$ DOLAR → Alış: 19,02 / Satış: 19,10
€ EURO → Alış: 20,49 / Satış: 20,57

Çin’den ABD’ye: Petrol rezervlerini açarım ama şartlarım var

ABD Lideri Joe Biden, petrol fiyatlarını düşürmek için 50 milyon varillik stratejik petrol rezervini kullanacağını duyurmuştu. ABD’nin bu …

Çin’den ABD’ye: Petrol rezervlerini açarım ama şartlarım var
  • 25.11.2021
  • 94 kez okundu

ABD Lideri Joe Biden, petrol fiyatlarını düşürmek için 50 milyon varillik stratejik petrol rezervini kullanacağını duyurmuştu. ABD’nin bu atılımının akabinde Çin, Japonya, Hindistan, Güney Kore ve İngiltere’nin de stratejik rezervlerini açacağı belirtilmişti.

ÇİNLİ UZMANLARA NAZARAN BİDEN “ENDİŞELİ”

Küresel Times gazetesine konuşan Çinli uzmanlar, Biden’ın 2022’de yapılacak orta seçimler öncesinde ülkenin ekonomik gücünü tekrar kazanmasına yardım etme kelamını yerine getirmek için yükselen petrol fiyatları üzerindeki siyasi baskılara direnmeye çalışırken Çin’e yapılan yardım davetinin ABD Başkanı’nın ‘endişesini’ yansıttığını tabir etti.

“ABD’YE YARDIM İÇİN REZERVLERİ AÇARIZ LAKİN ŞARTLARIMZI VAR”

Uzmanlar, Çin’in, dünya petrol fiyatlarındaki düşüşün kendi iş dünyasına da fayda sağlayacağı kanısıyla bu defa yardım önereceğini, ancak ABD’nin taleplerine körü körüne uymaktansa kendi ekonomik gerekliliklerini göz önünde bulundurarak petrol rezervlerini açacağını vurguladı.

Çin Dünya Ticaret Örgütü Araştırma Derneği Lider Yardımcısı Huo Jianguo, “Bu, Çin ve ABD’nin birlikte çalışabileceği alanlardan biridir, çünkü dünya petrol fiyatlarındaki düşüş birebir vakitte büyük bir petrol ithalatçısı olarak Çin’in de işine yarayacak. İki ülke ortasındaki ihtilaflar dikkate alınacak olursa Çin, ABD’ye yardım etmemeli, fakat Çin’in kendi ekonomik çıkarlarına mı yoksa iki ülke ortasındaki uyuşmazlıklara mı öncelik vermesi gerektiğini tartışabiliriz” açıklamasını yaptı.

“ÇİN BUNDAN MAKÛS ETKİLENMEZ”

Tıpkı vakitte Çin Dünya Ticaret Örgütü Araştırma Derneği İcra Şurası üyesi He Weiwen, ülkedeki enflasyon yüksek olmadığı için Çin’in petrol fiyatlarında ABD kadar önemli bir meseleyle karşı karşıya olmadığına inandığını söz etti:

“Çin için petrol rezervlerini açmak, sembolik bir cevap olmalı. Bununla birlikte, dünya petrol fiyatlarını dengelemeye ve global ekonomiyi istikrara kavuşturmaya yardım edebileceğinden bunu yapmanın berbat bir tarafı yok.”


“ÇİN, KENDİ ÇIKARLARINI DÜŞÜNMELİ”

Xiamen Üniversitesi Çin Güç İktisadı Araştırmaları Merkezi Yöneticisi Lin Boqiang ise petrol rezervlerini açacak olan ‘Çin’in birinci sıraya kendi çıkarlarını alması gerektiğini’ söz etti.

Lin, Çin’in devlet petrol rezervleri açısından ABD kadar büyük ülke olmadığına ve ABD, Japonya, Hindistan ve Çin dahil olmak üzere esas petrol tüketen ülkelerin, daha evvel bu türlü bir şey hiç olmadığı için rezervleri ortak açma konusunda fikir birliğine varıp varamayacağını öngörmek güç olduğuna işaret etti.

PETROL FİYATLARI NE VAKİT DÜŞER

Çinli uzman ayrıyeten Çin’in son vakitlerde kömür zahmetiyle karşı karşıya kaldığını ve bunun güç tüketimine kısıtlamalar getirilmesine yol açtığını, bu nedenle ülkenin güç krizini aşmaya yönelik tedbirler alması gerektiğini kaydetti.
Farklı ülkeler petrol fiyatlarının geleceğini farklı gördüklerinden, global uyumla stratejik petrol rezervlerini açma mümkünlüğünün düşük olduğuna dikkat çeken analist, OPEC’in petrol üretimi üzerindeki kısıtlamalarının kademeli olarak kaldırılmasıyla birlikte gelecekte petrol fiyatlarının da kademeli olarak 80 doların altına gerileyebileceğini tabir etti.

Çin Toplumsal Bilimler Akademisi’nden Araştırma Vazifelisi Lü Xiang ise gazeteye demecinde Çin’in petrol rezervlerini açarak yardım edebileceğini, fakat Çin’in büyük bir petrol ihracatçısı olmadığı ve çok fazla petrol rezervine sahip olmadığı için ölçünün sonlu olacağını söyledi.

Etiketler: / / / /

Zelenskiy: Doğuda durumumuz iyi değil
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, cephane yetersizliği nedeniyle, ülkenin doğusunda şu an karşı taarruza geçemeyeceklerini dile getirdi. Ancak Ukraynalı generaller bu...
Muharrem İnce 100 bin imzaya ulaştı
Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı seçimlerinde aday olabilmesi için gerekli olan 100 bin imzayı topladı.
Dışişleri Bakanlığı Danimarka’daki eylemi kınadı
Danimarka'daki bir eylemde Kur'an-ı Kerim ve Türk bayrağına yapılan saldırıya Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki geldi.
ABD ile Kanada düzensiz göçe karşı anlaşma imzaladı
ABD ile Kanada düzensiz göçe engel olmak için anlaşma imzaladı. Anlaşma uyarınca yasal olmayan yoldan Kanada'ya geçen göçmenler ABD'ye iade...
Cumhur İttifakı’nda son dakika genişlemesi
Cumhur İttifakı'na katılmama kararı alan Yeniden Refah Partisi, yapılan görüşmelerin ardından ittifaka katılma kararı aldı. HÜDA PAR ittifak içerisinde yer...
AKP’nin zam müjdesi milyonlarca emekliyi mağdur edecek
AKP'nin yasa teklifine göre en düşük emekli aylığı 7500 liraya tamamlanacak. 7500 lira üzerinde alan emeklilerin maaşlarında ise artış yapılmayacak....
Yeniden Refah Partisi Cumhur İttifakı’na katıldı
Yeniden Refah Partisi, Cumhur İttifakı'na katılma kararı aldı.
Türkiye’den AB’ye ihraç edilen ballar hileli çıktı
AB'nin resmi araştırması, üçüncü ülkelerden ithal edilen balın yüzde 46'sının saf bal olmadığını ortaya koydu. Türkiye'den ithal edilen 15 numuneden...
Türkiye’deki mide botoksundan zehirlenenlerin sayısı artıyor
Almanya'dan Türkiye'de giderek zayıflama amacıyla mide botoksu yaptırdıktan sonra zehirlenenlerin sayısı 27'ye yükseldi.
Millet İttifakı içinde ayrı ittifak olacak mı?
Saadet Partisi, DEVA ve Gelecek Partisi'nin ittifak içinde ittifak için kendi aralarındaki görüşme trafiği sürüyor. Bu süreçteki gelişmelere göre altı...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ