$ DOLAR → Alış: 20,83 / Satış: 20,91
€ EURO → Alış: 22,43 / Satış: 22,52

Putin ve Macron Kremlin Sarayı’nda görüştü! Görüşmeye ‘uzun masa’ damgasını vurdu!

Rusya’nın başşehri Moskova’da gerçekleştirilen Putin – Macron tepesine ‘uzun masa’ damgasını vurdu. Ukrayna krizine diplomatik tahlil bulmak için …

Putin ve Macron Kremlin Sarayı’nda görüştü! Görüşmeye ‘uzun masa’ damgasını vurdu!
  • 09.02.2022
  • 60 kez okundu

Rusya’nın başşehri Moskova’da gerçekleştirilen Putin – Macron tepesine ‘uzun masa’ damgasını vurdu.

Ukrayna krizine diplomatik tahlil bulmak için Moskova’ya gelen Macron Rus mevkidaşı ile ‘mesafeli’ bir görüşme gerçekleştirdi.

‘SENİN TARAFINDA HAVA NASIL?’

Uzun bir masanın iki ucunda oturan iki başkanın görüşmesi 5 saat sürdü. New York Post gazetesi iki önder ortasındaki arayı ‘Senin tarafında hava nasıl?’ kelamları ile ti’ye aldı.

İngiliz Daily Mail ise tepe haberini ‘hala ortalarında kilometreler var’ başlığı ile okurlarına sundu.

İki önderin görüştüğü uzun masa toplumsal medyanın da gündemine oturdu. Pek çok kullanıcı diplomatik tahlilde rol sahibi olabilmek için Moskova’ya giden Macron’un eli boş döndüğü yorumunda bulundu.

KREMLIN BU TÜRLÜ KARŞILADI: KIYMETLİ ATILIMLAR BEKLEMİYORUZ

Kritik ziyaret şimdi gerçekleşmeden Macron’un pek de güzeline gitmeyecek bir açıklama gelmiş, Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron ortasındaki görüşme öncesinde gazetecilere verdiği demeçte şu tabirlere yer vermişti;

‘Durum tek bir toplantıda belirleyici atılımlar beklemek için çok karmaşık. Görüşmede değerli bir atılımın yaşanmasını beklemiyoruz.’

PUTIN’DEN SERT KELAMLAR

Görüşmenin akabinde Putin ve Macron ortak basın toplantısına geçti. Putin basın toplantısında birinci kelamı alan başkan olurken tekrar maksadında batılı ülkeler ve NATO oldu.

Rus ordusunun Ukrayna sonuna konuşlanması ve tatbikatlar yapmasını eleştiren batılı ülkelere ve NATO’ya sert reaksiyon gösteren Putin, ‘Askeri altyapılarını hudutlarımıza kadar yaklaştıran NATO ve üye devletler, silahlı kuvvetlerimizi nereye ve nasıl yerleştireceğimiz konusunda bize ders vermeye kalkıyor. Rus birliklerinin kendi topraklarındaki aksiyonları Ukrayna’ya karşı Rus tehdidi olarak sunuluyor’ dedi.

Kelamlarının devamında NATO üyelerini suçlayıcı sözler kullanmayı sürdüren Putin, üye ülkelerin Ukrayna’ya yaptıkları silah sevkiyatlarını eleştirerek, ‘NATO üyesi ülkeler tarafından çağdaş silahların sevkiyatına devam ediliyor ve Ukrayna ordusunun modernizasyonu için kıymetli ölçüde mali kaynaklar ayırmaya devam ediyor. Elbette bu hususları cumhurbaşkanıyla 6 saate yakın bir mühlet konuştuk” tabirlerini kullandı. Putin birçok defa lisana getirdiği NATO’nun kendilerini düşman olarak gördüğü kelamlarını yineleyerek, “NATO’nun aksiyon planında Rusya düşman olarak görülüyor’ halinde konuştu.

NATO’nun yanı sıra Ukrayna’yı da maksat alan kelamlar kullanan Putin, Kiev idaresinin Minsk mutabakatlarını ortadan kaldırmayı amaçladığını argüman ederek, “Kiev’in mevcut idaresinin Minsk mutabakatlarını feshetmek için bir yol çizdiği kanaatindeyim. Anayasa ıslahatı, genel af, lokal seçimler ve özel statünün yasallaşması üzere temel bahislerde bir ilerleme yok” derken Minsk’te imzalanan ‘Steinmeier formülü’nün hala değerli bir yer edinemediğini belirtti. Putin ayrıyeten Macron’un, Kiev’e yapacağı ziyareti hatırlatarak burada kendisinin güçlü bir görüşme beklediğini söyledi.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Ukrayna’nın, Kırım’ı geri almak için askeri yollara başvurması durumunda NATO ile savaşabileceklerini ima ederek, ‘Fransa dahil Avrupa ülkeleri Kırım’ın, Ukrayna topraklarına ilişkin olduğuna inanıyor, bizde buranın Rusya Federasyonu’nın bir kesimi olduğuna inanıyoruz. Ukrayna doktorinlerine nazaran şayet bu durum askeri operasyonlarla değiştirilmeye kalkılırsa Rusya ile NATO ortasında bir çatışma olacaktır. NATO ile savaşa mı gireceğiz?’ dedi.

Kırım konusunda Batı’ya gözdağı veren Putin tekrar tıpkı cümleyi vurgulayarak, ‘Rusya ile savaşmak mı istiyorsunuz?” kelamlarını kullanarak, “Ukrayna NATO’ya katılır ve Kırım’ı döndürmeye çalışırsa, Avrupa ülkeleri otomatik olarak savaşa sürüklenecek ve bunun kazananı olmayacak’ formunda konuştu.

‘POROŞENKO’YA SIĞINMA HAKKI VERMEYE HAZIRIZ’

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, Zelensky’den evvelki Ukrayna Devlet Lideri Pedro Poroşenko’un ülkesinde baskı altında tutulmasının altını çizerek değerli tabirler kullandı.

Poroşenko’nun, Moskova yanlısı iktidarı devirerek idaresi ele geçirdiğini hatırlatan ve artık kendisinin tıpkı duruma düştüğünü ima eden Putin, ‘Onun Minsk mutabakatlarını imzaladığı ima edilerek ihanetle suçlanıyor. Evet muahedeleri imzaladı. Ne olmuş? Bütün ülke ve güvenlik kurulu bunu kabul etti. Poroşenko’ya insani nedenlerden ötürü siyasi sığınma hakkı vermeye hazırız. Ben latife yapmıyorum. Hakikaten siyasetini sevdiğimiz yahut beğendiğiniz için değil, insani nedenlerden dolayı’ diye konuştu.

Rusya’nın, ABD ve NATO’ya sunduğu güvenlik garantileri konusunda niyetlerini lisana getiren Putin, NATO’nun, Sovyetler Birliği’ne karşı kurulduğunu ancak 1997 yılından sonra Rusya’ya karşı hal alarak genişlemesini sürdürdüğünü anlatarak gelinen süreçte bu adımları kendileri için tehdit olarak gördüklerini söyledi.

Kendilerinin sunduğu güvenlik garantileri taslağına çekimser yaklaşan NATO ve ABD ile bu mevzuda diyaloğu sürdürmek istediklerini vurgulayan Putin, ‘Bunun diyaloğumuzun sonu olduğunu düşünmüyorum’ biçiminde konuştu.

Öte yandan Rus paralı asker kümesi olarak bilinen Wagner’in, Mali’deki varlığına dair gelen tenkitlere yanıt veren Putin, ‘Mali’deki yetkililer, Wagner özel güvenlik şirketine devlet seviyesinde davette bulundu, Rus makamlarını buna itiraz edeceği bir durum yok’ dedi.

MACRON UMUTLU: ÖNÜMÜZDEKİ BİRKAÇ GÜN BELİRLEYİCİ OLACAK

Macron ise ‘Önümüzdeki birkaç gün belirleyici olacak ve güçlü görüşmeler gerekecek. Avrupa’da yeni bir istikrar ve güvenlik nizamını garanti altına almak için birlikte çalışmaya kararlıyız’ dedi.

Ukrayna krizinde tansiyonun azalması konusunda umutlu olduğunu kaydeden Macron ‘Rusya ve Fransa ortasında yakınlaşma şartları olduğunu söyleyebileceğime inandığım bir dizi teklif başlatmayı mümkün kılan bir görüşmemiz oldu. Yakınsama ögelerini oluşturmaya çalıştık. Birinci öge, kimsenin çıkarına olmayacak rastgele bir tırmanıştan kaçınmak için çalışma ihtiyacıdır’ tabirlerini kullandı.

Rusya ile diyaloğun kıymetinin altını çizen Macron ‘Artık durumun ciddiyetinin ve barışın korunmasının yolunu bulmanın farkındayız. Barışı korumak için hala vakit var. Rusya ile konuşmazsak, barışı inşa etmek için kolektif yeteneğimizi arttırıyor muyuz? Hayır’ dedi.

Macron ‘Kıtamızın güvenliğinin sağlanması geçmişin yanlışlarını tekrar yaratmamamızı gerektiriyor. Birçok Avrupa Birliği üyesinin travmalarını görmezden gelerek bugünümüzü ve geleceğimizi inşa edemeyiz. İstikrarsızlığın Avrupa’ya dönmesi riskini göze alamayız’ diye konuştu.

Macron bugün Ukrayna’da diplomatik temaslarda bulunacak.

Etiketler: / / / /

Ermenistan Başbakanı, Erdoğan’ın yemin törenine katılacak
Ermenistan Başkanı Nikol Paşinyan, yeniden cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin törenine katılacak.
TBMM’de yeni dönem başladı
14 Mayıs seçimlerinin ardından TBMM Genel Kurulu bugün ilk kez bir araya geldi. Geçici TBMM Başkanı Bahçeli'nin yönettiği oturumda, milletvekilleri...
Stoltenberg Türkiye’ye gidiyor
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Recep Tayyip Erdoğan için düzenlenecek törene katılmak üzere Türkiye'ye gidiyor.
Daron Acemoğlu: Türkiye iki büyük tehditle karşı karşıya
DW'ye konuşan Prof. Dr. Daron Acemoğlu, "Erdoğan'ın seçimleri bu kadar kolayca kazanması benim için sürpriz oldu" dedi, Türk demokrasisi ve...
Kulislerde bakanlıklar için adı geçen isimler kimler?
Erdoğan'ın milletvekili seçilen bakanlara yeni kabinede kapıları kapadığı öğrenildi. Maliye Bakanlığı için Mehmet Şimşek'in, İçişleri için Muhterem İnce'nin, Dışişleri için...
Mehmet Şimşek tek başına kurtarıcı olabilir mi?
Mehmet Şimşek'in kabinede yer almasına kesin gözüyle bakılırken Türkiye'ye olan güvenin tekrar tesis edileceği beklentisi artıyor. Peki Şimşek'in gelişi ekonomi...
Atina: Türkiye’den 138 Suriyeli kaçak geçiş yaptı
Yunan yetkililer Türkiye'den Yunanistan'a, Meriç Nehri üzerinden 138 Suriyelinin kaçak geçiş yaptığını duyurdu. Atina Türkiye'nin bu geçişlere karşı önlem almadığını...
TBMM yeni döneme bugün başlıyor
Sağ partilerin ağırlığının hissedileceği TBMM bugün açılıyor. Kadınlarla ilgili tartışmalı yasaların da gündemde olmasının beklendiği Meclis'te kadın temsili ise ancak...
Araştırma: Gençlerin yüzde 63’ü Türkiye’den gitmek istiyor
Konrad Adenauer Vakfı tarafından Türkiye'deki Z kuşağı gençler arasında yaptırılan bir araştırma, gençlerin yüzde 63'ünün tercih imkanı olsa başka bir...
Avrupa’dan Rusya’ya karşı birlik mesajı
Avrupa Siyasi Topluluğu'nun ikinci zirvesi bugün Moldova'da yapıldı. Zirvede Rusya'ya karşı birlik mesajı verilirken, Ukrayna'nın NATO'ya üyelik talebi yine karşılık...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ