$ DOLAR → Alış: 20,83 / Satış: 20,91
€ EURO → Alış: 22,43 / Satış: 22,52

Avusturya’da tüm yetişkinlere Covid aşısı zorunluluğu başladı

Daha evvel birtakım ülkeler tıp çalışanları ve yaşlılar için aşı mecburiliği getirmişti, fakat bunu yetişkin nüfusun geneline yayan birinci ülke …

Avusturya’da tüm yetişkinlere Covid aşısı zorunluluğu başladı
  • 02.02.2022
  • 94 kez okundu

Daha evvel birtakım ülkeler tıp çalışanları ve yaşlılar için aşı mecburiliği getirmişti, fakat bunu yetişkin nüfusun geneline yayan birinci ülke Avusturya oldu.

Başşehir Viyana’nın güneyinde yaşayan seramik sanatkarı Lou Moser ve eşi Covid-19 aşısı olmadı. Ülkedeki yeni aşı maddesine karşılar. Moser, aşının ferdî bir tercih olması gerektiğini söylüyor.

“Ben Covid-19 geçirdim. Kâfi antikorum varken aşı olmayı anlamsız buluyorum” diyor.

“Bu nedenle aşı olmamayı tercih ettim. Bedenime ne gireceğini söylemek rastgele bir makamın işi değil”

“Aşıların pandemiyi sahiden durduramadığı görüldü. Beşerler aşılanmaya devam ediyor ve tekrar de Covid-19 geçiriyorlar. Tahminen o kadar ağır değil lakin tekrar de geçiriyorlar.”

Avusturya hükümeti, aşıların ağır hastalıklarla gayrette tesirli olduğunu ve yasanın gelecekteki mümkün kapanmaları önlemek için çıkarıldığını belirtiyor. AB ve Anayasa Bakanı Karoline Edtstadler “hükümetin bunun sert ve güç bir adım attığının farkında olduğunu” söyledi.

Lakin Bakan bunun gerekli olduğunu söylüyor.

“Bizim siyasetçiler olarak, sıhhat sisteminin hala çalıştığından, toplum olarak, bir bütün olarak olağan bir biçimde yaşadığımızdan emin olma sorumluluğu var.”

Anca Edtstadler aşının “insan haklarına müdahale” olduğun kabul ediyor.

“Ancak bu halde bu müdahale legal gösterilebilir. Pandemiden çıkmamız gerekiyor ve aşının salgından çıkmak ve gerçek yaşama dönmek için tek yol olduğunu biliyoruz”

Yasanın Ocak 2024’e kadar yürürlükte kalması öngörülüyor. Pandeminin müsaade vermesi halinde daha da erken kaldırılabileceği belirtiliyor. Yasa 1 Şubat’ta resmen yürürlüğe girerken, yetkililer insanların aşı durumunu denetime Mart ortasında başlayacak.

Aşı olmayı reddedenlere 600 ila 3600 euro para cezası verilebilecek. Tıbbi nedenlerle aşı olamayanlar ve gebeler ise muaf tutulacak.

Avusturya nüfusunun %72’si aşılandı. Viyana’daki St. Stephan Katedrali’de bulunan bir aşı merkezinde Carlos üçüncü doz aşısını oluyor. Kolay bir karar olduğunu söylüyor.

“Aşılanmak istedim zira ailemi ve tanıdığım insanları korumak istedim. Seyahat etmek istedim ve üçüncü doz aşıyı olduğunuzda bu daha kolay oluyor”

Dr Klaus Markstaller, kentin en büyük hastanesi olan Viyana Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki Anestezi ve Ağır Bakım Ünitesi’nin başı. Markstaller aşının ömürleri kurtardığını vurguluyor.

“Aşının ağır hastalığı önlediği net bir formda görüldü, münasebetiyle ağır bakıma yatışları da öneli ölçüde azalttı. Ferdî riskinizi, sevdikleriniz için riski değerli ölçüde azaltmak için aşı olun.”

Kimi Avusturyalılar ise yasanın ne kadar sık uygulanacağını merak ediyor. Siyasi analist Thomes Hofer, bunun büsbütün Covid-19’un gelecekte nasıl yayılacağına bağlı olduğunu belirtiyor.

“Birçok kişi bunun hükümetin birinci sunduğu kadar sıkı uygulanmayacağını düşünüyor. Yani bir cins Avusturyalı tahlili kelam konusu bence. Bu da asla sonuna kadar götürmeyeceğiniz manasına geliyor.”

“Hükümet bile tahminen, Mart’ta, Nisan’da bu yasanın artık gerekmediğini düşünebilir. Fakat bu pandeminin nasıl gelişeceğine, sonbaharda ve kış aylarında geri dönüp dönmeyeceğine bağlı.”

Lakin aşı zorunluluğuna güçlü bir direniş hala devam ediyor. Çok sağcı, aşı tersi Özgürlük Partisi, maddeyi mahkemeye taşıyacaklarını belirtti. Partinin başkanı Herbet Kickl, yasanın “Avusturya’da totaliterliğin önünü açtığını” savunuyor.

Birçok yasa aykırısı sokaklara çıktı. Toplumun birçok farklı kısmından aksiyoncular, aşı zorunluluğuna ve Covid kısıtlamalarına karşı haftalarca protesto hareketleri yaptı.

Cumartesi günü Viyana’da yapılan aksiyonda bir bayan bana aşı yaptırmaktan mutlu olduğunu ancak mecburî aşıya karşı çıktığını söylüyor. Gerisindeki podyumda, bir aşı aksisi kalabalığa Covid-19 aşısının “tarihteki en büyük soykırım” olduğunu anlatıyor.

Avusturya aşıyı zarurî kılmakta tüm komşularından daha da öteye giden bir adım attı. Öbür Avrupa ülkeleri yakından izliyor olacak.

Etiketler: / / / /

Cumhurbaşkanı Erdoğan TBMM’de yemin etti
Yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulunda yemin ederek resmen göreve başladı.
Türkiye Kosova’ya komando gönderiyor
Türkiye, NATO'nun talebi üzerine Kosova'ya komando taburu göndereceğini duyurdu. Ankara, Kosova'nın kuzeyindeki olayların diyalog yoluyla çözümü için çağrıda bulundu.
Berk Esen: Muhalefetin içeriden çürüme tehlikesi var
14 Mayıs öncesinde muhalefeti uyaran görüşleri nedeniyle bazı kesimlerin eleştirilerine uğrayan Esen, yerel seçimler öncesinde ise "muhalefetin içeriden çürümesi" tehlikesine...
Ermenistan Başbakanı, Erdoğan’ın yemin törenine katılacak
Ermenistan Başkanı Nikol Paşinyan, yeniden cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin törenine katılacak.
TBMM’de yeni dönem başladı
14 Mayıs seçimlerinin ardından TBMM Genel Kurulu bugün ilk kez bir araya geldi. Geçici TBMM Başkanı Bahçeli'nin yönettiği oturumda, milletvekilleri...
Stoltenberg Türkiye’ye gidiyor
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Recep Tayyip Erdoğan için düzenlenecek törene katılmak üzere Türkiye'ye gidiyor.
Daron Acemoğlu: Türkiye iki büyük tehditle karşı karşıya
DW'ye konuşan Prof. Dr. Daron Acemoğlu, "Erdoğan'ın seçimleri bu kadar kolayca kazanması benim için sürpriz oldu" dedi, Türk demokrasisi ve...
Kulislerde bakanlıklar için adı geçen isimler kimler?
Erdoğan'ın milletvekili seçilen bakanlara yeni kabinede kapıları kapadığı öğrenildi. Maliye Bakanlığı için Mehmet Şimşek'in, İçişleri için Muhterem İnce'nin, Dışişleri için...
Mehmet Şimşek tek başına kurtarıcı olabilir mi?
Mehmet Şimşek'in kabinede yer almasına kesin gözüyle bakılırken Türkiye'ye olan güvenin tekrar tesis edileceği beklentisi artıyor. Peki Şimşek'in gelişi ekonomi...
Atina: Türkiye’den 138 Suriyeli kaçak geçiş yaptı
Yunan yetkililer Türkiye'den Yunanistan'a, Meriç Nehri üzerinden 138 Suriyelinin kaçak geçiş yaptığını duyurdu. Atina Türkiye'nin bu geçişlere karşı önlem almadığını...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ