$ DOLAR → Alış: 32,17 / Satış: 32,30
€ EURO → Alış: 34,90 / Satış: 35,04

Karaciğer için en kötü 10 yiyecek

Karaciğer sindirime katılan, safra salgılayan, besin depolayan, toksinleri ortadan kaldıran ve enzimleri, proteinleri ve glikozu sentezleyen …

Karaciğer için en kötü 10 yiyecek
  • 27.11.2021
  • 233 kez okundu

Karaciğer sindirime katılan, safra salgılayan, besin depolayan, toksinleri ortadan kaldıran ve enzimleri, proteinleri ve glikozu sentezleyen büyük, karmaşık ve çok fonksiyonlu bir organdır.

Karaciğer, fonksiyonlarından biri de ziyanlı olabilecek hususların ortadan kaldırılması olduğundan, bedenin düzgün çalışması için değerli bir organdır. Aynı vakitte safra kesesinde depolanan ve besin yoluyla aldığımız tüm besinlerden yararlanmamızı sağlayan safrayı üreten ve salgılayan organdır.

Yeterli bir karaciğer sıhhati için tertipli olarak orta derecede fizikî antrenman yapmak ve meyve ve zerzevat açısından güçlü istikrarlı bir beslenme izlemek gerekir. Safra üretimini aktive eden yeşil bitkilerden, kolesterolü uzak tutan cevizlere yahut yağlı balıklara kadar karaciğer sıhhatini güzelleştiren eserlerin tüketimi hayli değerlidir.

Karaciğer güzel çalışmadığında sarılığa, yani gözlerde ve ciltte sarımsı bir renge, yorgunluğa, iştahsızlığa, bacaklarda ve ayak bileklerinde şişmeye, karın ağrısına, bedende renk değişikliğine neden olabilir. Fakat hiçbir belirti olmadan da karaciğer bozuklukları görülebilir.

KARACİĞER İÇİN EN BERBAT 10 YİYECEK

Karaciğer sıhhatinin yeterli durumda olmasını sağlamak için tertipli denetimler yaptırılması ve rastgele bir belirti görülmesi durumunda bir uzmana vaşvurulması epeyce değerlidir.

Ayrıyeten, karaciğer sıhhati için makûs olan bu yiyecekleri tüketmekten kaçınmanız gerekir:

Alkol

Çok sayıda bilimsel çalışma, alkol tüketiminin çeşitli karaciğer hastalıklarına yakalanma riskini artırdığını gösteriyor. Araştırmalar, alkolün neden olduğu karaciğer kanseri olan hastaların, öbür tümör cinslerinden etkilenenlere nazaran daha düşük bir hayatta kalma oranına sahip olduğunu göstermektedir.

JAMA Oncology’de yayınlanan bir araştırmaya nazaran, alkol, yüksek oranda önlenebilir yahut tedavi edilebilir olmasına karşın karaciğer kanserinden yılda 250 bin mevte neden oluyor. Karaciğer kanseri, yılda en çok mevte neden olan dördüncü tümör cinsidir.

Gerçekleştirilen bir diğer çalışma, alkol tüketimi ile karaciğer yapısındaki değişiklikler ortasında direkt bir ilgi olduğuna dikkat çekiyor, zira etanol, fibrozise neden olabilen hücresel bir toksindir. siroza ilerleyebilir.

Genel sıhhati ve bilhassa karaciğer sıhhatini korumak için ne kadar alkolün inançla tüketilebileceği sorusunun karşılığı artık biliniyor: Sıfır. Alkolün sağlıklı bir dozu olduğu söylenemez, zira alkolün birçok hastalıkla bağlantılı olduğu ve ölçülü tüketimin bile sıhhat riskleri içerdiği artık biliniyor. Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), her ne kadar en az seviyede olursa olsun rastgele bir tüketimin risk içerdiğini hatırlasa da, erkekler için günlük azamî 20 ml, bayanlar için 10 ml olarak tüketilebileceğini söylüyor.

Karaciğer tükettiğiniz alkolü her filtrelediğinde, birtakım hücreleri ölür ve bilhassa çok sık içerseniz, uzun vadede kendini yenileme yeteneğini mahzurlar.

Doymuş Yağlar

Doymuş yağlar, obezite ile bağlı olan karaciğer etrafında visseral yağ birikmesine neden olur. En fazla doymuş yağ içeren yiyecekler ortasında salam, sosis üzere işlenmiş etler, endüstriyel hamur işleri ve ultra işlenmiş besinlerin büyük bir kısmı bulunur. Tüm süt eserleri de doymuş yağ kaynaklarıdır, lakin beden üzerindeki tesirleri çok farklıdır.

Sütte bulunan doymuş yağ asitleri öteki besinlerde bulunan uzun zincirli yağ asitlerinden farklı olarak kısa zincirlidir. Süt eserlerinde kolonositleri besleyen ana kaynaklardan biri olan butirik asit bulunur ve bu nedenle beden için yararlı özelliklere sahiptir.

Şekerli İçecekler

Yağlı karaciğer hastalığı temel olarak sıhhatsiz bir diyetten kaynaklanır. Araştırmalar, bu durumdaki hastaların birçoklarının obez olduğunu hatırlatıyor, bu nedenle hadise bazında şahsileştirilmiş bir kalori kısıtlaması yapılması tavsiye ediliyo. Bunun için şekerli içecekler yoluyla bilhassa fruktoz olmak üzere, yüksek glisemik indeksli karbonhidratların alımını kısıtlamak değerlidir.

Bu manada uzmanlar, güç içeceklerinin tüketiminden de kaçınılmasını önermektedir. Güç içecekleri, çok ölçüde kafein ve ayrıyeten şeker içerir, bu nedenle bunlar karaciğer için epeyce ziyanlıdır.

Tuz

Yapılan araştırmalar, yüksek sodyum alımının karaciğerde formsuz hücreler, daha yüksek hücre mevti oranları ve daha düşük hücre bölünmesi oranları üzere bir dizi değişikliğe yol açabileceğini ve bunun da karaciğer fibrozuna yol açabileceğini gösteriyor.

DSÖ, günde 5 gr’dan fazla tuz tüketilmemesini tavsiye ediyor, bu sayı birden fazla insanın aştığı bir sayıdır. Günde ortalama 9 ila 12 gr tuz tüketimi olduğu varsayım edilmektedir.

Fast Food

Büyük bir hamburger yahut pizza aşığı mısınız? Tahminen de bunu okuduktan sonra daha seçici olmalısınız. Bu besinler, karaciğerde birikebilen ve karaciğer hasarına neden olabilen yüksek seviyede sodyum ve yağ karışımı içerir.

Çok Ağrı Kesici Kullanımı

Çoklukla reçetesiz satılan ağrı kesiciler ve iltihap önleyici ilaçlar alıyorsanız, bunların bedeninizdeki bir sorunu güzelleştirmek için yapıldığını ve bilhassa alkolle karıştırıldığında karaciğerinizi mahvedebileceğini bilmelisiniz. Rastgele bir ağrıyı gidermeniz gerekiyorsa, günlük aldığınız ölçüye çok dikkat etmelisiniz. Mümkünse bir uzmana başvurmadan rastgele bir ilaç almayın.

Sigara

Her nefeste yalnızca akciğeriniz değil karaciğeriniz de ziyan görüyor, zira sigaralarda bulunan kimyasal unsurlar oksidatif gerilim sürecini etkileyerek karaciğer hücrelerinde geri dönüşü olmayan hasarlara neden olabiliyor.

Besin Destekleri

Birtakım araştırmalar, diyet yahut besin desteklerinin çok ölçüde alındığında makul karaciğer enzimlerinin üretimini artırabileceğini göstermektedir. Birçok destek karaciğeri etkileyen kimyasallar içerir. Aldığınız tüm destekler hakkında bir uzmana danışmanız değerlidir.

Pestisitler

Meyveler, sebzeler ve öbür yiyecekler yoluyla kendinizi bu kimyasala maruz bırakmanın karaciğere de ziyan verebileceğini biliyor muydunuz? Birtakım besinlerdeki pestisit kalıntıları karaciğer sıhhatine ziyanlıdır. Tüm zerzevat ve meyveleri çok güzel yıkayın. Mümkünse organik satın alın.

Kırmızı Et

Kim lezzetli bir kırmızı ete hayır der ki? Lezzeti eşsiz olsa da, bu yiyeceği çok sık tüketmek, karaciğerinizde proteinleri sürece yeteneği azaldığında meselelere yol açabilir. Kırmızı etler yüksek protein içermesinin yanı sıra yüksek yağ düzeylerine de sahiptir, bu da karaciğerinizde yağ asitleri ve trigliseritlerin birikmesi manasına gelir. Bu, uzun vadede sıhhatiniz için olumsuz bir şeydir. En yağsız et kesimlerinin bile yüksek oranda yağ içerdiğini unutmayın.

NE YEMELİ?

Birtakım yiyecekler karaciğerinizi basitçe yok eder, kimileri ise sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Örneğin, kuru erik, yaban mersini, çilek, portakal, elma ve kavun üzere antioksidanları yüksek meyvelerin, bu organın daha yeterli çalışmasına müsaade veren hür radikalleri temizlemeye yardımcı olduğu bulunmuştur.

Karaciğer sıhhatiniz için bir şeyler yapmaya karar verdiyseniz tertipli antrenman yapın, istikrarlı ve az tuzlu beslenmeye, alkol ve tütün tüketiminden kaçınmaya çalışın. Bunlar, sağlıklı kalmanıza yardımcı olacak birkaç anahtardır. Daha fazla bilgi için hep bir uzmana danışın.

Etiketler: / / / /

ABD’de Kongre binasında kokain bulundu
ABD’de Kongre binasında kokain bulundu ABD’de Kongre Polisi, ülke yönetiminin merkezi konumundaki Capitol Hill binasında, içerisinden kokain çıkan bir paket...
ABD’de baharatlı cips yedikten sonra kalbi duran çocuğun ölüm nedeni acı bibermiş
ABD’de baharatlı cips yedikten sonra kalbi duran çocuğun ölüm nedeni acı bibermiş ABD’de baharatlı tortilla cipsi yedikten sonra beklenmedik bir...
BM Genel Sekreteri Guterres: Refah’a yönelik hiçbir saldırı kabul edilemez
BM Genel Sekreteri Guterres: Refah’a yönelik hiçbir saldırı kabul edilemez Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail’in Gazze’ye açtığı...
Biden ile Trump canlı yayında kozlarını paylaşacak
Biden ile Trump canlı yayında kozlarını paylaşacak ABD’de 5 Kasım’daki başkanlık seçimleri için Joe Biden ile Donald Trump arasındaki ilk...
New York City, Philadelphia Union’nu 2-1 mağlup etti.
HASAN ÇELİK/TÜRK USA NEWSPAPER  Philadelphia Union’nun, kan kaybetmeye devam ediyor! Union 1 New York City 2 maç sonucu. Philadelphia Union,...
ABD: Gürcistan’daki demokratik gerilemeden derin endduyuyoruz
ABD: Gürcistan’daki demokratik gerilemeden derin endduyuyoruz Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, ABD’nin Gürcistan’ın yabancı ajan yasa tasarısından derin endişe duyduğunu dile...
NYT yazarı, Netanyahu’nun kurtuluşu için ABD ve Biden’ı kullanmaya hazır olduğunu söyledi
NYT yazarı, Netanyahu’nun kurtuluşu için ABD ve Biden’ı kullanmaya hazır olduğunu söyledi Amerikan New York Times (NYT) gazetesinin ünlü yazarlarından...
New York’ta Türk Günü Yürüyüşü düzenlenecek
New York’ta Türk Günü Yürüyüşü düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı koordinasyonunda, 17-18 Mayıs’ta ABD’nin New York kentinde Türk Günü Yürüyüşü etkinlikleri...
Subaru Park’ta Orlando City, Philadelphia Union’ı 3-2 yendi 
HASAN ÇELİK/TÜRK USA NEWSPAPER  MLS Lig’in 12. haftasında Orlando City’yi konuk eden Philadelphia Union, rakibine 3-2 kaybederek galibiyet özlemini 7...
Blinken: “İsrail’in Refah’taki sivilleri korumak için ‘güvenilir bir planı’ yok”
Blinken: “İsrail’in Refah’taki sivilleri korumak için ‘güvenilir bir planı’ yok” ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail’in Gazze Şeridi’nin Refah kentindeki...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ