$ DOLAR → Alış: 32,17 / Satış: 32,30
€ EURO → Alış: 34,90 / Satış: 35,04

TRT payını kaldırılmasını da içeren torba teklifin 16 maddesi kabul edildi

Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin 16 unsuru TBMM Genel Heyeti’nde kabul edildi. FİKİR VE SANAT YAPITLARINDA TELİF …

TRT payını kaldırılmasını da içeren torba teklifin 16 maddesi kabul edildi
  • 02.12.2021
  • 204 kez okundu

Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin 16 unsuru TBMM Genel Heyeti’nde kabul edildi.

FİKİR VE SANAT YAPITLARINDA TELİF HAKKI

Kabul edilen unsurlara nazaran, Fikir ve Sanat Yapıtları Kanunu’nda öngörülen değişiklikle, sırf bilgisayar programlarına ait olarak sağlanan ve kollayıcı programları etkisiz kılmaya yönelik hazırlık hareketlerini yaptırıma bağlayan düzenleme; tüm eser, icra, fonogram, imal ve yayınları kapsayacak formda genişletiliyor.

Telif hakkı sahiplerince müsaadesiz kullanımları engellemek hedefiyle öngörülen teknolojik tedbirleri etkisiz kılmaya yönelik eser ve araçların ticaretini yahut tanıtımını yapanlar 6 aydan 2 yıla kadar mahpus cezasıyla cezalandırılacak.

TRT HİSSESİ KALDIRILIYOR

Anayasa Mahkemesinin iptal kararı münasebeti de dikkate alınarak orman içi sulardaki balık tesisleri kurulumunun yasal statüleri oluşturuluyor.

Denizlerde balık, midye ve istiridye yetiştiriciliği yapan tesislerin iskele, depo ve pak su havuzu heyetimi için karada zorunlu gereksinim alanları karşılanacak.

Kooperatiflerin, kooperatif birliklerine; kooperatif birliklerinin de merkez birliğine ortak olmadığı takdirde “kamu kaynaklarından desteklenen kredilere kefalet sağlayamayacağı ve kamu kaynaklı ziraî desteklemelere aracılık yapamayacağı” düzenlemesinin yürürlük tarihi 1 Ocak 2024 olarak belirleniyor.

İlgili kanunlarda yapılan değişiklikle, elektrik gücü satışı üzerinden alınan TRT hissesi kaldırılıyor.

Fonksiyonelliği kalmayan Elektrik Gücü Fonu Mutabakatları uyarınca taahhüt edilen yükümlülükleri karşılamak üzere getirilmiş kararlar de yürürlükten kaldırılıyor.

SIHHAT ÇALIŞANLARININ ÖZLÜK HAKLARI GÜZELLEŞTİRİLİYOR

Teklif görüşmelerinde sıhhat çalışanlarının özlük haklarının güzelleştirilmesine yönelik düzenlemeleri içeren ihdas unsurları de görüşülerek kabul edildi.

Buna nazaran, tabip yahut diş tabibi takım ve durumları temel alınarak emekli, ismi malullük yahut görev malullüğü aylığı bağlanmış olup aylıklarıyla birlikte makam tazminatı ödenmesine hak kazanamamış tabip ve diş tabiplerinden ilgili mevzuatına nazaran uzman olanlara emeklilik maaşlarında uygunlaştırma öngörüyor.

Buna nazaran, uzman olanların gösterge sayısı 17 binden 40 bine, uzman olmayanların 13 bin 33 bine çıkarılıyor.

Teklifle ilave ödemenin çalışanlara da ödenmesi sağlanıyor.

İNCELEME HEYETLERİ OLUŞTURULUYOR

Her bir sıhhat tesisinde ek ödemeye temel süreçleri denetlemek üzere inceleme heyetleri oluşturulacak.

Sıhhat kurum ve kuruluşlarında Bakanlıkça belirlenen hizmet sunum kaideleri ve kriterleri, çalışanın unvanı, misyonu, çalışma kaideleri ve mühleti, hizmete katkısı, performansı, tetkik, eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetleri ile muayene, ameliyat, anestezi, girişimsel süreçler ve özellik arz eden riskli kısımlarda çalışma üzere ögeler dikkate alınmak suretiyle ek ödemenin oranı, yordam ve asılları ile inceleme heyetlerinin yapısı, çalışma yöntem ve temelleri Sıhhat Bakanlığınca çıkarılacak yönetmelikle belirlenecek.

Çalışana her ay yapılacak ek ödeme net fiyatı, takım ve vazife unvanı yahut durum unvanı prestijiyle belirlenmiş olan ek ödeme net meblağından az olamayacak. Belirlenen ödeme meblağları döner sermaye gelirlerinden yapılacak ek ödemeden mahsup edilmek üzere merkezi idare bütçesinden karşılanacak.

Bakanlık bağış, faiz ve kira gelirleri dışındaki döner sermaye gelirleri ile nakit kaynaklarını işçiye ek ödeme dağıtımında kullanabilecek. Dağıtılacak ek ödemenin yıllık toplamı, döner sermaye gelirlerinin yüzde 40’ını aşamayacak. Bu oran, doğal afet, salgın hastalık ve gibisi olağan dışı durumlarda Cumhurbaşkanı kararı ile yüzde 50’sine kadar artırılabilecek.

Bakanlık döner sermaye işletmeleri, sıhhat hizmetlerinin uygunlaştırılması, kaliteli ve verimli hizmet sunumunun teşvik edilmesi, sıhhat kurum ve kuruluşlarının kendi imkanlarıyla karşılayamadıkları gereksinimlerin giderilmesi, eğitim, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin desteklenmesi, Bakanlık taşra teşkilatının desteklenmesi gayesiyle yapılacak masraflara iştirak etmek için aylık gayrisafi hasılattan aylık tahsil edilen meblağın yüzde 6’sını geçmemek üzere Bakanlıkça belirlenecek oranı Bakanlık Döner Sermaye Merkez Saymanlığı hesabına aktaracak.

SIHHAT ÇALIŞANLARINA ARTIRIM

Tabip ve diş tabibi sınıfı işçi için öngörülen ve döner sermaye bütçesinden yapılan sabit ek ödemenin merkezi idare bütçesinden ödenmesi sağlanacak.

Sıhhat Bakanlığında vazife yapan eğitim vazifelileri uzman doktorların ve tabiplerin yararlanmakta oldukları en düşük ek ödeme oranlarında düzenleme yapılıyor. Böylelikle döner sermaye gelirlerinden ek ödeme alan eğitim görevlilerine en yüksek devlet memuru aylığının yüzde 770’i, tıpta uzmanlık mevzuatına nazaran uzman olanlar ile uzman diş tabiplerine yüzde 695’i, pratisyen tabip ve diş tabiplerine ise yüzde 450’si oranında, her ay rastgele bir katkıya bağlı olmaksızın merkezi idare bütçesinden ek ödeme yapılacak.

Sıhhat Bakanlığı işçisinin sabit ek ödemelerinin genel bütçeden ödenmesinde doğacak ödenek muhtaçlığının karşılanabilmesi için yapılacak ödenek aktarmaları, Kamu Mali İdaresi ve Denetim Kanunu’nda düzenlenen ödenek aktarmalarına tabi tutulmayacak.

Yükseköğretim Kanunu’nda yapılan değişiklikle, üniversite hastanelerinde misyon yapan işçinin sabit ek ödemelerinin merkezi idare bütçesine aktarılmasına bağlı olarak döner sermaye gelirlerinden harcama yapılabilecek alanlara ait belirleme yapılması öngörülüyor. Ayrıyeten üniversite hastanelerinde misyonlu işçinin sabit ek ödemelerinin de merkezi idare bütçesinden karşılanması gayesiyle Sıhhat Bakanlığı ile paralel düzenleme yapılması amaçlanıyor.

Buna nazaran, döner sermaye gelirlerinden tahsil edilen kısmın tıp ve diş hekimliği fakülteleri sıhhat uygulama ve araştırma merkezleri için taban yüzde 45’i ilgili yükseköğretim kurumunun gereksinimi olan mal ve hizmet alımları, her türlü bakım, tamir, kiralama, devam etmekte olan projelerin tamamlanmasına yönelik inşaat işleri ve öteki gereksinimler ile yönetici hisseleri için kullanılacak.

Etiketler: / / / /

ABD’de Kongre binasında kokain bulundu
ABD’de Kongre binasında kokain bulundu ABD’de Kongre Polisi, ülke yönetiminin merkezi konumundaki Capitol Hill binasında, içerisinden kokain çıkan bir paket...
ABD’de baharatlı cips yedikten sonra kalbi duran çocuğun ölüm nedeni acı bibermiş
ABD’de baharatlı cips yedikten sonra kalbi duran çocuğun ölüm nedeni acı bibermiş ABD’de baharatlı tortilla cipsi yedikten sonra beklenmedik bir...
BM Genel Sekreteri Guterres: Refah’a yönelik hiçbir saldırı kabul edilemez
BM Genel Sekreteri Guterres: Refah’a yönelik hiçbir saldırı kabul edilemez Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, İsrail’in Gazze’ye açtığı...
Biden ile Trump canlı yayında kozlarını paylaşacak
Biden ile Trump canlı yayında kozlarını paylaşacak ABD’de 5 Kasım’daki başkanlık seçimleri için Joe Biden ile Donald Trump arasındaki ilk...
New York City, Philadelphia Union’nu 2-1 mağlup etti.
HASAN ÇELİK/TÜRK USA NEWSPAPER  Philadelphia Union’nun, kan kaybetmeye devam ediyor! Union 1 New York City 2 maç sonucu. Philadelphia Union,...
ABD: Gürcistan’daki demokratik gerilemeden derin endduyuyoruz
ABD: Gürcistan’daki demokratik gerilemeden derin endduyuyoruz Ulusal Güvenlik Danışmanı Sullivan, ABD’nin Gürcistan’ın yabancı ajan yasa tasarısından derin endişe duyduğunu dile...
NYT yazarı, Netanyahu’nun kurtuluşu için ABD ve Biden’ı kullanmaya hazır olduğunu söyledi
NYT yazarı, Netanyahu’nun kurtuluşu için ABD ve Biden’ı kullanmaya hazır olduğunu söyledi Amerikan New York Times (NYT) gazetesinin ünlü yazarlarından...
New York’ta Türk Günü Yürüyüşü düzenlenecek
New York’ta Türk Günü Yürüyüşü düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı koordinasyonunda, 17-18 Mayıs’ta ABD’nin New York kentinde Türk Günü Yürüyüşü etkinlikleri...
Subaru Park’ta Orlando City, Philadelphia Union’ı 3-2 yendi 
HASAN ÇELİK/TÜRK USA NEWSPAPER  MLS Lig’in 12. haftasında Orlando City’yi konuk eden Philadelphia Union, rakibine 3-2 kaybederek galibiyet özlemini 7...
Blinken: “İsrail’in Refah’taki sivilleri korumak için ‘güvenilir bir planı’ yok”
Blinken: “İsrail’in Refah’taki sivilleri korumak için ‘güvenilir bir planı’ yok” ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail’in Gazze Şeridi’nin Refah kentindeki...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ