$ DOLAR → Alış: 19,02 / Satış: 19,10
€ EURO → Alış: 20,49 / Satış: 20,57

İsrail ordusu, Gazze’de 200’den fazla sivilin öldürülmesine ilişkin soruşturmaları perdeliyor

İsrailli ve Filistinli iki insan hakları örgütü, Gazze hududunda Mart 2018’de başlayan ve yaklaşık 18 ay devam eden protestolar sırasında İsrail …

İsrail ordusu, Gazze’de 200’den fazla sivilin öldürülmesine ilişkin soruşturmaları perdeliyor
  • 03.12.2021
  • 65 kez okundu

İsrailli ve Filistinli iki insan hakları örgütü, Gazze hududunda Mart 2018’de başlayan ve yaklaşık 18 ay devam eden protestolar sırasında İsrail askerlerinin 200’den fazla sivili ateş açarak öldürdüğü olaylarla ilgili ordunun kâfi soruşturma yürütmediğini ve birden fazla evrakın örtbas edildiğini açıkladı.

İsrail’in Filistinlilere yönelik ihlallerini araştıran İsrailli insan hakları örgütü B’Tselem ve Gazze merkezli Filistinli İnsan Hakları Merkezi, Gazze hududunda 18 ay boyunca devam eden “Büyük Dönüş Yürüyüşü” protestolarına karşı İsrail’in ihlallerini raporlaştırdı.

223 FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ, BİNLERCESİ YARALANDI

Rapora nazaran, Gazze hududunda Filistinlilerin düzenlediği kitlesel protestolar sırasında İsrail askerlerinin ateş açması sonucu 46’sı 18 yaşından küçük, 223 Filistinli öldürüldü, yüzlerce kişi ağır yaralandı. Raporda, vurulan Filistinlilerin birçoklarının hudut tellerinden uzak noktada gaye alındığına işaret edildi. Olaylarda, 8 bini silahla olmak üzere 13 binden fazla Filistinli yaralandı, bunlardan 156’sına ampütasyon yapıldı.

Olaylar sırasında bir İsrail askerinin “keskin nişancı silahıyla” vurularak öldüğü ve birtakım askerlerin de yaralandığı belirtildi.

200’DEN FAZLA EVRAK İNCELENİYOR

Raporda, İsrail ordusunun binlerce Filistinlinin yaralandığı olayları hiç soruşturmadığı, geçen nisan ayına kadar Filistinlilerin hayatını kaybetmesiyle ilgili 234 belgenin incelendiği, 143 belgenin askeri savcılığa intikal ettiği ve 95’inde belgenin kapatıldığı vurgulandı.

Hak örgütleri, İsrail ordusunun soruşturmalarda “üst seviye kumandanların buyruklarını incelenmediğini ve askerlere yönelik neredeyse hiçbir yaptırıma gitmediğine” dikkati çekti.

14 YAŞINDAKİ ÇOCUĞU ÖLDÜREN ASKERE BİR AY KAMU HİZMETİ CEZASI

Şovlar sırasında 14 yaşında bir Filistinli çocuğu ateş açarak öldüren asker hakkındaki soruşturmanın örnek verildiği raporda, savcı-sanık uzlaşması sonucunda, askerin “yaşamı yahut sıhhati tehlikeye atacak halde misyonu berbata kullanma” suçlamasıyla bir ay zarurî kamu hizmeti cezasına çarptırıldığı aktarıldı. Geri kalan evrakların beklediği ve raporun, İsrail ordusunun, bilgi edinme özgürlüğü talebine karşılığıyla hazırlandığı belirtildi.

İnsan hakları örgütleri, İsrail ordusunun soruşturmalarında yalnızca ordu müfettişlerinin devrede olduğunu, ateş açan askerlerin buyruklara uyup uymadığının incelendiğini lakin atış buyruğu veren komuta kademesinin bu süreçlerde muaf tutulduğuna vurgu yaptı.

İSRAİL ORDUSU, BULGULARI REDDETTİ

Mahallî basında çıkan haberlere nazaran, İsrail ordusu rapordaki bulguları reddetti. Ordudan yapılan yazılı açıklamada olaylarla ilgili “kapsamlı ve derin soruşturmalar” yürütüldüğü, iki asker hakkındaki belgenin savcılığa intikal ettiği ve bunların “askerlik sırasında mahpus, kaideli tahliye ve rütbe indirme” cezalarına çarptırıldığı savunuldu.

Evrakların “olayların karmaşıklığı ve derin incelenmesi” nedeniyle beklemede olduğunu belirten İsrail ordusu, hak örgütlerinin raporlarını hazırladığı tarihten sonra birçok evrakta süreç yapıldığını aktardı.

İsrail ordusu, şovların “terör örgütü” olarak kabul ettiği Hamas tarafından “sınır ötesi operasyonlar gerçekleştirmek için bir paravan halinde gerçekleştirildiğini” öne sürdü.

GAZZE HUDUDUNDA “BÜYÜK DÖNÜŞ” ŞOVLARI

Filistinliler, sürgün edildikleri topraklarına dönme ve İsrail’in 2006’dan bu yana Gazze’ye uyguladığı ambargonun kaldırılması taleplerini dünyaya duyurmak maksadıyla Toprak Günü’nün 42. yıl dönümünde Mart 2018’de Gazze’de şovlar düzenlemeye başlamıştı.

“Büyük Dönüş Yürüyüşü” ismi verilen şovlar aylarca ağır iştirakle sürmüştü.

Gazze hududunda bilhassa cuma günleri toplanan binlerce Filistinli, 18 ay boyunca taleplerinin yerine getirilmesini isterken İsrail askerleri bu şovlara gerçek mermi de kullanarak orantısız güçle karşılık vermişti.

Etiketler: / / / /

Ukrayna BM Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırdı
Rusya’nın Belarus'a taktik nükleer silahlarını konuşlandırma planını açıklamasının ardından Ukrayna BM Güvenlik Konseyini acil toplantıya çağırdı. NATO Rusya'nın açıklamasını kınadı.
Köksal Engür hayatını kaybetti
Usta oyuncu Köksal Engür, 77 yaşında hayatını kaybetti. Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Engür, aynı zamanda Türkiye'nin en başarılı seslendirme...
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri Guterres ile telefonda görüştü
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri Guterres ile telefonda görüştü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio...
Ukrayna’dan BMGK’ya olağanüstü toplantı çağrısı
Ukrayna’dan BMGK’ya olağanüstü toplantı çağrısı Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Belarus’a taktik nükleer silah yerleştirme kararı sonrası Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne...
New York Times Meydanı’nda iftar ve teravih
ABD’de yaşayan Müslümanlar, New York’taki Times Meydanı’nda bir araya gelerek topluca iftar yapıp, teravih namazı kıldı. ABD’nin New York kentinde...
İsrail’de Savunma Bakanı’nın görevden alınmasının ardından sokaklar karıştı
İsrail’de Savunma Bakanı’nın görevden alınmasının ardından sokaklar karıştı İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu’nun tartışmalı yargı reformu hakkındaki sözlerinin ardından Savunma Bakanı...
Philadelphia Union 1 – Orlando City SC 2
Hasan Çelik/ Turk USA Newspaper  Orlando City SC, yağmurlu bir Cumartesi gecesinde Chester, Pensilvanya’da ev sahibi Philadelphia Union’ı 2-1 mağlup...
İran’dan Rusya’ya İHA tedariği devam ediyor
İngiltere Savunma Bakanlığı Rusya’nın Ukrayna’ya Mart ayında İran İHA'ları ile 71 saldırı düzenlediğini açıkladı.
Tunus açıklarında batan teknelerde en az 29 sığınmacı öldü
Tunus açıklarında alabora olan üç teknede 29 Afrikalı sığınmacı yaşamını yitirdi. Tunus sahil güvenliği sığınmacıların Akdeniz’i geçerek İtalya kıyılarına ulaşmaya...
Sinan Oğan 100 bin imzaya ulaştı
ATA İttifakı'nın adayı Sinan Oğan, Cumhurbaşkanı seçiminde aday olabilmesi için gerekli olan 100 bin imzayı topladı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ