$ DOLAR → Alış: 20,03 / Satış: 20,11
€ EURO → Alış: 21,48 / Satış: 21,56

Açılışa sayılı günler kala 1915 Çanakkale Köprüsü’nde son çalışmalar

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın mega projelerinden olan ve temeli 18 Mart 2017’de atılan, otoyol kısmı ile yaklaşım viyadükleri aşınma …

Açılışa sayılı günler kala 1915 Çanakkale Köprüsü’nde son çalışmalar
  • 07.02.2022
  • 117 kez okundu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın mega projelerinden olan ve temeli 18 Mart 2017’de atılan, otoyol kısmı ile yaklaşım viyadükleri aşınma düzeyinde tamamlanan Lapseki ve Gelibolu ilçeleri ortasındaki “1915 Çanakkale Köprüsü”nde sona yaklaşıldı.

ÇANAKKALE BOĞAZI’NIN GERDANLIĞI

“Çanakkale Boğazı’nın gerdanlığı” olarak nitelendirilen proje için Asya yakasında bulunan Lapseki Şekerkaya ile Avrupa yakasında yer alan Gelibolu Sütlüce mevkilerindeki şantiyelerde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü vazifelilerinin yanı sıra 559’u mühendis 4 bin 62 işçi ile 550 iş makinesi çalışıyor.

TOPLAM 101 KİLOMETRE OTOYOL

Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyol Projesi kapsamında yer alan Malkara-Çanakkale otoyol kesiti yap-işlet-devret projesi 89 kilometre otoyol, 12 kilometre irtibat yolu olmak üzere toplam 101 kilometre uzunluğunda bulunuyor.

Proje, Malkara yerleşiminin güneyinden Şarköy ilçesinin batısından geçtikten sonra güneybatıya yönelerek Sütlüce-Şekerkaya mevkileri ortasındaki 1915 Çanakkale Köprüsü ile Lapseki ilçesinin Şekerkaya mevkisine ulaşacak.

1915 Çanakkale Köprüsü’nün de bulunduğu otoyol tamamlandığında İstanbul’u Çanakkale’ye, sonrasında da Kuzey Ege’ye bağlayacak Türkiye’nin en itibarlı projelerinden biri hayata geçirilmiş olacak.

ULAŞIMDAKİ ENTEGRASYON, KALİTEYİ ARTIRACAK

Otoyol ve 1915 Çanakkale Köprüsü, Türkiye iktisadının en gelişmiş bölgesi olan ve nüfusun kıymetli bir kısmının yaşadığı Marmara ve Ege bölgelerindeki limanlar, demir yolu ve hava ulaşım sistemlerinin kara yolu ulaşım projeleri ile entegrasyonunu sağlayarak, bu bölgelerde ekonomik gelişime ve endüstrinin muhtaçlık duyduğu istikrarlı bir planlama ve yapılanmanın oluşturulmasına imkan sunacak.

PROJEDE BİR ASMA KÖPRÜNÜN DIŞINDA BİRÇOK OLUŞUM DAHA VAR

Proje kapsamında bir asma köprü, iki yaklaşım viyadüğü, iki betonarme viyadük, 6 alt geçit köprüsü, 6 hidrolik köprü, 43 üst geçit, 40 alt geçit, çeşitli ebatlarda 236 menfez, 12 kavşak, 4 otoyol hizmet tesisi, iki bakım işletme merkezi ve 5 fiyat toplama istasyonu inşa edildi.

DENİZ TABANINA 368 ÇELİK KAZIK

Asma köprü ve otoyol güzergahında imal çalışmaları devam ediyor. 1915 Çanakkale Köprüsü kule kesonlarının konumlandırıldığı alanda deniz tabanı tarama çalışmaları tamamlandı. Kule keson temellerinin konumlandırıldığı alandaki deniz tabanında yer güzelleştirmesi için Asya kulede 165, Avrupa’da ise 203 olmak üzere 2,5 metre çapındaki 368 çelik kazık çakıldı.

Ana kablo imalatları kapsamında orta açıklıklarda 288, yan açıklıklarda ek 16 kablo demeti ile toplam 304 kablo demetinden oluşan ana kablo montajı ile tabliyeleri ana kabloya bağlayan kelepçe ve askı halatı montaj çalışmaları da sonlandı. Ana kabloyu dış tesirlerden de koruyacak tel sargı çalışmaları sürüyor.

SEYİT ONBAŞI’NIN TOP MERMİSİ TEPEYE YERLEŞTİRİLECEK

Tabliye boya ve rüzgar bariyerlerinin montaj çalışmaları da devam ediyor. 318 metre yüksekliğindeki çelik kulelerin üzerine yerleştirilecek 16 metre uzunluğundaki, Seyit Onbaşı’nın Çanakkale Savaşları’nda namluya sürdüğü top mermisini temsil eden mermi figürü Çimtaş firması tarafından Gemlik fabrikalarında hazırlanıyor.

1915 Çanakkale Köprüsü hariç olmak üzere otoyol bölümü ve yaklaşım viyadüklerinin tamamı aşınma (BSK) düzeyinde tamamlanırken, asma köprüdeki üst yapı imalatları gerçekleştiriliyor.

SİMGELERİN KÖPRÜSÜ

Özellikleri prestijiyle “simgelerin köprüsü” olarak anılan, mühendisliğindeki ayrıntılarla öne çıkan “dünyanın en uzun orta açıklıklı köprüsü” olacak 1915 Çanakkale Köprüsü’nün iki ayak aralığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılına atıfla 2023 metre olarak tasarlandı.

KULE İLİŞKİLERİ TÜRK BAYRAĞI RENGİNDE

Köprünün kule temasları ve ögeleri, Türk bayrağına atfen kırmızı ve beyaz renklerde olacak. Her iki yakada kulelerin üst kısmı, Seyit Onbaşı’nın Çanakkale Savaşı’nda namluya sürdüğü top mermisini temsil edecek halde yapılacak.

İki ayak aralığına ilaveten 770’er metre yan açıklıklar, 365 ve 680 metrelik yaklaşım viyadükleriyle Çanakkale Boğazı’nın birinci asma köprüsünün uzunluğu 4 bin 608 metreyi bulacak.

“2×3” şeritle hizmet verecek köprünün tabliyesi 3,5 metre yüksekliğe sahip. Tabliyenin her iki tarafında inşa edilecek yürüme yolları, bakım tamirat maksadıyla kullanılacak.

“TARİHE GEÇECEK”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, açıklamada, 1915 Çanakkale Köprüsü’nde çalışmalarda sona yaklaşıldığını belirtti.

“Çanakkale’nin gerdanlığına kavuşmasına sayılı günler kaldı.” sözünü kullanan Karaismailoğlu, proje tamamlandığında köprünün, “dünyada 2 bin metre orta açıklığın üzerinde ikiz tabliye olarak dizayn ve inşa edilen birinci köprü” olarak tarihe geçeceğini aktardı.

DÜNYANIN EN YÜKSEK KULESİNE SAHİP ASMA KÖPRÜSÜ

1915 Çanakkale Köprüsü’nün, Seyit Onbaşı mermi figürleriyle 334 metreye ulaşan kule yüksekliğiyle “dünyanın en yüksek kulelerine sahip asma köprüsü” olacağına işaret eden Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Çanakkale Boğazı’nın yakut gerdanlık üzere taşıyacağı köprümüz, ulusal bağımsızlık bayrağını taşıyan, dünyayla rekabet eden yeni Türkiye’nin en hoş, en gerçek yapıtlarından biri olacak. 1915 Çanakkale Köprüsü ulaşım, ticaret ve kalkınma amaçlarına hizmet eden bir proje olmanın çok ötesindedir. Bu eser, aziz şehitlerimizin anısını da bağrında taşıyan eşsiz bir abide; destan yazan ecdadımıza bir armağan olacak.”


“1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ HEM BÖLGESİNİN HEM DE TÜRKİYE’NİN KALKINMASINA ÖNEMLİ YARARLAR SAĞLAYACAK”

Gelecekte görmeyi hedefledikleri “Türkiye” fotoğrafını daha da netleştirdiklerini vurgulayan Karaismailoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bütünsel kalkınma odaklı mobilite, dijitalleşme ve lojistik dinamikleriyle şekillenen, yeni, faal ve dünyayı coğrafyamıza entegre etmeyi hedefleyen savlı bir sürecimiz var ve bu süreci ulaşımın her modunda muvaffakiyetle yönetiyoruz. 1915 Çanakkale Köprüsü hem bölgesinin hem de Türkiye’nin kalkınmasına önemli yararlar sağlayacak.”


Etiketler: / / / /

Türkiye’den Esad rejimine kınama
Türkiye Dışişleri Bakanlığı, bir Türk balıkçı teknesine uluslararası sularda Suriye donanmasına ait gemilerce ateş açılmasını kınadığını duyurdu.
“Türkiye ile AB müzakerelerine son verilsin”
Erdoğan'ın yeniden cumhurbaşkanı seçilmesi, Avrupa'da Türkiye ile ilişkilerin geleceği ile ilgili tartışmaların fitilini ateşledi. AB müzakerelerine son verilmesi ve koşullu...
Ekrem İmamoğlu: Her şey yeniden başlıyor
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçimlerin sonuçlanmasının ardından "Kimse endişe etmesin, her şey yeniden başlıyor" açıklamasında bulundu. İmamoğlu, İstanbulluları Maltepe'deki fetih...
Dünya liderleri Erdoğan’ı tebrik etti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden seçilmesinin ardından BM, NATO ve AB'nin yanı sıra Almanya, ABD, Rusya ve Fransa dâhil birçok...
Cumhurbaşkanı seçimlerini Erdoğan kazandı
Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunu Recep Tayyip Erdoğan kazandı. AA verilerine göre oyların yüzde 99,85'i itibarıyla Erdoğan yüzde 52,16, Kılıçdaroğlu da...
Erdoğan’dan balkon konuşması: Artık birleşme vaktidir
Cumhurbaşkanlığına yeniden seçilen Erdoğan, Millet İttifakı adayı Kılıçdaroğlu'nu eleştirdi, "Türkiye Yüzyılını birlikte inşa etme" çağrısı yaptı.
YSK: Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçildiği görülmüştür
YSK, geçici sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden Cumhurbaşkanı seçildiğini açıkladı.
Almanya ve AB’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tebrik
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeniden göreve seçilmesinin ardından Almanya ve AB'den tebrik mesajları geldi.
Trump’tan seçim zaferi sonrası Erdoğan’a mesaj!
Trump’tan seçim zaferi sonrası Erdoğan’a mesaj! Eski ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim zaferini kutladı. Ülkesinde 2024...
Erdoğan karşıtı uluslararası yayınlar, seçimin sonucunu değiştiremedi
Erdoğan karşıtı uluslararası yayınlar, seçimin sonucunu değiştiremedi Batılı medya organları, Erdoğan’ı çeşitli ifadelerle hedef almaktan geri durmadı. Seçim sürecinde yürütülen...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ