$ DOLAR → Alış: 20,83 / Satış: 20,91
€ EURO → Alış: 22,43 / Satış: 22,52

Ekonomi için 4’lü paket yolda

TBMM’ye verilen 12 günlük çalışma ortasının akabinde, öncelikle gündem oluşturacak maddelerle ilgili kıymetlendirme yapılıyor. Çalışmaları son …

Ekonomi için 4’lü paket yolda
  • 17.02.2022
  • 102 kez okundu

TBMM’ye verilen 12 günlük çalışma ortasının akabinde, öncelikle gündem oluşturacak maddelerle ilgili kıymetlendirme yapılıyor. Çalışmaları son noktaya gelen ve daha çok ekonomik alt yapı düzenlemelerini içeren 4 teklif için start verildi. TBMM gündemi için bunlarla birlikte 10’a yakın düzenleme sıra bekliyor. Edinilen bilgiye nazaran, bakanlar, hazırladıkları taslakların öncelikli olarak TBMM gündemine alınmasıyla ilgili kulisleri ağırlaştırmaya başladı. Hazırlıkları tamamlanan 4 iktisat başlıklı teklifin önümüzdeki günlerde sırayla TBMM’ye verilmesi bekleniyor. Nükleer güç alanında yapılacak yatırımlara ait alt yapı kurallarını belirleyen teklifin AYM’nin yasanın çıkarılmasına ait verdiği mühletin 10 Mart’ta dolması nedeniyle ivedi edildiği belirtiliyor. Ayrıyeten, Haller Yasa Teklifi, Perakende Satış Teklifi, nafaka düzenlemesi, spor taslağı, kripto para düzenlemesi de Meclis’e taşınacak.

Öncelikle beklenen düzenlemeler şöyle:

MEGA BÖLGELER

Birinci olarak 2002 yılında kurulan sanayi bölgelerinin daha verimli kullanılması ve geliştirilmesine imkan sağlamak için bir dizi düzenlemeye gidiliyor. Mega sanayi bölgeleri olarak isimlendirilen bu çalışmayla, Hazine toprağı tahsislerine kolaylık getirilecek. TOGG üzere yatırımlara özel statü tanınacak. Sanayi bölgelerinin tipleri azaltılarak, iki tipe indirilecek. Sanayi bölgelerinde yatırım yapanların finansmana erişiminde kolaylık sağlanacak. Tahsis edilen yerlerin kamu mülkiyetinde olması durumunda, arazinin süresiz irtifak hakkı verilmesi gündeme gelecek. Bu cins tahsisler için teminat gösterme kolaylığı sağlanacak.

NÜKLEER ALTYAPI

Nükleer güç teklifiyle, bu alanda Paris Mutabakatı başta olmak üzere memleketler arası düzenlemelere uygun bir yasal altyapı oluşturacak. Tüm işletmecilerin, yatırımcıların ve devletin sorumlulukları farklı başka belirlenecek. Halkın, etrafın, gelecek jenerasyonların nasıl korunacağına ait kurallar da konulacak.
Tüm işletmecilerin, yatırımcıların sorumlulukları başka farklı belirlenecek. Nükleer güç alanına ait kamunun yetki ve yükümlülükleri belirlenecek. Emniyet ve güvenlik önlemlerine ait net kararlar olacak. Ziyan durumundaki sigortaya ait alt ve üst limitler konulacak.

TÜKETİCİNİN KORUNMASI

Kamuoyunu en yakından ilgilendirecek düzenleme, tüketiciyi muhafaza yasasında yapılacak değişiklikler olacak. Taksitli alışverişten abonelik hizmetine, konut alımından devre tatil satışına kadar tüketici aleyhine olan birçok başlık için teklif hazırlandı. Son rötuşları yapılan düzenlemeye nazaran, taksitli satışlarda tüketici aleyhine olan birtakım hususlarda düzenlemeye gidilecek. Tüketicinin cayma hakkına ait kolaylık getirilecek. Araç kiralama mukavelelerinde yaşanan problemler da bu çalışmanın konusu olacak.
Şimdi tamamlanmamış inşaattan alınan konutlarda, alıcı lehine düzenlemeler yapılacak. Devre mülk ve devre tatil mukavelelerinde yaşanan zaman ve mühlet problemlerine da tahlil getirilecek.

E- TİCARET

E-ticaret ya da online alışverişte yaşanan sıkıntılara tahlil aramak maksadıyla hazırlanan teklif de TBMM gündemine gelecek. Hazırlıkları uzun vakitten beri süren bu düzenleme, internet ve telefon üzere uzaktan bağlantı araçlarıyla satılan tüm eserleri içeriyor. BTK, internet siteleri aracılığı ile satılan ve satışı yasak ya da sakıncalı olan eserlere erişimi engelleyebilecek. Türkiye’de kanunları ihlal etmese de milletlerarası platform ve bilgi tabanlarında yer alan inançsız eserler, Türkiye pazarında satışa sunulamayacak. Denetleyici kurumlar, telefon, e-mail yahut e-ticaret ile satılan eserler ile ilgili kontrol yapacak. Bu kurumlar, internet aracılığı ile satılan eserleri müşteri üzere satın alacak ve teslimatı yapılan eserleri inceleyecek.

Etiketler: / / / /

Erdoğan yeni kabinesini açıkladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemin töreninden sonra yeni kabinesini açıkladı. Hakan Fidan Dışişleri Bakanı, Mehmet Şimşek de Hazine ve Maliye Bakanı olarak...
Erdoğan: Salı günü ilk kabine toplantımızı yapacağız
Göreve Başlama Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni kabinenin ilk toplantısını Salı günü yapacağını açıkladı. Erdoğan konuşmasında "85 milyonun tamamını bağrımıza...
Ankara’da sağanak yağış
Başkent Ankara'da etkili olan aşırı yağış nedeniyle cadde ve sokaklar göle dönerken, bazı ev ve iş yerlerini su bastı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan TBMM’de yemin etti
Yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulunda yemin ederek resmen göreve başladı.
Türkiye Kosova’ya komando gönderiyor
Türkiye, NATO'nun talebi üzerine Kosova'ya komando taburu göndereceğini duyurdu. Ankara, Kosova'nın kuzeyindeki olayların diyalog yoluyla çözümü için çağrıda bulundu.
Berk Esen: Muhalefetin içeriden çürüme tehlikesi var
14 Mayıs öncesinde muhalefeti uyaran görüşleri nedeniyle bazı kesimlerin eleştirilerine uğrayan Esen, yerel seçimler öncesinde ise "muhalefetin içeriden çürümesi" tehlikesine...
Ermenistan Başbakanı, Erdoğan’ın yemin törenine katılacak
Ermenistan Başkanı Nikol Paşinyan, yeniden cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin törenine katılacak.
TBMM’de yeni dönem başladı
14 Mayıs seçimlerinin ardından TBMM Genel Kurulu bugün ilk kez bir araya geldi. Geçici TBMM Başkanı Bahçeli'nin yönettiği oturumda, milletvekilleri...
Stoltenberg Türkiye’ye gidiyor
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Recep Tayyip Erdoğan için düzenlenecek törene katılmak üzere Türkiye'ye gidiyor.
Daron Acemoğlu: Türkiye iki büyük tehditle karşı karşıya
DW'ye konuşan Prof. Dr. Daron Acemoğlu, "Erdoğan'ın seçimleri bu kadar kolayca kazanması benim için sürpriz oldu" dedi, Türk demokrasisi ve...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ