Atak Ajans Wordpress Haber Teması -
$ DOLAR → Alış: 13,60 / Satış: 13,65
€ EURO → Alış: 15,14 / Satış: 15,20

Karaciğer için en kötü 10 yiyecek

Karaciğer sindirime katılan, safra salgılayan, besin depolayan, toksinleri ortadan kaldıran ve enzimleri, proteinleri ve glikozu sentezleyen …

Karaciğer için en kötü 10 yiyecek
  • 27.11.2021
  • 72 kez okundu

Karaciğer sindirime katılan, safra salgılayan, besin depolayan, toksinleri ortadan kaldıran ve enzimleri, proteinleri ve glikozu sentezleyen büyük, karmaşık ve çok fonksiyonlu bir organdır.

Karaciğer, fonksiyonlarından biri de ziyanlı olabilecek hususların ortadan kaldırılması olduğundan, bedenin düzgün çalışması için değerli bir organdır. Aynı vakitte safra kesesinde depolanan ve besin yoluyla aldığımız tüm besinlerden yararlanmamızı sağlayan safrayı üreten ve salgılayan organdır.

Yeterli bir karaciğer sıhhati için tertipli olarak orta derecede fizikî antrenman yapmak ve meyve ve zerzevat açısından güçlü istikrarlı bir beslenme izlemek gerekir. Safra üretimini aktive eden yeşil bitkilerden, kolesterolü uzak tutan cevizlere yahut yağlı balıklara kadar karaciğer sıhhatini güzelleştiren eserlerin tüketimi hayli değerlidir.

Karaciğer güzel çalışmadığında sarılığa, yani gözlerde ve ciltte sarımsı bir renge, yorgunluğa, iştahsızlığa, bacaklarda ve ayak bileklerinde şişmeye, karın ağrısına, bedende renk değişikliğine neden olabilir. Fakat hiçbir belirti olmadan da karaciğer bozuklukları görülebilir.

KARACİĞER İÇİN EN BERBAT 10 YİYECEK

Karaciğer sıhhatinin yeterli durumda olmasını sağlamak için tertipli denetimler yaptırılması ve rastgele bir belirti görülmesi durumunda bir uzmana vaşvurulması epeyce değerlidir.

Ayrıyeten, karaciğer sıhhati için makûs olan bu yiyecekleri tüketmekten kaçınmanız gerekir:

Alkol

Çok sayıda bilimsel çalışma, alkol tüketiminin çeşitli karaciğer hastalıklarına yakalanma riskini artırdığını gösteriyor. Araştırmalar, alkolün neden olduğu karaciğer kanseri olan hastaların, öbür tümör cinslerinden etkilenenlere nazaran daha düşük bir hayatta kalma oranına sahip olduğunu göstermektedir.

JAMA Oncology’de yayınlanan bir araştırmaya nazaran, alkol, yüksek oranda önlenebilir yahut tedavi edilebilir olmasına karşın karaciğer kanserinden yılda 250 bin mevte neden oluyor. Karaciğer kanseri, yılda en çok mevte neden olan dördüncü tümör cinsidir.

Gerçekleştirilen bir diğer çalışma, alkol tüketimi ile karaciğer yapısındaki değişiklikler ortasında direkt bir ilgi olduğuna dikkat çekiyor, zira etanol, fibrozise neden olabilen hücresel bir toksindir. siroza ilerleyebilir.

Genel sıhhati ve bilhassa karaciğer sıhhatini korumak için ne kadar alkolün inançla tüketilebileceği sorusunun karşılığı artık biliniyor: Sıfır. Alkolün sağlıklı bir dozu olduğu söylenemez, zira alkolün birçok hastalıkla bağlantılı olduğu ve ölçülü tüketimin bile sıhhat riskleri içerdiği artık biliniyor. Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), her ne kadar en az seviyede olursa olsun rastgele bir tüketimin risk içerdiğini hatırlasa da, erkekler için günlük azamî 20 ml, bayanlar için 10 ml olarak tüketilebileceğini söylüyor.

Karaciğer tükettiğiniz alkolü her filtrelediğinde, birtakım hücreleri ölür ve bilhassa çok sık içerseniz, uzun vadede kendini yenileme yeteneğini mahzurlar.

Doymuş Yağlar

Doymuş yağlar, obezite ile bağlı olan karaciğer etrafında visseral yağ birikmesine neden olur. En fazla doymuş yağ içeren yiyecekler ortasında salam, sosis üzere işlenmiş etler, endüstriyel hamur işleri ve ultra işlenmiş besinlerin büyük bir kısmı bulunur. Tüm süt eserleri de doymuş yağ kaynaklarıdır, lakin beden üzerindeki tesirleri çok farklıdır.

Sütte bulunan doymuş yağ asitleri öteki besinlerde bulunan uzun zincirli yağ asitlerinden farklı olarak kısa zincirlidir. Süt eserlerinde kolonositleri besleyen ana kaynaklardan biri olan butirik asit bulunur ve bu nedenle beden için yararlı özelliklere sahiptir.

Şekerli İçecekler

Yağlı karaciğer hastalığı temel olarak sıhhatsiz bir diyetten kaynaklanır. Araştırmalar, bu durumdaki hastaların birçoklarının obez olduğunu hatırlatıyor, bu nedenle hadise bazında şahsileştirilmiş bir kalori kısıtlaması yapılması tavsiye ediliyo. Bunun için şekerli içecekler yoluyla bilhassa fruktoz olmak üzere, yüksek glisemik indeksli karbonhidratların alımını kısıtlamak değerlidir.

Bu manada uzmanlar, güç içeceklerinin tüketiminden de kaçınılmasını önermektedir. Güç içecekleri, çok ölçüde kafein ve ayrıyeten şeker içerir, bu nedenle bunlar karaciğer için epeyce ziyanlıdır.

Tuz

Yapılan araştırmalar, yüksek sodyum alımının karaciğerde formsuz hücreler, daha yüksek hücre mevti oranları ve daha düşük hücre bölünmesi oranları üzere bir dizi değişikliğe yol açabileceğini ve bunun da karaciğer fibrozuna yol açabileceğini gösteriyor.

DSÖ, günde 5 gr’dan fazla tuz tüketilmemesini tavsiye ediyor, bu sayı birden fazla insanın aştığı bir sayıdır. Günde ortalama 9 ila 12 gr tuz tüketimi olduğu varsayım edilmektedir.

Fast Food

Büyük bir hamburger yahut pizza aşığı mısınız? Tahminen de bunu okuduktan sonra daha seçici olmalısınız. Bu besinler, karaciğerde birikebilen ve karaciğer hasarına neden olabilen yüksek seviyede sodyum ve yağ karışımı içerir.

Çok Ağrı Kesici Kullanımı

Çoklukla reçetesiz satılan ağrı kesiciler ve iltihap önleyici ilaçlar alıyorsanız, bunların bedeninizdeki bir sorunu güzelleştirmek için yapıldığını ve bilhassa alkolle karıştırıldığında karaciğerinizi mahvedebileceğini bilmelisiniz. Rastgele bir ağrıyı gidermeniz gerekiyorsa, günlük aldığınız ölçüye çok dikkat etmelisiniz. Mümkünse bir uzmana başvurmadan rastgele bir ilaç almayın.

Sigara

Her nefeste yalnızca akciğeriniz değil karaciğeriniz de ziyan görüyor, zira sigaralarda bulunan kimyasal unsurlar oksidatif gerilim sürecini etkileyerek karaciğer hücrelerinde geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabiliyor.

Besin Destekleri

Birtakım araştırmalar, diyet yahut besin desteklerinin çok ölçüde alındığında makul karaciğer enzimlerinin üretimini artırabileceğini göstermektedir. Birçok destek karaciğeri etkileyen kimyasallar içerir. Aldığınız tüm destekler hakkında bir uzmana danışmanız değerlidir.

Pestisitler

Meyveler, sebzeler ve öbür yiyecekler yoluyla kendinizi bu kimyasala maruz bırakmanın karaciğere de ziyan verebileceğini biliyor muydunuz? Birtakım besinlerdeki pestisit kalıntıları karaciğer sıhhatine ziyanlıdır. Tüm zerzevat ve meyveleri çok güzel yıkayın. Mümkünse organik satın alın.

Kırmızı Et

Kim lezzetli bir kırmızı ete hayır der ki? Lezzeti eşsiz olsa da, bu yiyeceği çok sık tüketmek, karaciğerinizde proteinleri sürece yeteneği azaldığında meselelere yol açabilir. Kırmızı etler yüksek protein içermesinin yanı sıra yüksek yağ düzeylerine de sahiptir, bu da karaciğerinizde yağ asitleri ve trigliseritlerin birikmesi manasına gelir. Bu, uzun vadede sıhhatiniz için olumsuz bir şeydir. En yağsız et kesimlerinin bile yüksek oranda yağ içerdiğini unutmayın.

NE YEMELİ?

Birtakım yiyecekler karaciğerinizi basitçe yok eder, kimileri ise sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Örneğin, kuru erik, yaban mersini, çilek, portakal, elma ve kavun üzere antioksidanları yüksek meyvelerin, bu organın daha yeterli çalışmasına müsaade veren hür radikalleri temizlemeye yardımcı olduğu bulunmuştur.

Karaciğer sıhhatiniz için bir şeyler yapmaya karar verdiyseniz tertipli antrenman yapın, istikrarlı ve az tuzlu beslenmeye, alkol ve tütün tüketiminden kaçınmaya çalışın. Bunlar, sağlıklı kalmanıza yardımcı olacak birkaç anahtardır. Daha fazla bilgi için hep bir uzmana danışın.

Etiketler: / / / /

Kayseri’de kar nedeniyle çatı çöktü: 3 inek telef oldu
İlçeye bağlı Örenşehir Mahallesi'nde içinde 35 büyükbaş hayvan bulunan ahırın çatısı kar nedeniyle çöktü. İhbar üzerine olay yerine jandarma ...
Kombinin baca borusu çıktı: 9 kişi zehirlendi
Afyonkarahisar'ın Dumlupınar Mahallesi Yeşilyol Caddesi’ndeki 6 katlı bir apartmanın 4’üncü katında oturan 3'ü çocuk 9 kişi, kombi bacasının ...
Kemal Kılıçdaroğlu’nun gündeme dair açıklamaları
Halk TV'de Suat Toktaş'ın sunduğu programa konuk olan CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, anketlerden İBB Lideri Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul'da ...
Biden’ın ayak basmasına saatler kalmıştı! Pittsburgh’da köprü faciası: Çok sayıda yaralı var
ABD Lideri Joe Biden’ın altyapıyla ilgili mevzuları ele almak için ziyaret edeceği Pensilvanya eyaletinin Pittsburgh kentinde bir köprü çöktü ...
Dışişleri’nden Tacikistan-Kırgızistan sınırındaki çatışmaya ilişkin açıklama
Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Dün akşam (27 Ocak) Tacikistan-Kırgızistan hududunda çıkan çatışmanın tarafların sağduyusu ...
Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüştü
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile Ukrayna krizini görüştü. Elysee Sarayı'ndan telefon görüşmesine ait ...
İsrail’den akılalmaz yasa önerisi: Ölen askerlerden sperm toplayacaklar!
İsrailli yetkililer duyanı şaşkına çeviren bir yasa tasarı hazırladı ve bunu hayata geçirmek için teklif vermeye hazırlanıyor. Yasa teklifi geçen...
Biden Zelenskiy’i aradı, Rus işgali için tarih verdi!
Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Kurulu Sözcüsü Emily Horne yaptığı açıklamada, ABD Lideri Joe Biden'ın Ukrayna Devlet Lideri Vladimir Zelenskiy ile...
Bakan Pakdemirli: Hazine arazisi kira artışlarını düşürdük
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, aldıkları şikayetler üzerine harekete geçerek ziraî alanda hibe ile makine alan çiftçinin aldığı eserlere...
Alman ekonomisi 2021’in son çeyreğinde daraldı
Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin bilgileri Omicron varyantının ekonomik aktiviteye ziyan verdiğini ve Alman iktisadının 2021 dördüncü ...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ