$ DOLAR → Alış: 18,78 / Satış: 18,85
€ EURO → Alış: 20,65 / Satış: 20,73

Son dakika: Film gibi operasyon… ABD’li muhabir Kabil’den böyle kurtarıldı!

Afganistan’ın başkenti Kabil’de mahsur kalan ABD’li muhabir, filmleri aratmayacak bir operasyon ile kurtarıldı. Washington Post muhabiri yaşadıklarını ilk defa anlattı.

Son dakika: Film gibi operasyon… ABD’li muhabir Kabil’den böyle kurtarıldı!
  • 24.08.2021
  • 66 kez okundu

Dünya günlerdir Afganistan’ın başkentindeki havalimanından gelen görüntüleri konuşuyor.

Taliban’dan kaçış için on binlerin son umudu olan havalimanında insanlık trajedisi sürerken, iyi haberler de geliyor.

Biden’ın ABD askerlerinin havalimanından çıkmasını yasaklaması üzerine kentte mahsur kalan Washington Post muhabiri Susannah George geçtiğimiz günlerde kurtarılmış ve ülkesine dönmüştü.

Susannah George, yaşadıklarını ilk defa kamuoyu ile paylaştı. Filmleri aratmayan bir operasyon ile kurtarılan George, İngiliz askerleri tarafından nasıl kurtarıldığını anlattı.

İngiliz birlikleri tarafından yönetilen bir tahliye operasyonunda yer bulan George, havalimanına ulaşana kadar zırhlı araçlar kullandıklarını belirtti.

İngiliz askerlerin ilk başta yetkilerini aşmak istemediklerini belirten George, ‘birkaç telefon görüşmesi yaptıktan sonra ben ve meslektaşımı da koruma grubuna dahil ettiler’ dedi.

Bu sayede ABD birliklerinin koruduğu havalimanına ulaşana kadar Taliban’dan korunduklarının atlını çizen George, havaalanı çevresindeki güvenliğin ‘çökmekte’ olduğunu ve Afgan iş arkadaşı ve küçük kızının Taliban savaşçıları tarafından dövüldüğünü söyledi.

George, onu kurtarmaya yardım eden birlikler hakkında daha fazla yorum yapmadı. Ancak İngiliz medyası söz konusu askerlerin İngiltere’nin seçkin Özel Hava Servisi’ne (SAS) mensup olduklarını yazdı.

TALİBAN’IN AFGANİSTAN’A HAKİM OLMA SÜRECİ

ABD ile Taliban arasında Şubat 2020’de varılan barış anlaşması çerçevesinde bu yıl uluslararası güçlerin Afganistan’dan geri çekilme süreci başladı.

Anlaşma, yabancı güçlere saldırılmamasını öngörürken Taliban’ın Afgan güvenlik güçlerine yönelik eylemlerine dair hüküm getirmedi.

Afgan hükümetiyle Doha’daki müzakereleri devam ettiren Taliban, eş zamanlı şekilde, hazirandan bu yana şiddetli saldırılarla Afganistan’da birçok ilçeye, son bir ayda da vilayet merkezlerine hızla hakim oldu.

Başkent Kabil’i kuşatan Taliban, 15 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeyi terk etmesinin ardından kenti çatışmasız şekilde kontrolüne aldı.

Bu rehber gastronomi tutkunlarına yol gösteriyor

Etiketler: / /

AYM’de İrfan Fidan neden kaybetti?
Anayasa Mahkemesi'nde yapılan başkanlık seçimlerini 8 oy alan Zühtü Arslan kazanması, İrfan Fidan'ın kaybetmesi ne anlama geliyor? DW Türkçe'den Alican...
Norveç’in Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığına çağrıldı
Norveç'in Ankara Büyükelçisi'nin ülkede yarın Kur'an-ı Kerim'e karşı saldırı içeren bir protesto gösterisi planlandığının öğrenilmesi üzerine Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı bildirildi.
Fin halkı İsveç olmadan NATO’ya katılmaya sıcak bakıyor
Finlerin çoğu, İsveç'in NATO üyeliğine yönelik onay süreci Türkiye'nin karşı çıkması nedeniyle daha da uzadığı takdirde bu ülkeyi beklememeleri gerektiğini...
Türkiye’nin kabul etmediği asbestli gemi batırılacak
Türkiye'nin çevrecilerin yoğun tepkisi sonucu sökümünü gerçekleştirmeyi kabul etmediği asbestli Brezilya gemisi, Atlas Okyanusu'nda batırılacak.
AYM Başkanlığı’na yeniden Zühtü Arslan seçildi
2015 yılından bu yana Anayasa Mahkemesi başkanlığını yürüten Zühtü Arslan bu göreve üçüncü kez seçildi.
Nebati: EYT’nin bütçeye maliyeti 255 milyar lira
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, EYT düzenlemesinin 2023 bütçesine maliyetinin 255 milyar lira olduğunu açıkladı. Nebati, "Kasada hazır duruyor"...
Ortadoğu’daki gerilim İsrail’le normalleşmeyi nasıl etkiler?
Türkiye seçimler öncesinde bir taraftan İsrail ile normalleşme sürecini devam ettirmek isterken, diğer yandan Filistin konusunda hassas tabanını gözetmeye çalışıyor.
AKP iktidarına yön veren aktör: MHP
Sinan Ateş cinayetiyle gündemde olan MHP'ye kim oy veriyor? Siyasete nasıl yön veriyorlar? DW Türkçe'den Burcu Karakaş, 54. yaşını kutlamaya...
AB’den Bulgaristan-Türkiye sınırına İHA gönderme planı
AB Komisyonu, yasa dışı göçün engellenmesi için dört maddelik plan açıkladı. Önlemler arasında Türkiye-Bulgaristan sınırına İHA'lar gönderilmesi ve Frontex'in varlığının...
İsveç’ten Erdoğan’a yanıt: NATO mutabakatında din konusu yok
İsveç Dışişleri Bakanı, Türkiye ile NATO üyeliği için imzaladıkları mutabakatta din konusunun ve ifade özgürlüğünden tavizlerin yer almadığını söyledi. Macaristan'dan...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ