$ DOLAR → Alış: 19,02 / Satış: 19,10
€ EURO → Alış: 20,49 / Satış: 20,57

Zonguldak’ta yerin altında kömür çıkaran madencilerin bir günü

Dün 4 Aralık Dünya Madenciler Günüy’dü. Ünlü şair Orhan Veli Kanık’ın da dediği üzere, “Yüz karası değil, kömür karası, bu türlü kazanılır ekmek …

Zonguldak’ta yerin altında kömür çıkaran madencilerin bir günü
  • 05.12.2021
  • 93 kez okundu

Dün 4 Aralık Dünya Madenciler Günüy’dü. Ünlü şair Orhan Veli Kanık’ın da dediği üzere, “Yüz karası değil, kömür karası, bu türlü kazanılır ekmek parası” dizelerine ilham olan Zonguldaklı maden personelleri, onların günü olsa da mesailerine devam ettiler. Pekala, madencilerin bir günü nasıl geçiyor?..

Türkiye Taşkömürü Kurumuna (TTK) bağlı Armutçuk, Kozlu, Karadon, Amasra ve Üzülmez kuruluş müdürlüklerinin yanı sıra özel maden ocaklarında çalışan çalışanların emeğiyle çıkarılan kömür, bölgedeki demir-çelik fabrikalarının yanı sıra termik santrallere ham husus kaynağı oluşturuyor.

Zonguldak’ta yerin altında kömür çıkaran madencilerin bir günü – Foto Galeri

TAŞ KÖMÜRÜ, ALIN TERİ İLE GÜN IŞIĞINA ÇIKIYOR

Bölgenin ekonomik ve toplumsal kalkınmasında belirleyici güç olan taş kömürünün çıkarılmasında büyük rol oynayan madenciler, alın teri dökerek gün ışığına çıkardıkları taş kömüründen meskenlerine ekmek götürüyor.

SABAH ERKENDEN GELİP HAZIRLANIYORLAR

Sabahın erken saatlerinde çalıştıkları maden ocağına gelen emekçiler, iş elbiselerini giyerek kara elması gün ışığına çıkarmak için birinci hazırlıklarını yapıyor.
Ekipmanları ile şahsî koruyucularını da yanına alan personeller, el feneri ve baret ışıklarının aydınlattığı dehlize girip işe koyuluyor.

İŞ PLANI YAPILIYOR, GEREÇLER YÜKLENİYOR

Yerin metrelerce altında o gün yerine getirecekleri misyonu öğrendikleri tertip alanına gelen madenciler, ocak içerisinde kullanacakları gereçleri arkadaşlarıyla vagonlarla madene gönderiyor.

ÇALIŞANLAR, GALERİLERE DAĞILIYOR

Maden personelleri, vazife yerlerine ağaç ve demir tahkimatla örülmüş galerilerden farklı taraflara dağılarak üretim bölgelerine gidiyor.

VAGONLARA YÜKLENEN KÖMÜR, ÜST TAŞINIYOR

Madencilerin kazılarıyla ocak içinde biriken ve konveyörle daha yüksek kodlardaki galerilere taşınan kömürün vagonlara doldurulmasının akabinde, kara elmasın vinçle yer üstüne seyahati başlıyor.

8 SAAT SONRA “GEÇMİŞ OLSUN”LA ÇIKIYORLAR

Bin bir zorlukla yerin metrelerce altındaki ulusal servet olan kara elması gün ışığına çıkararak ülke iktisadına kazandıran madenciler, 8 saatlik mesailerini tamamlayarak ocaktan “geçmiş olsun” dilekleriyle çıkıp ailelerine kavuşma heyecanıyla konutlarının yolunu tutuyor.

“KÖMÜRÜ YERİN ÜSTÜNE ÇIKARMAK KOLAY DEĞİL”

TTK Kozlu Kurum Müdürlüğüne bağlı maden ocağında emekçi Tolga Arslan, 3 yıldır madenci olarak çalıştığını, yer altında çalışmanın çok güç olduğunu söyledi.

Yer altında dikkatli çalışmanın değerini vurgulayan Arslan, “Her şeyden evvel iş güvenliği ve ardımızda bıraktığımız ailemiz kıymetli. Madencilik çok kutsal bir meslek. Yerin metrelerce altına iniyorsunuz, oradan kömürü yerin üstüne çıkarmak kolay bir iş değil. Kömürü milletimizin, vatanımızın hizmetine sunmak büyük bir hizmet.” sözlerini kullandı.

Arslan, mesleğini severek yaptığını, “helal ekmek” kazandığı için memnun olduğunu söz etti.

“DEVLETİMİZ VE MİLLETİMİZ İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Özel bir maden ocağında çalışan Beytullah Köroğlu ise babasının da madencilik yaptığını anlatarak, “Yer üstündeki polis, memur ne ise bizler de yer altında devletimiz, milletimiz için çalışıyoruz. Hiçbir şeyin garantisi yok lakin maden bir tık daha önde. Bizler buraya kelle koltukta giriyoruz.” diye konuştu.

Etiketler: / / / /

Ukrayna BM Güvenlik Konseyi’ni acil toplantıya çağırdı
Rusya’nın Belarus'a taktik nükleer silahlarını konuşlandırma planını açıklamasının ardından Ukrayna BM Güvenlik Konseyini acil toplantıya çağırdı. NATO Rusya'nın açıklamasını kınadı.
Köksal Engür hayatını kaybetti
Usta oyuncu Köksal Engür, 77 yaşında hayatını kaybetti. Tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu Engür, aynı zamanda Türkiye'nin en başarılı seslendirme...
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri Guterres ile telefonda görüştü
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, BM Genel Sekreteri Guterres ile telefonda görüştü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio...
Ukrayna’dan BMGK’ya olağanüstü toplantı çağrısı
Ukrayna’dan BMGK’ya olağanüstü toplantı çağrısı Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’nın Belarus’a taktik nükleer silah yerleştirme kararı sonrası Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne...
New York Times Meydanı’nda iftar ve teravih
ABD’de yaşayan Müslümanlar, New York’taki Times Meydanı’nda bir araya gelerek topluca iftar yapıp, teravih namazı kıldı. ABD’nin New York kentinde...
İsrail’de Savunma Bakanı’nın görevden alınmasının ardından sokaklar karıştı
İsrail’de Savunma Bakanı’nın görevden alınmasının ardından sokaklar karıştı İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu’nun tartışmalı yargı reformu hakkındaki sözlerinin ardından Savunma Bakanı...
Philadelphia Union 1 – Orlando City SC 2
Hasan Çelik/ Turk USA Newspaper  Orlando City SC, yağmurlu bir Cumartesi gecesinde Chester, Pensilvanya’da ev sahibi Philadelphia Union’ı 2-1 mağlup...
İran’dan Rusya’ya İHA tedariği devam ediyor
İngiltere Savunma Bakanlığı Rusya’nın Ukrayna’ya Mart ayında İran İHA'ları ile 71 saldırı düzenlediğini açıkladı.
Tunus açıklarında batan teknelerde en az 29 sığınmacı öldü
Tunus açıklarında alabora olan üç teknede 29 Afrikalı sığınmacı yaşamını yitirdi. Tunus sahil güvenliği sığınmacıların Akdeniz’i geçerek İtalya kıyılarına ulaşmaya...
Sinan Oğan 100 bin imzaya ulaştı
ATA İttifakı'nın adayı Sinan Oğan, Cumhurbaşkanı seçiminde aday olabilmesi için gerekli olan 100 bin imzayı topladı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ