$ DOLAR → Alış: 20,83 / Satış: 20,91
€ EURO → Alış: 22,43 / Satış: 22,52

Japonya Başbakanı Kishida, Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşecek

Rusya ve Ukrayna sonundaki tansiyon tırmanmaya devam ederken, Japonya Başbakanı Fumio Kishida ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ortasında bir …

Japonya Başbakanı Kishida, Rusya Devlet Başkanı Putin ile görüşecek
  • 18.02.2022
  • 56 kez okundu

Rusya ve Ukrayna sonundaki tansiyon tırmanmaya devam ederken, Japonya Başbakanı Fumio Kishida ve Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ortasında bir telefon görüşmesi gerçekleştireceği bildirildi.

İktidardaki Liberal Demokrat Parti’nin toplantısında konuşan Japonya Başbakanı Fumio Kishida, Ukrayna hududundaki gelişmelere atıfta bulunarak, “Gergin durum devam ediyor ve her şey olabilir. Japonya diplomatik yollarla tansiyonu hafifletmeye çalışmalı” biçiminde konuştu. Başbakan Kishida’nın “Statükoyu değiştirmek için güç kullanımına ses çıkarmazsak, bunun Asya’yı da etkileyeceği ihtimalini hesaba katmalıyız” dedi.

UKRAYNA’NIN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNE DAYANAK VERMİŞTİ

Bu hafta başında Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski ile telefon görüşmesi yapan Başbakan Kishida, ülkesinin Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne verdiği takviyenin altını çizmişti.

İki başkan bölgede tansiyonu azaltmak için inatla diplomatik efor gösterme konusunda mutabık kalmıştı. Bu nedenle, Başbakan Kishida’nın Devlet Lideri Putin ile yapacağı görüşmede Moskova’ya diplomasi daveti yapmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

UKRAYNA’DA İŞGAL KAYGISI

Rusya’nın Ukrayna hududuna asker yığmasının akabinde bölgede bir işgal teşebbüsü ve çatışma ihtimali güç kazanmış, Moskova’nın Belarus’la birlikte askeri tatbikat yapması da “işgale hazırlık” olarak yorumlanmıştı.

Batı ülkeleri Rusya’nın Ukrayna’ya işgali karşısında yaptırımların devreye sokulacağının sinyalini verirken, Rusya’nın ise gaz ihracatını durdurarak misilleme yapabileceği gündeme gelmişti.

Son olarak hudut bölgesindeki askerlerin bir kısmını geri çektiğini duyuran Moskova, tansiyonu azaltmak için batı ülkeleri ile daha fazla diplomasi trafiği yürütmeye hazır olduğunu açıklamıştı.

Etiketler: / /

Erdoğan’ın kabinesindeki büyük değişimin detayları
Cumhurbaşkanı Erdoğan 18 kişilik kabinesinde büyük bir değişime imza atarken gelen isimler teknokrat ağırlıklı isimler oldu. Peki yeni kabinede dikkat...
Erdoğan yeni kabinesini açıkladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, yemin töreninden sonra yeni kabinesini açıkladı. Hakan Fidan Dışişleri Bakanı, Mehmet Şimşek de Hazine ve Maliye Bakanı olarak...
Erdoğan: Salı günü ilk kabine toplantımızı yapacağız
Göreve Başlama Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni kabinenin ilk toplantısını Salı günü yapacağını açıkladı. Erdoğan konuşmasında "85 milyonun tamamını bağrımıza...
Ankara’da sağanak yağış
Başkent Ankara'da etkili olan aşırı yağış nedeniyle cadde ve sokaklar göle dönerken, bazı ev ve iş yerlerini su bastı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan TBMM’de yemin etti
Yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Genel Kurulunda yemin ederek resmen göreve başladı.
Türkiye Kosova’ya komando gönderiyor
Türkiye, NATO'nun talebi üzerine Kosova'ya komando taburu göndereceğini duyurdu. Ankara, Kosova'nın kuzeyindeki olayların diyalog yoluyla çözümü için çağrıda bulundu.
Berk Esen: Muhalefetin içeriden çürüme tehlikesi var
14 Mayıs öncesinde muhalefeti uyaran görüşleri nedeniyle bazı kesimlerin eleştirilerine uğrayan Esen, yerel seçimler öncesinde ise "muhalefetin içeriden çürümesi" tehlikesine...
Ermenistan Başbakanı, Erdoğan’ın yemin törenine katılacak
Ermenistan Başkanı Nikol Paşinyan, yeniden cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin törenine katılacak.
TBMM’de yeni dönem başladı
14 Mayıs seçimlerinin ardından TBMM Genel Kurulu bugün ilk kez bir araya geldi. Geçici TBMM Başkanı Bahçeli'nin yönettiği oturumda, milletvekilleri...
Stoltenberg Türkiye’ye gidiyor
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Recep Tayyip Erdoğan için düzenlenecek törene katılmak üzere Türkiye'ye gidiyor.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ