$ DOLAR → Alış: 20,83 / Satış: 20,91
€ EURO → Alış: 22,43 / Satış: 22,52

Sergey Lavrov: Batılı ülkeler, utanç verici şekilde hareket ediyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batı ülkelerine mektup gönderdi. Lavrov, yazdığı mektupla Batı ülkelerinden Avrupa Güvenlik ve İşbirliği …

Sergey Lavrov: Batılı ülkeler, utanç verici şekilde hareket ediyor
  • 03.02.2022
  • 81 kez okundu

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batı ülkelerine mektup gönderdi.

Lavrov, yazdığı mektupla Batı ülkelerinden Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) çerçevesindeki güvenlikle ilgili yükümlülükleri konusunda karşılık beklediklerini aktardı.

“ENDİŞELİYİZ” MEKTUBU

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın internet sayfasında, Lavrov’un Batı ülkelerine gönderdiği mektup yayınlandı.

Rus sonlarının yakınlarında askeri siyasi gerginliğin artmasından telaşlı olduklarını belirten Lavrov, bu nedenle 15 Aralık 2021’de ABD ile NATO’ya çeşitli güvenlik garantileriyle ilgili teklifleri içeren 2 muahede taslağı ilettiğini anımsattı.

“DERHAL AÇIKLIĞA KAVUŞTURULMALI”

Lavrov, ABD ve NATO’nun bu tekliflere yazılı yanıt gönderdiğine dikkati çekerek, “ABD ve NATO’nun cevapları, tüm Avrupa güvenlik mimarisinin temeli olan eşit ve parçalanamaz güvenlik unsuru konusunda değerli anlayış farklılıklarını ortaya koyuyor. Diyalog açısından belirleyici olan bu mevzunun derhal açıklığa kavuşturulmasının gerekli olduğunu düşünüyoruz.” sözünü kullandı.

“UTANÇ VERİCİ FORMDA HAREKET EDİYOR”

İstanbul’da 1999’da ve 2010’da da Astana’da düzenlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) doruklarının evraklarında, üye ülkelerin güvenliğin bölünmezliği ile ilgili temel hak ve yükümlülüklerinin yer aldığını aktaran Lavrov, şunları kaydetti:

“Batılı ülkeler, gereksinim duydukları ögeleri seçiyor, yani devletlerin ittifakları özgürce seçme hakkını sadece kendi güvenliğini sağlamak için kullanıyor ve bunların gelişimine nazaran utanç verici halde hareket ediyor. Güvenliğin bölünmezliği unsuru, NATO’nun sorumsuzca genişlemeye yönelik izlediği siyasetin haklı çıkarılması için seçici olarak kullanılıyor.

“HER BİR AGİT ÜLKESİ EŞİT GÜVENLİK HAKKINA SAHİP”

İşler bu türlü yürümeyecek. Güvenliğin bölünmezliği ile ilgili yapılan muahedeler, güvenliğin ya herkes için olduğu ya da hiç kimse için olmadığı manasına geliyor. İstanbul’da imzalanan doküman, yalnızca NATO ülkeleri değil her bir AGİT ülkesi de eşit güvenlik hakkına sahip olduğunu öngörüyor.”

“BATI, KENDİ LEHİNDE REVİZE ETMEYE ÇALIŞIYOR”

NATO’nun, Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu (BMGK) prensipleri dışında güç kullanma tarafında aksiyonlarda bulunduğunu belirten Lavrov, bunun temel Avrupa dokümanlarına karşıt olduğunu vurguladı.

Lavrov, şu tabirleri kullandı:

“Batı, tüm AGİT ülke başkanlarının bu diplomatik muvaffakiyetlerini tek taraflı olarak kendi lehinde revize etmeye çalışıyor. Bu, derin tasalar yaratıyor. Durum, durumun dürüst bir formda açıklanmasını gerektiriyor. Hükümetleriniz, bu yükümlülüğü çağdaş şartlarda pratikte tam olarak ne formda yerine getirmeyi planlıyor? Bu sorulara karşılık bekliyoruz. Şayet bu yükümlülükten vazgeçiyorsanız, bunu açıklamanızı istiyoruz. Karşılığı bekliyoruz.”

Etiketler: / / / /

Erdoğan yeni kabinesini açıkladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemin töreninden sonra yeni kabinesini açıkladı. Hakan Fidan Dışişleri Bakanı, Mehmet Şimşek de Hazine ve Maliye Bakanı olarak...
Erdoğan: Salı günü ilk kabine toplantımızı yapacağız
Göreve Başlama Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni kabinenin ilk toplantısını Salı günü yapacağını açıkladı. Erdoğan konuşmasında "85 milyonun tamamını bağrımıza...
Ankara’da sağanak yağış
Başkent Ankara'da etkili olan aşırı yağış nedeniyle cadde ve sokaklar göle dönerken, bazı ev ve iş yerlerini su bastı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan TBMM’de yemin etti
Yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulunda yemin ederek resmen göreve başladı.
Türkiye Kosova’ya komando gönderiyor
Türkiye, NATO'nun talebi üzerine Kosova'ya komando taburu göndereceğini duyurdu. Ankara, Kosova'nın kuzeyindeki olayların diyalog yoluyla çözümü için çağrıda bulundu.
Berk Esen: Muhalefetin içeriden çürüme tehlikesi var
14 Mayıs öncesinde muhalefeti uyaran görüşleri nedeniyle bazı kesimlerin eleştirilerine uğrayan Esen, yerel seçimler öncesinde ise "muhalefetin içeriden çürümesi" tehlikesine...
Ermenistan Başbakanı, Erdoğan’ın yemin törenine katılacak
Ermenistan Başkanı Nikol Paşinyan, yeniden cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin törenine katılacak.
TBMM’de yeni dönem başladı
14 Mayıs seçimlerinin ardından TBMM Genel Kurulu bugün ilk kez bir araya geldi. Geçici TBMM Başkanı Bahçeli'nin yönettiği oturumda, milletvekilleri...
Stoltenberg Türkiye’ye gidiyor
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Recep Tayyip Erdoğan için düzenlenecek törene katılmak üzere Türkiye'ye gidiyor.
Daron Acemoğlu: Türkiye iki büyük tehditle karşı karşıya
DW'ye konuşan Prof. Dr. Daron Acemoğlu, "Erdoğan'ın seçimleri bu kadar kolayca kazanması benim için sürpriz oldu" dedi, Türk demokrasisi ve...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ