$ DOLAR → Alış: 20,83 / Satış: 20,91
€ EURO → Alış: 22,43 / Satış: 22,52

T hücresi müjdesi… Omicron’dan sevindiren haber geldi!

2 yıldır hayatımızda olan koronavirüs (Kovid-19) Omicron ile bir kere daha dünyayı alarma geçirmiş durumda. Daha evvelki versiyonlardan kat kat …

T hücresi müjdesi… Omicron’dan sevindiren haber geldi!
  • 04.02.2022
  • 70 kez okundu

2 yıldır hayatımızda olan koronavirüs (Kovid-19) Omicron ile bir kere daha dünyayı alarma geçirmiş durumda.

Daha evvelki versiyonlardan kat kat daha bulaşıcı olduğu kanıtlanan Omicron haftalardır bilim dünyasının bir numaralı gündem unsuru pozisyonunda.

Dünya genelinde baskın tıp haline gelen varyantı mercek altına alan bilim insanları her gün Omicron’un bir gizemini daha deşifre ediyor.

Omicron’un antikorlardan kaçabildiği biliniyordu. Fakat şimdiye kadar uzmanlar T hücrelerinin varyantla ilgili rolünden emin değildi.

T hücreleri, bedendeki enfekte hücreleri avlayan ve yok eden bir çeşit beyaz kan hücresidir

Güney Afrika’da yapılan çalışma T hücrelerinin kapsamlı mutasyonlara karşın Omicron varyantını tanıyabildiklerini gözler önüne serdi.

Çalışma kapsamın araştırmacılar bir yahut iki doz Johnson & Johnson aşısı olmuş 40 şahıstan, iki doz Pfizer/BioNTech aşısı olmuş 15 bireyden ve daha evvel enfeksiyon geçirmiş 15 aşılanmamış şahıstan alınan T hücresi cevabını inceledi.

Güney Afrika’daki Cape Town Üniversitesi’nde vazife alan araştırmacılar Omicron spike proteinine karşı T hücre reaksiyonlarının yüzde 70 ila yüzde 80’inin korunduğunu buldular.

Evvelki çalışmalar, T hücrelerinin, insanların Covid-19 ile önemli biçimde hastalanmasını önlemede hayati bir rol oynayabileceğini bulmuştu.

Bu sonucun erken bulgular olduğunun altını çizen grup tarafından yapılan açıklamada ise şu sözlere yer verildi;

‘Omicron’a karşı güzel korunmuş T hücresi bağışıklığının şiddetli Kovid-19’dan korunmaya katkı sağlayıp sağlamadığı ve Güney Afrika’dan ve diğer yerlerden yapılan erken klinik müşahedelerle ilişkili olup olmadığı şimdi belirlenmemiştir.’

DAHA BULAŞICI FAKAT DAHA HAFİF!

Öte yandan birinci bulgular Omicron’un Delta ve Wuhan versiyonlarına kıyasla daha bulaşıcı lakin daha hafif olduğu istikametinde.

Omicron varyantının daha düşük şiddette seyretmesi hem bu varyantın özelliklerine, hem de aşı ve enfeksiyon sayesinde artan bağışıklığa bağlanıyor.

Londra’daki Imperial College’da yapılan tahliller, Omicron mutasyonlarının onu Delta varyantına nazaran daha hafif bir virüs haline getirdiğini gösteriyor.

Koronavirüse karşı hiçbir bağışıklık olmaması halinde, delta varyantına kıyasla Omicron varnatında hastanenin acil servisine başvurma ihtimali yüzde 11 daha az. Lakin aşı ve enfeksiyon düzeyi yükseldiği için bu durum artık daha az kişi için geçerli.

Nüfus içinde gelişen bağışıklık durumu da gözetildiğinde, Omicron enfeksiyonu ile hastaneye yatma riski yüzde 25-30 seviyesinde azalırken, hastanede bir günden fazla kalma riski de yüzde 40 düşüş gösteriyor.

Imperial College araştırmasını yürüten gruptan Prof. Neil Ferguson, bunun “bir ölçüye kadar âlâ Haber” olduğunu söylüyor. Fakat bu düşüşün modellemede büyük bir değişiklik yaratacak seviyede olmadığını belirterek, Omicron’un süratli yayılması nedeniyle hastaneye başvuran kişi sayısının hala yüksek seyredebileceği ve bunun sıhhat servisi üzerinde baskı oluşturabileceği ikazında bulunuyor.

Omicron’un laboratuvar incelemeleri, bu varyantın neden daha hafif olabileceğine dair datalar sunuyor.

Hong Kong Üniversitesi araştırmaları, Omicron’un üst teneffüs yollarını enfekte etmede tesirli iken, daha fazla hasara yol açabileceği akciğer dokusuna inemediğini göstermişti.

Cambridge Üniversitesi araştırmaları da Omicron varyantının akciğer hücrelerini birbirine yapıştırmada başka varyantlar kadar tesirli olmadığını ortaya koymuştu. Ağır hastaların akciğerlerinde çoklukla bu sorun ortaya çıkıyordu.

Etiketler: / / /

Erdoğan yeni kabinesini açıkladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemin töreninden sonra yeni kabinesini açıkladı. Hakan Fidan Dışişleri Bakanı, Mehmet Şimşek de Hazine ve Maliye Bakanı olarak...
Erdoğan: Salı günü ilk kabine toplantımızı yapacağız
Göreve Başlama Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni kabinenin ilk toplantısını Salı günü yapacağını açıkladı. Erdoğan konuşmasında "85 milyonun tamamını bağrımıza...
Ankara’da sağanak yağış
Başkent Ankara'da etkili olan aşırı yağış nedeniyle cadde ve sokaklar göle dönerken, bazı ev ve iş yerlerini su bastı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan TBMM’de yemin etti
Yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulunda yemin ederek resmen göreve başladı.
Türkiye Kosova’ya komando gönderiyor
Türkiye, NATO'nun talebi üzerine Kosova'ya komando taburu göndereceğini duyurdu. Ankara, Kosova'nın kuzeyindeki olayların diyalog yoluyla çözümü için çağrıda bulundu.
Berk Esen: Muhalefetin içeriden çürüme tehlikesi var
14 Mayıs öncesinde muhalefeti uyaran görüşleri nedeniyle bazı kesimlerin eleştirilerine uğrayan Esen, yerel seçimler öncesinde ise "muhalefetin içeriden çürümesi" tehlikesine...
Ermenistan Başbakanı, Erdoğan’ın yemin törenine katılacak
Ermenistan Başkanı Nikol Paşinyan, yeniden cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin törenine katılacak.
TBMM’de yeni dönem başladı
14 Mayıs seçimlerinin ardından TBMM Genel Kurulu bugün ilk kez bir araya geldi. Geçici TBMM Başkanı Bahçeli'nin yönettiği oturumda, milletvekilleri...
Stoltenberg Türkiye’ye gidiyor
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Recep Tayyip Erdoğan için düzenlenecek törene katılmak üzere Türkiye'ye gidiyor.
Daron Acemoğlu: Türkiye iki büyük tehditle karşı karşıya
DW'ye konuşan Prof. Dr. Daron Acemoğlu, "Erdoğan'ın seçimleri bu kadar kolayca kazanması benim için sürpriz oldu" dedi, Türk demokrasisi ve...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ