$ DOLAR → Alış: 19,00 / Satış: 19,08
€ EURO → Alış: 20,49 / Satış: 20,57

Şansal Büyüka: “Fenerbahçe’de Ali Koç yönetimi doğru gitmiyor, Pereira’nın açıklaması skandal”

D-Smart’ta yayınlanan ve Emre Bol’un sunduğu Bol’ca Futbol programının bu haftaki konuğu, Türk futbolunun duayen isimlerinden Şansal Büyüka oldu …

Şansal Büyüka: “Fenerbahçe’de Ali Koç yönetimi doğru gitmiyor, Pereira’nın açıklaması skandal”
  • 01.12.2021
  • 97 kez okundu

D-Smart’ta yayınlanan ve Emre Bol’un sunduğu Bol’ca Futbol programının bu haftaki konuğu, Türk futbolunun duayen isimlerinden Şansal Büyüka oldu.

Türk futbolunun eskiye nazaran her geçen gün daha berbat olduğunu belirten Şansal Büyüka, “Teknoloji gelişiyor, alanlar gelişiyor. Baktığınızda araç gereç gelişiyor fakat maalesef başları geliştiremedik. Başlar geriye gitti. Fizikî koşullar geçmişte çok berbattı ancak futbolun bir kültürü vardı, bir anlayışı vardı. Birbirine karşı bir hürmet vardı. Bunu bilhassa kulüpler bazında söylüyorum. Onları ölçü alarak söylüyorum. Bu türlü hoyrat bir ortam yoktu. Sert bir iklim yoktu. Her haftayı getirip arbedeye bağlayan bir yarış yoktu. Baktığınızda bütün bunları son 15 hafta izler görür bu arbedenin içinde kendimizi bulur olduk. Futbol gelişiyor ancak başlar gelişmiyor onu da söyleyeyim. Eski ile yeniyi oranlamak gerekirse benim adıma en kolay özeti bu” dedi.

“VAR HAKEMLERİN KİŞİLİĞİNİ ELİNDEN ALDI”

VAR’ın Türk hakemlerini geriye götürdüğünü kaydeden Büyüka, şöyle konuştu: “Biz VAR’ın önemli yararlar sağlayacağını düşünmüştük ki ben ofsayt mevzularında sağladığını düşünüyorum. yüzde 100’e yakın bir isabet olduğunu düşünüyorum lakin onun dışında hakemlerin geri gitmesine neden oldu. Bir sefer artık hakemler asla inisiyatif almıyorlar, kararı kendileri vermiyorlar. Hakem, ‘Bu sorumluluğu ben almayayım VAR’a bırakayım’ deme noktasına geldi baktığımızda. Artık çıplak gözle bakıp gördüğüm penaltıyı resmen veremiyorsun. VAR’dan bekliyorsun ya da taze örnek diye söylüyorum Necip’in son maçta atılması. Hakemin tam gözünün önünde bunun VAR’a falan gereksinimi yok baktığında. Bunu görüp çalmalısın. VAR’dan da denetim etmelisin; gerçek mu değil mi diye. Esasen çok net görünüyordu hakikat olduğu. Bunu bile VAR’a bırakıyorlar. Hakikat değil, hakemlerde önemli bir kaçış başladı, sorumluluktan kaçış başladı. Bu da kişilik kaybına neden oluyor bana nazaran. Kendi ismine karar verememe, iradeni ortaya koyamama, Bu çok yanlış. Hakem dediğin orada iradesini gösterecek, kendini belirli edecek, alanda oyunu denetim ettiğini herkese hissettirecek, kabul ettirecek. Bu kayboldu açıkçası. Bir öbür kıymetlisi VAR’ın; kimi duruma çağırıyorsun, kimi konuma çağırmıyorsun. Zati biz kuşkucu bir toplumuz, baktığımızda tuzak diyoruz, çete diyoruz, pusu diyoruz, o diyoruz, bu diyoruz, alanda oynanmıyor diyoruz. Futbol seyircisinin aklında, başında artık bu futbol sahiden doğaçlama mı oynanıyor, yoksa gerisinde bizim bilmediğimiz hesaplar mı var? Diye bir kuşku doğdu. Bunun sonucunda tribünler genel manada boş. Ekran başında seyirci azaldı. Baktığında yayıncının üye sayısında azalma var, o var bu var. Baktığında VAR’da bir standardı tutturamadık. Bir, VAR hakemlerin kişiliğini elinden aldı, karar verme yetisini ellerinden aldı, reflekslerini ellerinden aldı. İki, VAR kimini çağırıp kimini çağırmadığı için; bir konuma gel, başkasına gelme dediği için Türk halkında futbolseverler ismine kuşku yarattı.”

“BÖYLE FEDERASYON YAPISI DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE YOK”

Türkiye’de şampiyonun alanda olduğunu belirten Büyüka, “Şu var, bir kez nereden başlasam, neyine söylesem o denli şeyler var ki… Futbol Federasyonu’na kulüpler ile aidiyeti olan tek bir adamın tek adamını içeri atmaması gerekir. Kulüplerin temsilcisi üzere futbol federasyonunda vazife yapıyorlar. Bir futbol federasyonu kuruluyor, oluşuyor liderin altına dört kulüpten birer tane lider vekili alınıyor. Fenerbahçe’den 1 temsilci, Trabzon’dan 1 temsilci, Beşiktaş’tan 1 temsilci, Galatasaray’dan 1 temsilci. Diyorsun ki Karadeniz’den de 1 temsilci alalım. Güneydoğu’yu temsilen 1 kişi olsun. Bunu yani objektif ölçüler içinde alsan kabul ederim yani bölgesel temsilcileri. Onu da objektif ölçüler içinde almıyorsun. Mevcut idareden örnek vereyim ben torpil ile siyasi irade ile giren orada en az 5-6 tane yönetici var. Artık dört tane lider vekili girince sanıyorlar ki kulüpleri kendilerinden bir şey bekliyor, bekliyorlar da aslında. Fenerbahçe ile Nihat Özdemir sonuçta 40 yıllık Fenerbahçe kongre üyesi, divan heyeti üyesi Nihat Özdemir istifa etmek zorunda kaldı. Yoksa tahminen de kulüpten ihraç edeceklerdi.

Hiç Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzon, Beşiktaş’ı birbirinden ayıramayız. Baktığında federasyona geldiklerinde birinci gayeleri Türk futboluna hizmet etmek değil. Birinci maksatları aidiyet hissiyle bağlı oldukları kulüplerinin haklarını korumak. Bu türlü federasyon yapısı dünyanın hiçbir yerinde yok. Ben duymadım, bilmiyorum. Var mı? Farkında değilim. Bu türlü olunca artık baktığında futbolumuzu nasıl geliştireceğiz? Nasıl daha ileri noktalara götüreceğiz? Ondan sonra deniyor ki futbol alanda yönetilmiyor. Çıkıp federasyonun lider vekili ”ben bu kulübü temsil ediyorum, kulübümün yanında duruyorum” derse bu türlü tasalar elbette doğal olarak daha çok konuşulur, daha fazla düşünülür oluyor. Ben her şeye karşın futbolda şampiyonları saha sonuçlarının tahin ettiğine inanıyorum fakat şöyle bir şey hissediyorum, zayıfsan artık şampiyonluktan kopmuşsun titrek oynuyorsun, hakem sana daha çok vuruyor kardeşim. Güçlüsün, iraden sağlam, alanda iraden sağlam, saha dışında iraden sağlam o vakit senin yanında hakem daha fazla duruyor. Bu yaşadığımız dönem için de geçerli, bir evvelki dönem için de geçerli, geçmiş 10-15 yıl için de geçerli. Hakemler zayıfın yanında durmuyor, zayıfın hakkını çok teslim etmiyor. Mesela geçen yıl bakıyorsun, bu türlü muameleye maruz kalan birkaç kulüp var, birkaç grup var hakem yüzünden 10-15 puan kaybeden. Birine verdiğini başkasına vermiyorsun. Hakem de şeytan üzere biliyor kim güçlü, kim değil. Kimin lobisi uygun, kimin lobisi makûs. Kritik durumlarda ona nazaran karar alıyor” diye konuştu.

“SÜREKLİ MHK LİDERİ DEĞİŞMESİ ASLA GERÇEK DEĞİL”

Merkez Hakem Şurası liderinin sık değişmesinin gerçek olmadığını söyleyen Şansal Büyüka, “Asla sonuç alamıyoruz. Şunu söylemeliyim ben yıllardır bu futbolun içinde bulunan yayıncı olarak hem gazeteci hem televizyoncu olarak ben hakem dünyası kadar birbirine düşman, birbirine pusu kuran, birbirinin ayağından çeken bir topluluk görmedim. Artık misyonda değilseniz, emekli bir hakemseniz MHK’de doğal olarak bir vazife bekliyorsunuz. Vermediler mi? Bu sefer o MHK’yi nasıl indiririm diye 50 türlü pusular tuzaklar, onlar bunlar daima bu olayların, kulislerin içinde oluyorsunuz. Şunu kabul edelim ki aktif hakemlerin birçoğu bir sürü lobinin tesiri altında, bir sürü kümeleşmenin içinde. Baktığınızda mevcut aktif hakemlere biat eden hakemler var. Baktığında hakemliği bırakmış lakin onun yanında duran hakemler var. Son vakitlerde daima sistem falan deniyor ya? Sistem bu türlü lafla düzelmez ya da kurulmaz. Ben daima şunu özlemişimdir açıkçası MHK dışından bir MHK lideri atansa nasıl olur sanki? Yani uzaylı olmasın ancak sistemi bilsin” dedi.

“SERGEN YALÇIN’IN MİSYONA DEVAM ETMESİNİ YANLIŞSIZ BULUYORUM”

“Sergen Yalçın’ın vazifeye devam etmesini hakikat buluyorum” diyen Büyüka, şöyle konuştu: “Niye hakikat buluyorum? 1, Değiştirseniz kimi getireceksiniz? 2, Getirdiğiniz hocanın başarılı olma konusunda bir garantisi var mı? Getirdiğiniz hoca tahminen de yatırım yaptığınız takımda çok önemli, radikal revizeler isteyecek. Batak olan kulüplere ekstra bir yük getiriyor. Tribünler esasen gerisinde. Bu hem Beşiktaş idaresi hem de Sergen Yalçın için çok büyük bir avantaj. Çok önemli bir kredisi var Beşiktaş ekibini hem ligde hem kupada şampiyon yaptı. Yeterli futbol oynattı.”

“FATİH TERİM’İ ÖFKE, HIRS VE YARIŞ YAŞATIYOR”

Fatih Terim’in son derece sıra dışı bir hoca olduğunun altını çizen Büyüka, şu tabirleri kullandı: “Kariyer olarak tepe yapmış, Avrupa futboluna kendini kabul ettirmiş, Avrupa’da o şampiyonluğu yaşamış, Galatasaray’da da hiçbir vakit iki üç seneyi boş geçmemiş, bir sene şampiyon olamasa da başka sene olmuş, Galatasaray’da kupa koleksiyoncusu haline gelmiş bir hoca. Ben Fatih Hocayı öfkenin, hırsın, müsabakanın yaşattığına inanıyorum zira Fatih Hoca’nın bugünkü geldiği noktadan sonra gelebileceği çok fazla bir nokta yok. Avrupa şampiyonu olmuşsun, Türkiye’nin en fazla şampiyon olmuş ekibini yaratmışsın. Almadığın kupayı bırakmamışsın. Bütün bunların üzerine Fatih Hocanın koyacağı pek bir şey olduğunu düşünmüyorum lakin Fatih Hoca da kenara çekilip oturacak bir karakter de değil. Yıllardır bakıyorum; Galatasaray’ın Avrupa’daki başarısı güya genlerine işlemiş üzere. Çok farklı bir noktada Galatasaray daima bu türlü lige oranla Avrupa’da daha güzel bir performans ortaya koyduğunu görüyoruz. Bu sene de o denli. Kaldı ki kümesi çok kolay bir küme değil. Lazio, Marsilya Şampiyonlar Ligi’nde o kümelerde çok fazla gayret etmiş, oynamış gruplar. Lazio zati İtalya Ligi’nde çok esaslı bir kulüp. Bu kümede önemli bir puan farkıyla başkan olmak son derece kıymetli. Son maç Lazio Galatasaray olsa bile ben liderliğin değişeceğine inanmıyorum. Galatasaray’ın buradan 1. olarak çıkacağına inanıyorum. Galatasaray’ın Avrupa’ya daha fazla itina gösterdiği, daha fazla asıldığı görüşündeyim. Esasen daha fazla asılman lazım. Avrupa’ya çıktığında ister istemez bir düzey farkı oluyor. O düzey farkını kapatman hatta öne geçmen için ekstra bir güç harcaman, ekstra bir yetenek ortaya koyman gerekiyor. Sanıyorum Galatasaray bunu yapıyor. Galatasaray’da radikal biçimde yapılmış bir gençleştirme var. Kerem, Türkiye’nin Avrupa’ya en yakın futbolcusu pozisyonunda. Kerem transferi ismine Fatih Terim’i tebrik ediyorum, scout takımını tebrik ediyorum. Transferde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.”

“YENİ PLAY-OFF TERTİBİ BÜYÜĞÜN KÜÇÜĞÜ EZMESİ İÇİN KURULMUŞ BİR SİSTEM”

“Yeni play-off sistemi büyüğün küçüğü ezmesi için kurulmuş bir sistem. UEFA’nın yeni playoff sistemini son derece haksız buluyorum” diyen Büyüka, “Letonya ve Karadağ maçlarında yaşadığımız puan kayıpları bizim Katar yoluna taş döşedi. Play Off’a kaldık diye düğün dernek yapıyoruz. O denli hamaset tabirlere gerek yok. Biz bu Katar’a gidemeyiz, gidersek ben başımın üstünde taşırım ulusal kadrosu. Ancak futbolun gerçekleri var, o iki maçın faturası çok ağır döndü. Artık o iki maç için Şenol hocayı çok eleştiriyoruz lakin Hollanda ile Norveç’i yenen de Şenol hocaydı. Şenol hoca okyanusu açtı ırmaklarda boğuldu. Kuntz değil rastgele bir hoca Alman ümit ulusal ekibini şampiyon yapardı. Biz Dünya 3. olduğumuz periyotta Galatasaray’ın bir Avrupa Şampiyonu olan ekibi vardı. Oradan 8 futbolcu götürdük alttan gelen güzel oyuncular vardı o vakit 1-2 destek ile o kadro Dünya 3.’sü oldu. Artık alttan gelen yok. Kuntz uygun bir hoca fakat önder bir hoca değil” biçiminde konuştu.

“TRABZONSPOR YÜZDE 80 ŞAMPİYON”

“Trabzonspor 14’üncü haftada bu kadar puan farkını açmışken buradan bir dönüş yaşar mı? Hiç sanmıyorum” sözlerini kullanan Şansal Büyüka, “Yaşarsa 50 yılın mucizesi olur. Şu an benim için yüzde 80 ihtimal ile Trabzonspor şampiyon. Trabzonspor makûs oynarken bile kazanmasını bilen bir kadro. Trabzonspor’un ikiden fazla makus oynadığı maç da gösteremezsin. Abdullah Hoca’nın bu kadar kısa müddette ekibi ile birlikte böylesine fark atmasını ben Türkiye Ligi’nde daha evvel şahit olmadım. Yapılan transferler ismine Abdullah Hoca ve Trabzonspor İdaresini tebrik ediyorum. Uğurcan Çakır üzere harikulâde bir kaleciye sahipler. Hamsik’i almak bir transfer başarısı. Çok dolu geldi bu lige Hamsik. Vitor Hugo ile Edgar Ie, bu iki savunmacı birlikte muazzam oynuyor bana nazaran. Abdullah Hoca’nın en büyük evresi kolay gol yiyen Trabzonspor’u defansif manada toparlaması oldu. Defansif manada toparlarken hamle manada berbata de gitmedi. Trabzonspor’un en büyük şanssızlığı Gervinho sakatlığı oldu” diye konuştu.

“PEREIRA FENERBAHÇE’NİN HOCASI DEĞİL”

Fenerbahçe’nin Vitor Pereira tercihini güzel bulmadığını belirten Büyüka, “Fenerbahçe geçen yıla oranla daha uygun. Geçen yıl son maçta şampiyonluğu kaçırmış olmasına karşın bu yılki futbol tertibini geçen yıldan daha yeterli buluyorum. Vitor Pereira bana nazaran Fenerbahçe’nin hocası değil. Ben winner hoca gelmesinden yanaydım açıkçası. Hatta transferden çok hocaya yatırım, yapıp kendi ekolünü yaratacak, kendi futbol sistemini alana yansıtıp bunu rakibe kabul ettirecek bir hoca bekliyordum. Ben her şeyden evvel güçlü oyun isteyen biriyim. O açıdan Perreira beni tatmin etmedi. Ali Koç’u eleştirdiğim 1 numaralı bahis Fenerbahçe’ye layık bir santrafor bulamadı. Ali Koç idaresinin futbolda hiç hakikat gitmediğini düşünüyorum. Ben Fenerbahçe’nin santrafor dışında takımının güçlü oyuna müsait olduğunu düşünüyorum. Tahminen sol kanat savunmasında biraz badire olabilir. Baktığınızda Fenerbahçe kadar kanatlardan atak yiyen 2. Bir kadro yok. İki bekin de ardı bomboş kalıyor böylece Fenerbahçe’nin savunma gerisine harikulade sarkıyorlar. Rossi’yi nereden bulup getirdiniz? O fizikteki oyuncudan baş golü bekleyemezsin, aslında o fizikte pek oyuncu da kalmadı” yorumunu yaptı.

“PEREIRA’NIN AVRUPA LİGİ AÇIKLAMASI SKANDAL”

Vitor Pereira’nın, “Avrupa Ligi şampiyonu olamayız” açıklamasına reaksiyon gösteren Şansal Büyüka, “Skandal açıklama. Bu kadro Aykut Hoca periyodunda yarı final oynadı. 1 şahsî kusur yapmasa tahminen Benfica’yı da Portekiz’de eliyordu. Amacı büyük koyacaksın, büyük adamlarla oynayacaksın. Büyük kulüplerde büyük kadroları büyük beşerler yönetir. Büyük kadrolarda büyük hocalar misyon yapar. Büyük kadrolarda büyük oyuncular olur” dedi.

“MESUT’UN OYNAMASI GEREKEN BÖLGE FORVET GERİSİ, KENAR DEĞİL”

Şansal Büyüka son olarak Mesut Özil’in performansıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu ve şunları söyledi: “Mesut geldiğinde 11 ay futbol oynamamış biri vardı. 11 ay oynamamak altından kolay kalkılacak bir yük değil. 11 ay oynamadıktan sonra kendini toparlamak uzunca bir müddet alır, ki alıyor. Mesut hala o fizik gücüne ulaşabilmiş değil. Galatasaray maçında Mesut’un attığı gol itibariyle fizik gücünden umutlandım. Topu santranın gerisinden alıp 50 metre sürüşü bitirişi etkileyiciydi. Mesut’un oynaması gereken bölge forvet ardı, kenar değil.”

Etiketler: / / / /

BM’den su kıtlığı uyarısı
Dünya üzerine iki milyar insan içme suyuna erişmede zorlanıyor. Tüketim ise her geçen gün artıyor.
Emek ve Özgürlük İttifakı aday çıkarmayacak
Emek ve Özgürlük İttifakı, 14 Mayıs seçimlerinde kendi cumhurbaşkanı adayını çıkarmama kararı aldı. Ancak İttifak'ın deklarasyonunda desteklenecek adaya dair bir...
İsrail Halep Havaalanını vurdu
İsrail bu ay ikinci kez Halep Havaalanı'na hava saldırısı düzenledi. Havaalanında İran yanlısı milislere ait bir silah deposunun hedef alındığı...
AYM’den HDP’ye ikinci ret
Anayasa Mahkemesi, kapatma davasının seçim sonrasında bırakılmasını isteyen HDP'nin talebini oybirliğiyle reddetti.
YSK’dan 11 ismin Cumhurbaşkanı adayı gösterilebilmesine onay
Yüksek Seçim Kurulu, Muharrem İnce, Sinan Oğan, Fatih Erbakan ve Doğu Perinçek'in de aralarında olduğu 11 adayın Cumhurbaşkanı adayı gösterilebileceğine...
ABD’den Türk ve İran vatandaşlarına yaptırım
ABD, İran’ın silah programını desteklemekle suçladığı Türk ve İranlı şirket ve kurumlara yaptırım kararı aldı. Hakkında yaptırım kararı alınanlar arasında...
Kılıçdaroğlu SPD Eş Genel Başkanı Klingbeil ile görüştü
Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Kılıçdaroğlu SPD Eş Genel Başkanı Lars Klingbeil ile Gaziantep'te görüştü.
AKP’de “kaybetme korkusu” var mı?
YRP'nin Cumhur İttifakı'na katılmaması, ardından Mehmet Şimşek ile görüşmenin olumsuz sonuçlanması AKP'de hayal kırıklığına yol açtı. Peki son gelişmeler AKP'de...
NATO’dan üyelerine “askeri harcamalarınızı arttırın” çağrısı
İttifak ülkelerine askeri harcamalarını arttırma çağrısında bulunan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, 30 üyeden sadece yedisinin şu an üzerinde mutabakata varılan...
Netanyahu hükümetinden tartışmalı yerleşim yeri hamlesi
İsrail meclisi, işgal altındaki Batı Şeria’daki dört İsrail yerleşim yerine dönüşün önünü açan düzenlemeyi onayladı. İsrail’in en sağcı hükümeti olarak...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ