$ DOLAR → Alış: 19,02 / Satış: 19,10
€ EURO → Alış: 20,49 / Satış: 20,57

Rizeli vatandaş, ağaca ev yaptı

Rize’nin Güneysu ilçesinde ağaca yapılan mesken dikkat çekiyor. İlçede yaşayan 54 yaşındaki Erdoğan Baltacı, yerden yaklaşık 10 metre …

Rizeli vatandaş, ağaca ev yaptı
  • 05.12.2021
  • 89 kez okundu

Rize’nin Güneysu ilçesinde ağaca yapılan mesken dikkat çekiyor.

İlçede yaşayan 54 yaşındaki Erdoğan Baltacı, yerden yaklaşık 10 metre yükseklikte yamaca ve ağaç gövdesine çelik vidalalarla sabitlenmiş 10 metrekarelik mesken yaptı.

EMEKLİ OLUNCA RİZE’YE DÖNDÜ

Baltacı, 30 yıl evvel çalışmak için gittiği İstanbul’da otomotiv dalında iş buldu.
Bu firmanın İstanbul, Manisa ve Kocaeli fabrikalarında çalışan Baltacı, 4 yıl evvel emekli olunca yaz aylarında memleketinde yaşamaya başladı.

Köyünde konutu olan Baltacı, çocukluğunun geçtiği babasından kalan yerindeki gürgen ağacına kentin gürültüsünden uzaklaşmak için konut yapmaya karar verdi.

10 METREKARELİK KONUT YAPTI

Baltacı, ağacın ve 6 metrelik demir direğin üzerine 10 metrekarelik meskenini yaptı.
Sağlam olması için de 3 çelik tel ile ağaca ve kayaya bağlayan, 20 çelik vida ile sabitleyen Baltacı, konuta 13 basamaklı merdivenle çıkılıyor.


GERİLİMDEN UZAK HAYAT

Baltacı, 30 yıl gurbette çalıştığını ve bedenen çok yıprandığını söyledi. Emekli olduktan sonra köyüne dönerek gerilimden uzaklaşmayı istediğini anlatan Baltacı, çalıştığı periyot de ağaca küçük bir konut yapmayı daima düşündüğünü aktardı.

Gayesinin çabuk ulaşılabilen sessiz bir yer olduğunu vurgulayan Baltacı, ağacın olduğu bölgeye otomobil yolu olmadığını ve patika yolu yürüyerek gittiğini söz etti.

NASIL YAPTIĞINI ANLATTI

Baltacı, kullandığı keresteleri meyyit ağaçlardan temin ettiğini lisana getirerek, “Kurulumu yaklaşık bir ay sürdü. Kerestesini kardeşim ile taşıdık. Demir direği amca çocukları ile diktik. Geri kalan tahta döşeme işini eşim ile yaptık. O benim çırağım, ben usta. Çatının sacını amcamız yerleştirdi.” dedi.


“YÜKSEKLİK ENDİŞEM VAR”

Meskeni yaparken çok korktuğunu vurgulayan Baltacı, şöyle konuştu:

“Benim yükseklik endişem var. Emniyet kemeri ile kendimi ağaca bağlayarak titreye titreye bugüne getirdik. Kısmet olursa martta arılarımı da buraya getirerek vakit geçireceğiz. Aslında yükseklik kaygımız devam ediyor lakin üstteki ortam sağlam olduğu için rahatım. Direkleri, çivileri sabitledik. Şu anda pek inançlı ve korkacak bir şey yok.

“BİZİ YÖNETİM EDEBİLECEK KADAR IŞIĞIMIZ VAR”

Güç nakil çizgileri uzak. İnternetten su jeneratörü buldum. Kurduk lakin işe yaramadı. Mekanik yapısı uymadı. Suyun debisinin çok daha yüksek olması gerekiyordu. Ek pervane yapıştırdık. Salyangoz gövdesini attık, direkt pervaneye fıskiyeden su püskürterek elektrik işini halletmiş olduk. Gece gelindiğinde bizi yönetim edebilecek kadar ışığımız var.”


“PROJESİ, YAPARKEN ORTAYA ÇIKTI”

Baltacı, boş vakitlerinde gelerek vakit geçirdiğini tabir ederek, şunları kaydetti:

“İnsanlardan uzak, büsbütün tabiat ile baş başa gerilim atabileceğimiz bir alan. Etrafımızdakiler nasıl yaptığımız merak ediyor. Dedem yıllarca bu ağaçlara petek yerleştirdi. Benim çocukluk projemdi. Taktirle karşılıyorlar. Değişik bir şey. Ben biraz farklı düşünürüm. Projesi, yaparken ortaya çıktı. Çizimini yalnızca kereste hesaplamak için yaptım. Yapıldıkça ortaya çıkan bir mesken oldu.”


Etiketler: / / /

Zelenskiy: Doğuda durumumuz iyi değil
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, cephane yetersizliği nedeniyle, ülkenin doğusunda şu an karşı taarruza geçemeyeceklerini dile getirdi. Ancak Ukraynalı generaller bu...
Muharrem İnce 100 bin imzaya ulaştı
Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı seçimlerinde aday olabilmesi için gerekli olan 100 bin imzayı topladı.
Dışişleri Bakanlığı Danimarka’daki eylemi kınadı
Danimarka'daki bir eylemde Kur'an-ı Kerim ve Türk bayrağına yapılan saldırıya Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki geldi.
ABD ile Kanada düzensiz göçe karşı anlaşma imzaladı
ABD ile Kanada düzensiz göçe engel olmak için anlaşma imzaladı. Anlaşma uyarınca yasal olmayan yoldan Kanada'ya geçen göçmenler ABD'ye iade...
Cumhur İttifakı’nda son dakika genişlemesi
Cumhur İttifakı'na katılmama kararı alan Yeniden Refah Partisi, yapılan görüşmelerin ardından ittifaka katılma kararı aldı. HÜDA PAR ittifak içerisinde yer...
AKP’nin zam müjdesi milyonlarca emekliyi mağdur edecek
AKP'nin yasa teklifine göre en düşük emekli aylığı 7500 liraya tamamlanacak. 7500 lira üzerinde alan emeklilerin maaşlarında ise artış yapılmayacak....
Yeniden Refah Partisi Cumhur İttifakı’na katıldı
Yeniden Refah Partisi, Cumhur İttifakı'na katılma kararı aldı.
Türkiye’den AB’ye ihraç edilen ballar hileli çıktı
AB'nin resmi araştırması, üçüncü ülkelerden ithal edilen balın yüzde 46'sının saf bal olmadığını ortaya koydu. Türkiye'den ithal edilen 15 numuneden...
Türkiye’deki mide botoksundan zehirlenenlerin sayısı artıyor
Almanya'dan Türkiye'de giderek zayıflama amacıyla mide botoksu yaptırdıktan sonra zehirlenenlerin sayısı 27'ye yükseldi.
Millet İttifakı içinde ayrı ittifak olacak mı?
Saadet Partisi, DEVA ve Gelecek Partisi'nin ittifak içinde ittifak için kendi aralarındaki görüşme trafiği sürüyor. Bu süreçteki gelişmelere göre altı...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ