$ DOLAR → Alış: 19,00 / Satış: 19,08
€ EURO → Alış: 20,49 / Satış: 20,57

Çalışmaları ile Gastrodiplomasiye Adını Yazdıran 5 First Lady

Ulusal yemeklerin; bir milletin tarihinin, geleneklerinin ve kıymetlerinin ayrılmaz kesimlerinden biri olduğunu biliyoruz. Bu manada mutfak …

Çalışmaları ile Gastrodiplomasiye Adını Yazdıran 5 First Lady
  • 20.11.2021
  • 64 kez okundu

Ulusal yemeklerin; bir milletin tarihinin, geleneklerinin ve kıymetlerinin ayrılmaz kesimlerinden biri olduğunu biliyoruz. Bu manada mutfak kültürünün, kültürlerarası alışverişte değerli bir rol oynadığı ve gastrodiplomasi alanına katkı sağladığı çıkarımını yapmak yanlış olmaz.

Buna ek olarak, dünyada First Lady olarak anılan başkan eşlerinin, hem toplumsal hem de siyasal ömürde sürekli ön planda olduğu ve öncülük ettikleri projelerle ülkelerini diplomatik bağlantılarda ve daha pek çok alanda temsil ettiği bir gerçek.

Yazımızda gastrodiplomasinin kıymetine ve bu bahiste yapmış olduğu çalışmalarla anılan, dünyanın en başarılı First Lady’lerini listelemek istedik.

Gastrodiplomasiye Öncülük Eden First Lady’ler

Gastrodiplomasi, ülkelerin mutfak kültürlerini birbirlerine tanıtmasına ve diplomatik münasebetlerini iyileştirmesine yardımcı olan, ismine şimdi yeni yeni aşina olduğumuz bir kavram.

Dünyada gastrodiplomasiye dair en eski örneklerin Antik devirde var olduğu bilinse de bunun siyasi bir güç aracı olarak kullanılmasına yönelik çalışmalar birinci olarak Tayland’da başlatılmış ve daha sonra Peru, Tayvan, Çin, Japonya üzere öteki dünya ülkelerine yayılmıştır.

Öte yandan milletlerarası bağlantıların belirlenmesinde son derece kıymetli bir role sahip olan First Lady’ler de yemek kültürünün politik yaşama katkısına ve sağladığı itibara kayıtsız kalmamış; gastrodiplomasiyi ön plana çıkaracak projelere yer vermişlerdir.

İşte ülkesini gastrodiplomasi alanında gururla temsil eden ve ülke imajınını güçlendirmeye yönelik başarılı çalışmalara imza atan örnek First Lady’ler!

1. Emine Erdoğan – Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının Eşi

Tarih boyunca çok uluslu birçok medeniyete mesken sahipliği yapması nedeniyle Anadolu toprakları, dünyanın en varlıklı mutfaklarından birine sahiptir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan da Türk kültürünün zenginliğini milletlerarası alanda duyurabilmek ismine hayli değerli çalışmalara öncülük eden First Lady’ler ortasında yer almaktadır.

Türk mutfağının bir bilgelik birikimi olduğunu her fırsatta lisana getiren Emine Erdoğan Hanımefendi’nin, gastrodiplomasi alanında öncülük ettiği en kıymetli çalışma ise ulusal mutfak kıymetlerinin tüm dünyaya tanıtılmasının hedeflendiği Türk Mutfağı Asırlık Tanımlarla kitabı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde hazırlanan Türk Mutfağı Asırlık Tanımlarla kitabı, gastronomi alanında yeni bir köprü kuracağı düşünülen eşsiz bir kaynak olmasının yanı sıra Türk mutfağının zenginliğini kanıtlayan en değerli yapıtlardan biri olarak ön plana çıkmaktadır.

Alanında uzman şef ve akademisyenlerin katkıları ile hazırlanan yemek kitabında, klasik Türk mutfağına mahsus 218 adet yemek yer almaktadır. Buna ek olarak kitap, Anadolu mutfağına ilişkin yemeklerin atıksız olarak nasıl hazırlanabileceğine dair örnekler ve sağlıklı beslenmeye yönelik uzman görüşlerini de içermektedir.

Titiz bir çalışmanın sonucu olarak ortaya konulan bu yapıtın birinci olarak “Turkish Cuisine With Timeless Recipes” ismiyle İngilizce olarak memleketler arası alanda yayınlanması ve daha sonra İspanyolca, Arapça üzere öbür dünya lisanlarına çevrilerek gastrodiplomasi alanında yapılacak yeni çalışmalara öncülük etmesi bekleniyor.

Türk kültürünün en değerli ögelerinden biri olan Türk kahvesinin dünyaya tanıtılmasına da gönül veren Emine Erdoğan’ın; 2015 yılında Antalya’da gerçekleştirilen G20 doruğuna iştirak gösteren First Lady’lere Türk kahvesi ve lokumu ikram etmesi de gastrodiplomasiye verdiği kıymeti destekleyen bir öbür örnek.

2. Kim Yoon – ok – Eski Güney Kore Cumhurbaşkanının Eşi

Ülkesi Güney Kore’nin gastrodiplomasi çalışmalarına liderlik eden First Lady Kim Yoon-ok da Kore mutfağının global alanda tanıtımı için kıymetli projelerin içinde bulunmuştur. Kim Yoon-ok açıklamalarında, mutfağın bir ulusun marka bedelini temsil ettiğinin altını çizerken Kore hükümetinin en değerli vazifelerinden birinin Kore mutfağının global ölçekte tanıtılması olduğuna da vurgu yapmıştır.

Gastrodiplomasinin ulusal marka pahası oluşturmada kıymetli katkıları olduğunu düşünen Kim Yoon-ok’un da yer aldığı “Global Hansik Kampanyası” ise Güney Kore’nin gastrodiplomatik alandaki kıymetli çalışmalarından sadece bir adedidir.

2008 yılında Korean Food Expo’da hayata geçirileceği duyurulan kampanya, New York’un en değerli kültür merkezlerinden biri olan Manhattan’da Güney Kore lezzetlerinin yer alacağı bir restoran açmayı hedeflemekteydi. Güney Kore’nin kültürel lezzetlerinin yer alacağı, farklı lisanlarda yemek kitaplarının çıkarılması ise projenin bir öbür kademesini oluşturmaktaydı.

Ne var ki, fizibilite raporunun sonuçlanması ile birlikte projenin uzun vadeli muvaffakiyete ulaşması için eksiklikler olduğuna karar verilmiş ve First Lady Kim Yoon-ok tarafından desteklenen proje bir müddetliğine rafa kaldırılmıştır.

Kim Yoon-ok’un gastrodiplomasi çalışmalarına verilebilecek bir öbür örnek de 2019 yılında Kore Savaşı’na katılan Amerikan gazilerine yemek hazırlamasıdır. Bu proje, Kim Yoon-ok’un hem siyasi münasebetleri güçlendirme hem de Kore mutfak kültürünü dünyaya tanıtma noktasında attığı en kıymetli adımlardan biridir.

3. Máxima – Hollanda Kraliçesi

Hollanda Hükümdarı Willem – Alexander’ın eşi ve Hollanda’nın birinci konsort kraliçesi olan Maxima, ülke genelinde yoksulluğun önlenmesine yönelik çalışmalara liderlik eden First Lady’lerden biri.

Toplumda besin güvenliğinin sağlanmasını ve ülkede yaşayan tüm vatandaşların bundan eşit ölçüde yararlanabilmesini isteyen Máxima, bu mevzuda öncülük ettiği çalışmaları sürdürmekte ve bu tıp projelerin çoğalmasını istediğini sık sık lisana getirmektedir.

4. Michelle Obama – Eski ABD Liderinin Eşi

Amerika Birleşik Devletleri’nin 42. Devlet Bakanı Barack Obama’nın eşi Michelle Obama, ülkesinde First Lady’lik vazifesini üstlendiği devir boyunca ismi pek çok tesirli projede yer alan bayanlardan…

Michelle Obama önderliğinden gerçekleştirilen ve gastrodiplomatik alanda ses getiren en değerli kampanyalardan biri ise First Lady’nin çocukluk çağı obezitesine karşı başlatmış olduğu Let’s Move hareketi.

Ülkede Tip2 diyabete sahip çocuk sayısını azaltmaya yönelik başlatılan bu kampanya, ebeveynlere çocuklarının besin seçimlerini yapma noktasında yardımcı olmak; okullarda öğlen ortalarında sağlıklı yiyeceklerin bulunmasını ve bu yiyeceklerin bütçe dostu olmasına itina göstermek ve çocukları idmana yönelik teşvik etmek üzere maksatları içermiştir.

2018 yılında çocukların tüketebileceği tüm besinlerin etiketlerinde obeziteye karşı farkındalık uyandıracak metinlerin yer almasında da 2010 yılında başlatılan Let’s Move projesinin büyük tesiri olmuştur.

Michelle Obama devrinde Amerika Birleşik Devletleri’ni gastrodiplomasi alanında daha güçlü bir pozisyona yükseltmeye yönelik yapılan çalışmalardan bir başkası de eski ABD Dışişleri Bakanı ve First Lady Hillary Clinton’ın da destekçilerinden biri olduğu “Diplomatik Mutfak Ortaklığı” isimli programdır.

2012 yılında ABD Dışişleri Bakanlığı ve James Beard Vakfı’nın ortak çalışmaları ile başlatılan ve ABD^nin mutfak diplomasisinin değerli bir kesimi olan bu programda, 50 Afrikalı siyasi delegenin oluşturduğu ziyaretçi grubu için ülkenin başarılı şefleri; Beyaz Saray mutfağına girerek kültürel lezzetlerden oluşan eşsiz bir menü hazırlamışlardır.

Bu çalışma, Amerika’nın klasik tatlarının dünya ülkelerine tanıtılmasına yönelik yapılan en uygun teşebbüslerden bir tanesi olmuştur.

5. Olena Zelenska – Ukrayna Cumhurbaşkanının Eşi

Ukrayna Devlet Lideri Vlodimir Zelenski’nin eşi Olena Zelenska da ülkesini gastrodiplomasi alanında muvaffakiyetle temsil eden First Lady’ler ortasında yer alıyor. Okullarda beslenme ıslahatına yönelik projelerde ismi yer alan  Olana Zelenska, 1 Eylül 2021 tarihinde yürürlüğe giren yeni besin standartlarının onaylanmasında da değerli rol oynamıştır.

Olena Zelenska’nın teşebbüsü ile gerçekleştirilen beslenme ıslahatı ile öncelikli olarak, Ukrayna’da bulunan tüm okullarda yeni bir okul menüsü oluşturulmuştur. CultFood’un en ünlü şeflerinden biri olan Yevgen Klopotenko öncülüğünde geliştirilen bu yeni menüde, hem klâsik Ukrayna mutfağından hem de dünya mutfaklarından farklı lezzetler yer almıştır.

Projenin ismini duyurabilmek ve tüm dünyaya örnek olmasına imkan sağlamak ismine Olena Zelenska ve Yevgen Klopotenko, okul menüsünde yer alan kahvaltılardan birini bir canlı yayında birlikte hazırlayarak izleyicilere sağlıklı ve çeşitli beslenmenin kıymetine yönelik bilgi vermişlerdir.

 

 

 

 

 

 

Etiketler: / / / /

İsrail Halep Havaalanını vurdu
İsrail bu ay ikinci kez Halep Havaalanı'na hava saldırısı düzenledi. Havaalanında İran yanlısı milislere ait bir silah deposunun hedef alındığı...
AYM’den HDP’ye ikinci ret
Anayasa Mahkemesi, kapatma davasının seçim sonrasında bırakılmasını isteyen HDP'nin talebini oybirliğiyle reddetti.
YSK’dan 11 ismin Cumhurbaşkanı adayı gösterilebilmesine onay
Yüksek Seçim Kurulu, Muharrem İnce, Sinan Oğan, Fatih Erbakan ve Doğu Perinçek'in de aralarında olduğu 11 adayın Cumhurbaşkanı adayı gösterilebileceğine...
ABD’den Türk ve İran vatandaşlarına yaptırım
ABD, İran’ın silah programını desteklemekle suçladığı Türk ve İranlı şirket ve kurumlara yaptırım kararı aldı. Hakkında yaptırım kararı alınanlar arasında...
Kılıçdaroğlu SPD Eş Genel Başkanı Klingbeil ile görüştü
Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Kılıçdaroğlu SPD Eş Genel Başkanı Lars Klingbeil ile Gaziantep'te görüştü.
AKP’de “kaybetme korkusu” var mı?
YRP'nin Cumhur İttifakı'na katılmaması, ardından Mehmet Şimşek ile görüşmenin olumsuz sonuçlanması AKP'de hayal kırıklığına yol açtı. Peki son gelişmeler AKP'de...
NATO’dan üyelerine “askeri harcamalarınızı arttırın” çağrısı
İttifak ülkelerine askeri harcamalarını arttırma çağrısında bulunan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, 30 üyeden sadece yedisinin şu an üzerinde mutabakata varılan...
Netanyahu hükümetinden tartışmalı yerleşim yeri hamlesi
İsrail meclisi, işgal altındaki Batı Şeria’daki dört İsrail yerleşim yerine dönüşün önünü açan düzenlemeyi onayladı. İsrail’in en sağcı hükümeti olarak...
AİHM’den Barış Akademisyenleri kararı
AİHM, OHAL KHK'larıyla görevden ihraç edilen ve pasaportlarına el konulan üç akademisyenle ilgili kararını açıkladı. Mahkeme, Türkiye'nin özel hayata saygı...
AFAD’ın yapısı tartışmaya açıldı
TBMM'de toplanan deprem komisyonunda AFAD'ın yapısı tartışmaya açıldı. AFAD Başkanı, "aldığımız büyük dersler var, yeni bir anlayış gerek" dedi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ