Atak Ajans Wordpress Haber Teması -
$ DOLAR → Alış: 15,91 / Satış: 15,97
€ EURO → Alış: 16,73 / Satış: 16,80

Türkiye’nin kültürel ve coğrafi açıdan enleri

Asya ile Avrupa kıtasını birbirine bağlayan bir ülke olarak ön plana çıkan Türkiye, birçok vilayet ve ilçesiyle de ün salıyor. Turistik bölge …

Türkiye’nin kültürel ve coğrafi açıdan enleri
  • 24.12.2021
  • 49 kez okundu

Asya ile Avrupa kıtasını birbirine bağlayan bir ülke olarak ön plana çıkan Türkiye, birçok vilayet ve ilçesiyle de ün salıyor. Turistik bölge çeşitliliğiyle varlıklı olan Türkiye’nin bilinmesi gereken çok sayıda özelliği bulunuyor. İşte nüfus bilgilerinden yüz ölçümlerine Türkiye’nin enleri…

En kalabalık kent: İstanbul

Aktüel nüfusu 15.634.257 olan İstanbul, Türkiye’nin ekonomik, tarihi ve sosyo-kültürel açıdan önde gelen kentidir. 2022 yılının başında açıklanacak olan yeni nüfus bilgisinde, büyük oranda artış olacağı düşünülüyor.

Nüfusu en az olan kent: Tunceli

84 bin 660 kişi ile Türkiye’nin en az nüfusuna sahip olan Tunceli, son yıllarda yapılan yatırımlarla isminden kelam ettiriyor. Doğal hoşlukları, akarsuları ve bitki örtüsüyle ön plana çıkan bölge, yaz mevsiminde birçok ziyaretçiyi ağırlıyor.

En kalabalık ilçe: Esenyurt

İlçelerdeki nüfus yoğunluğu araştırıldığında en kalabalık ilçenin İstanbul’un Avrupa kıtasında yer alan Esenyurt olduğu belirlendi. Nüfusu 957 bin 398 olan ilçedeki artışın nedeni ise konut fiyatlarının uygun olması nedeniyle birçok ilçeden bölgeye yerleşildi. İlçe, 1 milyona yaklaşan nüfusuyla 57 ili geride bıraktı.

Nüfusu az olan ilçe: Yalıhüyük

Konya’ya bağlı olan Yalıhüyük ilçesi, 1.573 kişi ile Türkiye’nin en az nüfusa sahip olan ilçesi olarak öne çıkıyor.

Yüzölçümü en büyük vilayet: Konya

Türkiye’nin yüzölçümü bakımından en büyük ili ve en kalabalık yedinci kenti olan Konya 31 ilçeden oluşuyor. Vilayet nüfusu 2.265.020 olan kentin yüzölçümü ise 41 bin 001 km2’dir.

Yüzölçümü en küçük vilayet: Yalova

Türkiye’nin kuzeybatısında, Marmara bölgesinin güneydoğu bölümünde yer alan Yalova, 799 km2 yüzölçümü ile ülkenin en küçük yüzölçümüne sahiptir.

En yüksek dağı: Ağrı Dağı

Türkiye’nin en yüksek dağı 5.137 metre ile Ağrı dağıdır. Dağın yüzde 652lik kısmı Iğdır bölgesinde, kalan yüzde 352lik kısım ise Ağrı ili hudutları içerisindedir.

En son vilayet olan kent: Düzce

81 plaka koduna sahip olan Düzce, 1999 yılında Türkiye’nin en son ili oldu. 12 Kasım 199 yılında yaşanan merkez üssü Düzce sarsıntısı, 7.2 ile büyük bir sarsıntı yaşadı. Bölgede yaşanan yıkımların akabinde süratli toparlanması için vilayet statüsüne kavuşturuldu.

En yüksek rakımlı vilayet: Ardahan

Rakım olarak yani deniz düzeyine nazaran en yüksekte bulunan vilayet 1990m ile Ardahan’dır.

En büyük göl: Van Gölü

Türkiye hudutları içerisinde en büyük göl unvanına sahip olan göl, 3.755 km2 ile Van Gölü’dür. Bitlis hudutları içerisinde bulunan Nemrut volkanik dağının patlaması sonucunda bölgedeki tektonik çöküntü alanının önünün kapanmasıyla oluşan bir volkanik set gölüdür.

En işlek hudut kapısı: Kapıkule

Giriş ve çıkışın ağır olarak yapıldığı en işlek hudut kapısı Kapıkule’dir. Nedeni ise Avrupa’ya yapılan ithalatlar ve ihracatın bu kapıdan yapılmasıdır.

En büyük ada: Gökçeada

Ege Denizi’nin kuzeyinde, Saros Körfezi girişinde yer alan ada, 283 km2 yüzölçümü ile Türkiye’nin en büyük adasıdır. Gökçeada tıpkı vakitte Çanakkale’nin en meşhur ilçelerinden biridir.

En uzun tünel: Ovit Dağı Tüneli

Rize ve Erzurum ortasındaki karayolunun İkizdere-İspir mevkiinde bulunan Ovit Dağı Geçidi’ni aşan karayolu tünelidir. Uzunluğu 14.3 km olan tünel, Türkiye’nin en uzun tüneli olmasıyla birlikte dünyanın en uzun çift tüplü karayolu tüneli olma özelliğini taşıyor.

En büyük baraj: Atatürk Barajı

817 km2 alana 84,5 milyon3 gövde hacmine sahip olan Atatürk Barajı, Adıyaman ve Şanlıurfa vilayetleri ortasında, Fırat Irmağı üzerinde konseyidir. Güç ve sulama hedefli olan baraj, 1992 yılında açılmıştır.

En büyük marka: Türk Hava Yolları

Türkiye’nin bayrak taşıyıcı ulusal hava yolu şirketi olan Türk Hava Yolları (THY), 1.9 milyar dolar bedeliyle Türkiye’nin en büyük markasıdır.

En büyük zelzele: Erzincan sarsıntısı

Büyüklük ve şiddeti ile Türkiye’de meydana gelen en büyük zelzele olarak anılan Erzincan zelzelesi, 1939 yılında 7,9 şiddetinde ölçüldü.

En yüksek bina: Skyland İstanbul

293 metre yüksekliğine sahip olan bina, Türkiye’nin en yüksek binası olarak ön plana çıkıyor. 65 katlı olan bina tıpkı vakitte Avrupa’nın sekizince en yüksek binasıdır.

En uzun hudut komşusu: Suriye

Türkiye’nin en uzun hudut komşusu 911 km uzaklık ile Suriye’dir.

En kuzeyde ve güneyde yer alan vilayetler: Sinop/Hatay

Türkiye’nin en kuzeyinde yer alan vilayet Sinop İnceburun, en güneyde yer alan nokta ise Hatay Topraktutan’dır.

En büyük yerleşkeye sahip üniversite: Alan olarak en büyük yerleşkeye sahip olan üniversite 85 km2 ile Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’dir.

En büyük cami: Büyük Çamlıca Camii

Üsküdar’da imaline 2013 yılında başlanan cami, cumhuriyet tarihinin en büyük mescididir. 63 bin kapasiteli ve 6 minareli cami 2019 yılında açıldı.

En yüksek köprü: Pervari Beğendik Köprüsü

450 metre uzunluğu, 165 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek köprüsü olan Pervari Beğendik Köprüsü, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni, Doğu Anadolu Bölgesi’ne bağlıyor.

En uzun asma köprü: Osmangazi Köprüsü

2.682 metrelik uzunluğuyla Türkiye’nin en uzun asma köprüsü olan Osmangazi Köprüsü, birebir vakitte dünyanın dördüncü en uzun açıklıklı asma köprüsüdür.

EKPSS sonuçları açıklandı
Adaylar, imtihan sonuçlarına ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleriyle erişebilecek ...
Rusya’dan peşe peşe misilleme kararı!
Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 34 Fransız, 24 İtalyan ve 27 İspanyol  diplomatın ülkeden hudut dışı edildiğini açıkladı ...
Rusya’dan tüyler ürperten talep! ‘Azovstal’dan çıkan askerler idam edilsin’
Ukrayna'nın Mariupol kentinde Rus ordusuna karşı direnişin sembolü haline gelen Azovstal fabrikasında sıkışıp kalan askerlerin 264'ü dün tahliye ...
İrlanda’da vahşet! ‘İki yaşındaki bir çocuğa bunları nasıl yaparsınız!’
“İki yaşındaki bir çocuğa nasıl bu kadar acımasız olabilir? Bir bebeği nasıl bu türlü incitebilirsin?” Bu kelamlar İrlanda'da, evladı, babasının...
İran’da rehine krizi: 4 ölü, 5 yaralı
Olay yerine polis takımı sevk edilirken, saldırganın eski bir vakıf çalışanı olduğu ve yakın bir vakitte işten çıkartıldığı öğrenildi. Saldırgan...
İki bakanlık okul öncesi için işbirliği yapacak
Ulusal Eğitim Bakanlığı ile Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı iş birliğinde hazırlanan Okul Öncesi Eğitim Alan Çocukların Desteklenmesi ...
Tuzla’da polisten para isteyen değnekçi yakalandı
Belli bölgelerde mesken tutarak araç sahiplerinden hakları olmayan park parasını isteyen değnekçilere yönelik kontroller sürüyor. İstanbul ...
Kuzey Kore felaketin eşiğinde! Vaka sayısı her geçen gün artıyor
Global pandeminin başlangıcından bu yana birinci enfeksiyonu geçtiğimiz Perşembe günü doğrulayan Kuzey Kore'de meyyit sayısında önemli bir artış ...
KPSS deneme sorusu Fenerbahçelileri kızdırdı
Kitaptaki sorulardan birinde,“Fenerbahçe teknik yöneticisi Aykut Kocaman oyuncularının birinci yarı ve ikinci yarı istatistiklerini kıyaslarken ...
Van’da iki otobüsün gizli bölmelerinde göçmenler yakalandı
Van'da vazifeli olan Erciş polisi, göçmen kaçakçılığı ve insan ticaretiyle çabasına devam ediyor. Bu kapsamda Hamuryen Kavşağı'nda seyir ...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ