiye istihdam sağlayan fabrikanın sahibi James Sparks da, geçen 40 yıllık süreçte iş hayatındaki başarının yanı sıra pek çok dostluklar kazandığını kaydetti.

Turkish Philanthropy FundsTürk Hava Yolları ve Sabah Gazetesi’nin sponsor olarak destek verdiği gecede Truva kazılarına yaptığı katkılarla bilinen Dr Brian Rose, Karun Hazineleri’nin Metropolitan Müzesi’nden alınıp Türkiye’ye iadesini sağlayan Avukat Lary Kaye, Türkiye’nin ilk uluslararası accelerator (hızlandırıcılar) programının öncülerinden Jeff Engell, Staten Island Başsavcısı Michael McMahon ve Maryland Eyaleti Delegesi Dan K. Morhaim, edebiyat alanında ‘’Yes I Would Love Another Glass of Tea’’ kitabının yazarı Katharine Branning, sosyal medya alanında Glen GilmoreTurkish Philanthropy Funds’ta bir fon oluşturarak Amerika’da ekonomi üzerine eğitim alacak bir kız öğrenciye üniversite eğitimi için burs imkanı sağlayan George Schieber, Boston’da Gaziantep yöresi yemekleri de sunan bir dizi restoranın sahibi; Soframiz: Vibrant Middle Eastern Recipes ve Spice: Flavors of the Eastern Mediterranean isimli kitapların da yazarı Ana Sortun, HSBC Global Asset Management CEO ve Bölgesel Başkanı Deborah A Hazell, JP Morgan üst düzey yöneticisi Andrew F Littlejohn gibi isimler yer aldı.

Georgia Eyaleti Fahri Baskonsolosu Mona Diamond Sunshine odulunu Avukat Barbaros Karaahmet’in elinden aldi.

Gecenin süprizini ise Kore Amerikan toplum aktivistlerinden Soh Young Lee-Segredo, Amerikan ve Türk milli marşlarını seslendirerek yaptı. Ödülünü Aktör Mete Horozoğlu’nun elinden alan Segredo, Türk-Kore dostluğunu Amerika’da sürdürmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

TOA topluma katkı özel ödülleri de New York’ta avukatlık yapan Mark Meirowitz, New Jersey’de Türklerin yoğunlukta yaşadığı eyaletlerden Passaic bölgesinin şerifi Richard H Berdnik ve Roger Smith Hotel’in sahibi James Knowles adına otelin müdürü Küçük Güngör Bağ aldı. Bağ’a ödülünü takdim eden Kore Savaşı gazisi New York Eyaleti Kore Savaşı Gazileri Başkanı Sal Scalato verdi. Scalato, salondakiler tarafından ayakta alkışlandı.

Ödül töreni ile ilgili konuşan TURKOFAMERICA Dergisi Kurucu Ortağı ve Genel Yayın Yönetmeni Cemil Özyurt, Türk-Amerikan ilişkilerinin en zorlu olduğu dönemde çalışmaları ve faaliyetleri ile her dönem Türkiye’ye ve Türkler’e dostluğu ile bilinen isimleri ödüllendirdiklerini söyledi. Yaklaşık 25 kişilik bir ekiple yoğun bir çalışma sonucu ödül alacak isimlerin belirlendiğini kaydeden Özyurt, akademi, iş dünyası, arkeoloji, edebiyat, finans, teknoloji gibi 32 farklı kategorilerde verildiğini vurguladı. Özyurt, 2015 yılında Amerika’nın En Etkin 50 Amerikalı Türk’ünü, 2016 yılında Amerika’nın En Etkin 30 Türk Kadınını, geçtiğimiz yıl da Amerika’nın Etkin 40 Yaş Altı 40 ismini ödüllendirdiklerini hatırlattı.

Amerika Icisleri Bakani Ryan Zinke’nin esi Lolita Zinke, Friend of Turkey  odulunu THY Amerika Genel Muduru Cenk Ocal’in elinden aldi.

Etkinliğin organizasyonunu üstlenen TOA Danışmanlık yöneticisi Cüneyt Gürkan da, ödül gecesinde 150’ye yakın davetliyi ağırladıklarını söyledi. Gürkan, Türkiye dostu Amerikalılar’ın 12 farklı eyaletten ödül almaya geceye geldiklerini vurguladı. TOA Danışmanlık ortaklarından Ali Çınar da, Türk-Amerikan ilişkilerinin karşılıklı anlayış ve saygı çerçevesinde çözüleceğine inandığını söyledi.

Ödül sahipleri, Türk-Amerikan toplumunun önde gelen isimlerin yer aldığı 18 kişinin juri tarafından belirlendi.

Gecede Türkiye’de kız çocuklarının eğitimine destek vermek amacıyla düzenlenen açık artırmada da, Dr Öz Show’a 4 adet bilet, Pepsi Co. Üst düzey yöneticilerinden Ümran Beba ve Coca Cola eski üst düzey yöneticisi Ahmet Bozer’le öğle yemekleri, sanatçı Betül Cankara’nın yağlı boya tablosu salondakilerden tarafından açık arttırma yöntemi ile satın alındı. Gecede elde edilen gelir de Turkish Philanthropy Funds’a bağışlandı.

İşte ödül kazanan isimler:

Roger Smith Hotel’in sahibi James Knowles adına otelin müdürü Küçük Güngör Bağ ödülünü Kore Savaşı gazisi New York Eyaleti Kore Savaşı Gazileri Başkanı Sal Scalato’dan aldı.

KATEGORİLER

– Aktif Politika: Richmond County, Staten Island Başsavcısı Michael McMahon – (New York, NY) ve Dan K. Morhaim, Maryland House of Delegates. – (Annapolis, MD)

– Arkeoloji: Dr Brian Rose, Truva kazıları ile tanınan ve bu alanda sayısız eser kaleme alan Penn Arts & Sciences öğretim görevlisi. – (Philadelphia, PA)

– Bankacılık: Andrew F Littlejohn, Executive Director, JP Morgan – (New York, NY)

– Belediye Başkanı: Eric Adams, Brooklyn Borough President  – (New York, NY)

– Belgesel: Victoria Barrett, “Desperate Hours” (Umutsuz Saatler) – (New York, NY, NY)

– Düşünce Kuruluşu: Brenda Shaffer, Global Energy Center, (Washington, DC) William J. Parker III, East West Institute – (New York, NY)

– Edebiyat: Katharine Branning, ‘’Yes I Would Love Another Glass of Tea’’ kitabının yazarı. – (New York, NY)

– Emlak: Jonathan N Stark, Managing Partner for Overseas Operations and Principal of Perkins Eastman Architects – (New York, NY)

– Etnik Toplum Lideri: Soh Young Lee-Segredo, Kore Amerikan – (New York, NY)

– Fahri Konsolos: Bonnie Joy Kaslan, (San Francisco) Fahri Başkonsolosu ve Mona Diamond, Georgia Eyaleti Fahri Başkonsolosu – (Atlanta, GA)

– Finans: Deborah A Hazell, CEO and HSBC Global Asset Management Bölgesel Başkanı – (New York, NY)

– Gönüllü Toplum Hizmeti: Patsy Jones, Board member of American Turkish Association- (Washington, DC)

– Health – Dr Shin Joong Oh, MD – Neurology (Birmingham, AL)

– Hukuki Alanda Türkiye Davaları: David Saltzman – (Washington, DC)

– İşadamı: James Sparks, President of the American Borate Company – (Virginia Beach, VA)

– Kongredeki Türk Dostları: Robert Wexler (Washington, DC) – New York ve Ed Whitfield – (Washington, DC)

– Profesyonel Hayat: Khush Choksy, Senior Vice President for Middle East and Turkey Affairs at the U.S Chamber of Commerce. – (Washington, DC)

– Sanat: Demetra George Mustafaoğlu – (Los Angeles, CA)

– Sanat Hukuku: Lawrence Kaye, Partner; Co-Chair, Art Law Group; Co-Chair, Turkish Practice Group. – (New York, NY)

– Sinema: Lindsay Lohan – (Los Angeles, CA)

– Sivil Toplum Örgütü: American Friends of Turkey (AFOT) – (Washington, DC)

– Sosyal Medya: Glen Gilmore, Sosyal medya pazarlama şirketi sahibi – (New York, NY)

– Tarih: Justin A McCarthy (Louisville, Kentucky)Prof Heath Lowry – (İstanbul, Turkey)

– Teknoloji: Jeff Engell – (San Francisco, CA)

– Toplum: Lola Zinke – (Washington, DC)

– Turizm: Marty Markowitz, Brooklyn eski belediye başkanı – (New York, NY)

– Türk Halk Müziği: Raquy Danziger (New York, NY), Meg Davis (Rotterdam, The Netherlands) 

– Türk Mutfağı: Ana Sortun, Boston’da Türk yemekleri ile tanınan restoran zinciri sahibi – (Boston, MA)

– Türk Sermayeli Şirket Yöneticisi: Annie Young-Scrivner, CEO of Godiva – (New York, NY)

– Uluslararası İlişkiler: Büyükelçi James Jeffrey  (Washington, DC)

– Yardımseverlik: George Schieber 

– TOA Excellence AwardsMark Meirowitz – (New York, NY), Sheriff Richard H Berdnik (Wayne, NJ), Cenk Öcal, THY Genel Müdür, (New York, NY), James Knowles, President of Roger Smith Hotel (New York, NY)

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.