$ DOLAR → Alış: 20,83 / Satış: 20,91
€ EURO → Alış: 22,43 / Satış: 22,52

Kremlin’de kritik zirve… Putin ile Lukaşenko bir araya geldi!

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile Belarus Devlet Lideri Aleksandr Lukaşenko, Kremlin’de bir ortaya geldi. Ukrayna hududunda ortak askeri …

Kremlin’de kritik zirve… Putin ile Lukaşenko bir araya geldi!
  • 19.02.2022
  • 79 kez okundu

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile Belarus Devlet Lideri Aleksandr Lukaşenko, Kremlin’de bir ortaya geldi.

Ukrayna hududunda ortak askeri tatbikatlara imza atan iki ülkenin önderi kameralara son derece samimi pozlar verdi.

Macron görüşmesi ile gündem olan uzun masanın yerini ufak bir masanın aldığı görülürken Belarus önderine PCR testi yaptırıp yaptırmadığını soran Putin, Lukaşenko’ya sarıldı.

‘Sizle sistemli olarak temas halindeyiz. Fakat 2022’de yüz yüze birinci kere görüşüyoruz’ diyen Putin, konuşulacak çok husus olduğunu belirtti.

İki ülkenin  ortak tatbikatlarda etkin bir kademede olduklarının altını çizen Putin, yarın değerli bir tatbikata katılacaklarını söyledi.

Lukaşenko ise ‘Tüm dünyayı yarın Ukrayna’ya saldıracağımız, orayı yok edeceğimiz tarafında korkutuyorlar’ dedi. Belarus başkanı bu türlü bir niyetlerinin olmadığının altını çizdi.

PUTİN: KİEV DONBASS TEMSİLCİLERİ İLE GÖRÜŞMELİ

İki önder görüşme sonrası kameralar karşısına geçerek ortak basın toplantısı düzenledi.  Toplantıda kelamı birinci olarak alan Putin, “Ukrayna’nın doğusunda Donbas bölgesinde tansiyonun yükseldiğini görüyoruz. Kiev Minsk mutabakatlarına uymuyor. Donbass’a özel bir konum verilmesini de reddediyor. Kiev’in yapması gereken tek şey müzakere masasına oturmak ve bu çatışmanın sona ermesine katkıda bulunmak.” dedi.

LUKAŞENKO: KUŞATILMIŞ DURUMDAYIZ

Belarus Devlet Lideri ise, “Ukrayna ile ortak 150 km’lik sonumuz var. Sonu korumak bizim sorumluluğumuz. Hiçbir vakit bunu saklamadık. Herkes bu dokümanların farkında, bu dokümanların ne olduğunu biliyorlar. Şeffaf biçimde kararları alıyoruz, kimseden bu kararları saklamıyoruz” dedi.

Lukaşenko kelamlarına şöyle devam etti;

Medya temsilcilerinin de görmüş olduğu üzere büyük bir askeri sığınak tarafından kuşatılmış durumdayız. Temel fikir 2021-2023-2028 için bir birleşik programı hayata geçirmek. Yüzde 30’luk bir ilerleme kaydedildi. Bir hudut çizildi, Sayın Lider da bundan bahsetti. dikkatimizi ağır bir biçimde bölgeye ağırlaştırmış durumdayız.

EKONOMİK SAVAŞ VURGUSU

Ve yaptırım dünyasının ön cephesinde yer almak isteyenler ise bundan en fazla ziyan görecek insanlardır. Ekonomik savaş şimdi başlamadı bize karşı. Biz bunun üzere yaptırımlar ve tansiyonlara karşı atılacak adımlara dikkat etmeliyiz. Bir savaşın ön cephesinde yer almak isteyenler varsa şayet en çok onlar ziyan göreceklerdir. Bize karşı başlatılan bir ekonomik savaştan bahsediyoruz. Çok dikkat etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bugün bu mevzuları ele aldık Putin’le.

Rusya Federasyonu da hiçbir şeyi saklamadan süreci şeffaf biçimde yürütmekte. İş birliği ile ikili ticaretimizle bu mevzuları ilerleteceğiz. Dünya çok büyük, doğal ki kapıları kapatamazsınız. İktisattan de bahsettik. Geçtiğimiz sene pandemi ve virüs şartlarına karşın çok düzgün bir işbirliği yürüttük. Faaliyetlerimiz devam ediyor. Sayın Putin, kaydettiğimiz başarılardan bahsetti. Ekonomiyi destekleyeceğimiz takviye paketlerinden bahsettik.

2014’TE DE REDDETMİŞTİ

Rusya Ukrayna sonundaki askeri varlığının bir işgal hazırlığı olmadığını her fırsatta lisana getiriyor. Lakin 2014’te de Rusya emsal savlarda bulunmuş ve saha sonra Kırım’ı ilhak etmişti.

Putin’in o vakitten beri doğu Ukrayna’daki ayrılıkçıları batı dayanaklı Ukrayna hükümeti karşısında her fırsatta desteklediği sıkça lisana getirildi.

KRİZ O ADIMLA BAŞLADI

Rusya ile Ukrayna’yı karşı karşıya getiren kriz periyodun Ukrayna Devlet Lideri Viktor Yanukoviç’in Avrupa Birliği (AB) İştirak Muahedesi’ni imzalamaması ile başladı.

Bu adım sonrası 21 Kasım 2013’te ülkede şovlar başladı. Yanukoviç’in, şovların büyümesi üzerine Şubat 2014’te ülkeden kaçmasının akabinde ülkenin doğusundaki Donbas bölgesinin Donetsk ve Lugansk kentlerinde Rusya yanlısı ayrılıkçılar bağımsızlıklarını ilan etti.

Bunun üzerine ayrılıkçılarla Kiev idaresi ortasında çatışmalar başlamış, 18 Mart 2014’te bölge Rusya tarafından ilhak edilmişti.

Resmi sayılara nazaran, 2014’ten bu yana süren çatışmalarda, 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Etiketler: / / / /

Berk Esen: Muhalefetin içeriden çürüme tehlikesi var
14 Mayıs öncesinde muhalefeti uyaran görüşleri nedeniyle bazı kesimlerin eleştirilerine uğrayan Esen, yerel seçimler öncesinde ise "muhalefetin içeriden çürümesi" tehlikesine...
Ermenistan Başbakanı, Erdoğan’ın yemin törenine katılacak
Ermenistan Başkanı Nikol Paşinyan, yeniden cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın yemin törenine katılacak.
TBMM’de yeni dönem başladı
14 Mayıs seçimlerinin ardından TBMM Genel Kurulu bugün ilk kez bir araya geldi. Geçici TBMM Başkanı Bahçeli'nin yönettiği oturumda, milletvekilleri...
Stoltenberg Türkiye’ye gidiyor
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Recep Tayyip Erdoğan için düzenlenecek törene katılmak üzere Türkiye'ye gidiyor.
Daron Acemoğlu: Türkiye iki büyük tehditle karşı karşıya
DW'ye konuşan Prof. Dr. Daron Acemoğlu, "Erdoğan'ın seçimleri bu kadar kolayca kazanması benim için sürpriz oldu" dedi, Türk demokrasisi ve...
Kulislerde bakanlıklar için adı geçen isimler kimler?
Erdoğan'ın milletvekili seçilen bakanlara yeni kabinede kapıları kapadığı öğrenildi. Maliye Bakanlığı için Mehmet Şimşek'in, İçişleri için Muhterem İnce'nin, Dışişleri için...
Mehmet Şimşek tek başına kurtarıcı olabilir mi?
Mehmet Şimşek'in kabinede yer almasına kesin gözüyle bakılırken Türkiye'ye olan güvenin tekrar tesis edileceği beklentisi artıyor. Peki Şimşek'in gelişi ekonomi...
Atina: Türkiye’den 138 Suriyeli kaçak geçiş yaptı
Yunan yetkililer Türkiye'den Yunanistan'a, Meriç Nehri üzerinden 138 Suriyelinin kaçak geçiş yaptığını duyurdu. Atina Türkiye'nin bu geçişlere karşı önlem almadığını...
TBMM yeni döneme bugün başlıyor
Sağ partilerin ağırlığının hissedileceği TBMM bugün açılıyor. Kadınlarla ilgili tartışmalı yasaların da gündemde olmasının beklendiği Meclis'te kadın temsili ise ancak...
Araştırma: Gençlerin yüzde 63’ü Türkiye’den gitmek istiyor
Konrad Adenauer Vakfı tarafından Türkiye'deki Z kuşağı gençler arasında yaptırılan bir araştırma, gençlerin yüzde 63'ünün tercih imkanı olsa başka bir...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ