Atak Ajans Wordpress Haber Teması -
$ DOLAR → Alış: 15,91 / Satış: 15,98
€ EURO → Alış: 16,84 / Satış: 16,90

Nefes alırken kalpte ağrı oluşmasının en yaygın nedenleri

Kalp bölgesindeki ağrı her vakit tıpkı değildir. Ağrıya neden olan faktöre ve ayrıyeten kişinin kişisel özelliklerine bağlı olarak değişirler …

Nefes alırken kalpte ağrı oluşmasının en yaygın nedenleri
  • 28.01.2022
  • 55 kez okundu

Kalp bölgesindeki ağrı her vakit tıpkı değildir. Ağrıya neden olan faktöre ve ayrıyeten kişinin kişisel özelliklerine bağlı olarak değişirler.

Semptomların tabiatı bazen ağrının nedenini gösterebilir. Fakat, hekiminize danışmanız her vakit daha güzeldir. Ayrıyeten ağrı çeşitleri meselenizi daha güzel anlamanıza yardımcı olabilir.

Kalpteki keskin, ani ağrı, çoğunlukla fizikî aktivite yahut duygusal şok üzere bir tetikleyiciye maruz kaldıktan sonra ortaya çıkar. Mühleti tetikleyen faktöre bağlıdır ve 5 dakikadan birkaç saate kadar değişebilir.

Akut kalp ağrısı, istirahatte yahut bir tetikleyiciye maruz kaldıktan sonra ortaya çıkan şiddetli, yakıcı ağrıyı söz eder. Kişi huzursuz olur, bir dehşet hissi vardır. Kalp bölgesinde akut ağrının en yaygın nedenleri miyokard enfarktüsü ve pulmoner embolidir.

Bıçak batıroymuş hissi de yaşanabilir. Keskin ve akut ağrının bilakis, kişinin genel durumu değerli bir formda bozulur. Birçok vakit kalp ve damar sistemindeki bir hasarın işaretidir. Kalp ve zarlarının iltihaplanması (miyokardit, perikardit, endokardit) ve kapak kusurları en yaygın nedenleridir.

Kalp bölgesindeki donuk ağrı uzun müddet devam eder ve günlük aktiviteleri gerçekleştirmenizi önlemez. Fizikî aktiviteye ağırlaştığında ağrı da ağırlaşabilir, sertleşebilir yahut bıçak batıyormuş hissine dönüşebilir. Ana nedenler kronik kalp hastalıklarıdır. Kardiyomiyopati ve kalp yetmezliği en sık nedenleridir.

Hareket ederken (örneğin, gövdeyi yanlara bükme yahut tartı kaldırma) ortaya çıkan ve istirahatte kaybolan ağrı da yaşanabilir. Çoklukla kas-iskelet sistemi hastalıklarını gösterir.

Derin bir nefes alma sırasında rahatsızlık ve ağrının meydana geldiği yahut kötüleştiği bir cins ağrı sendromu da görülebilir. Birçok vakit, bu bölgedeki göğüs ve periferik hudutların kemik çerçevesinin lezyonları (örneğin, kaburga kırıkları) ve ayrıyeten pulmoner emboli (PE) dahil olmak üzere teneffüs sistemi hastalıkları ile bağlıdır.

NEFES ALIRKEN KALPTE AĞRI OLUŞMASININ NEDENLERİ

Nefes alırken ortaya çıkan kalp ağrısına çoklukla nefes darlığı eşlik eder, olağan nefes alamama yahut nefes verememe görülür. Ağrıyı ve nefes darlığını şiddetlendirmek, hava eksikliği hissine neden olmak, bedenin yatay konumu, spor yapmak yahut duygusal çok yüklenme olabilir.

Olağanda, nefes alma anında diyaframın gevşemesi ve kaburgaları üst kaldıran kasların kasılması nedeniyle göğüs boşluğunun hacmi artar. Bu, akciğerlerdeki basıncı azaltır ve onları hava ile doldurur. Bu nedenle, çoklukla nefes alma sırasında kalp bölgesinde ağrının ortaya çıkması kalp sorunlarıyla bağlı değildir. Göğüs ve teneffüs sisteminin ve kemik durumunun kapsamlı bir muayenesini gerektirir.

Lakin nefes alma sırasında kalp bölgesinde ağrının kalple ilgili meseleleri da hayli yaygın olduğu için göz gerisi edilmemelidir. Ne olursa olsun, kalpteki ağrı görmezden gelinmemelidir. Kalp krizi ve başka kalp ve damar hastalıkları riskini artıran durumlar ortasında hipertansiyon, obezite, yüksek kolesterol hareketsiz hayat stili, sigara ve alkol kullanımı, şeker hastalığı ve kronik gerilim ve uyku eksikliği bulunur.

Potansiyel olarak diğer bir organa verilen hasarı gösteren öteki işaretler ve duyumlar da ortaya çıkar. Nefes alırken göğüs ağrısı nedenlerine eşlik eden en sık görülen semptomlar şunlardır:

Angina pektoris: 5 ila 15 dakika süren ve hafifleyen kalp bölgesinde keskin, yakıcı ağrı hissi. Vefat korkusu eşlik edebilir.

Kalp krizi: Angina pektorise emsal semptomlar. Lakin, evvelki durumun tersine, kalp bölgesindeki ağrı 15 dakikadan fazla devam eder.

Aritmi: Yavaşça tanımlanan ağrıya, güçlü, süratli bir kalp atışı hissi eşlik eder. Bu durumda nabız 100 atım/dakikadan fazla olabilir. Ayrıyeten baş dönmesi, genel halsizlik, bayılma öncesi görülür.

Kaslarda ve kaburgada hasar: Bir yaralanmadan çabucak sonra yahut kısa bir mühlet sonra ortaya çıkan keskin yahut donuk ağrıdır. Ağrı, derin nefes alma ile artar. Dinlenirken zayıflayabilir yahut büsbütün kaybolabilir.

Anksiyete yahut panik atak: Gerilimli bir durum yahut duygusal bir şok sırasında göğüste başlayan rahatsızlık yahut ağrıdır. Çarpıntı, artan terleme, dehşet yahut kaygı hissi eşlik eder.

Pnömoni ve başka bulaşıcı teneffüs sistemi hastalıkları: Derin nefes alma sırasında artan ağrı, balgamlı öksürük, 38-39℃’ye kadar ateş görülür.

Astım krizi: Göğüste ağrı, nefes alma sırasında şiddetlenir. Nefes verme çok zordur. Durum çoklukla toz, polen solunması yahut nöbetleri önlemek için kullanılan bir ilacın sonraki dozunun atlanmasıyla tetiklenir.

Zona hastalığı: Ağrının ortaya çıkmasından evvel karıncalanma, kaşıntı gelir. Ağrının başlamasından kısa bir mühlet sonra ciltte lekeler formunda döküntüler ve akabinde kabarcıklar ortaya çıkar.

KALP HASTALIKLARIYLA BAĞLI DURUMLAR

Başkalarından daha sık olarak, nefes alırken kalp bölgesinde meydana gelen ağrı kalp krizi yahut pulmoner emboli üzere kalp ve damar sistemi hastalıkları tarafından tetiklenebilir. Kalp ağrısının kalp ve damar hastalıklarıyla ilgili nedenleri son derece çeşitlidir. Bununla birlikte ağrının kalp hastalığı ile bağlantılı olabileceğini gösteren bir dizi özellik vardır.

Örneğin, kalp krizi ve angina pektorisde ağrı ekseriyetle sol omuz, boyun ve alt çene bölgesine yayılır. Teneffüs hareketleriyle temas ekseriyetle gözlenmez. Ayrıyeten, kalp krizi ile şiddetli halsizlik, nefes darlığı, karakteristik bir vefat korkusu, alında soğuk, yapışkan ter görülür. Kalp krizinin öteki muhtemel belirtileri kalp ritmi bozuklukları, baş dönmesi ve mide bulantısıdır.

Genel olarak, kalp ağrısına sıklıkla hem hipertansiyon (140/90 mm Hg’nin üzerinde) hem de hipotansiyon (90/60 mm Hg’nin altında) istikametinde kan basıncındaki dalgalanmalar eşlik eder. Ayrıyeten, kalp kaynaklı ağrının açık bir belirteci, kalp kasılmalarının ritminin ve nabzın bozulmasıdır.

KALP HASTALIKLARIYLA ALAKALI OLMAYAN DURUMLAR

Kalp hastalıkları ile alakalı olmayan, nefes alındığında kalp bölgesinde ağrının en yaygın nedenleri pnömoni, akciğerlerin iltihaplanması, göğüs boşluğunda sıvı birikmesine de yol açabilen plevra iltihabı (plörezi), kaburga hasarı, hudut yaralanmaları, reflü ve psikosomatik tepkilerdir.

Akciğer ve teneffüs yolları hastalıklarında ağrının göğsün tüm yüzeyine yayılması, nefes alma ve nefes verme sırasında ağırlaşması eşlik eder. Bu durumda ortaya çıkan öksürük çoklukla ıslaktır ve balgam görülür. Beden sıcaklığındaki 39℃’ye artış da görülür.

Kaburga yaralanmalarında ağrı direkt teneffüs aksiyonu ve derinliği ile ilgilidir. Deride, kaburga hasarı bölgesinde şişlik ve kanamalar görülebilir.

Sindirim sistemi hastalıklarının neden olduğu ağrı, direkt yemekle ilgilidir. Ekseriyetle bunlara mide ekşimesi, geğirme, ishal yahut kabızlık eşlik eder.

Göğüs ağrısının psikojenik kökeninde, her vakit duygusal gerilim bulunur ve çoklukla gözle görülür bir durum yoktur.

KESİNLİKLE BİR UZMANA GÖRÜNÜN

Kalp bölgesindeki ağrı, her vakit ek teşhis gerektiren ve nedenleri araştırılması gereken tehlikeli bir durumdur. Birinci kere kalp bölgesinde bir ağrı atağı yaşanıyorsa kesinlikle çabucak acil yardım alınmalıdır. Tıpkı durum daha evvel angina pektoris teşhisi konmuş bireyler için de geçerlidir.

Bedenin keskin bir dönüşünden yahut eğilmesinden çabucak sonra meydana gelen, yemekten sonra yatay bir konum alındığında ortaya çıkan ağrı yahut rahatsızlık önemli bir durumu göstermiyor olabilir. Bunlara birebir vakitte güçlü hisler yahut gerilimli durumlardan sonra ortaya çıkan kısa müddetli hafif ağrılar da dahildir.

Etiketler: / / / /

Ahmet Davutoğlu Şırnak’ta
Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, çeşitli temaslarda bulunmak üzere Şırnak'a geldi. Davutoğlu, beraberinde eşi Sare Davutoğlu ve ...
Kemal Kılıçdaroğlu’nun Muhittin Böcek’in oğlunun nikah şahidi oldu
Antalya Büyükşehir Belediye Lideri Muhittin Böcek'in oğlu Gökhan Böcek, dünya konutuna girdi. Antalya'nın Serik ilçesi Belek turizm ...
İzmir’de borcunu isteyen kişi, çıkan kavgada öldürüldü
Dün saat 16.00 sıralarında İzmir'in Bayraklı ilçesi Çay Mahallesi 2019 Sokak'ta meydana gelen  olayda, sokakta silah sesleri duyan vatandaşlar ...
Kolombiya Cumhurbaşkanı Ivan Duque: Mustafa Kemal Atatürk’ten bana ilham veren birçok ders aldım
Bahçeşehir Üniversitesi'nin yerleşkesinde konuk edilen Kolombiya Cumhurbaşkanı Ivan Duque Marquez, Biyografisini elime aldığım andan itibaren ...
Bolu’da 2 kişi, 895 adet uyuşturucuyla yakalandı
Yurt genelinde uyuşturucu ticaretine ait çalışmalara tartı veren polis takımları, hatalılara göz açtırmıyor. Bolu Vilayet Emniyet Müdürlüğü ...
Adana’da nehre giren gençlerden haber alınamıyor
Adana'nın Yüreğir ilçesindeki 2 genç serinlemek için, Devlet Su İşlerine (DSİ) ilişkin sulama kanalına girdi. AA'nın haberine nazaran; Hasan A...
Korkunç görüntü: Rusya, Harkov’da kamu binasını vurdu
Rusya'nın Ukrayna'da taarruzları devam ederken, Rus ordusu ülke genelinde sivil yerleşimleri vurmayı sürdürüyor. Rus ordusu, Ukrayna'nın Harkov ...
Maymun çiçeği nasıl yayılır: Yeni hastalığı anlamanın 5 yolu
Maymun çiçeği virüsünün (monkeypox), Portekiz İngiltere, ABD ve İtalya da dahil olmak üzere dünyanın çeşiti yerlerinde görülmesiyle büyük bir ...
Sakarya’da ortadan kaybolan kuaförün arkadaşına da ulaşılamıyor
Sakarya'nın Kocaali ilçesinde yaşayan kuaför Savaş Aydoğan, 25 Nisan'da kayboldu. Mesken sahibi Cemal Tuna, Aydoğan'a ulaşamayınca, onun kız ...
Ankara’da başıboş sokak köpekleri bir kadına saldırdı
Başıboş sokak köpekleri Ankara’nın Çankaya ilçesinde bulunan bir siteyi işgal etti. Çankaya Belediyesi tarafından hiçbir tedbir alınmayan ve ...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ