Amerika'daki Türklerin Sesi -
$ DOLAR → Alış: 6,12 / Satış: 6,14
€ EURO → Alış: 7,20 / Satış: 7,23

Yeşim Çetir’in hayat hikayesi

Yeşim Çetir’in hayat hikayesi
Reklam

Yeşim Çetir’in hayat hikayesi

İstanbul’dan İsveç’e ordanda Amerika’ya uzanan bir dram

İstanbul’da geçirdiği bir ameliyat sırasında soluk borusu delinen üniversite öğrencisi Yeşim Çetir, ameliyat için İsveç’e gitti ve ordanda Amerika’ya. Yeşim için SGK ve Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü bugüne dek tüm masraflarını karşıladı

Van 100. Yıl Üniversitesi Sanat Tarihi 3. sınıf öğrencisi iken Yeşim Çetir, 2011 yılında elindeki aşırı terlemeden kaynaklanan şikayetle, İstanbul Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi’ne başvurdu. Doktorların önerisiyle 7 Temmuz 2011’de koltuk altındaki ter bezlerinin alınması için ameliyat masasına yatan 22 yaşındaki Çetir’in burada yaşadığı küçük bir talihsizlik, hayatını fazlasıyla etkiledi. Ameliyat sırasında ciğerlere oksijen verilmesi için soluk borusuna yerleştirilen hortumlardan birinde bulunan ufak bir metal parçasının Yeşim’in soluk borusunu deldiği anlaşıldı ve bundan sonra, genç kız için zorlu yaşam mücadelesi başladı.

 

Soluk borusuna yama

Soluk borusu naklinde kullanılan kök hücre yönteminin dünyada yapılan sayılı ameliyatlarından birini geçiren Yeşim Çetir, uzun yıllar solunum cihazından destek aldı.

Tedavisi süren ve o yıllarda henüz 22 yaşında olan kızın, bir kez kalbinin durduğu ancak yeniden kalbinin çalıştırıldığı ve şu anda kalple ilgili bir sorununun bulunmadığı belirtiliyor. Geçirdiği bu tatsız gelişme sırasında yapılan kalp masajı esnasında da yemek borusu zarar gören Yeşim’in, bu organın kendiliğinden iyileşmesi için sıvı ile beslendiği ve uzun zaman uyutulduğu vurgulandı.

Bu arada, Türkiye’de tedavi imkanı olmadığı için sevk ile İsveç’e gönderilen Yeşim Çetir’in tedavisi için Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Sosyal Güvenlik Kurumu tüm giderlerini ve hastane masraflarını karşılayarak İsveç’e gönderdiği kaydedildi.

Zaman zaman nefes almakta güçlük çeken, öksürükleri geçmeyen Yeşim, düzenli nefes alamadığı için de zor yürüyordu. Bu şikayetlerinin artması üzerine doktorlar, genç kızın vücudunun başka yerinden aldıkları parça ile soluk borusuna yama yaparak buradaki hasarı gidermeye çalıştı. Doktorlar, hastanın bu tedaviye yanıt vermemesi üzerine bir de stent takmayı denedi ancak hiçbir yöntem çare etmedi. Çetir, o dönemde soluk borusunun eski sağlığına kavuşması için Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi ve İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 3 zorlu ameliyat geçirdi.

Son çare İtalyan profesör

Bu operasyonların hiçbirinde Yeşim adına olumlu bir gelişme yaşanmayınca İstanbul’daki doktorlar, işçi emeklisi baba Hayrullah Çetir’e, genç kızın hayati riskinin devam ettiğini ve tedavisine artık Türkiye’de olanak kalmadığını bildirdi. Türk doktorların önerisiyle gelişen, Prof. Dr. Paolo Macchiarini’nin uyguladığı kök hücre ile soluk borusu nakli umudu, İtalyan profesör ile Türk kızı Yeşim’in yollarını kesiştirdi.

25 Mart 2012’de İstanbul’a gelerek Yeşim’i muayene eden Prof. Dr. Macchiarini, anlaşmalı olduğu İsveç Karolinska Üniversitesi Hastanesi’ne genç kızın sevkini istedi. Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve Sosyal Güvenlik Kurumu’nun onayı ile Yeşim Çetir, bütün tedavi masrafları karşılanmak üzere, İsveç’in başkenti Stockholm’de bulunan Karolinska Üniversite Hastanesi’ne sevk edildi.

 Bir akciğeri alındı

Babasının refakatiyle 23 Temmuz 2012’de Stockholm’e gelen Yeşim Çetir, Karolinska Üniversite Hastanesi’ne yatırılarak tedavi altına alındı. Burada yapılan ilk muayenesi sonucunda genç kızın akciğerlerinde biriken iltihaptan dolayı büyük hasar meydana geldiği tespit edildi ve hemen akciğerinin tek tarafı ameliyat ile alındı. Daha sonra nefes borusu için Yeşim’den alınan kemik iliğiyle ABD’de laboratuvar ortamında kök hücre yöntemiyle yeni bir nefes borusu geliştirildi ve Prof. Dr. Macchiarini tarafından gerçekleştirilen ameliyat ile bu yeni nefes borusu genç kıza nakledildi.

Trinidad-Tobago’dan Türkiye’ye yaşam mücadelesi

Dr. Macchiarini:Yaşama ümidi yüzde beşti

FLORANSA’daki ünlü Careggi Hastanesi’nde İtalyan doktor Macchiarini, biri İstanbul’da hastadan sorumlu bir diğeri de Bursa’dan 2 göğüs cerrahının aylar önce Yeşim’in durumuyla ilgili kendisiyle irtibata geçtiğini ve Yeşim’i muayene etmelerini istediğini anlattı.

Yeşim’in durumunu değerlendirmek için Türkiye’ye geldiğinde genç kızın durumunu nasıl bulduğu sorusuna Macchiarini, “İstanbul’da onu ilk gördüğüm zaman gerçekten çok endişelendim. Bize geldiğinde de yaşama ümidi yüzde 5’in altındaydı der. Neredeyse ölüydü. Hayatını sürdürebilmesi çok zordu ama halen hayatta. Bu güzel bir şey” demişti. Doktor, Karolinska Üniversite Hastanesi’nde yoğun bakım ünitesinde tutulan Yeşim’in durumunun bundan birkaç ay öncesine göre daha iyi bir noktada olduğunu belirtmişti.

Türk doktora suç duyurusu

Bu arada baba Hayrullah Çetir, Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde kızının soluk borusunun delindiği ilk ameliyatı gerçekleştiren operatör doktor hakkında, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na görevi ihmalden suç duyurusunda bulunduğunu ve bu davanın devam ettiği bilgisini paylaştı.

İtalyan doktor, “Yeşim’e organ nakli yapıldı ve birçok komplikasyonu var. Hayati tehlikeyi tam olarak atlattığını söyleyemeyiz der. Halen, geçirdiği operasyonun getirdiği birtakım komplikasyonlarla uğraşıyor. Son 3 ayda her şey çok kritikti ve zorlu geçti. Şimdi ise Yeşim, gün geçtikçe biraz daha iyi duruma geliyor ki, bu iyiye işaret. Ancak halen üstesinden gelmesi gereken problemleri var. İyileşmesi 6 ile 12 ayı bulabilir” dedi.

Macchiarini, Yeşim’in nefes borusunun oldukça zarar görmüş durumda iken nefes borusu transplantı operasyonu geçirdiğini vurgulayarak, gelişen komplikasyonların sadece nefes borusu ameliyatından değil, daha önce yaşanan sıkıntılardan da kaynaklandığını ifade etmişti.

Kök hücre yöntemiyle ABD’deki bir laboratuvarda üretilen nefes borusunu Yeşim’e nakleden, konunun uzmanı Macchiarini, ilk kez bu denli acil bir vakayı ameliyat ettiğini belirterek, “Bu tür operasyonlar genellikle önceden planlanmış oluyor ancak Yeşim’in durumunun aciliyeti vardı. İki hafta içinde organize olduk çünkü oldukça hassas bir durumdaydı, neredeyse ölüydü” diye konuştu.

”Babasına hayran kaldım”

Macchiarini, operasyonun neden İsveç’te yapıldığı yönündeki soruya ise “Floransa’da bunu organize etmek çok daha fazla zaman alacaktı. Onlar da Floransa’yı istemedi. Zamana karşı yarışıyorduk ve bunu Stockholm’de yapmaya karar verdim” yanıtını verdi.

Yeşim’i şu ana kadar pek çok kez ameliyat ettiğini ve genç kızın yeni ameliyatlar geçirmesi gerekebileceğini söyleyen Paolo Macchiarini, “Biz bunun iyi gideceğinden emin değildik ancak, en azından ona yaşama fırsatı verdik. Umuyorum ki, daha iyi bir şekilde toparlayacak” dedi.

Hastası Yeşim Çetir ile yakından ilgilenmeyi sürdüren Macchiarini, sık sık Yeşim’i görmeye gittiğini dile getirirken, “Ayrıca her gün düzenli olarak durumunu kontrol ediyorum. O halen yoğun bakımda. Her sabah ve akşam birer toplantı yapıyoruz. Oradaki arkadaşlarım bana, Yeşim ile ilgili gelişmeleri rapor ediyorlar” bilgisini verdi.

İtalyan Profesör Macchiarini, Yeşim Çetir ile ilgili süreçte baba Hayrullah Çetir’e hayran kaldığını anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yeşim’in babasının gücü beni oldukça etkiledi. Öyle bir baba ki, kızını hiçbir zaman bırakmıyor. Bu inanılmaz. Her zaman, gece-gündüz demeden yanında, hastanede. Ona cesaret vermek için devam etmeli. Bu oldukça umutsuz bir durum. Yeşim, neredeyse hayatını kaybetmek üzereydi. Biz mücadeleye devam etmeliyiz. Babası hep orada, kızını hayatta tutmak istiyor ve bu da beni bu işi başarmak için ayrıca motive ediyor. Buradan vermem gereken mesaj; asla ve asla vazgeçilmemeli. Umuyorum ki Yeşim bunu başaracak. Yaklaşık 1 yıldır bu mücadelenin içinde. Ama Yeşim bunu hak ediyor çok iyi ve güçlü biri. Babası her zaman güçlü ve saygılı biri, hiçbir şeyden şikayetçi değil.”

”Doktorlar ellerinden geleni yapıyor”

Yeşim’in yanından bir dakika olsun ayrılmayan ve İtalyan doktoru Prof. Machiarini’niyi de azmiyle kendisine hayran bırakan baba Hayrulla Çetir de yaptığı açıklamada, kızının durumunun hala kritik olduğunu, akciğerinin birinin alınmasından dolayı, makineye bağlı yaşadığını belirtti.

Baba Çetir, gerek Karolinska Üniversitesi Hastanesi doktorlarının gerek Türkiye’deki doktorlarının kızının durumunu çok yakından takip ettiklerini ifade ederek, “Dışişleri Bakanlığı, burada bulunan Büyükelçi Zergün Korutürk ve büyükelçilik çalışanlarının ilgisi de çok büyük. Hepsine çok teşekkür ediyorum. Bu her ameliyatta olabilecek bir komplikasyon olarak görünüyor, bu da bizim başımıza geldi. Şu anda kızım hala yoğun bakımda tutuluyor. Doktorlar durumu hala kritik diyorlar ancak iyi gelişmeler olduğunu da belirtip, tamamen sağlığına kavuşması için zaman gerektiğini söylüyorlar. Ben de burada doktorların ellerinden geleni yaptıklarını görüyorum ama gelişmeler bir karınca hızında ilerliyor. Bana da doktorlar umudumu kaybetmememi ve sabırlı olmam gerektiğini söylüyorlar” dedi.

Yeşim için Amerika’da zor oldu

ABD’de Uzun zamandan beri Pennsylvania eyaletine bağlı Philadelphia şehrinde Temple Üniversite Hastanesinde tedavi gören Yeşim Çetir, 25 Mayıs’ta 17 saat süren başarılı organ nakli ameliyatı geçirdi.

25 Mayıs 2016 tarihinde yapılan soluk borusu, akciğer ve yemek borusu üç nakili birden olmuştu.

Ağır bir ameliyat geçiren ve organ nakili olan Yeşim Çetir,in yemek borusu doku uyuşmazlığı nedeniyle tekrardan geri alınmıştı.

Yeşim Çetir’in İstanbul’da başlayan acıklı hayat hikayesi Amerika’nınPennsylvania eyaletinin Philadelphia şehrinde Temple Üniversite Hastanesinde 19 Mart 2017 günü akşam saat 9.15’de son buluyor ve hayata gözlerini yumuyor.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.