$ DOLAR → Alış: 30,94 / Satış: 31,06
€ EURO → Alış: 33,58 / Satış: 33,72

Nefes darlığının 14 nedeni

Kısa müddetli nefes darlığı bedenimizin ziyanlı olmayan bir adaptasyonudur. Besbelli bir neden olmadan nefes darlığının ortaya çıkması yahut …

Nefes darlığının 14 nedeni
  • 25.11.2021
  • 140 kez okundu

Kısa müddetli nefes darlığı bedenimizin ziyanlı olmayan bir adaptasyonudur. Besbelli bir neden olmadan nefes darlığının ortaya çıkması yahut başka semptomların eşlik edip etmediği değerlidir.

Göğüs ağrısı, kalp ritmi bozuklukları, birkaç dakika yahut daha fazla öksürükle ortaya çıkan nefes darlığı önemli bir sorunun işareti olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir.

NEFES DARLIĞININ YAYGIN NEDENLERİ

İşte nefes darlığının en yaygın 14 nedeni:

Nefes alma zorluğunun süreksiz nedenleri

1. Fizikî aktivite sonrası nefes darlığı büsbütün olağandır. Beden artan gerilime bu biçimde reaksiyon verir. Teneffüs çoklukla bir ila iki dakika içinde olağanlaşır.

2. Duygusal gerilim, teneffüs sorunlarının yaygın bir nedenidir. Sık ve yüzeysel hale gelir, nabız artar. Rahatsızlık bir mühlet sonra bizatihi geçecektir.

3. Havasız bir odada yahut yaylalarda olmak da nefes darlığına neden olabilir. Havasızlık yahut düşük basınç nedeniyle, kişi hakikat ölçüde oksijen almak için daha sık nefes almaya başlar.

Teneffüs sorunlarına neden olan kalp ve deveran sistemi hastalıkları

Tüm kalp hastalıkları oksijen eksikliğinden ötürü nefes darlığına neden olur. Fakat beden üzerinde farklı tesirleri vardır.

4. İskemik kalp hastalığı kalbi çok istikametli tesirler. Miyokard (kalp kası), koroner arterlerin (miyokardı besleyen damarlar) hasar görmesi nedeniyle muhtaçlık duyduğundan daha az oksijen alır.

5. Aritmi bir kalp ritmi bozukluğudur. Kan bedende çok yavaş hareket eder ve dokulara oksijen getirmek için vakti yoktur. Yahut çok süratli bir formda hareket eder, bu nedenle de nefes hızlanabilir.

6. Çeşitli bozukluklar ve kalp yetmezliği ayrıyeten kanın sakinliğine, yetersiz sirkülasyonuna neden olarak nefes darlığını tetikleyebilir.

Kalp hastalıklarını tanımak kolaydır. Nefes darlığına ek olarak, hasta göğüs ağrısı hisseder, uzuvları şişer ve maviye döner. Bu belirtiler doktor için nettir ve tanıyı kolaylaştırır.

Akciğer ve teneffüs yolu hastalıkları

Hava yolunu daraltan rastgele bir durum nefes almada zorluğa neden olabilir.

7. Burun boşluğu, farenks ve bronşlardaki yabancı cisimler hava akışına müdahale eder. Nefes almak daha süratli, daha yüksek ve daha az derin hale gelir ve panik ortaya çıkar. Bu durumda, acil yardım gereklidir.

8. Pnömo ve hidrotoraks, akciğerlerin plevrasında gaz yahut sıvı birikmesidir. Sık nefes almaya ek olarak öteki semptomlara da neden olur. Kuru öksürük, süratli kalp atışı, gözyaşı ve panik hissi görülür.

9. Tümörler ve kistler, hem teneffüs yollarının lümenini daraltabilir (nazofarenksteyseler) hem de oksijen metabolizmasının çalışmasını bozabilir (akciğerlerde bulunuyorlarsa).

10. Bronşiyal astım atakları sırasında, alerjene, gerilime ve hava eksikliğine cevap olarak bronşların lümeninde keskin bir daralma vardır ve nefes darlığı ortaya çıkar.

Teneffüs meseleleri da özgürce nefes alma yeteneğini azaltır.

Nefes almayı engelleyen hudut sistemi hastalıkları

Teneffüsün zorlaştığı hudut sistemi hastalıkları beyin, omurga ve periferik hudutların patolojileri ile bağlantılıdır.

11. Beyin hasarı, travma, neoplazm ve felç nefes darlığını tetikler. Teneffüs merkezinin bozulması nedeniyle nefes almada zahmet çekilebilir. Teneffüs beyin tarafından denetim edilir ve çalışmasındaki sorunlar çok sık yahut seyrek nefes almaya ve hatta önemli olaylarda nefesi durdurmaya neden olabilir.

12. İnterkostal nevralji , göğüs hareket ettiğinde şiddetli ağrıya neden olur. Rahatsızlığı önlemek için hasta seyrek ve sığ nefes alır.

13. Kavisli bir omurga sonlara ve kan damarlarına baskı uygulayabilir. Ve bu bronşların spazmlarına, damarların lümeninin daralmasına yahut derin bir nefes almaya çalışırken ağrıya neden olur.

14. Nevroz yahut histerik ile bağlantılı teneffüs bozuklukları da nefes darlığına yol açar. Bununla birlikte, sakinleştiriciler tarafından basitçe bastırılırlar ve başka bir hastalığa işaret etmezler, fakat bir nörolog yahut psikoterapist muayenesi koşuldur.

Etiketler: / / / /

Sezon Öncesi Red Bull Arena Stadyumu Foto Muhabirlerine Tanıtıldı
Hasan Çelik/Türk USA Newspaper  Sezon öncesi New York Red Bull Arena Stadyumu Foto Muhabirlerine tanıtıldı. Bir yıl boyunca Red Bull Arena’da...
Trump: Rusya, Hitler ve Napolyon’u yenen bir savaş makinesi
Trump: Rusya, Hitler ve Napolyon’u yenen bir savaş makinesi Başkanlık seçimlerine sıradışı açıklamaları ve baskılara rağmen artan popüleritesiyle Biden yönetiminin...
Washington Büyükelçisi Sedat Önal oldu
Washington Büyükelçisi Sedat Önal oldu Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği görevini Birleşmiş Milletler’de Daimi Temsilcilik pozisyonunda bulunan Büyükelçi Sedat Önal, Önal’dan boşalacak...
ABD hükümeti bir kez daha ‘kapanma’ riskiyle karşı karşıya
ABD hükümeti bir kez daha ‘kapanma’ riskiyle karşı karşıya ABD Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçilerin, yeni bütçe üzerinde hala anlaşma sağlanamaması nedeniyle...
ABD’de yolcu uçağı bomba tehdidi nedeniyle acil iniş yaptı
ABD’de yolcu uçağı bomba tehdidi nedeniyle acil iniş yaptı ABD’nin New Jersey eyaletinden Kaliforniya’ya giden yolcu uçağı, tuvaletinde bulunan tehdit...
Philadelphia Union, deplasmanda Deportivo Saprissa’yı 3-2 mağlup etti 
Philadelphia Union, deplasmanda Deportivo Saprissa’yı 3-2 mağlup etti  Hasan Çelik/ Türk USA Newspaper Mavili, Sarılı Philadelphia Union, Şampiyonalar Kupası’nın ilk maçında...
New York Red Bulls’un, takım kaptanı Emil Forsberg oldu
New York Red Bulls’un, takım kaptanı Emil Forsberg oldu Hasan Çelik/Türk USA Newspaper New York Red Bulls, Orta Saha Oyuncusu...
Biden, Güney Carolina’daki ön seçimleri rahat kazandı
Biden, Güney Carolina’daki ön seçimleri rahat kazandı Trump ve Biden’ı karşı karşıya getiren ABD’deki hararetli başkanlık seçim yarışı Demokratların Güney...
ABD’ye sığınmacı olarak kaçak yollarla gelen Türklerin sayısı 50 bini buldu
ABD’ye sığınmacı olarak kaçak yollarla gelen Türklerin sayısı 50 bini buldu ABD’ye Meksika ve Kanada sınırlarından iltica etmek için kaçak...
2026 Dünya Kupası’nın açılış ve final maçlarının stadyumları belli oldu
Hasan Çelik/ Türk USA Newspaper  Amerika Birleşik Devletleri, Meksika ve Kanada’nın ev sahipliğinde gerçekleşecek 2026 Dünya Kupası’nın açılış maçı Meksika’daki...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ