$ DOLAR → Alış: 19,02 / Satış: 19,10
€ EURO → Alış: 20,49 / Satış: 20,57

Fransa, İngiltere ile balıkçılık krizinde geri adım atmayacak

Fransa’nın AB İşlerinden Sorumlu Bakanı Clement Beaune yaptığı açıklamada, ülkesinin İngiltere ile yaşanan balıkçılık krizi konusunda geri adım …

Fransa, İngiltere ile balıkçılık krizinde geri adım atmayacak
  • 20.11.2021
  • 119 kez okundu

Fransa’nın AB İşlerinden Sorumlu Bakanı Clement Beaune yaptığı açıklamada, ülkesinin İngiltere ile yaşanan balıkçılık krizi konusunda geri adım atmadığını ve Londra’dan hala birebir sayıda ruhsat talep ettiğini kaydetti.

Beaune, “Fırsat yahut geri çekilme yok. Hem müzakereye hem de baskıya devam ediyoruz. Birebir sayıda lisans istiyoruz. Fransa hala balıkçılık için 150 ile 200 ortasında ruhsat talep ediyor. Diyalog meyve vermezse, tüm seçenekleri masada tutuyoruz” tabirlerini kullandı.

Bahse ait AB’nin dayanağını beklediklerinin altını çizen Beaune, “Ayrıca İngilizlerden talep edilen isteklerin daha sağlam bir formda tabir edilmesi için Avrupa Komitesi’ne da baskı uyguluyoruz” sözlerini kaydetti.

LİMANDA KALAN GEMİLER İÇİN TAZMİNAT

Fransa Denizcilik Bakanı Annick Girardin dün yaptığı açıklamada, Jersey Adası’nın lisans tahsisi için “işbirliği” eksikliğini kınamıştı.

Girardin, İngiliz sularına girmek için balıkçılık ruhsatı almayan Fransız gemilerine tazminat ödemeyi planladığını duyurarak, hükümetin limanda kalmaya zorlanan tekne sahipleri için 40 ila 60 milyon euroluk bir kurtarma planı hazırladığını duyurmuştu.

BALIKÇILIK KRİZİ NASIL BAŞLADI?

İngiltere sularında AB teknelerinin balık tutma hakları, İngiltere’nin 1 Ocak 2021’de AB’den ayrılmasının akabinde Londra ve Brüksel ortasındaki Brexit sonrası ticaret muahedesi müzakerelerinin önündeki değerli bir mani oluşturdu.

İngiltere, Brexit sonrası yapılan muahedede Fransız gemilerine, bilhassa Jersey’de balıkçılık müsaadesi vermek için öngörülmeyen kaideler getirmişti.

Kendine has bir idaresi olan ve milletlerarası arenada İngiltere tarafından temsil edilen Jersey hükümetinin, İngiltere-AB Ticaret ve İşbirliği Mutabakatı (TCA) kapsamında uygulamaya koyduğu yeni lisans sistemi, Fransız teknelerinin Jersey sularında balıkçılık geçmişine sahip olduklarını göstermelerini gerektirirken, Fransız yetkililer bu karara reaksiyon göstermişti.

İNGİLTERE, 47 YENİ RUHSAT MÜRACAATINDAN YALNIZCA 12’SİNİ KABUL ETMİŞTİ

Geçtiğimiz Mayıs ayında ise uyuşmazlık, yaklaşık 50 Fransız gemisinden oluşan bir filonun Jersey’de yer alan Saint Helier limanının önünde protesto düzenlemesiyle alevlenmişti.

Daha sonra Fransız balıkçılar, yeni erişim ruhsatları için müracaatta bulunmuştu. İngiltere, küçük AB teknelerine yeni ruhsatlar için yapılan 47 müracaattan yalnızca 12’sini vereceğini belirtirken, Jersey adası ise 169 talepten 64’üne tam ve 31’ine süreksiz ruhsat verirken 75 başvuruyu reddetmişti.

Bölgede toplamda 220’ye yakın tam ruhsat alan Fransa, yaklaşık 150 ruhsat daha talep etmişti.

FRANSA YAPTIRIMLARI ASKIYA ALMIŞTI

Balıkçı krizine ait harekete geçen Fransa, 2 Kasım’a kadar daha fazla ruhsat verilmediği takdirde İngiltere’ye karşı bir dizi yaptırım tehdidinde bulunmuştu.

Fransa hükümeti, bir muahedeye varılamazsa, İngiliz balıkçı gemilerinin Fransız limanlarına yük boşaltmasının yasaklanması ve ticarette daha sıkı gümrük denetimleri üzere cezai tedbirlerin alınmasına karar vermişti.

Ama Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, iki taraf ortasında yapılacak yeni görüşmeler öncesinde yaptırımları askıya almıştı.

Etiketler: / / / /

Zelenskiy: Doğuda durumumuz iyi değil
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, cephane yetersizliği nedeniyle, ülkenin doğusunda şu an karşı taarruza geçemeyeceklerini dile getirdi. Ancak Ukraynalı generaller bu...
Muharrem İnce 100 bin imzaya ulaştı
Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı seçimlerinde aday olabilmesi için gerekli olan 100 bin imzayı topladı.
Dışişleri Bakanlığı Danimarka’daki eylemi kınadı
Danimarka'daki bir eylemde Kur'an-ı Kerim ve Türk bayrağına yapılan saldırıya Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki geldi.
ABD ile Kanada düzensiz göçe karşı anlaşma imzaladı
ABD ile Kanada düzensiz göçe engel olmak için anlaşma imzaladı. Anlaşma uyarınca yasal olmayan yoldan Kanada'ya geçen göçmenler ABD'ye iade...
Cumhur İttifakı’nda son dakika genişlemesi
Cumhur İttifakı'na katılmama kararı alan Yeniden Refah Partisi, yapılan görüşmelerin ardından ittifaka katılma kararı aldı. HÜDA PAR ittifak içerisinde yer...
AKP’nin zam müjdesi milyonlarca emekliyi mağdur edecek
AKP'nin yasa teklifine göre en düşük emekli aylığı 7500 liraya tamamlanacak. 7500 lira üzerinde alan emeklilerin maaşlarında ise artış yapılmayacak....
Yeniden Refah Partisi Cumhur İttifakı’na katıldı
Yeniden Refah Partisi, Cumhur İttifakı'na katılma kararı aldı.
Türkiye’den AB’ye ihraç edilen ballar hileli çıktı
AB'nin resmi araştırması, üçüncü ülkelerden ithal edilen balın yüzde 46'sının saf bal olmadığını ortaya koydu. Türkiye'den ithal edilen 15 numuneden...
Türkiye’deki mide botoksundan zehirlenenlerin sayısı artıyor
Almanya'dan Türkiye'de giderek zayıflama amacıyla mide botoksu yaptırdıktan sonra zehirlenenlerin sayısı 27'ye yükseldi.
Millet İttifakı içinde ayrı ittifak olacak mı?
Saadet Partisi, DEVA ve Gelecek Partisi'nin ittifak içinde ittifak için kendi aralarındaki görüşme trafiği sürüyor. Bu süreçteki gelişmelere göre altı...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ