$ DOLAR → Alış: 19,94 / Satış: 20,02
€ EURO → Alış: 21,41 / Satış: 21,50

İstanbul’dan Konya’ya Sufi Yolu, gezginleri ağırlıyor

Türkiye’nin geçmişte sufi, şair, alim ve alımların yaşadığı yerlerini içeren 801 kilometrelik Sufi Yolu, beğenilen rotalardan biri oldu. EYÜP …

İstanbul’dan Konya’ya Sufi Yolu, gezginleri ağırlıyor
  • 17.02.2022
  • 95 kez okundu

Türkiye’nin geçmişte sufi, şair, alim ve alımların yaşadığı yerlerini içeren 801 kilometrelik Sufi Yolu, beğenilen rotalardan biri oldu.

EYÜP SULTAN’DAN MEVLANA TÜRBESİ’NE 40 GÜNLÜK SEYAHAT

Eyüp Sultan Türbesi’nde bir ortaya gelen gezginler, deniz otobüsü ile geçtikleri Yalova’dan yürüyerek ya da bisikletle Bursa, Bilecik, Eskişehir, Afyonkarahisar’dan geçip, ortalama 40 günün sonunda Konya’ya ulaşıyor.

Çoklukla ilkbahar ve yaz aylarında bu rotayı tercih eden gezginler, kışın ise karla kaplı güzergahta günübirlik yürüyüş yaparak yolun bir kısmını katediyor.

KURTKÖY’DEN GÜNEYKÖY’E 16 KM. YÜRÜDÜLER

Yalova’nın Termal ilçesinden Kurtköy köyüne servislerle giden Yalova Ekoturizm ve Sağlıklı Ömür Derneği üyeleri, Sufi Yolu’nun yaklaşık 16 kilometre uzunluğundaki Kurtköy-Güneyköy rotasında yürüdü.

Vakit zaman karın 15 santimetre kalınlığa ulaştığı bölgeden geçen, ağır sis altında yürüyen gezginler, buz üzere suların ve harika doğal hoşlukların olduğu parkuru 7 saatlik şiddetli seyahat sonrası tamamladı.

SUFİ YOLU, 2014’TE KÜLTÜR ROTASINA DAHİL EDİLDİ

Sufi Yolu’nun 2014 yılında kültür rotalarına dahil edildiğini ve Konya’ya kadar uzandığını belirten Yiğit, şöyle konuştu:

“Tanıtım etkinliklerimiz kapsamında 2019 yılından bu yana 30’a yakın yabancı iştirakçi yürümek üzere geldi. Bu parkuru 40 günde bitiriyorlar. Bizim asıl gayemiz her 20-25 kilometrede yürüyüş yapacak yurt içi ve yurt dışından gelecek gezginlerin köylerde konaklamasını sağlamak. Bu yol ile hem köylülerin gelir elde etmesini hem de köylerimizdeki eski geleneklerin tekrar fonksiyonel hale gelmesini istiyoruz. Her köyde köy konaklarının hayata geçirilmesiyle bu yürüyüşü yapan şahısların oralarda konaklaması yararlı olacaktır.”

“DOĞADA OLMAK, PAK HAVA SOLUMAK ÇOK İYİ”

Derneğin 5 yıldır bölgede düzenlediği etkinliklere katılan Nurhan Oruç ise Sufi Yolu’nun Kurtköy-Güneyköy parkurunu geçtiği için memnun olduğunu söz etti.
Karla kaplı olduğundan birtakım kesitlerin zorladığını fakat çok keyifli bir yürüyüş olduğunu lisana getiren Oruç, “Bu parkurda çabucak hemen her şeyi yaşadık. Parkurun başlarında kar yoktu. Tırmandıkça sis altında kar olan bölgeye ulaştık. Herkese tavsiye ederim. Aslında beşerler pandemi devrinde meskenlerine kilitlenmişlerdi. Meskenlerden dışarı çıkamıyorduk. Tabiatta olmak, pak hava solumak çok düzgün geliyor, bize huzur veriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

“BİRÇOK KENTTEN GELENLER OLUYOR”

Dernek idaresinde 5 yıldır vazife alan Serap Vural da tabiatta olmanın kendisini çok keyifli ettiğini vurguladı.

Vural, şu tabirleri kullandı:

“Bisiklet cinslerimiz, yürüyüşlerimiz, seyahatlerimiz çok keyifli geçiyor. Bugün biraz yorucuydu ancak hoş bir parkurdu. Sufi Yolu’na birinci kez geliyorum. Benim için çok keyifli ve hoş oldu. İnşallah bundan sonra başka parkurlarda da devam ederim. Bilhassa yabancı gezginler bu hususta çok istekli. Sufi Yolu’nu geçmeyi çok istiyorlar. Bilhassa onlar için bu parkurları çıkarıyoruz. Bunun dışında birçok kentten gelenler oluyor.”


Etiketler: / / / /

Türkiye’den Esad rejimine kınama
Türkiye Dışişleri Bakanlığı, bir Türk balıkçı teknesine uluslararası sularda Suriye donanmasına ait gemilerce ateş açılmasını kınadığını duyurdu.
“Türkiye ile AB müzakerelerine son verilsin”
Erdoğan'ın yeniden cumhurbaşkanı seçilmesi, Avrupa'da Türkiye ile ilişkilerin geleceği ile ilgili tartışmaların fitilini ateşledi. AB müzakerelerine son verilmesi ve koşullu...
Ekrem İmamoğlu: Her şey yeniden başlıyor
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçimlerin sonuçlanmasının ardından "Kimse endişe etmesin, her şey yeniden başlıyor" açıklamasında bulundu. İmamoğlu, İstanbulluları Maltepe'deki fetih...
Dünya liderleri Erdoğan’ı tebrik etti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden seçilmesinin ardından BM, NATO ve AB'nin yanı sıra Almanya, ABD, Rusya ve Fransa dâhil birçok...
Cumhurbaşkanı seçimlerini Erdoğan kazandı
Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunu Recep Tayyip Erdoğan kazandı. AA verilerine göre oyların yüzde 99,85'i itibarıyla Erdoğan yüzde 52,16, Kılıçdaroğlu da...
Erdoğan’dan balkon konuşması: Artık birleşme vaktidir
Cumhurbaşkanlığına yeniden seçilen Erdoğan, Millet İttifakı adayı Kılıçdaroğlu'nu eleştirdi, "Türkiye Yüzyılını birlikte inşa etme" çağrısı yaptı.
YSK: Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçildiği görülmüştür
YSK, geçici sonuçlara göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden Cumhurbaşkanı seçildiğini açıkladı.
Almanya ve AB’den Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tebrik
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeniden göreve seçilmesinin ardından Almanya ve AB'den tebrik mesajları geldi.
Trump’tan seçim zaferi sonrası Erdoğan’a mesaj!
Trump’tan seçim zaferi sonrası Erdoğan’a mesaj! Eski ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim zaferini kutladı. Ülkesinde 2024...
Erdoğan karşıtı uluslararası yayınlar, seçimin sonucunu değiştiremedi
Erdoğan karşıtı uluslararası yayınlar, seçimin sonucunu değiştiremedi Batılı medya organları, Erdoğan’ı çeşitli ifadelerle hedef almaktan geri durmadı. Seçim sürecinde yürütülen...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ