$ DOLAR → Alış: 19,02 / Satış: 19,10
€ EURO → Alış: 20,49 / Satış: 20,57

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de eğitimin 20 yılını özetledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı “Türkiye’de Eğitimin 20 Yılı: 2000-2019” kitabına takdim yazısı yazdı …

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’de eğitimin 20 yılını özetledi
  • 23.11.2021
  • 57 kez okundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı “Türkiye’de Eğitimin 20 Yılı: 2000-2019” kitabına takdim yazısı yazdı.

Erdoğan, yazısında, son 20 yılda eğitimin tüm alanlarında düzgünleşme gerçekleştirdikleri Türkiye’nin, artık başta Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ülkeleri olmak üzere öbür gelişmiş ülkelerle rekabet edebilir seviyeye eriştiğini tabir etti.

GEÇMİŞTE YAŞANANLARI HATIRLATTI

12 Eylül 1980 ve 28 Şubat 1997 askeri darbe müdahaleleri hasebiyle Türkiye’de eğitimin demokratik işleyişinin sekteye uğradığını ve eğitim sisteminin normalleşmesinin ötelendiğini hatırlatan Erdoğan, üniversite giriş sisteminde uygulanan katsayı ile yerleşkelerde uygulanan başörtüsü yasağı üzere uygulamaların, Türkiye’deki eğitim siyasetlerinin toplumsal meşruiyetini düzgünce azalttığını kaydetti.

EĞİTİM SİSTEMİNDE ONARIM

Bu periyotta, eğitime ait göstergelere nazaran, Türkiye’nin başta OECD ülkeleri olmak üzere öteki gelişmiş ülkelerle rekabet edebilirlikten uzak olduğuna dikkati çeken Erdoğan, 2000’li yılların başında AK Parti olarak iktidara geldiklerinde, önlerinde iki büyük zorluğun bulunduğunu anımsatarak, hem eğitim sisteminin örselenen toplumsal meşruiyetinin restore edilmesi hem de eğitime ait tüm alanlarda iyileştirmeler yapılması gerektiğine işaret etti.

“EĞİTİMİ NORMALLEŞTİRDİK”

İktidara geldikleri günden itibaren hem eğitim sisteminin demokratikleşmesi hem de tüm alanları prestijiyle eğitimin uygunlaştırılması için büyük bir gayret verdiklerini vurgulayan Erdoğan, kelam konusu antidemokratik müdahaleleri doğuran vesayetçi yapılara karşı da büyük bir uğraş vererek, demokratik bir çerçevede eğitim sistemini normalleştirdiklerinin altını çizdi.

“YASAKÇI VE MÜDAHALECİ ZİHNİYETE SON VERDİK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, böylelikle eğitimdeki yasakçı ve müdahaleci zihniyete son verdiklerini belirterek, öğrenci ve velilerin talepleri ile istekleri doğrultusunda tercih yapmalarının önündeki mahzurları kaldırdıklarını anımsattı.

En çok kaynağı eğitime ayırdıklarını ve eğitimin tüm alanlarında toptan bir seferberlik gerçekleştirdiklerini aktaran Erdoğan, Türkiye’nin en büyük sermayesinin dinamik genç nüfusu olduğunu düşündükleri için eğitimden beklentilerinin daima çok yüksek olduğunu lisana getirdi.

“EĞİTİMİN KALİTESİNİ ARTIRDIK”

Bu çerçevede, Cumhuriyet tarihinde eşi ve gibisi görülmemiş bir atılım gerçekleştirdiklerinin altını çizen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Eğitim sistemlerinde iyileştirmeler yapmak, vakit ve sabır isteyen bir süreçtir. Bugüne kadar yaptığımız büyük yatırımların sonuçlarını görmeye başlamak, bizi ziyadesiyle sevindirmektedir. Bu çerçevede hazırlanan Türkiye’de Eğitimin 20 Yılı başlıklı bu kitapta detaylı göreceğiniz üzere, Türkiye’de son 20 yılda eğitimin tüm alanlarında bir güzelleşme gerçekleştirdik. Daha kıymetlisi, bu süreçte eğitim kalitesini de artırdık.

“TÜRKİYE, GELİŞMİŞ ÜLKELERLE REKABET EDEBİLİR SEVİYEYE ERİŞTİ”

Artık Türkiye başta OECD ülkeleri olmak üzere, öbür gelişmiş ülkelerle rekabet edebilir seviyeye erişmiştir. Elbette ki biz, Türkiye’nin daha da gelişmesini istek ediyoruz ve eğitimden beklentilerimizi daha da artırmak durumundayız.

Her halükarda bundan sonraki gelişim alanlarının tespit edilebilmesi için bugüne kadarki iyileşmelerin incelenmesi epeyce kıymetlidir. Türkiye’de Eğitimin 20 Yılı (2000-2019) çalışması münasebetiyle Ulusal Eğitim Bakanım Mahmut Özer ve takımını tebrik ediyorum. Çalışmanın hayırlara vesile olmasını diliyorum.”

Etiketler: / / / /

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri Guterres ile telefonda görüştü
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri Guterres ile telefonda görüştü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio...
Ukrayna’dan BMGK’ya olağanüstü toplantı çağrısı
Ukrayna’dan BMGK’ya olağanüstü toplantı çağrısı Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Belarus’a taktik nükleer silah yerleştirme kararı sonrası Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne...
New York Times Meydanı’nda iftar ve teravih
ABD’de yaşayan Müslümanlar, New York’taki Times Meydanı’nda bir araya gelerek topluca iftar yapıp, teravih namazı kıldı. ABD’nin New York kentinde...
İsrail’de Savunma Bakanı’nın görevden alınmasının ardından sokaklar karıştı
İsrail’de Savunma Bakanı’nın görevden alınmasının ardından sokaklar karıştı İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu’nun tartışmalı yargı reformu hakkındaki sözlerinin ardından Savunma Bakanı...
Philadelphia Union 1 – Orlando City SC 2
Hasan Çelik/ Turk USA Newspaper  Orlando City SC, yağmurlu bir Cumartesi gecesinde Chester, Pensilvanya’da ev sahibi Philadelphia Union’ı 2-1 mağlup...
İran’dan Rusya’ya İHA tedariği devam ediyor
İngiltere Savunma Bakanlığı Rusya’nın Ukrayna’ya Mart ayında İran İHA'ları ile 71 saldırı düzenlediğini açıkladı.
Tunus açıklarında batan teknelerde en az 29 sığınmacı öldü
Tunus açıklarında alabora olan üç teknede 29 Afrikalı sığınmacı yaşamını yitirdi. Tunus sahil güvenliği sığınmacıların Akdeniz’i geçerek İtalya kıyılarına ulaşmaya...
Sinan Oğan 100 bin imzaya ulaştı
ATA İttifakı'nın adayı Sinan Oğan, Cumhurbaşkanı seçiminde aday olabilmesi için gerekli olan 100 bin imzayı topladı.
Diyarbakır Valiliği: 5 polis görevden uzaklaştırıldı
Diyarbakır Valiliği Lice'de 14 yaşında çocuğa işkence iddiasıyla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu. Valilik 5 polisin görevden uzaklaştırıldığını açıkladı.
Varank: Depremin sanayiye maliyeti yaklaşık 170 milyar lira
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank depremin sanayiye maliyetini 170 milyar lira olarak tahmin ettiklerini açıkladı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ