$ DOLAR → Alış: 20,83 / Satış: 20,91
€ EURO → Alış: 22,43 / Satış: 22,52

Elektrik faturasını düşürecek 4 formül

CUMHURBAŞKANLIĞI Sözcüsü İbrahim Kalın’ın elektrikteki yüksek fatura şikâyetlerine yönelik yeni adımların atılacağı istikametindeki açıklaması …

Elektrik faturasını düşürecek 4 formül
  • 09.02.2022
  • 74 kez okundu

CUMHURBAŞKANLIĞI Sözcüsü İbrahim Kalın’ın elektrikteki yüksek fatura şikâyetlerine yönelik yeni adımların atılacağı istikametindeki açıklaması gözleri yeni kararlara çevirdi. Cumhurbaşkanlığı’nın gelen şikâyetleri yakın takibe aldığı belirtildi. Faturaların indirilmesi için kulislerde 4 formül konuşuluyor. Konutlar için atılan kademeli tarife sonunun 230 kw’ye yükseltilmesi, esnafa yönelik konutlarda olduğu üzere bir yeni tarife modelinin getirilmesi, konutlarda ikinci kademe için uygulanan yüzde 127’lik artırımın bir kısmının geri alınması ve dağıtım bedellerinde indirim üzere başlıklar üzerinde duruluyor.

SIKI FORMDA TAKİP

Elektrik konusunda bu yılın başında meskenlerde kademeli tarife prosedürüne geçildi. Buna nazaran, 150 kilovatsaata kadar tüketim düşük kademe, üstü yüksek kademe olarak tanımlandı. 0.91 lira olan elektrik fiyatı 150 kilovatsaate kadar tüketimde yüzde 50 oranında artarak 1.37, bu hududun üstü ise yüzde 127 artışla 2.06 liraya yükseltildi. Gelen reaksiyonlardan sonra 150 kw’lik hudut 210 kw’ye yükseltildi. Kamuoyundan gelen yansılar sürerken Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’ın açıklamaları gözler, Cumhurbaşkanlığı ile Güç ve Olağan Kaynaklar Bakanlığı’na çevrildi.

CİMER’E ŞİKÂYET

Edinilen bilgiye nazaran Cumhurbaşkanlığı ve ilgili kurumlar şu anda vatandaştan gelen şikayetleri takip ediyor. Birinci fatura şikâyetleri geldiğinde “vatandaşı mağdur etmeyin” talimatı doğrultusunda tüketim/fatura ölçüsüne bakılıyor. CİMER’e, şirketlere ve bakanlığa gelen şikâyet ve teklifler de toplanıyor. Kaynaklar işyeri, esnaf, sanayi ve vatandaştan gelen şikayetlere nazaran gerek duyulması halinde yeni karar alınabileceğini fakat son kararın yapılacak değerlendirmelerin akabinde Cumhurbaşkanı tarafından verileceğini kaydettiler. Kaynaklar, sağlanan izafî rahatlamanın akabinde 210 kilowatt gibisi bir düzenlemenin öteki alanlara da yansıtılmasının önümüzdeki günlerde yapılacak değerlendirmelerin akabinde formüle edilebileceğini vurguladılar.

İŞTE ÜZERİNDE ÇALIŞILAN 4 ALTERNATİF

Bir müddettir vatandaş ve esnaftan gelen şikâyetler nedeniyle yeni kararlar alınabileceği kulislerde konuşuluyordu. Kulislerde ve dalda konuşulan alternatifler şunlar:

1- ESNAFA YENİ TARİFE: Yılın başında kademeli tarife konutlar için getirildi. Kademeli tarifenin uygulanmadığı sanayi kümesinin elektrik tarifesi yüzde 126, ticarethane tarifesi yüzde 128 oranında artırıldı. Ticarethane tarifesinde çoğunlukla esnaf yer alıyor. Son günlerde gelen faturalardan şikayet eden esnafa yönelik bir çalışma yapıldığı belirtiliyor. Bu çalışmanın esnafa yönelik bir tarife modeli olduğu belirtiliyor. Konutlardaki kademeli fatura üzere bir modelin esnaf için de kelam konusu olabileceği lakin bunun tüketim üzerinden olup olmayacağı aşikâr değil.

2- 210 KW’NİN YÜKSELTİLMESİ: Bu yılın başında konutlarda kademeli tarife getirilirken hudut düşük tutulmuş ve 150 kw olarak belirlenmişti. Gelen şikâyetler üzerinde hudut 210 kw’ye çıkarıldı. Lakin bir ailenin ortalam tüketim fiyatı 230 kw olarak kabul görüyor. Bunun için 210 kw’lik sonun 230 kw’ye çıkarılabileceği kulislerde lisana getiriliyor.

3- YÜKSEK KADEMEDEKİ ARTIRIM ORANININ DÜŞÜRÜLMESİ: Bir öteki alternatifin konutlarda ikinci kademeye getirilen yüzde 127’lik artırım oranın düşürülmesi olduğu söz ediliyor. Lakin dünyada güç fiyatlarının yükseldiğini, geçen yıl 100 milyar liraya yakın dayanak verildiğini artırımın geri çekilme ihtimalinin zayıf olduğunu lisana getirenler de var.

4- DAĞITIM BEDELİNİN DÜŞÜRÜLMESİ: Gücün üretim tesislerinden çıkışı ile başlayan ve tüketim noktasına kadar ulaşmasını sağlayan şebekenin kullanım bedeli olarak tüketicilerden tahsil edilen dağıtım bedelinin düşürülebileceği de alternatifler ortasında sıralanıyor. Dağıtım bedeli de yıl başında yüzde 25 oranında artırılmıştı.

KDV’NİN DÜŞMESİ SIKINTI

İBRAHİM Kalın’ın açıklamalarının akabinde en çok konuşulan modellerden birisi KDV indirimi oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı KDV oranlarına yönelik bir çalışma yapıyor. Elektrik fiyatları üzerinden yüzde 18 KDV alınıyor. Öbür ülkelerde KDV indirimine yönelik adımlar atılıyor. Lakin KDV’ye yönelik çalışmalarda elektrikte indirim konusunun gündeme gelmediği öğrenildi. Elektrikte yapılacak bir KDV indiriminin her alanın girdisi olan bir mal ve hizmette oran indiriminin suistimale açık olduğu bu nedenle sıcak bakılmadığı belirtiliyor.

‘TALEBİMİZ İNDİRİME GİDİLMESİ’

TOBB Lideri Rifat Hisarcıoğlu Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, elektrik fiyatlarıyla ilgili ülke genelinde iş insanlarından da gelen şikayet ve badireler karşısında Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın açıklamalarının olumlu bir gelişme olduğunu belirterek, “Talebimiz, elektrik fiyatlarında indirime gidilmesi ve bilhassa küçük işletmelerin korunması” dedi.

Etiketler: / / / /

Türkiye Kosova’ya komando gönderiyor
Türkiye, NATO'nun talebi üzerine Kosova'ya komando taburu göndereceğini duyurdu. Ankara, Kosova'nın kuzeyindeki olayların diyalog yoluyla çözümü için çağrıda bulundu.
Berk Esen: Muhalefetin içeriden çürüme tehlikesi var
14 Mayıs öncesinde muhalefeti uyaran görüşleri nedeniyle bazı kesimlerin eleştirilerine uğrayan Esen, yerel seçimler öncesinde ise "muhalefetin içeriden çürümesi" tehlikesine...
Ermenistan Başbakanı, Erdoğan’ın yemin törenine katılacak
Ermenistan Başkanı Nikol Paşinyan, yeniden cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin törenine katılacak.
TBMM’de yeni dönem başladı
14 Mayıs seçimlerinin ardından TBMM Genel Kurulu bugün ilk kez bir araya geldi. Geçici TBMM Başkanı Bahçeli'nin yönettiği oturumda, milletvekilleri...
Stoltenberg Türkiye’ye gidiyor
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Recep Tayyip Erdoğan için düzenlenecek törene katılmak üzere Türkiye'ye gidiyor.
Daron Acemoğlu: Türkiye iki büyük tehditle karşı karşıya
DW'ye konuşan Prof. Dr. Daron Acemoğlu, "Erdoğan'ın seçimleri bu kadar kolayca kazanması benim için sürpriz oldu" dedi, Türk demokrasisi ve...
Kulislerde bakanlıklar için adı geçen isimler kimler?
Erdoğan'ın milletvekili seçilen bakanlara yeni kabinede kapıları kapadığı öğrenildi. Maliye Bakanlığı için Mehmet Şimşek'in, İçişleri için Muhterem İnce'nin, Dışişleri için...
Mehmet Şimşek tek başına kurtarıcı olabilir mi?
Mehmet Şimşek'in kabinede yer almasına kesin gözüyle bakılırken Türkiye'ye olan güvenin tekrar tesis edileceği beklentisi artıyor. Peki Şimşek'in gelişi ekonomi...
Atina: Türkiye’den 138 Suriyeli kaçak geçiş yaptı
Yunan yetkililer Türkiye'den Yunanistan'a, Meriç Nehri üzerinden 138 Suriyelinin kaçak geçiş yaptığını duyurdu. Atina Türkiye'nin bu geçişlere karşı önlem almadığını...
TBMM yeni döneme bugün başlıyor
Sağ partilerin ağırlığının hissedileceği TBMM bugün açılıyor. Kadınlarla ilgili tartışmalı yasaların da gündemde olmasının beklendiği Meclis'te kadın temsili ise ancak...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ