$ DOLAR → Alış: 19,02 / Satış: 19,10
€ EURO → Alış: 20,49 / Satış: 20,57

Biden, FED Başkanlığına Jerome Powell’ı aday gösterdi

ABD Lideri Joe Biden, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında Fed Lideri adayını açıkladı. Koronavriüs salgınının ABD’de Büyük Buhran …

Biden, FED Başkanlığına Jerome Powell’ı aday gösterdi
  • 23.11.2021
  • 181 kez okundu

ABD Lideri Joe Biden, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında Fed Lideri adayını açıkladı.

Koronavriüs salgınının ABD’de Büyük Buhran’dan bu yana en makûs ekonomik krizi yarattığını belirten Biden, salgının neden olduğu yıkımdan büsbütün kurtulmak için daha gidilecek çok yol olduğunu söyledi.

“ENFLASYON TÜM DÜNYANIN SORUNU”

Biden, tüm ilerlemelere karşın hala önemli zorluklarla karşı karşıya olduklarını, fiyat artışlarının yalnızca ABD’nin değil tüm dünyanın sorunu olduğunu, tedarik zinciri kısıtlarının fiyat artışlarına neden olduğunu anlattı.

Hiçbir kurumun kelam konusu zorlukların üstesinden gelmede Fed’den daha kıymetli bir rol üstlenemeyeceğine dikkati çeken Biden, azamî istihdam ve fiyat istikrarı maksatlarını dengelemenin Fed’in işi olduğunu kaydetti.

“POWELL, BANA NAZARAN HAKİKAT KİŞİ”

Biden, “Bu maksatlara ulaşmak için sabır, marifet ve bağımsızlık gerekir. Bu yüzden bugün Jerome Powell’ı Fed başkanlığına ikinci periyot için aday gösteriyorum. Fed Lider Yardımcısı olarak da Lael Brainard’ı aday gösteriyorum.” dedi.

Powell’ın istikrarlı ve kararlı liderliğinin piyasaları istikrara kavuşturmaya ve ABD iktisadını sağlam bir toparlanma sürecine sokmaya yardımcı olduğunu vurgulayan Biden, Powell’ın enflasyon tehdidini ele almada ve azamî istihdam maksadını sağlamada “doğru kişi” olduğuna inandığını kaydetti.

Biden, Powell’ın iklim değişikliğinin ABD finansal sistemi ve iktisadı üzerinde oluşturduğu riskleri ele alma ve azaltma eforlarını hızlandırmanın de en büyük önceliği olacağını belirttiğini aktardı.

Cumhuriyetçi selefinin seçimiyken Powell’ı neden yine aday gösterdiğinin, neden bir Demokratı seçmediğinin sorulacağına işaret eden Biden, “Fed’de istikrar ve bağımsızlığa muhtaçlığımız var. Jay, Fed başkanlığında paha verdiğim bağımsızlığı kanıtladı. Son idarede gibisi görülmeyen siyasi müdahalelere karşı durdu ve bunu yaparken bu kurumun bütünlüğünü ve güvenilirliğini muvaffakiyetle korudu.” diye konuştu.

POWELL: “YÜKSEK ENFLASYONU ENGELLEYECEĞİZ”

Fed Lideri Jerome Powell da bankanın başkanlığına ikinci periyot de aday gösterilmesinin akabinde yaptığı açıklamada, Senato tarafından onaylanması halinde Kongre’nin Fed’e verdiği sorumlulukları yerine getirmek için elinden gelen her şeyi yapacağına kelam verdi.

Salgının ani ve sancılı bir sakinlik getirdiğini belirten Powell, iktisadın yine olağanlaşmasını sağlayan güçlü siyaset aksiyonları ve aşılarla birlikte Amerikan iktisadının dayanıklılığının güçlü bir toparlanma için taban hazırladığını tabir etti.

Powell, iktisadın son yılların en süratli büyümesini gösterdiğine işaret ederek, salgının devam eden tesirleriyle iktisadın gibisi görülmemiş halde yine normalleşmesinin arz ve talep dengesizliklerine, darboğazlara ve enflasyon patlamasına yol açtığını aktardı.

Yüksek enflasyonun aileleri etkilediğinin farkında olduklarını belirten Powell, “Araçlarımızı hem ekonomiyi hem de güçlü bir iş gücü piyasasını desteklemek ve yüksek enflasyonun yerleşmesini önlemek için kullanacağız.” dedi.

Powell, finansal sistemin esnekliğini ve istikrarını müdafaanın, iklim değişikliğinin, siber ataklardan kaynaklanan gelişen riskleri ele almanın ve tüketicileri korurken ödeme sisteminin modernizasyonunu sağlamanın başka değerli öncelikleri ortasında olduğunu kaydetti.

BRANİARD, PERSONELLERİ ÖNE ÇIKARDI

Fed İdare Şurası Üyesi Lael Brainard da kritik bir vakitte bu sorumluluğun kendisine emanet edilmesinden duyduğu onuru lisana getirdi.

Fed’deki gayretlerinin merkezine çalışan Amerikalıları koymaya kararlı olduğunu vurgulayan Brainard, bunun enflasyonu düşürmek, kapsayıcı bir ekonomiyi desteklemek, finansal piyasaların dirençli olmasını sağlamak, ekonomiyi gelecek jenerasyonlar için sürdürülebilir kılmak ve tüm Amerikalılara hizmet etmek manasına geldiğini tabir etti.

Etiketler: / / / /

Ukrayna BM Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırdı
Rusya’nın Belarus'a taktik nükleer silahlarını konuşlandırma planını açıklamasının ardından Ukrayna BM Güvenlik Konseyini acil toplantıya çağırdı. NATO Rusya'nın açıklamasını kınadı.
Köksal Engür hayatını kaybetti
Usta oyuncu Köksal Engür, 77 yaşında hayatını kaybetti. Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Engür, aynı zamanda Türkiye'nin en başarılı seslendirme...
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri Guterres ile telefonda görüştü
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri Guterres ile telefonda görüştü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio...
Ukrayna’dan BMGK’ya olağanüstü toplantı çağrısı
Ukrayna’dan BMGK’ya olağanüstü toplantı çağrısı Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Belarus’a taktik nükleer silah yerleştirme kararı sonrası Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne...
New York Times Meydanı’nda iftar ve teravih
ABD’de yaşayan Müslümanlar, New York’taki Times Meydanı’nda bir araya gelerek topluca iftar yapıp, teravih namazı kıldı. ABD’nin New York kentinde...
İsrail’de Savunma Bakanı’nın görevden alınmasının ardından sokaklar karıştı
İsrail’de Savunma Bakanı’nın görevden alınmasının ardından sokaklar karıştı İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu’nun tartışmalı yargı reformu hakkındaki sözlerinin ardından Savunma Bakanı...
Philadelphia Union 1 – Orlando City SC 2
Hasan Çelik/ Turk USA Newspaper  Orlando City SC, yağmurlu bir Cumartesi gecesinde Chester, Pensilvanya’da ev sahibi Philadelphia Union’ı 2-1 mağlup...
İran’dan Rusya’ya İHA tedariği devam ediyor
İngiltere Savunma Bakanlığı Rusya’nın Ukrayna’ya Mart ayında İran İHA'ları ile 71 saldırı düzenlediğini açıkladı.
Tunus açıklarında batan teknelerde en az 29 sığınmacı öldü
Tunus açıklarında alabora olan üç teknede 29 Afrikalı sığınmacı yaşamını yitirdi. Tunus sahil güvenliği sığınmacıların Akdeniz’i geçerek İtalya kıyılarına ulaşmaya...
Sinan Oğan 100 bin imzaya ulaştı
ATA İttifakı'nın adayı Sinan Oğan, Cumhurbaşkanı seçiminde aday olabilmesi için gerekli olan 100 bin imzayı topladı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ