$ DOLAR → Alış: 20,83 / Satış: 20,91
€ EURO → Alış: 22,43 / Satış: 22,52

Havana Sendromu üzerindeki sis perdesi aralanıyor

Havana Sendromu birinci olarak 2016 yılında Küba’da iki düzine CIA görevlisinin kafataslarında uğultu ve ağır baskı, mide bulantısı ve baş …

Havana Sendromu üzerindeki sis perdesi aralanıyor
  • 04.02.2022
  • 63 kez okundu

Havana Sendromu birinci olarak 2016 yılında Küba’da iki düzine CIA görevlisinin kafataslarında uğultu ve ağır baskı, mide bulantısı ve baş dönmesi şikayetleri yaşamasıyla ile ortaya çıkmıştı.

Etkilenen diplomatlar üzerinde yapılan bir araştırma, bir cins beyin hasarı yaşadıklarını, lakin nedenini belirleyemediklerini buldu. Sendromun nedeni konusunda uzman bir fikir birliği olmamasına karşın, çalışmanın ortak muharrirlerinden biri mikrodalga silahları “ana şüpheli” olarak kıymetlendirdi.

Mevzu hala gündemdeki yerini korurken ABD’li istihbarat yetkililerinin yeni raporuna nazaran gizemli hastalığın kaynağında ultrason ve darbeli güç aygıtları olma ihtimali çok büyük.

Raporda incelenen hadiseler sorunun sıhhat ya da çevresel kaynaklı olmadığını ya da bunun psikosomatik (psikolojik kökenli fizyolojik rahatsızlık) bir durum olmadığı ortaya koydu. Rapora nazaran hastalıktan etkilenen şahıslarda görülen semptomların hatalısı az güçle çalışabilen ve gizlenebilen aygıtlardan kaynaklı ve bu aygıtların yaydığı dalalar duvarları bile aşarak yüzlerce metre öteden tesirli olabiliyor.

Ulusal İstihbarat Direktörü Avril Haines ve CIA Direktörü William Burns, kendilerinin başkanlığında yürütülen araştırmaların bir hatalı bulmak için değil hastalığın kökenin bulmak hedefi taşıdığını söylemişti. Haines ve Burns yaptıkları açıklamada “Ne kadar uzun sürerse sürsün bu mevzuyu araştırmayı bırakmayacağız” dediler.

Birtakım kısımları basından gizlenen son rapora nazaran uzmanlardan oluşan panel sendromun işaretlerinin ve semptomlarının çok çeşitli olduğunu ve her birinin farklı sebeplerden ortaya çıkmış olabileceği düşünülüyor. Lakin tüm bu alt kümelerin çarçabuk çevresel ya da tıbbi sebeplerle açıklanamadığının da altı çiziliyor.

CIA tarafından geçtiğimiz aylarda yapılan açıklamaya nazaran baş ağrıları ve mide bulantısı çekerek hastalanan ABD’li diplomatların yabancı bir güç tarafından maksat alınmadığı sonucuna varılmıştı. Sendromun nedeni konusunda uzman bir fikir birliği olmamasına karşın, o devirde de yapılan çalışmaların vardığı ortak sonuç mikrodalga silahları ‘ana şüpheli’ olarak değerlendirmişti.

Bugüne kadar Havana sendromuna yakalananlar ortasındaki ortak belirtiler kulak ağrısı, şiddetli baş ağrısı, yüksek seviyeli sesler duyma, baş dönmesi, görme ve hafıza meseleleri üzere şikâyetler. Bugüne kadar Vietnam, Avusturya, İngiltere, Küba ve Çin’in yanı sıra Washington DC bölgesinde onlarca kişi semptom yaşadıklarını bildirdiler.

Soruşturma altında olan yüzlerce hadise bulunurken bunların yarısı casuslar, diplomatlar, askerler ve öteki ABD yetkilileriyle ilgili.

Rahatsızlık yaşayan ABD’li yetkililerin bir kısmı Avusturya’nın başşehri Viyana’da vazife yapıyor. Viyana, uzun yıllardır Avrupa’nın diplomatik faaliyet merkezi olarak biliniyor. Tıpkı vakitte Soğuk Savaş yıllarından bu yana casusluk ve istihbarat casuslarının misyon merkezi olarak da tanınıyor.

Mevzuyu gizemli kılan ise belirtilen semptomların gerisinde tıbbi bir durumun bulunmaması ve bilhassa de rastgele bir nörolojik anormallikle açıklanamaması. Eldeki bilgiler Havana Sendromu’na, yönlendirilmiş radyo frekanslarının (mikrodalga enerjisi) sebep olduğu teorisini güçlendiriyor.

ABD Deniz Kuvvetleri tarafından 20 yıl evvel geliştirilmeye çalışılan Medusa isimli potansiyel bir silah da bu tesirlere sebep olduğu ve bunun beşerler üzerindeki tesirinin deneylerle kanıtlanması etik olarak kabul edilemeyecek olması nedeniyle iptal edilmişti.

Üstelik son raporda bahsin bu boyutuyla ilgili kısımlar da üzeri kapatılarak basından gizlendi.

ABD, Havana Sendromu’yla ilgili olarak olayın birinci ortaya çıkış yeri Küba olduğu için uzun mühletler boyunca bu ülkeyi suçlayan açıklamalar yapmış, sonrasında bu argümanların temelsiz olduğunu kabul etmek zorunda kalmıştı.

 

Etiketler: / /

Ermenistan Başbakanı, Erdoğan’ın yemin törenine katılacak
Ermenistan Başkanı Nikol Paşinyan, yeniden cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin törenine katılacak.
TBMM’de yeni dönem başladı
14 Mayıs seçimlerinin ardından TBMM Genel Kurulu bugün ilk kez bir araya geldi. Geçici TBMM Başkanı Bahçeli'nin yönettiği oturumda, milletvekilleri...
Stoltenberg Türkiye’ye gidiyor
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Recep Tayyip Erdoğan için düzenlenecek törene katılmak üzere Türkiye'ye gidiyor.
Daron Acemoğlu: Türkiye iki büyük tehditle karşı karşıya
DW'ye konuşan Prof. Dr. Daron Acemoğlu, "Erdoğan'ın seçimleri bu kadar kolayca kazanması benim için sürpriz oldu" dedi, Türk demokrasisi ve...
Kulislerde bakanlıklar için adı geçen isimler kimler?
Erdoğan'ın milletvekili seçilen bakanlara yeni kabinede kapıları kapadığı öğrenildi. Maliye Bakanlığı için Mehmet Şimşek'in, İçişleri için Muhterem İnce'nin, Dışişleri için...
Mehmet Şimşek tek başına kurtarıcı olabilir mi?
Mehmet Şimşek'in kabinede yer almasına kesin gözüyle bakılırken Türkiye'ye olan güvenin tekrar tesis edileceği beklentisi artıyor. Peki Şimşek'in gelişi ekonomi...
Atina: Türkiye’den 138 Suriyeli kaçak geçiş yaptı
Yunan yetkililer Türkiye'den Yunanistan'a, Meriç Nehri üzerinden 138 Suriyelinin kaçak geçiş yaptığını duyurdu. Atina Türkiye'nin bu geçişlere karşı önlem almadığını...
TBMM yeni döneme bugün başlıyor
Sağ partilerin ağırlığının hissedileceği TBMM bugün açılıyor. Kadınlarla ilgili tartışmalı yasaların da gündemde olmasının beklendiği Meclis'te kadın temsili ise ancak...
Araştırma: Gençlerin yüzde 63’ü Türkiye’den gitmek istiyor
Konrad Adenauer Vakfı tarafından Türkiye'deki Z kuşağı gençler arasında yaptırılan bir araştırma, gençlerin yüzde 63'ünün tercih imkanı olsa başka bir...
Avrupa’dan Rusya’ya karşı birlik mesajı
Avrupa Siyasi Topluluğu'nun ikinci zirvesi bugün Moldova'da yapıldı. Zirvede Rusya'ya karşı birlik mesajı verilirken, Ukrayna'nın NATO'ya üyelik talebi yine karşılık...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ