$ DOLAR → Alış: 19,02 / Satış: 19,10
€ EURO → Alış: 20,49 / Satış: 20,57

Erkekler ve Kadınların Ölüm Sayıları Arasındaki Fark Giderek Büyüyor!

Dünya genelinde genç yaşta ölen insan sayısı, 1950’lerden bu yana güven verici bir şekilde azaldı. Bununla birlikte, istatistiklerin daha …

Erkekler ve Kadınların Ölüm Sayıları Arasındaki Fark Giderek Büyüyor!
  • 24.11.2021
  • 87 kez okundu

Dünya genelinde genç yaşta ölen insan sayısı, 1950’lerden bu yana güven verici bir şekilde azaldı. Bununla birlikte, istatistiklerin daha derinine inerseniz, endişe verici bir eğilim ortaya çıkıyor: Dünyanın birçok yerinde, ölen genç erkek ve erkek çocukların oranı artıyor.

The Lancet tıp dergisinde yayınlanan devasa bir analize göre, geçen yıl dünya çapında 10 ila 24 yaş arasındaki tüm ölümlerin yaklaşık yüzde 61’i erkeklerde meydana geldi. Ergen ölümlerinin toplam sayısı önceki on yıllara göre azaldı, ancak erkekler ve kadınlar arasındaki fark büyüyor. 1950’den bu yana, dünya genelinde 10 ila 24 yaşındaki kadınlarda ölümler yüzde 30 azaldı, ancak bu düşüş genç erkeklerde sadece yüzde 15’ti.

Dünya çapında her gün yaklaşık 4.000 ergen ölüyor ve dünyanın her yerinde bunların çoğunluğunu erkekler oluşturuyor. Cinsiyet eşitsizliğinin son 30 yılda azaldığı yüksek gelirli ülkeler, Orta Avrupa, Doğu Avrupa ve Orta Asya dışında, bu cinsiyet farkı çoğu bölgede genişliyor.

Bu eğilimi anlamak söz konusu olduğunda, çözülmesi gereken çok şey var ve dünyanın farklı yerlerinde görülen ince farklılıklar olduğu için kolay bir cevap bulunmuyor.

Araştırmaya göre, genel olarak, ölüm oranları bir ülkenin gelişmişlik düzeyiyle yakından bağlantılı, daha zengin ülkelerde daha az genç ölüm var ve bunun tersi de geçerli. Gençler arasında önde gelen ölüm nedeni de bölgeler arasında farklılık gösteriyor. Ergen ölümlerinin başlıca nedeni, yüksek gelirli ülkelerde kanser. Düşük gelirli ülkelerde ise kontamine yiyecek veya sudan bulaşan hastalıklar ilk sırada yer alıyor.

Dünya genelinde 10 ila 24 yaş arasındaki tüm ölümlerin yüzde 32’si kasıtsız yaralanmalar, şiddet ve çatışmalardan kaynaklanıyor; yüzde 32’si bulaşıcı hastalıklar, beslenme yetersizlikleri veya doğum ile ilgili sorunlardan kaynaklanıyor ve yüzde 27’si bulaşıcı olmayan hastalıklardan kaynaklanıyor. Geriye kalan yüzde 8 intihar nedeniyle hayatını kaybetmiş.

1980’den bu yana, bulaşıcı hastalıklardan ölümler, yaygın oldukları Sahra altı Afrika ve Güney Asya dışında, dünyanın birçok yerinde toplam ölümlerin oranı olarak bakıldığında keskin bir düşüş gösterdi. Latin Amerika ve Karayipler’de, kişilerarası şiddet genç erkek ölümlerine önemli bir katkıda bulunmaya devam etti ve son 20 yılda oradaki daha yaşlı ergen erkeklerde tüm nedenlere bağlı ölümlerde çok az bir iyileşme yaşandı veya hiç iyileşme olmadı.

Tüm bunların altında yatan nedenler ise çok yönlü ve bölgeden bölgeye değişiyor. Bu, sorun için “herkese uyan tek bir çözüm” olmadığı anlamına geliyor. Araştırmacılar makalelerinde, küresel ergen ölümlerini azaltmaya yönelik gelecekteki çabaların erkek ve genç erkeklerin geride kalmamasını sağlaması gerektiğini söyleyerek sonuca varıyor.

University College London’dan baş araştırma yazarı Dr. Joseph Ward, NPR ile yaptığı görüşmede “Erkekler ve kadınlar arasındaki ölüm yükündeki farkın ölçeği oldukça çarpıcı” dedi ve ekledi: “Bu desenleri yönlendiren şeyler karmaşık ve kesinlikle daha fazla araştırma gerektiriyor.

Etiketler: / / / /

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri Guterres ile telefonda görüştü
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri Guterres ile telefonda görüştü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio...
Ukrayna’dan BMGK’ya olağanüstü toplantı çağrısı
Ukrayna’dan BMGK’ya olağanüstü toplantı çağrısı Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Belarus’a taktik nükleer silah yerleştirme kararı sonrası Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne...
New York Times Meydanı’nda iftar ve teravih
ABD’de yaşayan Müslümanlar, New York’taki Times Meydanı’nda bir araya gelerek topluca iftar yapıp, teravih namazı kıldı. ABD’nin New York kentinde...
İsrail’de Savunma Bakanı’nın görevden alınmasının ardından sokaklar karıştı
İsrail’de Savunma Bakanı’nın görevden alınmasının ardından sokaklar karıştı İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu’nun tartışmalı yargı reformu hakkındaki sözlerinin ardından Savunma Bakanı...
Philadelphia Union 1 – Orlando City SC 2
Hasan Çelik/ Turk USA Newspaper  Orlando City SC, yağmurlu bir Cumartesi gecesinde Chester, Pensilvanya’da ev sahibi Philadelphia Union’ı 2-1 mağlup...
İran’dan Rusya’ya İHA tedariği devam ediyor
İngiltere Savunma Bakanlığı Rusya’nın Ukrayna’ya Mart ayında İran İHA'ları ile 71 saldırı düzenlediğini açıkladı.
Tunus açıklarında batan teknelerde en az 29 sığınmacı öldü
Tunus açıklarında alabora olan üç teknede 29 Afrikalı sığınmacı yaşamını yitirdi. Tunus sahil güvenliği sığınmacıların Akdeniz’i geçerek İtalya kıyılarına ulaşmaya...
Sinan Oğan 100 bin imzaya ulaştı
ATA İttifakı'nın adayı Sinan Oğan, Cumhurbaşkanı seçiminde aday olabilmesi için gerekli olan 100 bin imzayı topladı.
Diyarbakır Valiliği: 5 polis görevden uzaklaştırıldı
Diyarbakır Valiliği Lice'de 14 yaşında çocuğa işkence iddiasıyla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu. Valilik 5 polisin görevden uzaklaştırıldığını açıkladı.
Varank: Depremin sanayiye maliyeti yaklaşık 170 milyar lira
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank depremin sanayiye maliyetini 170 milyar lira olarak tahmin ettiklerini açıkladı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ