$ DOLAR → Alış: 32,44 / Satış: 32,57
€ EURO → Alış: 34,71 / Satış: 34,85

Türklere ait 184.252 Adet Kart Bilgisi Satılıyor

NordVPN, dark web üzerinde satışa sunulan 140 farklı ülkeye ait 4 milyon banka kartı üzerine bir araştırma gerçekleştirdi. Bu kartların 184.252 …

Türklere ait 184.252 Adet Kart Bilgisi Satılıyor
  • 04.12.2021
  • 180 kez okundu

NordVPN, dark web üzerinde satışa sunulan 140 farklı ülkeye ait 4 milyon banka kartı üzerine bir araştırma gerçekleştirdi. Bu kartların 184.252 tanesi Türk kullanıcılara ait. Satışa sunulan kartların ortalama fiyatı 9 dolar 70 cent. Türk kullanıcılara ait kartların ortalama fiyatı ise 7 dolar.

Türk kullanıcılara ait 184,252 adet hack’lenmiş banka kartı bulunuyor. Bu sızıntılardan en çok etkilenen ülke Amerika Birleşik Devletleri; satışa sunulan 4.481.379 adet kartın 1.561.739 adedi Amerikalı kullanıcılara ait. İkinci sırada ise dark web üzerinde satışa sunulan 419.806 adet kartla Avustralya geliyor.

Türk kullanıcıların satışa sunulan banka kartlarının yarısından fazlası (97,699) MasterCard. İkinci sırada Visa (82,521), üçüncü sırada ise Maestro (3,111) yer alıyor.

NordVPN CTO’su Marijus Briedis, “2014’ten beri banka kartı hırsızlıklarında dünya çapında bir artış görüyoruz. Bu kartların dark web üzerinde ne kadardan satışa sunulduğuna ve bu illegal piyasada neler olup bittiğine dair bir araştırma yapmak istedik” diyor. “Araştırmamız, hacker’ların bu işten yüklü miktarda para kazanabildiklerini gösteriyor. Bir kartın ortalama satış fiyatı $10 olsa bile, bir hacker tek bir veritabanını satarak 40 milyon dolara kadar gelir elde edebiliyor. İncelediğimiz veritabanı da bunlardan biriydi.”

Türk kullanıcılara ait 184.252 adet hack’lenmiş banka kartı bulunuyor

Hack’lenen kartlardan 184,252 tanesi Türk kullanıcılara ait. En çok etkilenen ülke ise Amerika Birleşik Devletleri; satışa sunulan 4.481.379 adet kartın 1.561.739 adedi Amerikalı kullanıcılara ait. İkinci sırada ise dark web üzerinde satışa sunulan 419.806 adet kartla Avustralya geliyor.

Satışa sunulan kartların büyük bir çoğunluğu bu iki ülkeye ait olsa da, bu durum onların aynı zamanda “en savunmasız” ülkeler olduğu anlamına gelmiyor. Araştırmaya göre, savunmasızlık durumu iade özelliğine sahip olmayan kartların oranı, ülke nüfusu ve dolaşımdaki kart sayısı gibi faktörlere göre belirleniyor. 

Marijus Briedis, bu durumu şöyle açıklıyor: “Örneğin iade yapılabilen kartlar dikkate alındığında, ABD kartları aslında daha güvenilir. Ancak bu ülkedeki kredi kartı kullanıcısı sayısı fazla olduğu için, hack’lenmiş kişi sayısında da artış gerçekleşiyor”. 

NordVPN araştırmacıları kart bilgilerini ülkeler arasında karşılaştırmak için Birleşmiş Milletler nüfus istatistikleri ile dolaşımdaki kart sayısı bilgilerini kullandı. Sonuncusu için Visa, MasterCard ve American Express verileri kullanıldı. Tüm bu veriler ile risk puanları belirlendi ve kullanıcıların banka kartlarının dark web’de satışa sunulma ihtimali hesaplandı. 

Türk kullanıcıların risk puanı 0,6 olarak belirlendi. En savunmasız ülke, maksimum risk puanı olan 1 ile Hong Kong oldu. Bunu Avustralya (0,85) ve Yeni Zelanda (0,8) takip ediyor. 0 puan ise kart sızıntılarından etkilenme ihtimali en az olan ülkeler için kullanılıyor. Araştırma, bu puana sahip tek bir ülke olduğunu gösteriyor: Hollanda.

Tüm diğer ülkelere ait risk puanları şuradan görülebilir: https://nordvpn.com/research-lab/payment-card-details-theft/

Türk banka kartlarının ortalama fiyatı 7 ABD doları 

Türk kullanıcılara ait banka kartlarının fiyatları 1 ile 13 ABD doları arasında değişiyor. Banka kartlarının büyük bir kısmının (150.560) maliyeti 8 dolar olmasına rağmen, araştırmada tespit edilen tüm kartların ortalama fiyatı 7 dolardı.

En pahalı kartlar Hong Kong ve Filipinler’e ait (ortalama fiyat 20$). Dark web’deki en ucuz kartlar ise Meksikalılara, Amerikalılara ve Avustralyalılara ait (fiyatlar 1$’dan başlıyor).  

En çok hack’lenenler MasterCard Standard kredi kartları

Türk kullanıcılara ait hack’lenmiş banka kartlarının yarısından fazlasını (97.699) MasterCard oluşturuyor. Onu Visa (82.521) ve Maestro (3.111) takip ediyor.

Kredi ve banka kartlarının sayısı karşılaştırıldığında, kredi kartlarının hack’lenme ihtimalinin biraz daha yüksek olduğu görülüyor. Hack’lenen kartların %43,15’i banka kartı iken, %56,84’ü kredi kartlarından oluşuyor.

Farklı kart seviyeleri bakımından, MasterCard Standard kartlarının dark web’de bulunma olasılığı Ön Ödemeli kartlara kıyasla iki kat daha fazla. Bu eğilim, Platinum kartlara göre iki kat daha fazla saldırıya uğrayan Klasik kartları ile Visa’da da görülebiliyor.

Banka kartı bilgileri nasıl bulunup dark web’te satılıyor?

NordVPN CTO’su Marijus Briedis, “Dark web’de satılan kart rakamları giderek artan bir sıklıkta kaba kuvvet (brute force) yöntemiyle elde ediliyor. Bu yöntem, tahminde bulunmaya benziyor. Şifrenizi tahmin etmeye çalışan bir bilgisayar düşünün: Önce 000000 ile başlar, sonra 000001 dizisini dener, 000002 ile devam eder ve doğru şifreyi bulana kadar hiç durmaz. Bilgisayarlar saniyede binlerce tahminde bulunabilir” diyor. “Siber suçlular belirli kullanıcıları veya belirli kartları hedeflemiyor. Bu iş tamamen satmaya elverişli kart bilgilerini tahmin etmek üzerine kurulu.”

Etiketler: / / / /

ABD tarihinde bir ilk daha: Biden’ın oğlu suçlu bulundu ABD Başkanı Joe Biden’ın oğlu Hunter Biden, hakkında yasa dışı silah...
Beyaz Saray: ABD bu hafta Rusya’ya yeni yaptırımlar açıklayacak Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü Kirby, ABD’nin yakında...
Biden’dan garip hareket: Beyaz Saray’daki etkinlikte dondu kaldı
Biden’dan garip hareket: Beyaz Saray’daki etkinlikte dondu kaldı ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da “Juneteenth Ulusal Bağımsızlık Günü” kutlamaları çerçevesinde...
Sevim Sayım Madak, New York Başkonsolosu Reyhan Özgür’e ziyarette bulundu
HASAN ÇELİK/TÜRK USA NEWSPAPER  NEW YORK – Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Sevim Sayım Madak, New York Başkonsolosu Reyhan Özgür’ü...
Kore Savaşı’nın 74. yıl dönümü New York’ta anıldı 
HASAN ÇELİK/TÜRK USA NEWSPAPER  Kore Savaşı’nın 74. yıl dönümü nedeniyle, ABD’nin New York kentinde anma töreni düzenlendi.  New York Staten...
Erzurum’un meşhur Cağ Kebabı artık Amerika’da 
HASAN ÇELİK/TÜRK USA NEWSPAPER  Amerika Birleşik Devletleri’nin New Jersey eyaletinin Paterson şehrinde, Ünlü Antepli Baklava’nın sahibi iş insanı Mehmet Alkurt,...
Birleşmiş Milletler yetkilisi: Çatışmaları sonlandırma konusunda başarılı olamadık
Birleşmiş Milletler yetkilisi: Çatışmaları sonlandırma konusunda başarılı olamadık Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım...
ABD Temsilciler Meclisi, UCM’ye yaptırım öngören tasarıyı kabul etti
ABD Temsilciler Meclisi, UCM’ye yaptırım öngören tasarıyı kabul etti ABD Temsilciler Meclisi, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya yönelik “yakalama kararı” başvurusunu...
ABD Başkanı Biden’dan İsrail ile ilgili 2 soruya kaçamak cevap
ABD Başkanı Biden’dan İsrail ile ilgili 2 soruya kaçamak cevap ABD Başkanı Joe Biden, “İsrail Refah’ta kırmızı çizgiyi geçti mi?”...
ABD’de açık iş sayısı 3 yılın en düşük seviyesinde
ABD'de açık iş sayısı Nisan ayında 2021’den bu yana en düşük seviyeye geriledi.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ