$ DOLAR → Alış: 32,48 / Satış: 32,61
€ EURO → Alış: 34,60 / Satış: 34,74

Müslüman olan Latin Amerikalı İbrahim Carlos’un Türkiye’ye uzanan hikayesi

1980’de Honduras’ta dünyaya gelen ve üniversite yıllarına kadar Katolik mezhebinin din ve dünya görüşü üzerine yetiştirilen Clavijoolarte, bu …

Müslüman olan Latin Amerikalı İbrahim Carlos’un Türkiye’ye uzanan hikayesi
  • 21.11.2021
  • 193 kez okundu

1980’de Honduras’ta dünyaya gelen ve üniversite yıllarına kadar Katolik mezhebinin din ve dünya görüşü üzerine yetiştirilen Clavijoolarte, bu yıllarda bağlı olduğu dini ve ritüellerini sorgulamaya başladı.

KALBİNE GELEN İLHAMLA MÜSLÜMAN OLDU

Clavijoolarte, iş için gittiği İspanya’da daha sonradan Müslüman olduğunu öğrendiği bir akrabasıyla çalışırken bir müddet sonra “kalbine gelen ilhamla” Müslümanlığı seçti.

İSLAM’I DAHA ÂLÂ YAŞAMAK İÇİN TÜRKİYE’YE GELDİ

Müslüman olduktan sonra bu dini daha hoş yaşayabileceği ve ilim öğrenebileceği bir ülkeye gitmek isteyen Clavijoolarte, İspanya’daki Müslümanların tavsiyesiyle Türkiye’ye gitmeye karar verdi.

Clavijoolarte, Türkiye’de kaldığı yıllarda Türk vatandaşı olup çeşitli kurumlarda çalışma imkanı elde etti. Hala Türk Kızılay Pakistan Delegasyon Lideri olarak 4 yıldır Pakistan’da bulunan Clavijoolarte, İslamiyet’i kabul etme sürecini, sonrasında yaşadıklarını ve Türkiye macerasını anlattı.

“KİLİSEYE GİTMEMEYE BAŞLADIM, ALLAH’TAN YARDIM İSTEDİM”

Doğduğu ülke Honduras’tan 15 yaşındayken Panama’ya göç eden Clavijoolarte, İslamiyet’i kabul etmeden evvel Katolik mezhebine mensup olduğunu ve muhafazakar bir ailede yetiştiğini söyledi.

Clavijoolarte, Panama’da bulunduğu sırada kilisedeyken günah çıkarma sürecinin kendisine son derece garip geldiğini ve kalbine bir soğukluğun yerleştiğini söz etti.

Kiliseden soğumasının ardından manevi boşluğa düştüğünü lisana getiren Clavijoolarte, “Kiliseye gitmemeye başladım, manevi manada bağlı olduğum bir şey yoktu. Bu boşluğu doldurması için Yaradan’dan yardım istedim.” dedi.

“SABAH AKŞAM DUA ETTİM, ÇEŞİTLİ İŞARETLERLE KARŞILAŞTIM”

Clavijoolarte, bu hisler içinde 2004’te Latin Amerika’dan İspanya’ya iş sebebiyle göç ettiğini aktararak “İspanya’da yaşadığım sırada bu boşluğu daha çok hissettim. Ailem uzaktaydı, annem arayıp kiliseye gidip gitmediğimi sorardı. Günah çıkarmamı isterdi lakin benim kalbim soğumuştu.” tabirlerini kullandı.

Bunun üzerine kalbine ferahlık vermesi için Allah’a sabah akşam dua ettiğini belirten Clavijoolarte, ardından çeşitli işaretlerle karşılaştığını lisana getirdi.

MEVLANA TESİRİ

Clavijoolarte, sonradan Müslüman olduğunu öğrendiği Fatih Alvaro Samper isimli İspanyol bir aile dostunun İslamiyet’i kabul etmesinde kıymetli rol üstlendiğini tabir ederek “Onun davranışları, konuşma hali ve yoksullara yüz çevirmemesinden çok etkilendim.” dedi.

Samper’in, okuması için kendisine Mevlana Celaleddin-i Rumi’ye ilişkin bir şiir kitabı getirdiğini belirten Clavijoolarte, “Ben (kitaba) aşık oldum. (Mevlana Celaleddin-i Rumi) Onun cümlelerinde bir sır var.” değerlendirmesini yaptı.

Clavijoolarte, aile dostunun Müslüman olduğunu öğrenmesinin akabinde ortalarında geçen bir anekdotu paylaşarak “(Samper’in) Müslüman arkadaşlarıyla tanışmak istedim. ‘Müslüman arkadaşlarım yok, Müslüman kardeşlerim var dedi.’ Bu cümle beni çok etkiledi.” diye konuştu.

GRANADA’DA İSLAM’I KABUL ETTİ

İspanya’da kaldığı sırada Granada kentini ziyarete gittiğini anlatan Clavijoolarte, İslamiyet’i bu kentteki bir restoranda kabul ettiğini söyledi.

Clavijoolarte, restoranın bir Müslümana ilişkin olduğunu ve farklı kentlerden gelen Müslümanların iş yeri sahibine fiyatsız yardım ettiğini görünce şaşırdığını vurgulayarak şöyle devam etti:

“Batı’da bir iş yaparsan karşılığını alırsın. Şaşırmıştım fakat ben de ayıp olmasın diye yardım etmek istedim. Domates, salatalık keserken sağ kulağıma bir ses geldi. ‘Ne hoş kesiyorsun, yardım ediyorsun’ üzere bir sesti.”

Bu sesi duyunca şaşırdığını vurgulayan Clavijoolarte, sol kulağına da “Neden ücretsiz çalışıyorsun, para alman lazım” formunda öbür bir sesin geldiğini, başının düzgünce karıştığını lisana getirdi.

Clavijoolarte, bir mühlet bu formda çalıştığını belirterek “İyi olan ses ‘gel’ dedi. Gel deyince ben tekrar şaşırdım. Ardıma baktım kimse yok, biri beni çağırıyor sandım, yanlış duyduğumu düşündüm, çalışmaya devam ettim.” diye konuştu.

“GÖNLÜME İNANILMAZ BİR HUZUR ÇÖKTÜ”

Clavijoolarte, kelam konusu sesleri tekrar duymaya başladığını ve vefat vaktinin geldiğini düşündüğünü söyleyerek şunları kaydetti:

“Ölüm anının geldiğini düşününce Yaradan ile pazarlık yapmaya başladım. Allah’a rahip olacağım, günah işlemeyeceğim, oruç tutacağım, sadaka vereceğim üzere şeyler söyledim. Lakin o ses yanıt vermedi. Restoranda köşede oturan bir Müslüman’ı görünce ‘Bunlar üzere mi olmamı istiyorsun’ dedim. Kulağıma gelen ses karşılık vererek, ‘Gel artık ne bekliyorsun’ dedi ve ben de ‘Tamam onlar üzere olacağım’ dedim. Gönlüme inanılmaz bir huzur çöktü. Güç patlaması yaşıyordum güya.”

“NE MEMNUN RABB’İME MÜSLÜMAN VE TÜRK OLDUM”

Müslüman olduktan sonra İslam’ı yaşayabileceği ve ilim öğrenebileceği bir ülkeye gitmek istediğine işaret eden Clavijoolarte, “İspanya’daki Müslüman arkadaşlarımın tavsiyesiyle Türkiye’ye gittim. İslamiyet şuurunu, tarihini ve kültürünü en hoş öğrenebileceğim yer, Türkiye’dir.” dedi.

Clavijoolarte, Türkiye’de kendisine büyük bir pencere açıldığını, Üsküdar’da yaşadığını ve burada çeşitli kurumlarda çalıştığını anlatarak “Ne memnun Rabb’im bize Müslüman olmayı, Türk olmayı ve hoş bir kurumda insanlara yararlı olmayı nasip etti.” tabirini kullandı.

“TÜRKİYE, BÜYÜK BİR MEDENİYETE SAHİP”

Türkiye’de insanların düzgünlükle hareket etmesinden çok etkilendiğini lisana getiren Clavijoolarte, “Bir yabancı olarak söylüyorum; Türkiye hakikaten büyük bir medeniyete sahip. Beni en çok etkileyen, Türkiye’de insanların yeterlilikle hareket etmesiydi. Irk, din, lisan gözetmeden el uzatılıyor herkese. Bunu gördüm ve yaşadım.” diye konuştu.

“AİLEM BENİ REDDETTİ, NİŞANLIM AYRILDI”

Müslüman olmasının akabinde ailesi, arkadaşları ve nişanlısıyla ortasının bozulduğunu belirten Clavijoolarte, “Aileme bu durumu nasıl anlatacağımı çok düşündüm. Ablam bana çok yakındı fakat Müslüman olduğumu öğrenince ‘Benim için öldün. Ben seni kabul etmiyorum’ dedi.” tabirini kullandı.

O sürecin kendisi için sıkıntı geçtiğini belirten Clavijoolarte, “Annem de kabul etmedi bu durumu. Bir yıl ailem benimle konuşmadı. Nişanlım benden ayrıldı.” dedi.

Clavijoolarte, bu sürecin akabinde ailesiyle ortasını düzelttiğini söyledi.

Etiketler: / / / /

ABD’de Türkler, 24 Nisan’da Washington’da bir araya gelecek
HASAN ÇELİK/TÜRK USA NEWSPAPER  Türk Amerikan toplumu, 1915 olaylarının yıl dönümü kabul edilen 24 Nisan’da Türkiye’yi hedef alan Ermeni yalanlarını...
ABD’de 23 Nisan coşkusu
ABD’de 23 Nisan coşkusu HASAN ÇELİK/TÜRK USA NEWSPAPER  23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, ABD’de düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanıyor....
New York’ta Türk bayrağı göndere çekilecek 
New York’ta Türk bayrağı göndere çekilecek  ABD’nin New York kentinde borsanın bulunduğu Wall Street’te, Bowling Green Park’ta Türk bayrağı, ABD...
New York’ta Trump’ın yargılandığı mahkemenin önünde kendini ateşe veren protestocu öldü
New York’ta Trump’ın yargılandığı mahkemenin önünde kendini ateşe veren protestocu öldü ABD’nin New York kentinde eski ABD Başkanı Donald Trump’ın...
Derya Taşkın’dan tarihi adım
Derya Taşkın’dan tarihi adım ABD’de Komisyon Üyesi aday, olan ilk Türk kadın! Türk Amerikan toplum liderlerinden iş kadını Derya Taşkın,...
ABD’de 2 kız çocuğuyla buluşmaya giden şahsa 3 polis kurşun yağdırdı!
ABD’de 2 kız çocuğuyla buluşmaya giden şahsa 3 polis kurşun yağdırdı! ABD’nin Washington eyaletinde, biri 7, diğeri 11 yaşında 2...
ABD’deki TikTok yasağında yeni gelişme!
ABD’deki TikTok yasağında yeni gelişme! Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada, Çinli ByteDance şirketinin sahibi olduğu sosyal medya platformu TikTok’un ABD’deki varlıklarının...
IMF Başkan Yardımcısı, Şimşek ile fotoğraf paylaştı
IMF Başkan Yardımcısı, Şimşek ile fotoğraf paylaştı IMF Başkan Yardımcısı Gita Gopinath, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile fotoğraf...
İsrail temsilcisi BMGK’da konuşmaya başlayınca Arap diplomatlar salonu terk etti
İsrail temsilcisi BMGK’da konuşmaya başlayınca Arap diplomatlar salonu terk etti Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısı sırasında İsrail Daimi Temsilcisi Gilad...
Rusya: ABD’nin vetosu Filistinlilerin iradesini kırma girişimidir
Rusya: ABD’nin vetosu Filistinlilerin iradesini kırma girişimidir Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nebenzya, ABD’nin BM Güvenlik Konseyi’nde Filistin’in BM’ye...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ