$ DOLAR → Alış: / Satış:
€ EURO → Alış: / Satış:

Bahar detoksu: Denemek için 3 kür

Beden doğal olarak kendini nasıl detoks edeceğini bilir. Lakin, ömür biçimleri nedeniyle beden her vakit kâfi detoksu gerçekleştiremeyebilir. Bu …

Bahar detoksu: Denemek için 3 kür
  • 05.04.2022
  • 226 kez okundu

Beden doğal olarak kendini nasıl detoks edeceğini bilir. Lakin, ömür biçimleri nedeniyle beden her vakit kâfi detoksu gerçekleştiremeyebilir. Bu nedenle organlar birkaç gün dinlendirilerek bedene dinlenmesi için mühlet verilmelidir. Ekseriyetle sindirim için harcanan vakit başka düzenekleri harekete geçirmek için kullanılır.

Detoks kürleri, vücutu yenilemeyi, biyolojik ve zihinsel dengeyi bulmayı sağlar. Detoks büyük bir canlılık sağlar ve kimi küçük rahatsızlıkları (alerjiler, cilt sorunları, baş ağrıları, sindirim rahatsızlıkları, adet bozuklukları) ortadan kaldırır. Gaye bağışıklığı, yani bedenin doğal savunmasını güçlendirmektir.

DETOKS NE VAKİT YAPILMALI?

Kendinizi daima yorgun, mide bulantısı, şişkinlik, kabızlık, mikroplara karşı savunmasız hissettiğinizde, küçük sivilceleriniz ve baş ağrılarınız olduğunda toksinlerden kurtulmak için bir detoksa başlayabilirsiniz.

Uzmanlar ekseriyetle yılda üç haftalık bir kür önermektedir ve bu kür haftalık olmak üzere üç küre bölünebilir. Ülkü olarak ilkbaharda (en güzel mevsim), sonbaharda ve kışta (daha zor) olmak üzere detoks planlanabilir. Bu bağışıklık, sindirim, teneffüs, idrar, deveran ve uykuyu yenilemeyi sağlar.

Detoksa başlamak için en yeterli vakit ilkbahardır. Bu, bedeni boşaltmak ve kışın fazlalıklarından kurtarmak için ülkü mevsimdir. Ufak rahatsızlıklardan kurtulabilir ve metabolizmanızı uyandırabilirsiniz.

3 FARKLI DETOKS KÜRÜ

İşte ilkbaharda deneyebileceğiniz 3 farklı kür.

Yeni Başlayanlar İçin: Hafif Yemekler

Bahar sebzelerine (lahana, hindiba, pırasa, havuç, kuşkonmaz, ıspanak, marul, soğan, turp, pancar) ve meyvelerine (avokado, kivi, muz, mango, turp, limon, papaya) öncelik verin. Besin kayıplarını önlemek için hafif buharda pişirmeyi tercih edin.

Tahıl ve baklagillerden kaçının. Bu size çok güç geliyorsa, az ölçüde tüketin. Et, balık ve süt eserlerinden uzak durun. Esmer pirinç, karabuğday ve kinoa tüketin.

Bir hafta boyunca bu detoksda edvam edin.

Deneyimliler İçin: Mono Diyet

Mono diyetin prensibi, detoks boyunca istediğiniz vakit yalnızca bir sağlıklı besin yemektir. Sevdiğiniz bir meyve yahut sebzeyi seçin. Aç kalmaktan korkanlar için esmer pirinç ve hatta kinoa uygun olabilir. Elmalar ve muzlar ülküdür zira farklı biçimlerde yenebilirler, bu da çok çabuk sıkılmamayı mümkün kılar. Çiğ yahut pişmiş, haşlanmış, ezilmiş ve meyve suyu biçiminde tüketilebilirler. Detoksunuz sırasında âlâ bir yardımcı olacak iştah kesici bir tesire sahiptirler. Bonus olarak, elma, ağır metallerin bedenden atılmasına yardımcı olur ve tüm yıl boyunca mevcuttur. Havuç ve üzüm de çok sindirilebilirdir.

Bu detoksa başlamadan evvel, evvelki günlerde sağlıklı bir diyet için vakit ayırın, zira beden için mono diyet beden için epeyce ağır bir süreçtir. Sivilceler, baş ağrısı ve mide bulantısı üzere belirtiler hissettiğinizde detoksa orta verin. Ayrıyeten kür boyunca kendinizi kâfi sıvı alımını unutmayın. Su ve bitki çaylarını istediğiniz vakit tüketebilirsiniz.

Bu detkosu haftada 3 gün uygulayın. 1 günle de başlayabilirsiniz.

Daha Tecrübeli Olanlar İçin: Meyve Suyu Kürü

Bu detoksu takip etmek çoklukla tek bir besinden oluşan mono diyetten daha kolaydır zira bedeni çeşitli düzeylerde besleyen çeşitli tatlara müsaade verilir. Plansız uygulandığında, sizi canlandırmak yerine zayıflatabilir. Meyve suyu kürü, birkaç gün boyunca yalnızca zerzevat ve meyve sularını istediğiniz vakit tüketmektir.

Toksinlerin daha uygun dışarı atılması için kürden birkaç gün evvel ve sonra daha dikkatli ve sağlıklı beslenmeye çalışın.

Bu detoksu 1 gün ila 1 hafta boyunca uygulayabilirsiniz.

Etiketler: / / / /

10 soruda “Fatih Terim Fonu”
Bankacı Seçil Erzan'ın "Fatih Terim Fonu" adı altında 18 kişiyi dolandırdığı iddiasında gözler Fatih Terim'e çevrildi. Ana davada "müşteki" yapılmayan...
ABB: Gökçek Dikmen’deki evden tahliye edilecek
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Bölge İdare Mahkemesi'nin Gökçek'in konut ve ofis olarak kullandığı taşınmazların belediye adına tesciline karar verdiğini duyurdu.
“Helal” kripto paralar Türk yatırımcılar için cazip mi?
Türk yatırımcıların kripto paralara yoğun ilgisi ile işlem hacmi artarken, İslami kurallara uygun olma iddiasındaki "helal" kripto ürünler de piyasaya...
AFP: İran Cumhurbaşkanı Reisi Türkiye’ye gitmiyor
Fransız Haber Ajansı, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bugün Ankara'ya yapması beklenen ziyaretin gerçekleşmeyeceğini duyurdu.
AP Türkiye raportöründen Cumartesi Anneleri’ne destek
TİHV, Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor'un, Cumartesi Anneleri’nin 2 Aralık’ta yapacağı eyleme gözlemci olarak katılacağını duyurdu.
İstanbul için fırtına uyarısı
İBB Afet Koordinasyon Merkezi, İstanbul'da akşam saatlerinden itibaren fırtına beklendiğini açıklayarak vatandaşlara dikkatli olmaları uyarısı yaptı.
Gazze’de ateşkes iki gün uzatıldı
Gazze'de Salı sabahına kadar sağlanan dört günlük ateşkes iki gün uzatıldı. Açıklama, İsrail ile Hamas arasında arabuluculuk yapan Katar'dan geldi.
Washington’dan Ankara’ya: Artık harekete geçme zamanı geldi
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı James O'Brien, İsveç'in NATO üyeliği için "o anı iple çekiyoruz" dedi, Ankara’ya da "artık harekete geçme...
AB’den Gazze’de ateşkesin uzatılması için çağrı
AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Borrell ve Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanı Maliki, İsrail ve Hamas arasında Salı sabahı sona erecek...
Stoltenberg’den Ankara’ya İsveç baskısı
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, İsveç'in ittifak üyeliğini henüz onaylamayan Ankara'ya tepki gösterdi. Genel Sekreter, Ankara'ya "Mümkün olan en kısa zamanda...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ