$ DOLAR → Alış: 19,02 / Satış: 19,10
€ EURO → Alış: 20,49 / Satış: 20,57

Afganistan Milli Takımı, Antalya’da kamp yapıyor

ABD’nin ülkeyi terk etmesinin akabinde denetimi Taliban’ın eline geçen Afganistan’da Futbol Ulusal Ekibi kamp için geldiği Antalya’da Endonezya …

Afganistan Milli Takımı, Antalya’da kamp yapıyor
  • 18.11.2021
  • 140 kez okundu

ABD’nin ülkeyi terk etmesinin akabinde denetimi Taliban’ın eline geçen Afganistan’da Futbol Ulusal Ekibi kamp için geldiği Antalya’da Endonezya ile hazırlık maçı yaptı.

AFGANLAR MAÇA İLGİ GÖSTERDİ

Müsabakayı 1-0 kazanan Afganistan Ulusal Kadrosu, elde ettiği galibiyeti ülkesine armağan etti. Maça Antalya’da yaşayan Afgan asıllı vatandaşlar ilgi gösterdi.

Sığınmacı olarak küçük yaşta ayrıldığı ülkesine ulusal grup oyuncusu olarak dönen ve 3 yıl evvel 28 yaşındayken kadronun teknik yöneticiliğine getirilen Anoush Dastgir nezaretinde çalışmalarını sürdüren Afganistan Ulusal Futbol Kadrosu kamp çalışmalarını Antalya’nın turizm bölgesi Belek’te sürdürüyor.

“MEMLEKETİMİZİ DÜŞÜNMEK ZORUNDAYIZ”

Kamp çerçevesinde Endonezya ile hazırlık maçı yapan Afganistan Ulusal Kadrosu’na Antalya’da bulunan Afgan asıllı vatandaşlarda da tribünden ekiplerine takviye verdi. Afgan Ulusal Grubu çabayı 1-0’lık skorla kazandı.

Ülkelerinde futbol dahi oynayamadıklarını kaydeden futbolculardan Farede Sadat, “Bizim ülkemizde savaş var. Rahat bir ömür yok. Beşerler meskenlerini kaybettiler. Yemek dahi bulamıyorlar. Ülkemizde çalışamıyoruz. Bu ülke hoş olduğu için burada kamp yapmaya geldik. Ülkemizde futbol oynamamız dahi çok güç. Ailemiz orada yaşıyor. Memleketimizi, insanlarımızı düşünmek zorundayız” biçiminde konuştu.

“HAYALİM TÜRK ULUSAL TAKIMI”

Türk Ulusal Ekibi’nde oynamak istediğini belirten Noorullah Amiri ise, imkanı olması durumunda tek gayesinin Türk Ulusal Kadrosu’nda oynamak olduğunu söyledi.

Ülkesinin savaşta olduğuna da değinen Futbolcu Amiri, “Ülkem savaştayken nasıl rahat olabilirim ki! Rahat olamıyorum doğal ki. Ailem orada, insanlarımız orada. Yalnızca benim elimden gelen şey bir yarım saat bu insanları memnun etmek elimden bu geliyor ve bunu da yapmaya çalışıyorum” sözlerini kullandı.

“AFGANİSTAN’DAKİ BEŞERLER TÜRKİYE’YE GÜVENİYOR”

Muhammet Yosuf Kargar: “Tarihe dayalı yakınlaşmamız olduğu için Türkiye’de kamp yapmayı seçtik” Afganistan Futbol Federasyonu Lideri Muhammet Yosuf Kargar, Türkiye’nin ikinci memleketleri olduğunu, geçmişe dayanan dostluklarının bulunduğunu hatırlatarak, “Tarihe dayalı yakınlaşmamız olduğu için Türkiye’de kamp yapmayı seçtik. Türkiye ile kardeşlik bağı, din bağı ve muhabbet bağımız olduğu için bu ülkede olmayı ve kamp yapmayı seçiyoruz. Afganistan’daki insanların güvenebilecekleri bir memleket varsa o da Türkiye. Zira 20 sene Afganistan’da kalan ülkelerden biri olarak sadakat ve dürüstlükle adım attı bize” dedi.

“SAVAŞ OYUNUMUZU ETKİLİYOR”

Savaşın futbolcularını olumsuz istikamette etkilediğini söyleyen Kargar, “Savaş nerede olursa olsun insanların moralini bozuyor. Futbol oynayan oyuncularımızı da etkiliyor. Ben Afganistan’dan geliyorum. Bizim şu anki kurulmuş devletimiz çok hoş ağırlıyor bizi. Bize bir kötülükleri yok ve dayanak çıkıyorlar. Can güvenliğimiz dahil her türlü arkamızdalar.” diye konuştu.

“CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE TÜRK HALKINA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Tek dileklerinin savaşın bitmesi olduğunu lisana getiren Muhammet Yosuf Kargar, “Bizde iki federasyon var. Biri Avrupa tarafı başkası ise Asya tarafı. Bizimki Asya tarafı. Türkiye Avrupa tarafında olduğu için biz daha yeni bağlantıya geçmeye çalışıyoruz. Olağan ki onlarla birlikte iş birliği yapmayı düşünüyoruz. Bizim tek dileğimiz inşallah savaş biter. Rahat bir hayat yaşamak istiyoruz. Oyuncularımız ve herkesin tek istediği bu. Savaş bitsin, rahat bir biçimde yaşamaya devam edelim. Türkiye Cumhuriyetinin bu süreçte yanımızda olduğunun farkındayız. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Türk halkına teşekkür ediyoruz.” diyerek kelamlarını tamamladı.

Etiketler: / / / /

Zelenskiy: Doğuda durumumuz iyi değil
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, cephane yetersizliği nedeniyle, ülkenin doğusunda şu an karşı taarruza geçemeyeceklerini dile getirdi. Ancak Ukraynalı generaller bu...
Muharrem İnce 100 bin imzaya ulaştı
Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı seçimlerinde aday olabilmesi için gerekli olan 100 bin imzayı topladı.
Dışişleri Bakanlığı Danimarka’daki eylemi kınadı
Danimarka'daki bir eylemde Kur'an-ı Kerim ve Türk bayrağına yapılan saldırıya Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki geldi.
ABD ile Kanada düzensiz göçe karşı anlaşma imzaladı
ABD ile Kanada düzensiz göçe engel olmak için anlaşma imzaladı. Anlaşma uyarınca yasal olmayan yoldan Kanada'ya geçen göçmenler ABD'ye iade...
Cumhur İttifakı’nda son dakika genişlemesi
Cumhur İttifakı'na katılmama kararı alan Yeniden Refah Partisi, yapılan görüşmelerin ardından ittifaka katılma kararı aldı. HÜDA PAR ittifak içerisinde yer...
AKP’nin zam müjdesi milyonlarca emekliyi mağdur edecek
AKP'nin yasa teklifine göre en düşük emekli aylığı 7500 liraya tamamlanacak. 7500 lira üzerinde alan emeklilerin maaşlarında ise artış yapılmayacak....
Yeniden Refah Partisi Cumhur İttifakı’na katıldı
Yeniden Refah Partisi, Cumhur İttifakı'na katılma kararı aldı.
Türkiye’den AB’ye ihraç edilen ballar hileli çıktı
AB'nin resmi araştırması, üçüncü ülkelerden ithal edilen balın yüzde 46'sının saf bal olmadığını ortaya koydu. Türkiye'den ithal edilen 15 numuneden...
Türkiye’deki mide botoksundan zehirlenenlerin sayısı artıyor
Almanya'dan Türkiye'de giderek zayıflama amacıyla mide botoksu yaptırdıktan sonra zehirlenenlerin sayısı 27'ye yükseldi.
Millet İttifakı içinde ayrı ittifak olacak mı?
Saadet Partisi, DEVA ve Gelecek Partisi'nin ittifak içinde ittifak için kendi aralarındaki görüşme trafiği sürüyor. Bu süreçteki gelişmelere göre altı...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ