$ DOLAR → Alış: 19,02 / Satış: 19,10
€ EURO → Alış: 20,49 / Satış: 20,57

İstanbul’da iş stresinden bunalan mühendis, Kazdağları’nda ‘dağ adamı’ oldu

Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Kısmından 1995’te mezun olduktan sonra çeşitli kademelerde çalışan, akabinde da İstanbul’da bilgi …

İstanbul’da iş stresinden bunalan mühendis, Kazdağları’nda ‘dağ adamı’ oldu
  • 28.11.2021
  • 67 kez okundu

Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Kısmından 1995’te mezun olduktan sonra çeşitli kademelerde çalışan, akabinde da İstanbul’da bilgi sistemleri yöneticiliği yapan 50 yaşındaki Ahmet Tarık Taşdelen, birçok firmada üst seviye yöneticilik vazifesini üstlendi.

KUNTA KİNTE’DEN İLHAM ALDI

Kentin yoğunluğundan ve geriliminden bunalan Taşdelen, TRT 1’de izlediği “Kökler” dizisindeki Kunta Kinte’nin kıssasından çok etkilendi ve 4 yıl evvel sakin bir ömür sürmeye karar verdi.

KAZDAĞLARI ETEKLERİNDE ARAZİ ALDI

Altı ay boyunca Edremit Körfezi’nde yaşayabileceği bir alan arayan Taşdelen, Kazdağları’nda en yakın tarım alanına 6 kilometre aralıkta, Havran’a ise 30 kilometre uzaklıkta 55 dönüm yer satın aldı.

AHŞAP VE BRANDADAN KULÜBE YAPTI

Kazdağları’nda bulunan, Havran sonlarına dahil vadi içindeki engebeli tarlasına bir sırt çantası, uyku tulumu, çadır, kamp baltası, testere, kamp yemek setiyle gelerek yaşamaya başlayan Taşdelen, daha sonra ahşap ve brandadan oluşan bir kulübe inşa etti.

HAYVAN BESLİYOR, TAHIL YETİŞTİRİYOR

Kulübesinin yanına koyun, inek, tavuk, ördek, hindi, bıldırcın ve kazları için de yer yapan Taşdelen, et ve süt muhtaçlığını da buradan karşılıyor.

Kendi buğday, arpa, mısır, yulafını yetiştiren ve bu eserlerle yem yapan Taşdelen, hayvanlarının yemek gereksinimini da bu biçimde gideriyor.

Sebzelerini cet tohumlarıyla yetiştiren Taşdelen’in materyallerini koyması için yaptığı beton binanın yapı ruhsatı da bulunuyor.

“TAM BAĞIMSIZ DAĞ ADAMI”

Kendisini “tam bağımsız dağ adamı” olarak isimlendiren Taşdelen, toplumsal medyadan canlı yayınlar yaparak beşerlerle deneyimlerini paylaşıyor.

Gelen istekler üzerine şahısların ismine yerine istekli fidan diken Taşdelen, Melekler Ormanı’nı oluşturdu.

İnsanların gönüllerine dokunan Taşdelen, ismine fidan diktiği şahısların isimlerinin yer aldığı tabelalarını da atölyesinde kendisi yapıyor.

“GELDİĞİM GÜNDEN BERİ SAAT KULLANMIYORUM”

Ahmet Tarık Taşdelen, sabah uyanır uyanmaz birinci işinin sobayı yakarak kendisine kahve yapmak olduğunu söyledi.

Büsbütün biyolojik vakte riayet ederek yaşadığını belirten Taşdelen, “Buraya geldiğim günden beri saat kullanmıyorum. Acıkınca yiyorum, uykum gelince uyuyorum. Büsbütün biyolojik vakit kullanıyorum. Kentteyken uyku yetmiyordu, burada birkaç saat uyuduğunuzda inanılmaz dinç uyanıyorsunuz.” dedi.

“OKUDUĞUM 100 KİTABIN 80’İ BURADA BİTTİ”

Taşdelen okuma alışkanlığının da çok geliştiğini anlatarak şöyle konuştu:

“Hayatımda toplam 100 kitap okuduysam, 80’nini buraya geldikten sonra okudum. Koyunları otlatmaya çıkıyorum. En çok sevdiğim şey çobanlık yapmak. Koyunlarımı otlatmaya çıkardığımda kitabımı kahvemi alıyorum, 2-3 saat onlarla vakit geçiriyorum. Kentteyken daima kilo sorunum vardı, hareketsizlik ve gerilimden ötürü 100 kilonun altına düşemiyordum. Buraya geldiğimde de 110 kiloydum, çok zorlanmıştım. Üç ay sonra tartıldığımda 82 kiloydum. Kentte yıllarca rejim yaptım lakin başaramamıştım. Burada günün her saati canım ne isterse bazen uykudan uyanıp yemek yiyorum. Şu anda da 80 ila 85 ortasındayım. Kilo verince kronik rahatsızlıklarım da gitti. Belim boynum çok ağrırdı onlardan kurtuldum, kolesterolüm yüksekti artık burada sıfır. Nefes sorunumu giderdim, saatlerce yürüyüp ağaçlara tırmanabiliyorum. Buraya geldikten sonra hiç hasta olmadım, kronik migren hastasıyım, kentteyken iki haftada bir sefer migren ataklarım olurdu. Buraya geldikten sonra yalnızca üç sefer migren atağı yaşadım. Üçünde de kente inmiştim ve uzun mühlet orada kalmıştım.”


“ŞEHİR, İNSANI DUYARSIZLAŞTIRIYOR”

Metropolün insanı sabırsız hale getirdiğini, her şeyin bir an önce bitmesini istediğini lisana getiren Taşdelen, “Burada her şey sabır istiyor. Çok kolay bir kahve yapmak için bile sabretmeniz gerekiyor. Kentteyken ısıtıcının düğmesine basıp bir an evvel sabırsızca kaynamasını beklerken artık burada kahveyi yapmak için evvel odun toplayıp kırıp sobayı yakmam lazım, sobanın üstündeki suyun kaynaması lazım. Domates tohumunu ektiğinde onun sana domates verebilmesi için gereken müddet epeyce fazla ve bunlar daima sabır gerektiriyor. Sabırla gidip sulaman, çapalaman lazım. Bence kent insanı duyarsızlaştırıyor. Evvelce kedisi olan bir kız arkadaşıma ‘Ya kedin ya da ben.’ demiştim. Artık çöpten ölmek üzere olan bir kediyi aldım, şu an bir arada uyuyoruz. Sahiplendiğim köpeklerin hepsi sokak köpekleridir.” diye konuştu.

“MELEKLER ORMANI” PROJESİ

55 dönümlük yerinin 20 dönümünü kurduğu “Melekler Ormanı” ismini verdiği projesine ayıran “tam bağımsız dağ adamı”, projenin orman yangınlarının akabinde toplumsal medya hesabından yaptığı fidan dikimi davetiyle ortaya çıktığını söyledi.

Diktiği fidanın görüntüsünün altına bir kişinin “Benim dünya üzerinde dikili bir ağacım yok.” yorumunu yapması üzerine fidan diktiğini ve önündeki tabelaya da o kişinin ismini yazarak görüntüsünü çektiğini anlatan Taşdelen kelamlarına şöyle devam etti:

“Onun yazdığı yoruma cevaben ‘Artık senin de dikili bir fidanın var.’ diyerek paylaştım. Çok keyifli oldu, görüntü da çok ilgi gördü. Onun akabinde birçok arkadaşımız ismen fidan dikmemi istedi. Yarım saatte 400 ileti gelince çok şaşırdım. İletilerin içinden bir anneninki beni çok duygulandırdı, 12 yaşında Fatma isminde kızını kanserden kaybetmiş. ‘Kızım bari orada bir fidanda hayat bulsun.’ demiş. Onun için de bir fidan diktim. Azerbaycan-Ermenistan savaşında birinci şehit olan Azerbaycanlı askerimiz için bir fidan diktim. Bu görüntüleri paylaştıkça istekler daha da artmaya başladı. Buraya birinci geldiğimde bağımsız olmak istemiştim ve bunun yüzde 90’nını gerçekleştirdim. Sonra düşündüğümde bunun çok bencilce bir istek olduğunu fark ettim. Beşerler yaşama iz bırakmak isterler, ben de benden sonraya iz bırakmak için her gün fidan dikmeye başladım ve beşerlerle paylaştım. Bir baba kanserden ölen kızı için bir fidan istemişti, babasının profiline girdim, kızıyla birlikte paylaştığı bir fotoğrafında kızı çok hoş bir kıyafet giyiyordu, memnundu. Sonraki fotoğraflarda sararmış, solmuş, hastanede kolunda serum. Daha sonra babasıyla birlikte saçlarını sıfıra vurmuşlar. Birkaç kare sonra baba var kızı yok. Bu beni çok etkilemişti. Onun için de fidan diktim.”


“UMARIM MELEKLER ORMANI’MIZ YAYILIR”

Taşdelen, toplumsal medyadaki canlı yayınlarda “Ormanımıza yeni bir melek geldi.” tabirlerinin kullanılmasıyla Melekler Ormanı isminin ortaya çıktığını belirtti.

Her gün 5-6 tane fidan diktiğini lisana getiren Taşdelen kelamlarını şöyle tamamladı:

“Bir arkadaşımız bana ‘Melekler Ormanı’ ismine patent almamı tavsiye etti. Ben de tam aksisi Türkiye’nin her yerinde Melekler Ormanı’nın olmasını istediğimi, her yere bu tip fidanların dikilmesini ve insanlara sahiplendirilse ‘Hayatta tutunacak bir kolum yok.’ diyen beşerler tutunacak bir neden bulurlar. Hem bir fidanı sahiplendikleri için tabiat şuurları biraz artar. Kimi arkadaşlarıma çocuklarını alıp gelip burada fidan dikmeleri davetinde bulundum, bu çağrımı Balıkesir’de bir anaokulu duydu ve 30 minik çocuk gelip Melekler Ormanı’na kendi fidanlarını diktiler. Bu beni çok keyifli etti. Hem ormana bir fidanın eklenmesi hem de o çocukların o tabiat şuurunu alıp o ağacı sahiplenmesi beni acayip keyifli etti. Ben de kendime bu türlü bir ömür hedefi edindim. Ankara’daki arkadaşıma öykümü anlatınca onlar da Ankara’da bir Melekler Ormanı yapmak istediklerini söyledi. Ben de gerçekleşirse çok memnun olacağımı hatta gelip birinci fidanı dikmek istediğimi söyledim. Elazığ’da bir kardeşim yeniden bu türlü bir projeyle ilgili çalışıyor. Umarım daha fazla yerde Melekler Ormanı’mız yayılır, beşerler oralara gidip kendi fidanlarını dikerler. Kentte betonların ortasında yeşil ararken bırakın fidan dikmeyi yeşil bir şey göremezken umarım kendi fidanlarını diker, büyütürler ve bu sayede tabiat şuurumuz de gelişir.”

Etiketler: / / / /

Ukrayna BM Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırdı
Rusya’nın Belarus'a taktik nükleer silahlarını konuşlandırma planını açıklamasının ardından Ukrayna BM Güvenlik Konseyini acil toplantıya çağırdı. NATO Rusya'nın açıklamasını kınadı.
Köksal Engür hayatını kaybetti
Usta oyuncu Köksal Engür, 77 yaşında hayatını kaybetti. Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Engür, aynı zamanda Türkiye'nin en başarılı seslendirme...
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri Guterres ile telefonda görüştü
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri Guterres ile telefonda görüştü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio...
Ukrayna’dan BMGK’ya olağanüstü toplantı çağrısı
Ukrayna’dan BMGK’ya olağanüstü toplantı çağrısı Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Belarus’a taktik nükleer silah yerleştirme kararı sonrası Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne...
New York Times Meydanı’nda iftar ve teravih
ABD’de yaşayan Müslümanlar, New York’taki Times Meydanı’nda bir araya gelerek topluca iftar yapıp, teravih namazı kıldı. ABD’nin New York kentinde...
İsrail’de Savunma Bakanı’nın görevden alınmasının ardından sokaklar karıştı
İsrail’de Savunma Bakanı’nın görevden alınmasının ardından sokaklar karıştı İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu’nun tartışmalı yargı reformu hakkındaki sözlerinin ardından Savunma Bakanı...
Philadelphia Union 1 – Orlando City SC 2
Hasan Çelik/ Turk USA Newspaper  Orlando City SC, yağmurlu bir Cumartesi gecesinde Chester, Pensilvanya’da ev sahibi Philadelphia Union’ı 2-1 mağlup...
İran’dan Rusya’ya İHA tedariği devam ediyor
İngiltere Savunma Bakanlığı Rusya’nın Ukrayna’ya Mart ayında İran İHA'ları ile 71 saldırı düzenlediğini açıkladı.
Tunus açıklarında batan teknelerde en az 29 sığınmacı öldü
Tunus açıklarında alabora olan üç teknede 29 Afrikalı sığınmacı yaşamını yitirdi. Tunus sahil güvenliği sığınmacıların Akdeniz’i geçerek İtalya kıyılarına ulaşmaya...
Sinan Oğan 100 bin imzaya ulaştı
ATA İttifakı'nın adayı Sinan Oğan, Cumhurbaşkanı seçiminde aday olabilmesi için gerekli olan 100 bin imzayı topladı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ