$ DOLAR → Alış: 27,39 / Satış: 27,49
€ EURO → Alış: 28,91 / Satış: 29,02

İran’dan nükleer tesislerine sabotajla suçladığı İsrail’e misilleme tehdidi

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, “Bu içeriden yapılmış bir saldırı değildir ve sabotajın kaynağı tamamen belirlenmiştir.” dedi.

İran’dan nükleer tesislerine sabotajla suçladığı İsrail’e misilleme tehdidi
  • 14.04.2021
  • 145 kez okundu

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, İsfahan eyaletindeki Natanz uranyum zenginleştirme tesisine yapılan saldırının arkasında İsrail’in olduğuna dair çok güçlü işaretler olduğunu belirterek, saldırıya İsrail’in içerisinde misilleme yaparak yanıt vereceklerini söyledi.

İran devlet televizyonuna göre, Rebii, başkent Tahran’da düzenlediği basın toplantısında Natanz Şehid Ahmedi Ruşen Nükleer Merkezi’ne düzenlenen sabotajla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Rebii, tesise düzenlenen saldırının detaylarına ilişkin, “Pazar günü santrifüj makine sistemine giden güç besleme kablolarına yönelik sabotaj düzenlendi. Bu içeriden yapılmış bir saldırı değildir ve sabotajın kaynağı tamamen belirlenmiştir.” dedi.

Saldırı sonrasındaki hasarın onarılabileceğini aktaran Rebii, tesiste IR-1 santrifüjleri yerine daha gelişmiş ve daha hızlı uranyum zenginleştirme imkanı tanıyan IR-6 santrifüjlerinin kullanılacağını belirtti.

Saldırının arkasında İsrail’in olduğuna dair çok güçlü işaretler olduğunu belirten İran Hükümet Sözcüsü, “Öncelikle saldırının faillerine ve amirlerine karşı eyleme geçme hakkımızı saklı tutuyoruz ve bu eylemler saldırgan topraklarda gerçekleşecektir.” diye konuştu.

Rebii, saldırıyla ilgisinin olmadığını açıklayan ABD’ye de “nükleer terörizm” olarak nitelediği saldırıyı kınama çağrısında bulundu.

İran’ın İsfahan kentindeki Natanz Nükleer Tesisi’nde Temmuz 2020’de de bir yangın olmuş ve İranlı nükleer bilimci Muhsin Fahrizade’nin öldürülmesinden bir gün sonra 28 Kasım’da yapılan açıklamada, bunun İsrail tarafından gerçekleştirilen sabotaj eylemi olduğu açıklanmıştı. Saldırıda gelişmiş santrifüjlerin hedef alındığı belirtilmişti.

Söz konusu tesiste 10 Nisan’da Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin talimatıyla önceki santrifüjlere kıyasla 10 kat daha fazla uranyum zenginleştirme imkanı sağlayacak 164 adetten oluşan IR-6 santrifüj zinciri devreye sokulmuştu. Yeni nesil santrifüjlerin devreye girmesinden bir gün sonra tesiste büyük bir patlama yaşandığı bildirilmişti. Patlamanın hemen ardından olayın kaza olduğunu duyuran İranlı yetkililer daha sonra olayın santrifüjleri hedef alan bir sabotaj eylemi olduğunu açıklamıştı.

 

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Etiketler: / / /

Türkiye Kuzey Irak’tan petrol ithalatını yeniden başlatıyor
Kuzey Irak'tan Ceyhan limanına yapılan, Türkiye'nin Mart ayında durdurduğu petrol ithalatının bu hafta içinde başlatılacağı açıklandı.
Merkel’den Erdoğan anısı: Onların Başbakanı benim
Almanya'nın eski başbakanı Merkel, Almanya'da yaşayan Türkler konusunun Erdoğan ile görüşmelerinde gündeme geldiğini ve kendisine "Onların Başbakanı benim" dediğini söyledi.
Ankara’da bombalı saldırı
İçişleri Bakanı Yerlikaya Ankara'da "bombalı saldırı eylemi" düzenlendiğini açıkladı. Saldırıda iki emniyet mensubu hafif yaralandı. Cumhuriyet Başsavcılığı saldırıyla ilgili soruşturma...
Ankara saldırısının ardından Kuzey Irak’a hava operasyonu
Ankara'da dün İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü girişine gerçekleştirilen saldırı girişimini PKK üstlendi. TSK, Irak'ın kuzeyindeki hedeflere hava operasyonu düzenledi.
Ankara’da İçişleri Bakanlığı’na bombalı saldırı
İçişleri Bakanı Yerlikaya Ankara'da "bombalı saldırı eylemi" düzenlendiğini açıkladı. Saldırıda iki emniyet mensubu hafif yaralandı. Cumhuriyet Başsavcılığı saldırıyla ilgili soruşturma...
Ankara’daki saldırıda yanıtı aranan sorular
Ankara'da Emniyet Genel Müdürlüğü'ne yönelik saldırının ardından iki sorunun yanıtı aranıyor: İki saldırgan silahlarla Kayseri'ye nasıl geldi? Çalıntı araç Ankara'ya...
NATO ve AB’den Türkiye ile dayanışma mesajı
Ankara'da düzenlenen saldırı sonrasında NATO ve AB'den saldırıyı kınama, Türkiye ile dayanışma mesajları geldi.
Erdoğan: Avrupa Birliği’nden herhangi bir beklentimiz yoktur
Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM'deki konuşmasında muhalefete yeni anayasa için iş birliği çağrısı yaparken, AİHM ile AB'ye yönelik sert açıklamalarda bulundu.
TİP Can Atalay için Özgürlük Yürüyüşü başlattı
TİP, Hatay Milletvekili Can Atalay'ın da aralarında bulunduğu Gezi tutuklularının tahliye edilmemesi nedeniyle Hatay'dan Ankara'ya Özgürlük Yürüyüşü başlattı. TİP'li vekiller...
ABD’de kapanma son dakikada atlatıldı
ABD'de bugün başlayan yeni mali yıla dair federal bütçe üzerindeki anlaşmazlık nedeniyle oluşan kapanma tehlikesi son dakikada aşıldı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ