$ DOLAR → Alış: 18,78 / Satış: 18,86
€ EURO → Alış: 20,50 / Satış: 20,58

Korona 2-3 misli daha fazla can almış olabilir

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), koronavirüs kaynaklı küresel can kaybı sayısının, kuruluşun resmen teyit ettiği 3.4 milyondan 2 ila 3 kat daha fazla olabileceğini bildirdi.

Korona 2-3 misli daha fazla can almış olabilir
  • 22.05.2021
  • 74 kez okundu

DSÖ’nün “Dünya Sağlık İstatistikleri Raporu 2021” açıklandı. Rapor, küresel COVID-19 artan ölüm oranı tahminlerini de içeriyor. Rapora göre 31 Aralık 2020 itibarıyla ön tahminler, 2020’de COVID-19 salgınına atfedilebilecek toplam küresel ölüm sayısını en az 3 milyon gösterdi. Bu rakamın da resmi olarak bildirilen 1.8 milyondan, 1.2 milyon daha fazla ölüm anlamına geldiğine işaret edildi.

‘EKSİK SAYILDI’

Mayıs 2021 itibarıyla DSÖ’ye bildirilen COVID-19 kaynaklı resmi 3.4 milyon ölüm sayısının muhtemelen önemli ölçüde eksik sayıldığı ifade edilen raporda, ölüm sayısının bundan en az 2-3 kat daha yüksek olduğu belirtildi. DSÖ’nün veri ve analiz bölümünden sorumlu Genel Direktör Yardımcısı Samira Asma, dün Cenevre’de video konferans yöntemiyle düzenlenen basın toplantısında rapora ilişkin bilgi verdi. Asma, “Bu aya kadar resmi olarak 3.4 milyon ölüm rapor edildiğini zaten biliyoruz. Ancak bu sayı gerçekten 2-3 kat daha fazla olabilir” dedi.

‘RAPORLAR SORUNLU’

Dünya genelinde 2020’deki ve öncesindeki ölüm sayılarına bakıldığında şimdiye kadar 6 ile 8 milyon arası insanın COVID-19 nedeniyle ölmüş olabileceğini ifade eden Asma, salgının hâlâ yükselişte olduğunu belirtti. Asma, salgında özellikle Hindistan, Nepal gibi Asya ülkeleri başta olmak üzere Latin Amerika ülkelerinde virüs kaynaklı ölümlerin artışını sürdürdüğünü kaydetti. Birçok ülkede ölüm nedenlerine ilişkin raporlamalarda sorunlar olduğunu belirten Asma, “Bu nedenle DSÖ, tüm ülkeleri güçlü veri ve sağlık bilgi sistemlerini geliştirmeye ve bunlara yatırım yapmaya çağırıyor” dedi.

KÖPEKTEN BULAŞAN KORONAVİRÜS SAPTANDI

Malezya’da 2018 yılında zatürre teşhisiyle hastaneye kaldırılan bir çocukta köpekten bulaşan yeni bir koronavirüs tespit edildi. Teşhisin doğrulanması halinde bu, bilinen sekizinci ve köpekten bulaşan ilk koronavirüs olacak. Virüs, daha önce tanımlanmış iki köpek koronavirüsünün kombinasyonunu andırırken, hem bir kedi ve hem de bir domuz koronavirüslerinin parçacıklarını da ihtiva ediyor. Araştırmacılar, tespit edilen bu virüsün insanlara tehdit teşkil edip etmediğinin henüz belli olmadığını da belirtti. Vaka, “Clinical Infectious Diseases” (Klinik Bulaşıcı Hastalıklar) adlı dergide yayımlandı.

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Kripto Para Piyasaları için Bigpara

Etiketler: / / /

Kılıçdaroğlu’ndan adaylık açıklaması
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda ismi üzerinde mutabakat sağlanması halinde itiraz etmeyeceğini söyledi.
Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığına atama
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda kurulan Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığına Ali Arif Özzeybek atandı. Özzeybek, ilk mesajında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile...
TÜİK: Ocak ayında yıllık enflasyon yüzde 57,6
TÜİK'in açıkladığı enflasyon verilerine göre, Ocak ayında yıllık enflasyon yüzde 57,6 oldu. ENAG ise yıllık enflasyonun yüzde 121,6 olduğunu açıkladı.
ABD’li senatörlerden Biden’a Türkiye ve F-16 mektubu
ABD'de Demokrat ve Cumhuriyetçi Parti'den 29 senatör Başkan Biden'a bir mektup yazarak İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği onaylanana kadar Kongre'nin...
EYT’liler prim şartına ‘hayır’ diyor
EYT düzenlemesine ilişkin görüşmeler Meclis Komisyonu'nda ele alınmaya başladı. Sorunun kökten çözülmediğini söyleyen EYT'liler, prim şartı olmadan mağduriyetlerinin giderilmesini istiyor.
Türkiye’den konsolosluk kapatan ülkelere tepki
ABD'nin güvenlik uyarısının ardından terör saldırısı endişesi nedeniyle konsolosluklarını geçici olarak kapatan ülkelere Türkiye sert tepki gösterdi. Dokuz ülkenin büyükelçileri...
Milli Eğitim’den 6 yaşındaki H.K.G. için “ihmal” itirafı
H.K.G.'nin 6 yaşındayken okula gönderilmemesinin ilgili makamların takibine takılmadığı ortaya çıktı. Bürokratların "O yıllarda T.C. kimlik numarası yoktu" açıklaması kayıtlara...
İsveç terörle mücadele yasasını sertleştiriyor
İsveç Adalet Bakanı, Haziran ayında yürürlüğe girmesi beklenen yeni yasayla sadece belirli bir terör olayına karışanların değil, terör örgütleriyle her...
AYM’de İrfan Fidan neden kaybetti?
Anayasa Mahkemesi'nde yapılan başkanlık seçimlerini 8 oy alan Zühtü Arslan kazanması, İrfan Fidan'ın kaybetmesi ne anlama geliyor? DW Türkçe'den Alican...
Norveç’in Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına çağrıldı
Norveç'in Ankara Büyükelçisi'nin ülkede yarın Kur'an-ı Kerim'e karşı saldırı içeren bir protesto gösterisi planlandığının öğrenilmesi üzerine Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı bildirildi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ