$ DOLAR → Alış: 19,94 / Satış: 20,02
€ EURO → Alış: 21,41 / Satış: 21,50

İtalya’da koronavirüs aşısı yaptıranlara önlemler gevşetilecek

Aşısızlara yönelik önlemleri kısa müddet evvel sıkılaştıran hükümet, aşılılar için ise önlemleri gevşetecek yeni bir kararname çıkarttı …

İtalya’da koronavirüs aşısı yaptıranlara önlemler gevşetilecek
  • 03.02.2022
  • 131 kez okundu

Aşısızlara yönelik önlemleri kısa müddet evvel sıkılaştıran hükümet, aşılılar için ise önlemleri gevşetecek yeni bir kararname çıkarttı.

Başbakan Mario Draghi bakanlar konseyinde, “Özellikle çocuklarımız için her zamankinden daha açık bir İtalya istiyoruz. Gelecek haftalarda kısıtlamaları kaldırmaya yönelik takvim belirleyeceğiz.” tabirlerini kullandı.

“YENİ BİR VAKİTTE VE YENİ BİR AŞAMADAYIZ”

Sıhhat Bakanı Roberto Speranza da bakanlar konseyi toplantısının akabinde düzenlenen basın toplantısında, “Yeni bir vakitte ve yeni bir etaptayız.” sözüyle yeni kararnamenin ayrıntılarını paylaştı.

AŞI OLANLAR YAHUT EN AZ 2 DOZ ÜZERİNE COVİD OLUP İYİLEŞENLER, HER TÜRLÜ KISITLAMADAN MUAF TUTULACAK

Buna nazaran, 3’üncü doz COVID-19 aşısını olanlar yahut en az 2 doz aşı üstüne COVID-19 geçirip iyileşenler, salgın nedeniyle yüksek riskli kırmızı kategoriye alınan bölgeler de dahil olmak üzere her türlü kısıtlamadan muaf tutulacak. Kelam konusu kısıtlayıcı önlemler, yalnızca aşı yaptırmayanlar için uygulanmaya devam edecek.

Ülke içinde seyahat etmekten dışarıda yemek yemeye ve öteki toplumsal faaliyetlerde koşul koşulan “Yeşil Geçiş” sertifikası da 3’üncü doz COVID-19 aşısı olanlar yahut en az 2 doz aşı üstüne COVID-19 geçirip iyileşenler için süresiz hale getirildi.

Kararnameye nazaran, İtalya’ya gelip otellerde konaklayacak turistlerden de COVID-19 aşısı yapıldığında ya da kısa müddet evvel hastalık geçirildiğinde yahut son 48 saatte yapılan negatif sonuçlu test ile temin edilebilen “Yeşil Geçiş” dokümanı istenecek.

EĞİTİMDEKİ ÖNLEMLER

Hükümet, ayrıyeten aşı olan öğrencilere yönelik karantina kurallarını da gevşetti. Buna nazaran, kreş ve anaokullarında 5’ten fazla hadise olması durumunda uzaktan eğitime geçilecek. Birinci ve orta dereceli okullarda yalnızca aşısız öğrenciler uzaktan eğitime geçecek, aşılılar yüz yüze eğitime devam edecek.

Bu ortada, hükümetin son onayladığı kararname kabine içinde görüş ayrılıklarını da ortaya çıkardı. Koalisyon partilerinden çok sağcı Lig’e mensup bakanlar, eğitime yönelik kurallarda çocuklar ortasında aşılı ya da aşısız halinde ayrımcılığa sebep olacağı gerekçesiyle kararnameye imza atmadı.

İTALYAN BASINI “TEDBİRLERDE İHTİLAL NİTELİĞİNDE ESASLI DEĞİŞİKLİK” DEDİ

İtalyan basını, hükümetin son kararnamesini “tedbirlerde ihtilal niteliğinde esaslı değişiklik” halinde yorumladı. Yeni kararnamedeki kararlar, 7 Şubat’tan itibaren uygulanacak.

İtalya’da salgının başladığı Şubat 2020’den bu yana 147 binden fazla kişi COVID-19’dan hayatını kaybederken, toplam olay sayısı da 11,2 milyonu geçti.

COVID-19’a karşı yaygın aşılama kampanyasının 27 Aralık 2020’de başladığı ülkede en az çift doz aşılaması tamamlananların 12 yaş üstü nüfusa oranı yüzde 87,8’i buldu. Ülkede 20 Eylül 2021’den beri 33 milyon 996 bin 154 hatırlatıcı doz uygulandı.

Etiketler: / / / /

Türkiye’den Esad rejimine kınama
Türkiye Dışişleri Bakanlığı, bir Türk balıkçı teknesine uluslararası sularda Suriye donanmasına ait gemilerce ateş açılmasını kınadığını duyurdu.
“Türkiye ile AB müzakerelerine son verilsin”
Erdoğan'ın yeniden cumhurbaşkanı seçilmesi, Avrupa'da Türkiye ile ilişkilerin geleceği ile ilgili tartışmaların fitilini ateşledi. AB müzakerelerine son verilmesi ve koşullu...
Ekrem İmamoğlu: Her şey yeniden başlıyor
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçimlerin sonuçlanmasının ardından "Kimse endişe etmesin, her şey yeniden başlıyor" açıklamasında bulundu. İmamoğlu, İstanbulluları Maltepe'deki fetih...
Dünya liderleri Erdoğan’ı tebrik etti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden seçilmesinin ardından BM, NATO ve AB'nin yanı sıra Almanya, ABD, Rusya ve Fransa dâhil birçok...
Cumhurbaşkanı seçimlerini Erdoğan kazandı
Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunu Recep Tayyip Erdoğan kazandı. AA verilerine göre oyların yüzde 99,85'i itibarıyla Erdoğan yüzde 52,16, Kılıçdaroğlu da...
Erdoğan’dan balkon konuşması: Artık birleşme vaktidir
Cumhurbaşkanlığına yeniden seçilen Erdoğan, Millet İttifakı adayı Kılıçdaroğlu'nu eleştirdi, "Türkiye Yüzyılını birlikte inşa etme" çağrısı yaptı.
YSK: Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçildiği görülmüştür
YSK, geçici sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden Cumhurbaşkanı seçildiğini açıkladı.
Almanya ve AB’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tebrik
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeniden göreve seçilmesinin ardından Almanya ve AB'den tebrik mesajları geldi.
Trump’tan seçim zaferi sonrası Erdoğan’a mesaj!
Trump’tan seçim zaferi sonrası Erdoğan’a mesaj! Eski ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim zaferini kutladı. Ülkesinde 2024...
Erdoğan karşıtı uluslararası yayınlar, seçimin sonucunu değiştiremedi
Erdoğan karşıtı uluslararası yayınlar, seçimin sonucunu değiştiremedi Batılı medya organları, Erdoğan’ı çeşitli ifadelerle hedef almaktan geri durmadı. Seçim sürecinde yürütülen...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ