$ DOLAR → Alış: 19,02 / Satış: 19,10
€ EURO → Alış: 20,49 / Satış: 20,57

Küresel piyasaları koronavirüsün yeni varyantı endişeleri sardı

Güney Afrika Cumhuriyeti ile Botsvana’da, koronavirüsün B.1.1.529 olarak isimlendirilen çok sayıda mutasyona uğramış yeni bir varyantının tespit …

Küresel piyasaları koronavirüsün yeni varyantı endişeleri sardı
  • 27.11.2021
  • 87 kez okundu

Güney Afrika Cumhuriyeti ile Botsvana’da, koronavirüsün B.1.1.529 olarak isimlendirilen çok sayıda mutasyona uğramış yeni bir varyantının tespit edildiği bildirildi.

Salgında devam eden hadise artışlarıyla birlikte, yeni varyantın ekonomik toparlanmayı olumsuz istikamette etkileyebileceği tasası bugün hisse piyasalarında satış baskısını beraberinde getirdi.

Salgına yönelik telaşlarla ülkeler önlemleri sıkılaştırırken, varyant haberi sonrası İngiltere 6 Afrika ülkesiyle uçuşları durdurdu.

FED VARLIK ALIM SURATINI BEKLENENDEN DAHA EVVEL YAVAŞLATACAĞINA YÖNELİK BEKLENTİLER ARTIYOR

Öte yandan ABD Merkez Bankası’nın (Fed) varlık alım suratını beklenenden daha evvel yavaşlatacağına yönelik beklentiler de gün geçtikçe güçleniyor.

ABD’nin en büyük yatırım bankalarından Goldman Sachs dünkü açıklamasında Fed’in varlık alım suratını ocakta 15 milyar dolar daha düşürmesini ve 2022’de 3 faiz artışına gitmesini beklediklerini lisana getirdi.

Analistler, varlık alım suratının yavaşlatılmasına ait artan beklentiler, yüksek seyreden enflasyon ve Kovid-19 salgını ile ilgili gelişmelerin piyasalarda fiyatlamaları zorlaştırdığını kaydederek, inançlı liman varlıklardan tahvillere olan ilgiyi artırdığını bildirdi.

ALTININ ONS FİYATI YÜZDE 0,5 ARTTI

Bu gelişmelerle ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi 8 baz düşüşle yüzde 1,56 düzeyine gerilerken, altının ons fiyatı ise yüzde 0,5 artışla 1.797 dolara yükseldi.

Dün, New York borsasında tatil nedeniyle süreç gerçekleştirilmezken, bugün de piyasalarda yarım gün süreç gerçekleştirilecek.

DOLAR/TL 12,1620

Dolar/TL ise memleketler arası piyasada dün günü yüzde 0,7 azalışla 12,0033’ten tamamlamasının akabinde, bugün bankalararası piyasanın açılışında 12,1620’den süreç görüyor.

Analistler, bugün yurt içinde memleketler arası rezervler, yurt dışında ise ECB yetkililerinin açıklamalarının takip edileceğini belirtti.

Etiketler:

Zelenskiy: Doğuda durumumuz iyi değil
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, cephane yetersizliği nedeniyle, ülkenin doğusunda şu an karşı taarruza geçemeyeceklerini dile getirdi. Ancak Ukraynalı generaller bu...
Muharrem İnce 100 bin imzaya ulaştı
Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı seçimlerinde aday olabilmesi için gerekli olan 100 bin imzayı topladı.
Dışişleri Bakanlığı Danimarka’daki eylemi kınadı
Danimarka'daki bir eylemde Kur'an-ı Kerim ve Türk bayrağına yapılan saldırıya Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki geldi.
ABD ile Kanada düzensiz göçe karşı anlaşma imzaladı
ABD ile Kanada düzensiz göçe engel olmak için anlaşma imzaladı. Anlaşma uyarınca yasal olmayan yoldan Kanada'ya geçen göçmenler ABD'ye iade...
Cumhur İttifakı’nda son dakika genişlemesi
Cumhur İttifakı'na katılmama kararı alan Yeniden Refah Partisi, yapılan görüşmelerin ardından ittifaka katılma kararı aldı. HÜDA PAR ittifak içerisinde yer...
AKP’nin zam müjdesi milyonlarca emekliyi mağdur edecek
AKP'nin yasa teklifine göre en düşük emekli aylığı 7500 liraya tamamlanacak. 7500 lira üzerinde alan emeklilerin maaşlarında ise artış yapılmayacak....
Yeniden Refah Partisi Cumhur İttifakı’na katıldı
Yeniden Refah Partisi, Cumhur İttifakı'na katılma kararı aldı.
Türkiye’den AB’ye ihraç edilen ballar hileli çıktı
AB'nin resmi araştırması, üçüncü ülkelerden ithal edilen balın yüzde 46'sının saf bal olmadığını ortaya koydu. Türkiye'den ithal edilen 15 numuneden...
Türkiye’deki mide botoksundan zehirlenenlerin sayısı artıyor
Almanya'dan Türkiye'de giderek zayıflama amacıyla mide botoksu yaptırdıktan sonra zehirlenenlerin sayısı 27'ye yükseldi.
Millet İttifakı içinde ayrı ittifak olacak mı?
Saadet Partisi, DEVA ve Gelecek Partisi'nin ittifak içinde ittifak için kendi aralarındaki görüşme trafiği sürüyor. Bu süreçteki gelişmelere göre altı...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ