$ DOLAR → Alış: 19,00 / Satış: 19,08
€ EURO → Alış: 20,49 / Satış: 20,57

New York belediye başkanı Adams: Türkiye’ye tekrar gitmeyi iple çekiyorum

New York’un ikinci siyahi belediye lideri olup ve 1 Ocak 2022’de misyona başlayacak Eric Adams, gazetecilerin sorularını yanıtladı. 2018’DE …

New York belediye başkanı Adams: Türkiye’ye tekrar gitmeyi iple çekiyorum
  • 20.11.2021
  • 56 kez okundu

New York’un ikinci siyahi belediye lideri olup ve 1 Ocak 2022’de misyona başlayacak Eric Adams, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

2018’DE TÜRK TOPLUMU TARAFINDAN ÖDÜLLENDİRİLDİ

Adams, Türkiye dostu bir Amerikalı olarak 2018’de Türk toplumu tarafından ödüllendirildiğini belirtip, daha evvel belediye başkanlığını yaptığı Brookyln’de de büyük bir Türk nüfusu olduğunu söyledi.

New York’taki Türk toplumunun, kentin iktisadı ve iyiliğine büyük katkıları olduğunu belirten Adams, ”Bunu görmekten gurur duyuyorum. Bu bağlantıyı sürdürmek istiyoruz. İş insanlarının olacağı delegelerle New York’ta ve Türkiye’de neler yapabileceğimize ve alışılmış ki kültürlerarası bağlantılara bakacağız.” diye konuştu.

”TÜRKİYE’DE FAVORİ KENTİM İSTABUL”

Daha evvel Türkiye’yi ziyaret ettiğini ve varlıklı bir kültürü deneyimlemeleri için New York’ta Türk öğrenciler de görmek istediğini söyleyen Adams, ”Türkiye’ye 5 ya da 6 kere, eyalet senatörü ve Brooklyn Belediye Lideri olduğum vakit seyahat ettim ve bu çeşit seyahatlere devam etmeyi dört gözle bekliyorum. Üsküdar ve Brooklyn kardeş kentler ve favori kentlerimden biri olan İstanbul üzere birçok kentle kardeş kent muahedesi yapmak istiyorum.” sözlerini kullandı.

”TÜRKİYE’NİN TARİHTE NE KADAR DEĞERLİ OLDUĞUNU GÖRÜYORUZ”

Türkiye ile ilgili unutamadığı anılarından bahseden ve İstanbul Boğazı’ndan çok etkilendiğini belirten Adams, kelamlarını şöyle sürdürdü:

”Türkiye’de tarihi korumak için harika bir yetenek sergilenmiş ve tıpkı vakitte İstanbul son derece çağdaş bir kent. Antalya yeniden hoş yerlerden biri. Türkiye’nin insanlığın şekillenmesinde nasıl büyük bir rol oynadığını anlamanızı sağlayan da işte bu kombinasyon ve Türkiye geleceğin şekillenmesinde de büyük bir rol oynuyor. Osmanlı İmparatorluğu’na ve o periyotta yapılan birtakım şeylere baktığımızda, Türkiye’de medeniyetlerin kesiştiğini ve tarihte ne kadar değerli olduğunu görüyoruz ve Türkiye’de beni en çok etkileyen de tam olarak bu.”

”KAPADOKYA’YA GİTMEK İSTİYORUM”

Adams, Türkiye’yi yine ziyaret etmek istediğini vurgulayarak “Tekrar gitmeyi iple çekiyorum. Ziyaret etmediğim birçok yer var, gidip bu olağanüstü yerleri görmek istiyorum. Bu sefer Kapadokya’ya gitmek ve sıcak hava balon tipini denemek istiyorum.” dedi.

New York’un silüetine kazandırılan Türkevi binası için Adams, ”Güzel, mükemmel bir muvaffakiyet. Türk toplumu gurur duymalı.” tabirlerini kullandı.

BULAŞIKÇILIKTAN BELEDİYE BAŞKANLIĞINA

Adams, New York Belediye Başkanlığına giden seyahatini ise şöyle anlattı:

”Daha evvel bulaşıkçılık yapan, polis şiddeti gören, öğrenme zahmeti çeken, orta öğretim için geceleri okula giden birinin hayat öyküsünde birçok kişi aslında kendini görüyor. Benim belediye lideri olmam da şu an bulaşık yıkayan, garsonluk yapan, öğrenme zahmeti çeken, hatta mahpusta olan birisine şu an nerede olduklarını değil, ilerlemeye devam ettikleri sürece fevkalade fırsatlar yakalayabileceklerini gösteriyor. Benim öyküm de aslında Eric Adams’ın belediye lideri olmasından çok, 10 milyon hayalin gerçekleşme ihtimali.”

”POLİS VE HALK ORTASINDAKİ İNANCI TEKRAR İNŞA ETMELİYİZ”

New York’un refahının ön kuralının kentin güvenliği olduğuna dikkati çeken Adams, ”Kentin inançlı bir kent olmaya devam ettiğinden emin olmak istiyoruz ki beşerler buraya gelip sağlıklı çocuklar ve aileler yetiştirebilsin.” dedi.

Adams, eski bir polis olarak New York’ta artan cürüm oranları, polis şiddeti ve ıslahatlar konusunda neler yapacağına dair değerlendirmede de bulunarak ”Polis ve halk ortasındaki inancı yine inşa etmemiz gerek zira bu itimat yıllardır yıkılmış durumda. Polislerin gerisinde olacağım, işlerini yapmaları için onlara takviye vereceğim. Vazifesini berbata kullananlarınsa polis departmanında kalmasına müsaade etmeyeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

BİRİNCİ ÜÇ MAAŞINI BITCOIN İLE ALMAK İSTİYOR

Birinci üç ay maaşını Bitcoin ile almak istediği ve New York’u kripto para ünitesinin merkezi yapmak istediği açıklamalarıyla da dikkati çeken Adams, şunları kaydetti:

”Kripto para ünitesinden bahsederek dünyaya New York’un yeniliklere açık olduğu sinyalini verdim. Birinci üç maaşımı kripto para ile almak istediğimi söylediğimde kentin fakir bir bölgesini ziyaret ediyordum. Genç bir adam bana gelip kripto para ile alışveriş yapıp yapamayacağını sorunca gülümsedim. New York’ta bir taraftan milyarlarca dolarlık bir sanayimiz var bir tarafta fakir bölgelerde yaşayan gençler.

Kentin zenginliğinden mahrum kalanlar da nelerin mümkün olduğunu görebilmeli. Bu yüzden blok zincir (teknolojisi) ve Bitcoin alanında genişlemek istiyorum. Bunun berbata kullanılmaması için düzenlemelere bakılabilir. New York’a ‘Gelin, değişimden, bilimden korkmayalım’ diyorum. İnovasyon beklemez, gelişmeye devam edecek. Ya kenarda durup izleyeceğiz ya da değişime öncülük edeceğiz.”

Etiketler: / / / /

BM’den su kıtlığı uyarısı
Dünya üzerine iki milyar insan içme suyuna erişmede zorlanıyor. Tüketim ise her geçen gün artıyor.
Emek ve Özgürlük İttifakı aday çıkarmayacak
Emek ve Özgürlük İttifakı, 14 Mayıs seçimlerinde kendi cumhurbaşkanı adayını çıkarmama kararı aldı. Ancak İttifak'ın deklarasyonunda desteklenecek adaya dair bir...
İsrail Halep Havaalanını vurdu
İsrail bu ay ikinci kez Halep Havaalanı'na hava saldırısı düzenledi. Havaalanında İran yanlısı milislere ait bir silah deposunun hedef alındığı...
AYM’den HDP’ye ikinci ret
Anayasa Mahkemesi, kapatma davasının seçim sonrasında bırakılmasını isteyen HDP'nin talebini oybirliğiyle reddetti.
YSK’dan 11 ismin Cumhurbaşkanı adayı gösterilebilmesine onay
Yüksek Seçim Kurulu, Muharrem İnce, Sinan Oğan, Fatih Erbakan ve Doğu Perinçek'in de aralarında olduğu 11 adayın Cumhurbaşkanı adayı gösterilebileceğine...
ABD’den Türk ve İran vatandaşlarına yaptırım
ABD, İran’ın silah programını desteklemekle suçladığı Türk ve İranlı şirket ve kurumlara yaptırım kararı aldı. Hakkında yaptırım kararı alınanlar arasında...
Kılıçdaroğlu SPD Eş Genel Başkanı Klingbeil ile görüştü
Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Kılıçdaroğlu SPD Eş Genel Başkanı Lars Klingbeil ile Gaziantep'te görüştü.
AKP’de “kaybetme korkusu” var mı?
YRP'nin Cumhur İttifakı'na katılmaması, ardından Mehmet Şimşek ile görüşmenin olumsuz sonuçlanması AKP'de hayal kırıklığına yol açtı. Peki son gelişmeler AKP'de...
NATO’dan üyelerine “askeri harcamalarınızı arttırın” çağrısı
İttifak ülkelerine askeri harcamalarını arttırma çağrısında bulunan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, 30 üyeden sadece yedisinin şu an üzerinde mutabakata varılan...
Netanyahu hükümetinden tartışmalı yerleşim yeri hamlesi
İsrail meclisi, işgal altındaki Batı Şeria’daki dört İsrail yerleşim yerine dönüşün önünü açan düzenlemeyi onayladı. İsrail’in en sağcı hükümeti olarak...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ