Atak Ajans Wordpress Haber Teması -
$ DOLAR → Alış: 7,93 / Satış: 7,96
€ EURO → Alış: 9,39 / Satış: 9,43

Pompeo, İran’a yönelik yaptırımların geri getirildiğini açıkladı

Pompeo, İran’a yönelik yaptırımların geri getirildiğini açıkladı
  • 20.09.2020
  • 46 kez okundu
Pompeo, İran’a yönelik yaptırımların geri getirildiğini açıkladı
Pompeo, İran'a yönelik yaptırımların geri getirildiğini açıkladı

ABD yönetimi, İran ile yapılan nükleer anlaşma kapsamında Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından kaldırılan yaptırımların yeniden geri getirildiğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, silah ambargosunun kalıcı olarak uzatılması dahil İran’a yönelik uygulanan yaptırımları yeniden uygulamaya koyduklarını açıkladı. Yaptırımların 20 Eylül’den itibaren devreye girebileceğini açıklayan Pompeo, ”Silah ambargosuna ek olarak İran’ın zenginleştirme ve yeniden işleme ile ilgili faaliyetlerde bulunmasının yasaklanması, İran’ın balistik füze test ve geliştirmesinin yasaklanması ve nükleer füze ile ilgili transferin yaptırımları gibi kısıtlamalar ve teknolojiler de dahil” dedi.

Pompeo, ABD’nin yaptırımlarını uygulamakta tereddüt etmeyeceğini ve tüm üye devletlerin bu yeniden uygulanan kısıtlamalar kapsamındaki yükümlülüklerine tam olarak uymalarını beklediklerini söyledi. Pompeo ayrıca, kapsamlı bir anlaşmaya varılıncaya kadar ABD’nin İran’a karşı “maksimum baskı kampanyasını” sürdüreceğini ve önümüzdeki günlerde BM yaptırımlarının uygulanmasını güçlendirmek ve ihlal edenleri sorumlu tutmak için bir dizi ek önlem açıklayacağını söyledi.

İran: “ABD milletimize karşı hedefli bir kampanya yürütüyor”

İran ise, ABD’nin İran’a karşı hedefli bir kampanya yürüttüğünü, iç politikasına müdahale etmeye ve İran’ı bölgede izole etmeye çalıştığını açıkladı. İran Dışişleri Bakanı Zarif, ABD’nin ülkeye uyguladığı sert yaptırımları eleştirerek, bu politikaların hem dostları hem de düşmanları etkilediğini söyledi.

İran, BM Güvenlik Konseyi ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e yazdığı mektupta, Konseyi ABD’nin uluslararası yaptırımları yeniden uygulamaya yönelik her türlü girişimini engellemeye çağırdı. Amerika Birleşik Devletleri’nin belirtilen amacının Ortak Kapsamlı Eylem Planı’nı tamamen mahvetmek olduğu ve bu amaçla stratejisinin tek taraflı keyfi yorumlar ve sahte hukuki argümanlar sunarak yasal zorluklar oluşturmak olduğunu belirtti.

BM’nin İran Büyükelçisi Majid Takht Ravanchi, Güvenlik Konseyi üyelerinin ABD’nin Güvenlik Konseyi’nin sürecini kötüye kullanmaya devam eden girişimini bir kez daha reddedeceğine, böylece Konsey ve Birleşmiş Milletler’in otoritesi ve güvenilirliğini zayıflatacağına vurgu yaptı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi anlaşması kapsamında “Snapback” olarak bilinen “geri getirme” mekanizması, süresi dolmak üzere olan yaptırımların tek taraflı olarak yeniden uygulamaya koyulmasını öngörüyor. ABD, 14 Ağustos’ta BM Güvenlik Konseyi’ne yaptığı başvuruda 18 Ekim’de sona erecek İran’a yönelik yaptırımların uzatılmasını, silah ambargosunun yenilenmesini istemişti. Bu başvuru veto edilince hem bu başvuru hem de bir dizi diğer yaptırımı devreye sokacak “snapback” mekanizması için harekete geçen Trump yönetimi, snapback mekanizması kapsamında BM’nin İran’a yönelik tüm yaptırımları bugün yeniden devreye sokmasını bekliyor.

İsrailli Bakan: ABD’deki seçimden önce bir başka normalleşme anlaşmasına varabiliriz
İsrail Bölgesel İş Birliği Bakanı Akunis, "İsrail ile ilişkileri normalleştirmeye aday birçok ülke var. Duyurunun ABD'deki başkanlık seçiminden önce yapılacağına...
ABD jetleri, Rus bombardıman uçaklarına eşlik etti
Tarafsız sular üzerinde dün uçuş yapan Rusya’ya ait bombardıman uçaklarına ABD jetleri eşlik etti.
Son dakika haberi: NATO: Dağlık Karabağ’daki çatışmanın tarafı değiliz
Son dakika haberine göre, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan ile görüşmesinde NATO'nun Dağlık Karabağ'daki çatışmanın tarafı olmadığını söyledi.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı O’Brien ile görüştü
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert C. O'Brien ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
Trump’ın Yüksek Mahkeme yargıç adayı Barrett’ten ‘taahhüt’ açıklaması
ABD Başkanı Donald Trump'ın Yüksek Mahkemeye aday gösterdiği Amy Coney Barrett, 2020 başkanlık seçimleri ve tartışmalı diğer konulara dair kimseye...
ABD’de koronavirüse bağlı ölümler artıyor!
ABD'de koronavirüs (Covid-19) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 220 bin 254'e yükseldi.
Trump’a tapan Hint vatandaşından acı haber
Hindistan'da rüyasında gördükten sonra ABD Başkanı Donald Trump'a tapmaya başlayan Bussa Krişna, Trump'ın koronavirüse (Kovid-19) yakalandığını öğrendikten sonra depresyona girdi...
Türkiye’nin Navtex ilanı sonrası ABD’den skandal açıklama
ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki araştırma faaliyetlerine yeniden başlamasını "provokasyon" olarak nitelendirerek, araştırmaları durdurmaya ve Yunanistan ile istikşafi görüşmelere...
‘Remdesivir’ alan koronavirüs hastaları ‘plasebo’ alanlara kıyasla daha hızlı iyileşiyor
ABD'de yürütülen bir araştırmayla antiviral ilaç "Remdesivir" alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalarının "plasebo" alan hastalara kıyasla daha hızlı iyileştiği...
Güney Çin Denizi üzerinde ABD hava hareketliliğini yansıtan rapor yayımlandı
Çin'in başkenti Pekin merkezli bir düşünce kuruluşu, ABD savaş uçaklarının geçen ay Güney Çin Denizi üzerindeki hava hareketliliğine dikkati çeken...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ