$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Hücre cezası New York’ta kısıtlandı

ABD’de hapishane yasalarına ilişkin reform çağrıları devam ederken New York eyaletinde mahkumlara 15 günün üzerinde hücre cezası vermek yasaklandı.

Hücre cezası New York’ta kısıtlandı
  • 04.04.2021
  • 192 kez okundu

Böylece New York, hapishanelerde tecriti “işkence” olarak kabul eden Birleşmiş Milletler’in Nelson Mandela Kuralları’na uyum gösteren ilk eyalet oldu.

ABD hapishanelerinde hücre cezası birçok eyalette zaman sınırı olmaksızın uygulanıyor.

Bu durum, mahkumların tek kişilik hücrelerde sosyal imkanları sıfırlanarak ya da çoğu zaman yalnızca diğer hücrelerdeki mahkumların ıstıraplarına maruz kalarak uzun süreler geçirmesine neden olabiliyor.

İki çocuk annesi Candie Hailey, bunu deneyimleyen mahkumlardan birisiydi.

2012’de, ABD’nin en acımasız hapishanelerinden biri olarak bilinen New York’taki Rikers Adası Cezaevi’ne gönderildi. Cinayet teşebbüsüyle suçlanıyordu. Dava daha sonra düşürüldü.

Hapishanede geçirdiği günleri anlatan Hailey, yaşadıklarını “cehenneme” benzetiyor ve “Hücre, 24 saat boyunca asansörde kalmak gibiydi” diyor.

Rikers hapishanesinde gardiyanlar tarafından kurallara uymamakla suçlandı ve üç yıl boyunca tecritte tutuldu.

Bileklerinde ciddi yaralar bulunan Hailey, intihara eğilim gösterdi. “Tek düşündüğünüz şey intihar etmek oluyor. Bunun için ilaç içtim, bileklerimi kestim” diyor.

MAHKUMLAR ÜZERİNDE CİDDİ PSİKOLOJİK BASKI

ABD’de Covid-19 salgını öncesinde 60 bini aşkın mahkum tecritte tutuluyordu. Ancak bu sayı, cezaevlerinde Covid önlemi olarak hücrelerin daha çok kullanılmasıyla arttı.
Tek kişilik hücreler, “en tehlikeli” mahkumları diğerlerinden ayırmak ve savunmasız mahkumların güvenliğini sağlamak gerekçesiyle, geçici olmak kaydıyla tasarlandı.

Ancak ABD’de hücreler çok daha geniş bir kullanıma sahip.

Basit kural ihlalleri yapan mahkumlar bile hücre cezasına çarptırılabiliyor. Bunlardan bazıları, akıl hastalığına sahip kişiler de olabiliyor.

ABD’de hücre cezası uygulaması, 1890’larda tehlikeli bir uygulama olarak kınanmıştı. Ancak 1983 yılında Illinois’te mahkumların iki gardiyanı öldürmesinin ardından yaygın şekilde uygulanmaya başlandı.

New York hapishane sisteminin eski sağlık uzmanı Homer Venters, yıllar içinde on binlerce kişinin hücre cezasına çarptırıldığını anlatıyor.

Oysa hücre pratiğinin mahkumlar üzerinde ciddi psikolojik baskı yarattığı tıbbi olarak kanıtlanmış durumda.

Venters, “Kısa sürede görsel ve işitsel halüsinasyon geliştiren hastalarım oldu” diyor: “Başkalarıyla konuşmak, insanlarla etkileşime geçmek, saatin kaç olduğunu bilmek gibi temel insani ihtiyaçların tümünün ortadan kaldırılmış olması, buna neden oluyor.”

İNTİHAR DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR

Cinayetten hapis cezası çeken Billy Blake, New York’un kuzeyindeki bir hapishanede 34 yıl boyunca küçük bir hücrede tecritte kaldı. Mahkumların sık sık dışkılarını fırlattığını, kapıları vurduğunu ve gece boyunca çığlık attıklarını anlatıyor.

Aklını kaçırmamak için kendisini zorladığını söyleyen Blake, “Akıl sağlığını yitirmiş, sürekli ileri geri sallanan insanlar gördüm. Bunu kendim de yapmaya başladığımı fark ettim. Dışkıyla ya da yerdeki idrarla oynuyorlardı. Orada durdum ve bunun beni de esir almasını engelledim” diyor.

ABD’de bir mahkumun tecritte tutulmasına ve bunun süresine mahkemeler değil cezaevi yönetimi karar veriyor.

Birçok durumda bu karar, mahkumların akıl sağlığını ya da hayatta kalıp kalmayacaklarını belirleme gücüne sahip.

Araştırmalar, hücrede tutulan mahkumların diğerlerine oranla altı kat daha fazla intihara başvurduğunu gösteriyor. Serbest bırakılmalarından bir yıl sonra bile intihar riski devam ediyor.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Etiketler: / /

ABD tarihinde bir ilk daha: Biden’ın oğlu suçlu bulundu ABD Başkanı Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden, hakkında yasa dışı silah...
Beyaz Saray: ABD bu hafta Rusya’ya yeni yaptırımlar açıklayacak Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü Kirby, ABD’nin yakında...
Biden’dan garip hareket: Beyaz Saray’daki etkinlikte dondu kaldı
Biden’dan garip hareket: Beyaz Saray’daki etkinlikte dondu kaldı ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da “Juneteenth Ulusal Bağımsızlık Günü” kutlamaları çerçevesinde...
Sevim Sayım Madak, New York Başkonsolosu Reyhan Özgür’e ziyarette bulundu
HASAN ÇELİK/TÜRK USA NEWSPAPER  NEW YORK – Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Sevim Sayım Madak, New York Başkonsolosu Reyhan Özgür’ü...
Kore Savaşı’nın 74. yıl dönümü New York’ta anıldı 
HASAN ÇELİK/TÜRK USA NEWSPAPER  Kore Savaşı’nın 74. yıl dönümü nedeniyle, ABD’nin New York kentinde anma töreni düzenlendi.  New York Staten...
Erzurum’un meşhur Cağ Kebabı artık Amerika’da 
HASAN ÇELİK/TÜRK USA NEWSPAPER  Amerika Birleşik Devletleri’nin New Jersey eyaletinin Paterson şehrinde, Ünlü Antepli Baklava’nın sahibi iş insanı Mehmet Alkurt,...
Birleşmiş Milletler yetkilisi: Çatışmaları sonlandırma konusunda başarılı olamadık
Birleşmiş Milletler yetkilisi: Çatışmaları sonlandırma konusunda başarılı olamadık Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım...
ABD Temsilciler Meclisi, UCM’ye yaptırım öngören tasarıyı kabul etti
ABD Temsilciler Meclisi, UCM’ye yaptırım öngören tasarıyı kabul etti ABD Temsilciler Meclisi, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya yönelik “yakalama kararı” başvurusunu...
ABD Başkanı Biden’dan İsrail ile ilgili 2 soruya kaçamak cevap
ABD Başkanı Biden’dan İsrail ile ilgili 2 soruya kaçamak cevap ABD Başkanı Joe Biden, “İsrail Refah’ta kırmızı çizgiyi geçti mi?”...
ABD’de açık iş sayısı 3 yılın en düşük seviyesinde
ABD'de açık iş sayısı Nisan ayında 2021’den bu yana en düşük seviyeye geriledi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ