$ DOLAR → Alış: 19,94 / Satış: 20,02
€ EURO → Alış: 21,41 / Satış: 21,50

Korona araştırması: Tam kapanmalar ölümleri önlemedi

Dünya genelinde hayatı vakit zaman durma noktasına getiren koronavirüs ile aşı uygulamaları ile uğraş sürüyor. Büsbütün vürüsten kurtulmaya …

Korona araştırması: Tam kapanmalar ölümleri önlemedi
  • 03.02.2022
  • 69 kez okundu

Dünya genelinde hayatı vakit zaman durma noktasına getiren koronavirüs ile aşı uygulamaları ile uğraş sürüyor.

Büsbütün vürüsten kurtulmaya odaklanmış bir gündemde salgının ve ona karşı uygulanan tedavi ve önlemlerin ne tesirler doğurduğu da uzmanların kanaatine nazaran vakitle ortaya çıkacak.

Bu kapsamda araştırmalar yapılmaya başlandı.

ABD’de John Hopkins Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir çalışmay virüsün pik yaptığı devirlerde uygulanan tam kapanma devirleri ele alındı.

Johns Hopkins Uygulamalı İktisat Okulu’nun kurucusu Steve Hanke idaresinde gerçekleştirilen araştırmanın sonucuna nazaran kelam konusu tam kapanmalar ölümlerin önlenmesinde epey az bir tesir yaptı.

VEFATLARI YÜZDE 0,2 ORANINDA AZALTTI

Çalışmaya katılan ekonomistler, birinci sefer 2020 baharında uygulanan; konutta kalma buyrukları, zarurî maskeler ve toplumsal aralık dahil olmak üzere, katı kısıtlamaların korona vefatlarını sırf yüzde 0,2 oranında azalttığı çıkarımında bulundu.

Çalışmanın müellifleri, “Karantinalar, ekonomik faaliyeti azalttı, işsizliği artırdı, eğitim faaliyeti engelledi, siyasi huzursuzluğa ve aile içi şiddetin artmasına neden oldu. Sıkı tedbirler liberal demokrasiyi baltaladı” değerlendirmesinde bulundu.

BÜYÜK EKONOMİK VE TOPLUMSAL ZİYANA NEDEN OLDU

Araştırmacılar, karantinaların ‘muazzam ekonomik ve toplumsal maliyetlere’ neden olduğu konusunda uyardılar ve bunların temelsiz oldukları ve ileriye dönük bir pandemi siyaseti aracı olarak reddedilmeleri gerektiği sonucuna vardı.

MAĞAZALARIN KAPANMASI DAHA TESİRLİ OLDU

Bununla birlikte çalışma, sonların kapanmasının Covid-19 vefatları üzerinde neredeyse sıfır tesiri olduğunu ve vefatları yalnızca yüzde 0,1 oranında azalttığını savundu. Lakin araştırmacılar, mağazaların kapatılmasının en tesirli müdahale olduğunu ve koronavirüs vefatlarında yüzde 10,6’lık bir düşüşe yol açtığını söyledi.

Okulların kapanması ise yüzde 4,4’lük daha küçük bir düşüşle irtibatlıydı. Bununla birlikte, çalışmanın müellifleri bulgulara ulaşmak için 24 global çalışmayı incelediklerini belirtti.

KORONA DIŞI ÖLÜMLERDE ARTIŞA NEDEN OLDU

Lakin, araştırmaya karşı çıkanlar aşıların ve antiviral ilaçların gelmesinden evvel karantinaların bulaşmayı kesmede ve hasebiyle hastaneye kabul ve Covid-19’un  neden olduğu ölümlerin sayısını azaltmada kıymetli bir tesiri olduğunu söyledi.

Lakin, pandemi sırasında sıhhat hizmetlerine erişemedikleri için sıhhat durumu berbatlaşan insanların varlığı nedeniyle tam kapanmaların korona dışı ölümlerde artışa yol açtığına dair artan bir fikir birliği var.

Son çalışmada araştırmacılar, karantinaların evvelden düşünülenden daha büyük istenmeyen sonuçlara yol açabileceğini vurguladı. Verilen bir örnek ise  insanları konutta izole etmenin, aile üyelerine daha yüksek viral yük geçirmelerine ve daha önemli hastalıklara neden olmalarına yol açmış olabileceğiydi.

Etiketler: / / / /

Türkiye’den Esad rejimine kınama
Türkiye Dışişleri Bakanlığı, bir Türk balıkçı teknesine uluslararası sularda Suriye donanmasına ait gemilerce ateş açılmasını kınadığını duyurdu.
“Türkiye ile AB müzakerelerine son verilsin”
Erdoğan'ın yeniden cumhurbaşkanı seçilmesi, Avrupa'da Türkiye ile ilişkilerin geleceği ile ilgili tartışmaların fitilini ateşledi. AB müzakerelerine son verilmesi ve koşullu...
Ekrem İmamoğlu: Her şey yeniden başlıyor
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçimlerin sonuçlanmasının ardından "Kimse endişe etmesin, her şey yeniden başlıyor" açıklamasında bulundu. İmamoğlu, İstanbulluları Maltepe'deki fetih...
Dünya liderleri Erdoğan’ı tebrik etti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden seçilmesinin ardından BM, NATO ve AB'nin yanı sıra Almanya, ABD, Rusya ve Fransa dâhil birçok...
Cumhurbaşkanı seçimlerini Erdoğan kazandı
Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunu Recep Tayyip Erdoğan kazandı. AA verilerine göre oyların yüzde 99,85'i itibarıyla Erdoğan yüzde 52,16, Kılıçdaroğlu da...
Erdoğan’dan balkon konuşması: Artık birleşme vaktidir
Cumhurbaşkanlığına yeniden seçilen Erdoğan, Millet İttifakı adayı Kılıçdaroğlu'nu eleştirdi, "Türkiye Yüzyılını birlikte inşa etme" çağrısı yaptı.
YSK: Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçildiği görülmüştür
YSK, geçici sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden Cumhurbaşkanı seçildiğini açıkladı.
Almanya ve AB’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tebrik
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeniden göreve seçilmesinin ardından Almanya ve AB'den tebrik mesajları geldi.
Trump’tan seçim zaferi sonrası Erdoğan’a mesaj!
Trump’tan seçim zaferi sonrası Erdoğan’a mesaj! Eski ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim zaferini kutladı. Ülkesinde 2024...
Erdoğan karşıtı uluslararası yayınlar, seçimin sonucunu değiştiremedi
Erdoğan karşıtı uluslararası yayınlar, seçimin sonucunu değiştiremedi Batılı medya organları, Erdoğan’ı çeşitli ifadelerle hedef almaktan geri durmadı. Seçim sürecinde yürütülen...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ