$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Almanya’da koronavirüs salgınında karantina zorunluluğu 1 Mayıs’ta kalkıyor

“GÖNÜLLÜLÜK ASLINA DAYALI” Lauterbach, mevcut uygulamaların devam ettirilemeyeceğini söz ederek 1 Mayıs’tan itibaren Kovid-19 bulaşanların ve …

Almanya’da koronavirüs salgınında karantina zorunluluğu 1 Mayıs’ta kalkıyor
  • 05.04.2022
  • 126 kez okundu

“GÖNÜLLÜLÜK ASLINA DAYALI”

Lauterbach, mevcut uygulamaların devam ettirilemeyeceğini söz ederek 1 Mayıs’tan itibaren Kovid-19 bulaşanların ve temaslı şahısların karantinaya girmelerinin “büyük ölçüde gönüllülük temeline dayanacağını” kaydetti.

Sıhhat alanında çalışanlar hariç herkese 5 gün karantinaya girmeye yönelik “acil tavsiyede” bulunacaklarını aktaran Lauterbach, sıhhat çalışanları için karantinaya girme zorunluluğunun devam edeceğini söyledi.

Sıhhat Bakanı Lauterbach, Kovid-19 bulaşan ve karantinaya giren sıhhat çalışanların 5 gün sonra negatif PCR test sonucuyla karantinayı sonlandırabileceklerini kaydetti.

Lauterbach, salgının seyrine ait optimist olduğunu belirterek “Dönüm noktasına ulaşmış görünüyoruz. Hadise sayıları azalıyor lakin ülkede tehlikenin geçtiğini söyleyebilecek bir durumda değiliz.” sözünü kullandı.

Öte yandan Almanya’nın büyük kısmında Kovid-19 önlemlerinin birden fazla kalktı.

TEMEL TEDBİRLER KAPSAMINDA KİMİ BÖLGELERDE MASKE ZARURİLİĞİ

Federal Mecliste kabul edilen yeni Enfeksiyon Müdafaa Yasası uyarınca “temel önlemler” kapsamında yalnızca hastane, bakım ve huzurevleri üzere sıhhat kurumlarında, toplu taşıma araçlarında ve tren ile uçaklarda maske takma zaruriliği devam ediyor. Bunların dışındaki yerlerde bu mecburilik kaldırıldı.

Riskli kümelerin bulunduğu hastane, bakım ve huzurevleri ile okul ve kreşlerde test zaruriliği uygulaması da sürüyor.

Eyaletler, olayların yüksek olduğu bölgeler için eyalet meclislerinin “salgında riskli durumun yaşandığı yönünde” bir karar aldıktan sonra toplumsal uzaklık, gerekli görülen yerlerde maske takma ve Kovid-19 test zaruriliği üzere bir dizi tedbir uygulayabilecek.

Yalnızca Hamburg ve Mecklenburg-Vorpommern’de eyalet meclislerinde alınan karar doğrultusunda önlemler, nisan sonuna kadar devam edecek.

Etiketler: /

“Helal” kripto paralar Türk yatırımcılar için cazip mi?
Türk yatırımcıların kripto paralara yoğun ilgisi ile işlem hacmi artarken, İslami kurallara uygun olma iddiasındaki "helal" kripto ürünler de piyasaya...
AFP: İran Cumhurbaşkanı Reisi Türkiye’ye gitmiyor
Fransız Haber Ajansı, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bugün Ankara'ya yapması beklenen ziyaretin gerçekleşmeyeceğini duyurdu.
AP Türkiye raportöründen Cumartesi Anneleri’ne destek
TİHV, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor'un, Cumartesi Anneleri’nin 2 Aralık’ta yapacağı eyleme gözlemci olarak katılacağını duyurdu.
İstanbul için fırtına uyarısı
İBB Afet Koordinasyon Merkezi, İstanbul'da akşam saatlerinden itibaren fırtına beklendiğini açıklayarak vatandaşlara dikkatli olmaları uyarısı yaptı.
Gazze’de ateşkes iki gün uzatıldı
Gazze'de Salı sabahına kadar sağlanan dört günlük ateşkes iki gün uzatıldı. Açıklama, İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yapan Katar'dan geldi.
Washington’dan Ankara’ya: Artık harekete geçme zamanı geldi
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı James O'Brien, İsveç'in NATO üyeliği için "o anı iple çekiyoruz" dedi, Ankara’ya da "artık harekete geçme...
AB’den Gazze’de ateşkesin uzatılması için çağrı
AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Borrell ve Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanı Maliki, İsrail ve Hamas arasında Salı sabahı sona erecek...
Stoltenberg’den Ankara’ya İsveç baskısı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in ittifak üyeliğini henüz onaylamayan Ankara'ya tepki gösterdi. Genel Sekreter, Ankara'ya "Mümkün olan en kısa zamanda...
Stoltenberg’den Ankara’ya NATO baskısı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in ittifak üyeliğini henüz onaylamayan Ankara'ya tepki gösterdi. Genel Sekreter, Ankara'ya "Mümkün olan en kısa zamanda...
İsrail-Hamas ateşkesinin uzayacağı sinyali
İsrail ile Hamas arasında sağlanan dört günlük geçici ateşkesin süresinin uzayacağı yönündeki beklentiler artarken, İsrail Başbakanı Netanyahu, ateşkes sonrasında Hamas'a...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ